Nalejme si čistého vína
Březen 16, 2010                            

V prosinci jsme obhajovali naléhavou potřebu, aby byla zveřejněna mailová korespondence a klíčové interní účetní dokumenty a finanční plány AIG. Machinace AIG byly jádrem ekonomického zhroucení. O tři měsíce později výroční zpráva soudem jmenovaného bankovního kontrolora Antona Valukase ukazuje nade vší pochybnost, proč je takové vyšetřování nezbytné pro obnovu našeho finančního systému. Kdykoliv někdo provede opravdovou kontrolu, objeví se nový skandál.

Tahle Valukasova ďábelská zpráva o 2 200 stranách, uveřejněná minulý pátek, popisuje důvody pádu Lehman Brothers v září 2008. Odhaluje rozvahové i mimorozvahové účetní fígle, které firemní manažeři použili, aby oklamali veřejnost ve věci skutečné finanční kondice Lehmanů. Naši vyšetřovatelé už léta poukazují na to, že účetnictví je „zbraň první volby“ pro finanční podvody. Valukasovo vyšetřování odhalilo, jak Lehman použil 50 miliard dolarů v „repo“ půjčkách, aby oklamal investory tak, že si mysleli, že banka kypí finančním zdravím. Jak nedávno náš prosincový spoluautor vysvětlil v jedné z kapitol zprávy Rooseveltova institutu (Roosevelt Institute) s názvem "Udělejme trh opět trhem (Make Markets Be Markets),“ takové zneužití kreativního účetnictví bylo a je nakažlivé. Bylo hlavní příčinou finančních krizí v minulosti, a povede k nim i v budoucnu.

Podle emailů popsaných v této zprávě si jeden z šéfů Lehman Brothers Richard Fuld a ostatní vedoucí pracovníci byli vědomi toho, jaká hra se to hraje, a přesto ty operace vyvedli ze čtvrtletních a výročních zpráv. Ernst & Young, auditor Lehmanů, to také věděl, a přesto to zamlčel.

Valukasova zpráva také odhaluje nefunkční vzahy mezi hlavními americkými regulačními orgány a institucemi pro odhalování systémového rizika (SDI), od nichž se očekávalo, že budou vykonávat dozor. Newyorský FED, což je úřad, který má regulaci v popisu práce, který byl v té době veden předsedou jeho newyorské správní rady Geithnerem, má ve svých stanovách jasně stanoveno, že má hájit bezpečnost a zdraví bankovního systému i dodržování zákonů.  Přesto stáli stranou, zatímco Lehman podváděl veřejnost pomocí machinací, jež správní rada newyorského FEDu popsala jako „hazardní postup se třemi kartami (three card monte routine).

Převzato z Huffington Post, kde je i celý text v originále.

(Redakčně kráceno)

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments