Na dřívějším odchodu horníků do důchodu se vláda opět neshodla

Vláda se na výjezdním zasedání v Ostravě, kam dorazila se zpožděním z důvodu nehody ve Studénce, neshodla na návrhu, aby horníci, kteří pod zemí odpracovali určitý počet směn, mohli odejít o pět let dříve do důchodu. Záměr ostře zkritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vidí za ním podporu jediné soukromé firmy, totiž OKD. Argumenty o zdravotním stavu horníků má za nepodložené.

„Vláda zatím nenašla shodu nad konkrétní podobou zákona,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Diskuse ale podle něj potvrdila vůli koalice problém řešit. „Můj názor je, že by se na tom měl podílet i majitel,“ doplnil jej ministr financí, podle nějž by mělo opatření dlouhodobý dopad na státní rozpočet. Ministři se k tématu, které se dotýká 4000 horníků, vrátí v září.

Před příjezdem vlády protestovalo před budovou krajského úřadu pět desítek horníků s transparenty. „My už jsme měli sérii jednání, jak s jednotlivými představiteli vlády, tak s poslanci. Jde o to, že důchody horníků, kteří nastoupili po roce 1992, nejsou vůbec dořešeny. Ti kluci jdou v 65 do důchodu, což je naprostý nesmysl. Veškeré statistiky dokazují, že jejich zdravotní stav je špatný, že umírají rychleji,“ uvedl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Ministerstvo práce přišlo s novelou, která by upravovala odchod horníků do penze, už na jaře, kabinet ji ale neschválil. Resort financí totiž argumentoval tím, že není možné kvůli hrozbě nezaměstnanosti měnit důchodový systém, nutné je spíš investovat do rozvoje regionu. Shoda se nenašla ani ve středu. Hornické odbory už přitom varovaly, že když vláda návrh nepodpoří, dají se očekávat protesty.

Babiš na tiskové konferenci řekl, že dřívější odchod podporuje, protože si to horníci zaslouží. Vadí mu ale, že by opatření mělo dlouhodobý dopad na rozpočet. „Můj názor je, že by se na tom měl podílet i majitel,“ řekl.

Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory. Argumentují tím, že podle studií se kvůli horšímu zdraví mnozí havíři důchodu nedožijí a že by opatření řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním. Podobné argumenty v podkladech pro vládu použilo i ministerstvo práce. Uvedlo také, že jiné důchodové podmínky pro horníky mají v Česku tradici třeba už z dob Rakouska-Uherska a platí dodnes v řadě evropských zemí.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech, bezdětné ženy v 62 letech a matky podle počtu vychovaných potomků dřív. U mužů se důchodová hranice každoročně odsouvá o dva měsíce, u žen o čtyři. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, mohli nastupovat ani ne v 55 letech. Za sebou by měli mít 3300 směn v dole a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v dole a o 219 u uranu méně.

Zdroj: Esondy

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
24. 7. 2015 19:41

Jak může Bakala platit, když financuje Havlovu knihovnu? Co je zdraví horníků ve srovnání s láskou a pravdou? Musíme si po pravdě říci, že nic. Kapitalismus u nás má pevné základy, které musíme střežit jako oko v hlavě. Na věčné časy a nikdy jinak.

Lopata63
Lopata63
24. 7. 2015 19:54

Padl návrh vytvořit v Karviné průmyslovou zónu za cca 1,2 miliardy Kč s úmyslem vytvořit 2000 pracovních míst. Dopadne to tak, že vyřazené horníky stejně nikam do práce nevezmou vzhledem k jejich zdravotnímu stavu a v nové (snad) průmyslové zóně nakonec zaměstnají pendlery ze Slovenska které budou dřít z kůže pracovní agentury. Jedná se o asi 3500 horníků kteří mají zničené zdraví. Nakonec je nechají chcípnout s 8 tis. invalidními důchody, jelikož jenom nájmy v Bakalovo RPG bytech se pohybují kolem 8-10-ti tisíc měsíčně. Za poslední roky přibylo ve státní správě desítky tisíc nových zaměstnanců, na ty peníze bez problémů… Číst vice »

orinoko
orinoko
24. 7. 2015 19:55

Tady budu asi skodoliby. Soudruha Babise volila nemala mnozina delnickych forem … uz je pry vyfutrovan a nebude krast.
Babisovi se nejak nevede. Jaksi medijalne. A ani vykonostne to neni zadna slava. Njn, hlavne, ze tady na OM se nejake figury napasovaly do primo sokujicich ocekavani.

