Na pravdě nezáleží

Tak tu máme další incident v Perském zálivu. Někdo napadl dva tankery a USA mají okamžitě jasno, že to byli Íránci. Myšleno samozřejmě íránská vláda, ne nějací povstalci. Jako na potvoru se to stalo zrovna v době, když byl v Íránu na návštěvě japonský premiér a jeden z těch tankerů byl japonský. Politováníhodné nedopatření, ke kterému dochází jednou za… pokaždé, když si někdo přeje eskalaci situace. Ale kdo by to jen mohl být? Na tomhle smetišti jsou momentálně jen dva kohouti – USA a Írán. A je to ten americký, který již dlouho tomu íránskému vyhrožuje. A protože americký kohout je známý tím, že nejde pro ránu daleko (a ta rána mívá podobnu bombardování, ochuzeného uranu, války a statisíců mrtvých), nějak mi nejde do hlavy, co by takovým útokem získal Írán. Co by získaly USA je nabíledni – záminku k intervenci. Ale Írán?

Jenže ono je to nakonec jedno, co se přesně stalo a kdo to byl. Pokud se rozhodnou zaútočit na Írán, tak to rozhodně nebude kvůli dvěma napadeným tankerům, to bude jen záminka, kterou USA vůbec nepotřebují. O nějakou pravdu tady vůbec nejde. Přesněji řečeno nejde o pravdu, o to, co se stalo, ale o pravdu, to, co USA chtějí, jací lidé jim vládnou a jaké metody používají. Na pravdě o inkriminovaném incidentu nesejde. I kdyby to byli Íránci, kterým nějak záhadně přeskočilo, část lidí stejně USA nikdy po zkušenosti s lodí Lusitania či Tonkinským zálivem věřit nebude, část lidí bude naopak vždycky stát neochvějně za USA a žádná lež a žádný zločin na tom nic nezmění, protože právě ta agresivita, arogance a nevázanost žádnými pravidly – jedním slovem imperialismus – je to, co jim na USA imponuje.

Hus to myslel dobře, ale byl naivní. My už víme dost na to, abychom si mohli otevřeně přiznat, že na pravdě nezáleží. A v byznysu a politice – což je v demokracii vlastně totéž – už vůbec ne.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vaska
Vaska
20. 6. 2019 15:47
Dana
Dana
20. 6. 2019 18:20

Chudacci muslimsti Iranci, nespravedlive osoceni. :-) Dnesni Iran mi pripomina agresivni a sebevedome vykriky Husseina a jeho tlupy, je mozne, ze pohar trpelivosti pretece a pak bude z Iranu druhy Irak. Ale zrovna ted se iranska vlada hrde hlasi k sestreleni americkeho dronu, pry byl nad jejich prostorem. To se teprve ukaze. I kdyby, normalni chovani by bylo, ze vlada poda oficialni protest do OSN, (pokud neni prima valka), coz je mezinarodni pravidlo. Kdo je tedy agresorem ? Ajatolahove okolo sebe zoufale kopou, protoze hospodarska situace je v Iranu velmi spatna a narod je zdemoralizovany. Allah na ne zapomnel. .… Číst vice »

Gatta
Gatta
20. 6. 2019 18:35

Zdravím Tribuna … Ona to je a není pravda, že „na pravdě nezáleží“. Pojem „pravdy“ jako takový je pojem lidského uvědomění si reality a následné lidské komunikace a lidského konání. Sama o sobě – bez nějakého nositele schopného i konání vlastně ani neexistuje. A v konání rozhoduje síla a moc – tedy obecně vzato „schopnost ovlivňovat svoje okolí ve svůj prospěch“. Nakonec i Mao říkal, že: „Všechna moc pochází z pušky.“ Tedy k té pravdě – záleží na nositeli toho kterého „pravdivého“ názoru či postoje – jaká síla a moc za ním stojí. Mocnému každý naslouchá, moudrého neznámého člověka neposlouchá… Číst vice »

Gatta
Gatta
20. 6. 2019 19:06

Se mi podařilo smazat si už napsaný příspěvek – tak jen zkráceně. USA má (dosud) dva (poslední) trumfy se kterými hraje jak o život – světový dolar a nejsilnější armádu. Ale stačí jeden z nich ztratit … Nic nejde ze dne na den, ale trend je jasný: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/putin-kritizoval-vliv-ekonomiky-usa-hajil-huawei-a-nord-stream/1765261 A pokud má Pentagon a USA potřebu dělat takováto vyhlášení – tak to s jejich „nejsilnější“armádou je patrně horší než si umíme i jen představit: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-spojene-staty-generalni-stab-americka-armada-jaderne-zbrane-doktrina-rusko.A190620_144021_zahranicni_dtt Doporučuji lidovou diskuzi pod článkem: – „Jadernou válku můžou vyhrát jen proti zemím, proti kterým můžou vyhrát i bez jaderných zbraní. “ – „Samozřejmě lze vyhrát… Číst vice »

Gatta
Gatta
20. 6. 2019 19:14

PS – k foru k Petrohradě:
„Si Ťin-pching na konferenci vyzval světové mocnosti, aby chránily globální multilaterální obchodní systém. Dodal, že navzdory neshodám je důležité nalézt řešení obchodních sporů. Peking podle čínského prezidenta podporuje globalizaci, která je podle něj historickým trendem, jenž přetrvá.“

Volný pohyb a obchod, tedy i proces globalizace a společný prostor je vždy výhodnější pro tu silnější stranu. Platí to pro zvířata, rostliny i pro velmoci.
USA zavádí cla … to hovoří samo za sebe.
Ano, „Amerika First !“ – a honem, dokud je ještě šance že se nestane „America Last“.
A to píšu jako Trumpův sympatizant.

Gatta
Gatta
20. 6. 2019 19:21

Dana: “ Je zname, ze Iran podporuje islamske teroristy…..“

Které? – ty hodné nebo ty zlé ? Nebo ty umírněné řezače hlav …?

orinoko
orinoko
20. 6. 2019 20:33

Njn, Írán podporuje teroristy, zatímco saudsti teroristi jdou po mrakodrapech přímo na vysostnem území USA.
Saudove? Émerický cubci syn. Ten může na USA házet klidně i atomovku.
A od té doby , co v Libanonu působí Hizballah, tak si Izrazid nechává zajít chutě po někdejším vejprasku v údolí v jižním Libanonu.

Dana
Dana
21. 6. 2019 1:46

Gatta napsal Dana: “ Je zname, ze Iran podporuje islamske teroristy…..“ Které? – ty hodné nebo ty zlé ?Nebo ty umírněné řezače hlav …? Logicky, kdo ma jen trochu pudu sebezachovy oznaci jako teroristy ty, kteri zabiji JEJICH lidi. To plati vseobecne, i pro nepritele. Treba takto Hitler oznacil ceskoslovenske parasutisty co zabili Heydricha, i kdyz jsou z ceskeho pohledu hrdinove. Islamsti teroriste ale nebojuji za svou vlast, nebojuji za jejich preziti, nybrz za kazdych okolnosti vedou svatou valku-Jihad, proti kafirskemu svetu.. Posmrtny zivot v Raji je dulezitejsi. Konecny cil je vlada Allahovy vule na celem svete, to je prvni… Číst vice »

Tribun
Admin
21. 6. 2019 6:59

@Dana Takže Íráncům se věřit nesmí, protože jsou muslimové? A Američanům se věřit musí, protože muslimové nejsou? Bez ohledu na zkušenost, že Íránci nikdy nelhali a nikdy nikoho nenapadli (válku s Irákem začal Saddám, tehdejší spojenec USA), zatímco USA lžou opakovaně a systematicky napadají celý svět? Na to potřebujete většího blbce, než jsem já, aby vám to zbaštil. @Gatta Dolarový systém pomalu ale jistě eroduje – a ničí si ho Američané sami tím, jak svojí posedlostí sankcemi od používání dolaru odrazují kde koho. A o síle americké armády mám také své pochybnosti. Vždyť ani ten Afghánistán nedokázala zpacifikovat. Jó, že… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 6. 2019 13:35

