Na popud neziskových organizací Praha po roce opět začala odstraňovat nelegální reklamy

Plachty na protihlukových stěnách, mobilní billboardy u křižovatek či polepená auta odstavená u dálničních sjezdů. To vše bez jakýchkoliv nájemních smluv či povolení. Černá reklama v Praze už rok kvete, a to nejen díky stále větší drzosti firem, ale také kvůli laxnímu přístupu Technické správy komunikací, která by měla nelegální reklamy odstraňovat. To se snad nedávno začalo měnit k lepšímu. Minulý týden zmizely všechny nelegální reklamní plachty z protihlukových stěn na Barrandově a nedávno rovněž došlo k zakrytí velkého billboardu LED na křižovatce Poděbradské s Kbelskou.

Podle zákona o pozemních komunikacích je silniční správní úřad povinen do 7 dnů od chvíle, kdy se dozvěděl o nelegální reklamě, vyzvat jejího vlastníka, aby ji odstranil. Vlastník tak musí učinit nejdéle do pěti pracovních dnů po doručení výzvy. Pokud to neudělá, má silniční správní úřad do 15 pracovních dnů zajistit zakrytí a následné odstranění nelegální reklamy.

V hlavním městě vykonává funkci silničního správního úřadu odbor dopravních agend pražského magistrátu. Ten obvykle po nahlášení podnětu skutečně vydá výzvu k odstranění a zveřejní ji na elektronické úřední desce. Nikoho asi nepřekvapí, že na tuto výzvu obvykle nikdo nereaguje. Po uplynutí zákonné lhůty pak odbor dopravních agend postoupí výzvu Technické správě komunikací, která má podle usnesení Rady hl. m. Prahy z roku 2000 zajistit zakrytí a následné odstranění reklamy.

Podle Ing. Štěpána Fialy z iniciativy nechceme-billboardy.cz tato praxe ještě donedávna fungovala, byť celý proces trval déle, než je stanoveno v zákoně. „Zlom nastal zhruba před rokem. Za tu dobu jsme podali několik podnětů k odstranění černých reklam. Šlo například o mobilní billboard u sjezdu z Barrandovského mostu či o několik plachet na protihlukových stěnách v ulici K Barrandovu. Tyto plachty minulý týden konečně zmizely. Chceme věřit, že je to začátek obratu k lepšímu v odstraňování billboardů,“ říká Fiala.

Ing. Vojtěch Razima z neziskové organizace Kverulant.org komentuje zakrytí billboardu LED na křižovatce Poděbradské a Kbelské ulice: „Je to to už druhý billboard LED, který se nám podařilo vypnout, a máme z toho velkou radost. Už více než rok usilujeme o změnu silničního zákona a pokud se nám podaří prosadit tuto změnu, zmizí jich ve městech postupně ještě víc billboardů.“ 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments