Národním parkům hrozí velký rozprodej veřejných pozemků a další zástavba

Tisková zpráva Hnutí DUHA

POSLANCI JEDNAJÍ O ZMĚNÁCH PRAVIDEL PÉČE O NÁRODNÍ PARKY

čtvrtek 14. dubna 2016

Poslanecká sněmovna projedná příští úterý ve druhém čtení vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění a zpřesňuje pravidla péče o všechny naše národní parky. Novela z dílny ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) umožňuje rozprodat pozemky v majetku státu v zastavěných a zastavitelných území obcí. Poslanec Jan Klán (KSČM) ovšem přichází s pozměňovacím návrhem, který rozšiřuje možnost rozprodat veřejné pozemky na ještě mnohem větší ploše národních parků. To by významně omezilo možnosti chránit krajinu v národních parcích před developerskou výstavbou.

Pozměňovací návrh poslance Jana Klána přichází s 28 body změn, z nichž ani jedna není pro ochranu přírody přínosná. Ty nejzávažnější vycházejí vstříc spekulantům s pozemky a další zástavbě národních parků. Poslanec Klán:

  • Navrhuje rozšířit možnost rozprodat veřejné pozemky v národních parcích v celé tzv. zóně kulturní krajiny. Ta bude obsahovat zastavěná a zastavitelná území obcí a některé trvale obhospodařované lesy, louky a pole.
  • Navrhuje zrušit v celé zóně kulturní krajiny předkupní právo státu na pozemky, které se jejich majitel rozhodne prodat. Záměrem je zabránit státu, aby pozemky vykoupil pro ochranu přírody a krajiny.
  • Navrhuje zrušit paragraf novely, který říká, že orgány územního plánování a stavební úřady, které povolují stavby, mají vykonávat svoji činnost s respektem k ochraně přírody v národních parcích.

Klánův návrh zkouší otevřít bránu dalším spekulacím s pozemky. Například v Národním parku Šumava část pozemků již dříve získali lidé blízcí ODS, realitní, developerské a stavební firmy i advokátní kanceláře z Klatov, Prachatic, Prahy, Brna nebo Příbrami. Předloňský návrh zákona o NP Šumava senátora Tomáše Jirsy (ODS) a jeho kolegů je chtěl přeřadit do dnešní třetí zóny, kde je pak možné je převést na stavební parcely [1]. Poslanecká sněmovna však tehdy tento nájezd na státní pozemky smetla ze stolu [2].

Hnutí DUHA apelovalo na poslance, aby rozprodej veřejných pozemků v národních parcích zcela zakázali. Ekologická organizace varovala, že i tam, kde by nebyly pozemky přeměněné na stavební parcely a dál se na nich lesnicky nebo zemědělsky hospodařilo, není jejich rozprodej pro stát výhodný. Soukromým vlastníkům by musel hradit milionové kompenzace za omezení hospodaření kvůli ochraně přírody. Proto se ve všech evropských národních parcích státy snaží naopak pozemky vykoupit.

Krajina národních parků je lukrativním a přitažlivým prostředím pro celou řadu investorů se zájmem budovat nové apartmány i honosná sídla prominentních podnikatelů. Současně se ale díky přísnějšímu režimu ochrany než kdekoliv jinde alespoň zčásti daří výstavbu regulovat. Zmiňovaný pozměňovací návrh ovšem stupeň ochrany markantně snižuje. Důležitou pojistkou proti pokračující výstavbě je fakt, že řadu pozemků vlastní stát.

Hnutí DUHA upozorňuje poslance, že problematický je už návrh ministerstva životního prostředí, který umožňuje prodat desítky hektarů pozemků v zastavěných a zastavitelných územích obcí. Návrh poslance Jana Klána (KSČM) otevírá tuto možnost na celém území zóny kulturní krajiny. Ta může v případě NP Šumava tvořit pět procent jeho rozlohy, jako je tomu dnes, ale také deset procent nebo v extrémním případě i polovinu národního parku.

Ceny pozemků jako potenciálních stavebních parcel v NP Šumava dnes dosahují značně vysokých cen srovnatelných například s pozemky v okolí Prahy. Ceny se pohybují okolo 1000 Kč/m2, ale místy stoupají až k více než 3000 Kč/m2. Jedná se tedy o velmi lukrativní záležitost a tlak na rozprodej pozemků je značný.

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, řekl:

„Pozměňovací návrhy poslance Klána z KSČM k vládní novele zákona o ochraně přírody a krajiny jsou hrůzostrašné. Znamenaly by praktické zrušení národních parků a ukazují také, že důvodem je snaha developerů a spekulantů dostat se k lukrativním pozemkům v majetku státu. Brzy se ve sněmovně uvidí, kteří poslanci podpoří ochranu přírody a kteří rozkradení našich národních parků.“

Poznámky:

[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/senatni-zakon-o-np-skryty-najezd-krale-sumavy-f-taliana-podnikatelu-na-lukrativni-pozemky

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-smetli-senatni-zakon-o-sumave-ktery-ohrozoval-narodni-park-i-prosperitu-obci

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jogín
jogín
14. 4. 2016 12:26

Jak nemám rád Zelené kvůli neustálým dezinformacím, tak je tento protest zcela oprávněný. Otevírat jakoukoliv výstavbu v neporušené krajině je zločin.