Jo jo – malé atomové hlavice a jejich „omezené použití“ to je sen generálů od Hirošimy dodnes.
Pamatuji v 80, letech byl „hit“ malá neutronová bomba – nejvyšší stupeň inteligentní války – nic moc nezboří a nezničí, nic moc nezamoří – jen vše živé zabije. S malou chybou – vítězi zbyde (bude-li mít zájem území obsadit) jen co nejrychleji zlikvidovat hnijící mrtvoly.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neutronov%C3%A1_bomba

racek
racek
21. 6. 2019 15:00

No, milá Dano, Irán je země, která posledních cca 300 let na nikoho nezaútočila. Což je tedy navýsost podezřelé, koukám. A ten dron, schválně, kam asi spadnul. Není to nakonec jediný případ, že. USA se v těchto otázkách chovají vskutku prasácky. A co to iránští teroristé, znáte nějakého? Já je tedy nezaznamenal. Vesměs jsou se zemí či organizací spojených s podporou USA či přímo jimi vytvořených a vyzbrojených, že. Takoví Saúdové, vč. Bin Ladinů tam (od jednoho z nich mám i vizitku :-)) ) a furt žádný nálet. No a účst na likvidaci Islámského státu … to je asi taky… Číst vice »

Dana
Dana
21. 6. 2019 16:29

Tribune, to jste mne pobavil. Americanum prece verit nemusite, to jako vas nekdo nuti verit americke vlade za kazdych okolnosti ? Bastit nic nemusite, americka vlada vyda prohlaseni a pak at si to kazdy obcan prebere.. ——— Perska civilisace byla znicena a vydrancovana prave muslimskou hordou. V te dobe byla Persie nejvyspelejsi civilisace v tomto regionu, proto se na ni mohamedovi naslednici zamerili. Podobnost s dnesni dobou ciste nahodna, ze. :-) Persii nakonec dobyli uplne v roce 651. Nastalo privlastnovani islamem, kde mimo vyhubeni prastareho nabozenstvi zoroastrismu si arabove privlastnili vedecke a technicke znalosti. Nasledne zacal rozmach islamu, zabory v… Číst vice »

M.C.
21. 6. 2019 19:10

Vzhledem k tomu, že dneska Íránci předvedli trosky dronu, tak asi nad jejich území byl. Dron neletí zas tak vysokou rychlostí, aby ho dokázali sestřelit v mezinárodním vzdušném prostoru a jeho trosky letěly setrvačností 20 km až na íránský břeh.
Poslední agresivní akcí Perské říše byly dvě války proti Rusku zhruba v letech 1813-1816 a 1820-1823 (nechce se mi to hledat). Obě války prohrála.

orinoko
orinoko
21. 6. 2019 23:09

Klidně ať jsem za blbce. Írán je velmi svehlavy , o hrdosti netřeba pochybovat, je velmi výrazný ve svých nazorech zejména na USA, nicméně nemůžu se zbavit pocitu, že Rusko svým způsobem do vjeci s émerickým dronem zasahlo. Domnívám se, že ji posvetilo, ale realizaci nechalo na Irancich. A zadarilo se. V případě emericke odvety na Írán by Rusko zakrocilo. Jednak je to soused, a DRUHAK… děti moje… Írán Rusku umožnil vyzkoušet svoje Kalibry a další novinky na cestě k Syrii. To se prostě nezapomina. Takové privilegium. Dodneška si vzpomínám , jak iranske stíhačky doprovázely na svém území ruské medvědy… Číst vice »

