Národní pochod pro život a rodinu už za 14 dní

Již po osmnácté projde Prahou Národní pochod pro život a rodinu – letos v sobotu 7. dubna. Chce připomenout spo­lečnosti nenahraditelnou hodnotu rodiny, manželství a respektu k životům těch nejmenších z nás. Přihlášení probíhá prostřednictvím stránky pochodprozivot.cz.

Loni se narodilo opět více dětí, stále jich však chybí 29 tisíc

Český statistický úřad zveřejnil předběžnou statistiku provedených umělých potratů za rok 2017, kdy bylo zabito 19 389 dětí před narozením. Zároveň přibylo narozených dětí, celkem se v roce 2017 narodilo 114 405 dětí. Stále však chybí 29 500 dětí, aby ČR dosáhla alespoň prosté reprodukce populace.

V roce 2017 se narodilo 114 405 dětí, nejvíce od roku 2010 a o 1742 více než v roce 2016. Úroveň české plodnosti se tak zvýšila na úroveň 1,67 dítěte na ženu oproti roku 2016 s 1,63 dítěte na jednu ženu. Zároveň se dostala na úroveň roku 1993. Ani tato úroveň plodnosti však v dlouhodobém pohledu nezajišťuje prostou reprodukci populace; k té by byla potřeba plodnost minimálně ve výši 2,1 dítěte na jednu ženu, v ČR naposledy v roce 1980. Ročně tak chybí 29 500 dětí.

Podle předběžných statistik bylo v roce 2017 provedeno 19 389 umělých potratů, o 1 017 méně než v roce 2016 a zároveň nejméně od roku 1958, kdy byly v ČR potraty zavedeny. V oficiálních statistikách není zahrnut počet potratů provedených v rámci procesu umělého oplození (redukce plodů) a dále rané potraty způsobené tzv. „pilulkami po“ a běžnou hormonální antikoncepcí, která je potenciálně abortivní.

Nejčastějšími žadatelkami o podstoupení potratu jsou ženy se dvěma dětmi. Dostupná statistika tak potvrzuje dlouhodobou zkušenost Hnutí Pro život ČR, kdy početí třetího dítěte je jednou z nejčastějších situací, kdy přicházejí nenarozené děti o život.

Hnutí Pro život ČR dlouhodobě poskytuje poradenství ženám čekajícím nečekaně dítě. Zároveň připomíná klíčovou zodpovědnost mužů – otců, kteří mají morální povinnost být ženě oporou, aby se necítila být nucena k usmrcení počatého dítěte.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
23. 3. 2018 7:58

Je to od nich pěkné, že se starají. Možná budu trochu jedovatá, ale je to od nich pěkné, že ušlechtile nezahrnují do počtu potratů pilulky proti početí i antikoncepci (otázka: jak by to také asi chtěli počítat?). Ale – hypotéku na bydlení mladým rodinám nezaplatí, neřeší problém matek, které jsou odmítány na trhu práce právě proto, že mají děti a také to, že rodiny dobře ví, že při větším počtu dětí jejich potomci spadnou do kategorie socek, které nemají to či ono, ubožáci jedni. A také to, že jejich rodiče v honbě za nutným výdělkem na ně nebudou mít čas.… Číst vice »

Gatta
Gatta
23. 3. 2018 8:40

Ona je taková doba – „postmoderna“. Tedy nic není jednoznačné, vše je měřeno subjektem a každý to může vidět a chápat jinak a tedy neplatí žádné jednoznačné pravdy … proto ani nejde o zavedení nějakého systému, nejsde o celek, ale o jen o momentální pocity a emoce. Tomu odpovídají pak všechna zpravodajství, naštříhané dokumenty a filmy na vteřinové sekvence, povyšování okamžitých nálad, vlastního prožitku a právě napadnuvší myšlenky myšlenky na momentální nejvyšší prioritu … … Tedy potom i v politice a snaze o nápravu něčeho – nejde o pracné a odpovědné zavedení dlouhodobých systémových změn se všemi nutnými souvisejícími kroky… Číst vice »