Alena
Alena
24. 7. 2015 19:57

na horníky peníze nejsou, na klokánky taky ne. Na jiné agendy ano.
Vláda splňuje vzorně NWO projekt. Jen tak dál hoši

orinoko
orinoko
24. 7. 2015 19:59

Chci doufat, ze se tato vlada pochlapi. A misto cmrdliku do nejakych natoidnich sracek a halicske a dalsi dosle SVOLOCE otoci penize tam, kam patri. Totiz do vlastnich lidi.

fajt
fajt
24. 7. 2015 20:14

mirror napsal Jak může Bakala platit, když financuje Havlovu knihovnu? Co je zdraví horníků ve srovnání s láskou a pravdou? Musíme si po pravdě říci, že nic. Kapitalismus u nás má pevné základy, které musíme střežit jako oko v hlavě. Na věčné časy a nikdy jinak. nezoufejte, banderovci a ani jiní vykutáleni fašisti ve zbrani Bakalovi kopat wiengel v Kurwine nebudou, na to ho zas až tak rádi nemaj ( a vychodním gastarbejtrům taky co nevidět dojde krev ), tohle město je Stalingradem oranžových goril, píší, že v Bakalovu je okolo padesáti tisíc dokaličených ovcí, ale i tady je vycucaná… Číst vice »

peter.
24. 7. 2015 20:28

orinoko napsal

Chci doufat, ze se tato vlada pochlapi. A misto cmrdliku do nejakych natoidnich sracek a halicske a dalsi dosle SVOLOCE otoci penize tam, kam patri. Totiz do vlastnich lidi.

toľko optimizmu! No bodaj by sa stal zázrak a prv než tí naši politici a prichvatizéri zdrhnú za svojimi prachami do daňových rajov,nechajú aspoň polovicu svojho lupu doma.

orinoko
orinoko
24. 7. 2015 20:42

Mozna v tomto pripade jsem napaden jalovym optimismem, ale myslim, ze je ve stychu nenechaji. Ja si totiz vubec neumim predstavit, ze by sprostarna tohoto druhu prosla. A uz vubec, jak by se NATO tvaril ten infantilni debilek, kteremu by slusel pridomek – nejvetsi svetovy podvodnik.
A na soudruha Bakalu by se mely najit na danovem urady urychlene veskere doklady. Takovy patron nema ucetnictvi v poradku ani nahodou.

Lopata63
Lopata63
24. 7. 2015 20:46

Každým rokem Bakala prodělává miliardy. Jednak je to způsobeno nízkymi cenami uhlí, jednak musí splácet půjčky které nasekal v rámci modernizace bývalý hlavní ředitel Beck, nebo jak se ten skopčák jmenoval. Ta osoba zadlužila OKD téměř likvidačním způsobem. Když se kdokoli z nás zadluží, určitě si předem sečte, jestli bude schopen půjčku zplácet. Metoda frakování – vytlačování plynu z břidlic, nepřišla ze dne na den. Vedení OKD o tom muselo vědet, taky jim určitě bylo jasné co to způsobí. Presto se zadlužili. Cena plynu v USA klesla víc jak o třetinu a veškeré přebytky uhlí zahýbali z jeho cenou takovým… Číst vice »

Bety
Bety
25. 7. 2015 17:24

Teda Lopata, vy umíte potěšit! Jestli je to tak, jak tvrdíte, tak by bylo sakra divné, kdyby to Babiš nevěděl. Takže když požaduje u důchodů spoluúčast zaměstnavatele, tak počítá s tím, že to buď bude protahovat tak dlouho, až OKD zkrachují, nebo se chce zavázat jen k půlce s tím, že po krachu samozřejmě bude vláda plnit jen tu svou část. Ostatní bude vis maior.