Dana
Dana
21. 6. 2019 23:10

Kdyz uz jsem psala, ze si ctenari ve zpravach musi najit nejpravdepodobnejsi scenario, nejblize k pravde, pak ukazka zbytku americkeho dronu me vubec nepresvedcila. Je lehke naaranzovat nejake trosky v urcitem miste a tvrdit, ze to je aktualni situace. Hned jsem si vzpomnela na toho utopeneho chlapecka Ajlana, nebo jak se chudinka jmenoval, toho taky tahali po pobrezi, az naraficili tu nejpusobivejsi fotku. Propaganda. Ty trosky americkeho dronu mohly byt vice vzdalene od pobrezi a iranska armada je mohla pritahnout na iranskou pudu. Ze se ty trosky objevily az ted mi ukazuje, ze iranska Verchuska je v defensivni pozici, protoze… Číst vice »

orinoko
orinoko
21. 6. 2019 23:27

Ach tak, jak myšlenkové obezni.
Aranže jsou dulezite. Ale predevsim émerický Hollywood.
Danu dneska podepisuji. Neb přistání na Moonu emerikou patří do teze zednarske loze.
Viděl jsem fotky z likvidace následků 911. To je cumenicko. Jsou nezpochybnitelne. A symptomaticke, někdo je koupil v rámci dražební likvidace kohosi , kdo tam byl, ale už nezije.
Slavny TV emi kontejnerovy nakup.

orinoko
orinoko
21. 6. 2019 23:49

Ale hlavně pohlavně … Holandský zmrd, nacházející se v post koloniálním traumatu hodlá zatykat ruské obcany. Na základě svých vlastních vlezdoprdelnich nezbytnosti. Jedna hodina by Rusku stačila na ohleduplne vymazání tohoto území pri zachování lidských zivotu.
Celý slavny západ je neuvěřitelně obskurní PROJEKTil. On už se dokonce nevyzná ani sám v sobe.

orinoko
orinoko
21. 6. 2019 23:58

Soudrzko dano, proč nechal vás hulibrk Porosenko letět dopravní letadlo tam, kde nemělo co delat, a proč emericky sajrajt IS o tomtez?
Émerika chce valku.
Už se vám to blíží. Oproti očekávání bude rychlá , nejaderna, účinná a konecna…
Tobě podobné mozky dostanou statut svobodného hovadismu na území 52 v Nevade.

M.C.
22. 6. 2019 8:19

Dano, vyzvednout trosky dronu z mořské hladiny někde dál od břehu by byla značně obtížná operace s malou šancí na úspěch. Předně, cokoliv je těžší než voda se okamžitě potopí a na dně už to nikdo nenajde, určitě ne za několik hodin, na to by byla potřeba flotila speciálně vybavených lodí a několik dní času.
Najděte si, jak dlouho trval výlov turecké stíhačky sestřelené u syrského pobřeží – a ta se zřítila pomalu na dohled od břehu a dle radaru téměř přesně věděli kde.
Japonskou F- 35 nenašli dodnes.

M.C.
22. 6. 2019 8:27

Co se varování týče, to zřejmě směřovalo k posádce letadla P-8 Poseidon, které dron doprovázelo, s bezpilotním dronem si člověk moc nepopovídá.
Dneska není problém zjistit na jakých frekvencích protivník komunikuje, pokud to není směrované, což je ale mezi dvěma letadly ve vzduchu kapku problém.
Nemusím rozumět, stačí když zjistím zdroje komunikace – potom je můžu oslovit otevřenou řečí – v Íránu se určitě pár anglicky mluvících lidí najde.

Dana
Dana
22. 6. 2019 15:10

Vyzvednout jeste plovouci, male casti dronu z morske hladiny nevidim jako problem, povrchnimi sitemi se proste shromazdi a stahnou, jako pri rybarskych sitich.. Iran ma svuj komunikacni system v obrane, jejich nastaveni je prave takove, ze nelze zjistit zdroj komunikace.. To neni jako v Syrii, kde se americti a rusti piloti bavili behem naletu. Posadku doprovodneho letadla varovat mohli, pak je ale divne, ze zminujii P-8 Poseidon az ted, po sestreleni drona. Kdyz Poseidon doprovazel dron , musel byt dle Irancu tez v jejich prostoru a stejna hrozba, ne? Kazdopadne Iranci ztratili nervy. Neprekvapilo by mne, ze tahle akce byla… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 6. 2019 15:33