Gatta
Gatta
14. 4. 2016 12:52

… a developer je sprosté slovo.

I dnes máte v každých novinách inzerát „Koupím les“, „Koupím půdu“. A různí najatí pochybní skupovači několikrát do roka, podle údajů z Katastru nemovitostí, obesílají dopisy majitele orné nebo lesní půdy s nabídkou k odkupu – za směšné ceny, ale co kdyby měl dotyčný člověk třeba hrozící exekuci, že ? Vykoupí všechno – kdo ví pro koho a pak začnou pozemkové šachy … A to nemluvím o pozemcích Národních parcích.

Sedláci vždy říkali: „Voda a půda se neprodává“.

Vodu už jsme prodali …

Aleš
Aleš
15. 4. 2016 5:35

Už chápu důvod dotčení europoslankyně Konečné na Vratimovském semináři na moji bezelstnou otázku. „Proč KSČM nahrává zájmům developerů?“. Buď to díky své přetíženosti neměla rok a půl čas řešit anebo je to politický kšeft, ve kterém prostě KSČM jede. Chtělo by se to asi dotázat přímo pana Skály či pana Maštálky, jak je to možné, na jejich stranu tohle vrhá stíny a šrámy.

Martin (už bez taky m)
15. 4. 2016 7:32

Aleš napsal Už chápu důvod dotčení europoslankyně Konečné na Vratimovském semináři na moji bezelstnou otázku. „Proč KSČM nahrává zájmům developerů?“. Buď to díky své přetíženosti neměla rok a půl čas řešit anebo je to politický kšeft, ve kterém prostě KSČM jede. Chtělo by se to asi dotázat přímo pana Skály či pana Maštálky, jak je to možné, na jejich stranu tohle vrhá stíny a šrámy. Naprosto přesné, ten návrh by měla KSČM stáhnout. Jinak se i majetkově další podporou absolutizace soukromého vlastnictví na úkor skutečných nekomerčních zájmů celé společnosti NAPROSTO ZDISKREDITUJE JAKO LEVICOVÁ STRANA. Pokud tento návrh nestáhnou, NIKDY JE… Číst vice »

Svoboda
Svoboda
15. 4. 2016 15:32

S poslankyní Konečnou mám taky osobní zkušenost ( asi hodinový poslech a pak rozhovor na „setkání s občany“ ) a ještě NIKDY v životě jsem nepotkal tak domotaného člověka, co se týče ekologických témat. To, že tuto dámu považuje KSČM za svoji „expertku“ přes ekologii je děsivým svědectvím o stavu této strany ( jakkoli bych ji taky rád volil ).

peter.
15. 4. 2016 15:48

Svoboda napsal
ještě NIKDY v životě jsem nepotkal tak domotaného člověka,

Len počkajte,až nastúpi toto:
http://politikus.ru/uploads/posts/2016-04/1460733500_27d227f5_hillaryclinton_477131.jpg

Vlastimil
Vlastimil
15. 4. 2016 19:43

Důkaz, nad slunce jasnější, že platí pořekadlo: “ Politik, z jakékoliv partaje, je buď totální hlupák, nebo ta svinstva páchá schválně

Vlastimil
Vlastimil
15. 4. 2016 19:51

Martin (už bez taky m) napsal Naprosto přesné, ten návrh by měla KSČM stáhnout. Jinak se i majetkově další podporou absolutizace soukromého vlastnictví na úkor skutečných nekomerčních zájmů celé společnosti NAPROSTO ZDISKREDITUJE JAKO LEVICOVÁ STRANA. Pokud tento návrh nestáhnou, NIKDY JE JIŽ VOLIT NEBUDU. A to přes různá vyjádření jsem již léta nikoho jiného nevolil. Opakuji: pokud to rychle nestáhnou, stávají se pro mne jednou z jádrových ideových kapitalistických stran. Snad pan Skála ten pohled několika blbců změní… pokud ne…mohou se už jako zcela estabismentová partaj rovnou zrušit a s příštími volbami odejdou do zapomnění. Zdiskreditované „Zelené“ zatím stále volit… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 4. 2016 20:19

Žurnalisté, redaktoři, internet… ti všichni se měli stát oněmi „hlídacími psy demokracie“… VŠICHNI u nás SELHALI, snad s výjimkou hrstky alternativních webů – a i ty mají různý osud… A nyní toto „Z divokého Východu“: https://www.youtube.com/watch?v=dYSLi99fzPg#t=23.93102 Díky za Putina a dnešní Rusko!!! Nakonec nás budou o významu skutečných žurnalistů, poctivých redaktorů a neúplatných novinářů i občanů pro udržení pořádku a důstojných podmínek pro život, společnost i přírodu učit Rusové… Není větší hanby nežli být dnes dlouholetým příslušníkem našich médií „oficiálního proudu“ u nás! Právě oni jsou jedni z HLAVNÍCH SPOLUVINÍKŮ DNEŠNÍCH MARASMŮ A NESPRAVEDLNOSTI, DNEŠNÍCH DENNODENNÍCH OHROŽENÍ LIDÍ, JEJICH ŽIVOTŮ… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 4. 2016 21:41

Protiputinovská hysterie u nás je asi zčásti způsobena i tím, že část z těch hysteriků donášela asi i na KGB a teď to na ně praskne, na hovada.