Jezdím do práce s bývalým českým /sic/ raketakem. On se až tak o každodenní dění nezajima. Když jsem mu sdělil , co Írán zvladl, tak povídá … Ty , vole, tak jsou dobry. V té výšce to není žádná p….. Povidam, třeba Rus vypomohl s nějakými koordinaty, či jak se tomu rika. I kdyby to tak bylo, tak je to vykon, ohodnotil situaci. Celá věc už zase začíná žít svým vlastním zivotem. Jsme obklopeni spoustou paralelních světu a zivotu. A především paralelních informaci. Soudruh vena samet by se v této době stahoval sám do sebe jak ritni scerac před nastávající… Číst vice »

racek
racek
23. 6. 2019 21:50

No, myslím že je to už úplně jasné. Miny jsou řízená provokace, navíc provedená na tankeru, na který by zrovna v té době zaútočil jen šílenec… a dron prostě spadl na Iránské území. Taky nebyl jediný, který tam v těchto dnech létal, jak lze vyvodit s dřívějších Iránských protestů. No jo. No a Trump? No, hraje na ostří nože, aniž si domýšlí důsledky. U zcela bezvýznamné Koreje to fungovalo, i když i KIM zabodoval. Tohle jsou Iránci. Šíité, což je ta mírnější odnož Islámu. No, konec konců, dnes i malá regionální velmoc. Trošku se to přepíná. Interest Číny totiž začíná… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 6. 2019 6:04

Žádná válka s Íránem nebude.
Krásný červnový den všem.
A dost vody všem,
i v tom nemálo vyprahlém Íránu.
Pompeózní Boltoni jdou do …
Tam ostatně už delší dobu patří.

Aleš
Aleš
24. 6. 2019 7:38
M.C.
25. 6. 2019 10:45

S tím se setkávám dnes a denně, že lidi, co to nikdy nedělali v tom nevidí žádný problém. Problémy člověk začne vidět, až se do toho pustí. Drony jsou postaveny tak, aby měly co nejmenší efektivní radarový odraz, s co nejmenším použitím kovových součástek. A aby nebyly moc vidět ani opticky, tak jsou natřeny nevýraznými barvami. Pokud by dron dopadl na hladinu, cokoliv těžšího než voda se potopí a zpět na hladinu vyplavou konstrukce z plastů a kompozitů. které mezi mořskými vlnami nejsou téměř vidět, z dálky už vůbec ne a ani se nedají nijak zaměřit. Čím menší kousek, tím… Číst vice »

M.C.
25. 6. 2019 11:05

Pokr.: To je dost možné, že to bylo míněno jako provokace pro otestování schopností íránské PVO a určitě je teď co vyhodnocovat. Co se týče rádiové komunikace, měl jsem na mysli rádiovou komunikaci Poseidonu se zemí a s ostatními letadly. I když určitě běží přes nějaký hlasový kodér, aby se nedal odposlouchat obsah sdělení, dá se zjistit, na jaké frekvenci komunikace běží a na této frekvenci odvysílat varování otevřenou řečí v angličtině. Copak Izraelci, ti si budou tak dlouho koledovat, až někomu prdnou nervy a bude po Izraeli. Je diskutabilní, jestli by to bylo dobře. Podle mě spíše ne, problém… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 6. 2019 16:45

Mno , kdesi řeší pod naprosto zavádějícím článkem možnosti Íránu z hlediska jeho údajně katastrofální zaostalosti.
Nikdo nepopírá, že Írán není zrovna lumenem vojenského pokroku, nicméně , jak se ukazalo, tak zatím obstal.
Chybuje nejvíc ten, kdo se domniva, že ten druhý je neschopný a zaostaly blbec.
Vždycky pravda následuje až skutečně deni. A bývá neuprosna.

orinoko
orinoko
25. 6. 2019 16:58

A jsme na svych. Zatímco Írán je údajně vojensky na platformě kyju, tak kacera Donalda údajně znepokojila iranska schopnost kopat vzdušnou emi army rit. A to hodně bolestne.
Kazdemu, co jeho jest.
A debilovi především debilitu.