Nechci, aby má země válčila s Ruskem

Byly doby, kdy jsem Rusy opravdu nemusel. Ostatně tak jako mnozí jiní, kteří jsme se ráno 21. srpna 1968 probudili sice do slunečna, ale i do lomozu přistávajících letadel a rachotících tanků s bílými pruhy. Později jsem se k tomu dni ve vzpomínkách často vracel. Nerozuměl jsem tomu a trvalo mi přes 40 let, než jsem tomu přišel na kloub. Napsal jsem pak o tom i odbornou studii (Operace Srpen 1968). Předtím jsem měl v sobě touhu přijet v tanku na Rudé náměstí v Moskvě a rozstřílet jim tam, co se dalo. Pak ale přišla perestrojka a začal jsem o Rusech zase přemýšlet jinak, tak jako předtím. O Rusech jako o podobných chudácích, jako jsme byli my všichni. Degradování moskevskými demagogy a ideology na masy, které neměly samostatně přemýšlet a hlavně jim měly sloužit. Byli tak krajně neschopní řídit svět, dokonce i vládnout svému impériu, že byla pro nás všechny ostuda, když jsme začali tušit, co to vlastně bylo. Bylo to ponížení, žít pod jejich knutou.

Perestrojka mi vrátila pocit, že oni (Rusové) i my(Češi) jsme na stejné lodi. Nebyli to Rusové, kdo byli naši nepřátelé, ale tím nepřítelem bylo něco mezi Sověty a bolševiky. Hybrid, který se tam v roce 1917 dostal k moci a v roce 1991 zanikl. Nejspíše něco, co Z. Zbořil nedávno označil jako import odjinud.Trvalo mi ale dalších patnáct let, než jsem jako badatel zabývající se poválečným obdobím, který ke své práci potřeboval nejen ruské archivy s materiály ze sovětských dob, ale také diskuse s tamějšímu historiky, kteří také hledali vysvětlení toho, co se jim stalo, začal zase jezdit do Ruska. Už ne do země zla a koncentrované hlouposti, ale k přátelsky a ke spolupráci naladěné společnosti, která si ty hrůzy bolševismu prožila ještě o něco déle než my. Mnozí z nich, stejně jako mnozí lidé u nás, mají však stále ještě s nedávnou minulostí problém. Ani oni nechápou, kde vzaly staré sovětské kádry tu drzost se znovu drát k moci. Přitom i u nás pět polistopadových premiérů vlastnilo stranické legitimace. Když k tomu připočteme i ty, kteří se v té době jako svazáčtí funkcionáři připravovali ke kariéře vyrůstajíce ve stranicky orientovaných rodinách, aby mohli vstoupit mezi nejrovnější z rovných, pak snad k těm, kteří zde po roce 1989 vládli, patřili téměř všichni. Jsou od sebe nerozeznatelní. U ministrů či jejich náměstků a podobných pozic se to snad už nedá ani spočítat, tím méně u těch všech, kteří jim vytvářeli zázemí. O poradcích, pomocnících a jiných, mocí posedlých lidí nemluvě. A kolik oligarchů má za sebou podobnou minulost!

Jinak řečeno: Ti samí, klanějící se již jiným modlám a vyznávající nové kulty, chtějí stále být u moci. Tvrdí nám teď ale, že Rusové a Rusko jsou nebezpeční. Zrovna oni, kteří mají ještě často sovětské školy, o kamarádech-soudruzích ze starých časů nemluvě? Teď mluví o Ukrajině, rovněž reliktu bývalého SSSR, jak moc ji chtějí pomoci. Zemi, která byla rozkradena a rozprodána v minulých dekádách snad ještě horším způsobem než Rusko či Česko. Zemi, která přestala být schopna vládnout sama sobě, tím méně se vyrovnat s nedávnou i ještě starší minulostí. Chtějí prostřednictvím médií, které si přivlastnili, v nás vyvolávat hněv proti Rusům jako údajným viníkům této situace. Tedy proti těm, kteří trpěli podobně jako lidé z jiných bývalých postkomunistických zemí, mimo jiné i proto, že uvěřili tomu, co si říká Západ, že jim jeho experti a strategie pomohou překonat minulost a najít cestu k dobré budoucnosti. Jenže tou budoucnosti myslí jejich vlády jen dobrou budoucnost pro ně, ne pro druhé lidi na Západě. Je to v principu boj o poslední zbývající zdroje bohatství. Zbývá jich již jen málo, jen pro ty, kteří teď vládnou a scházejí se kvůli tomu v Bilderbergu, v Davosu a na jiných místech.

Když jsem v Moskvě navštěvoval archiv a knihovnu Centra zaruběžnych Russkich, což je instituce založená A. Solženicynem na Tagance v blízkosti známých divadel, mohl jsem číst dokumenty i studie pojednávající o strašné cestě Rusů při hledání vlastní minulosti. Bylo to zrovna v době, kdy se sem vrátil tzv. Děnikinův archiv a jeho tělo bylo pohřbeno na Donském kladbišči s jinými, málem už zapomenutými postavami z tohoto smutného období. Užasl jsem, jak nápadně byla a je podobná cesta Rusů při hledání své minulosti a identity se snahami Čechů, zvláště s těmi, kteří jako Palacký, Gindely či T. Bílek znovuobjevili to z minula, co zde bylo před Bílou horou, a co mělo být navždy zapomenuto! Našim Solženicynem byl v té době nejspíše – ale jen hodně hodně přibližně – Jirásek.

Kolik takových, někdy jakoby přehnaných asociací se vybavuje při srovnávání jejich a naší cesty a úsilí k navázání přetržených trajektorií vývoje. Samozřejmě, že to v detailech bylo trochu jiné, ale jak to bylo zase někdy podobné? Jak jsme si s ruskou společností v tomto blízcí! A teď, pod naprosto průhlednými záminkami, si lidé, kteří zde momentálně vládnou, často kříženci někdejších papeženců, kremelských sluhů, stupidů a jiných kreatur dovolují štvát proti svazkům, které přetrvaly v obou národech i tak těžké období, jako bylo to sovětské? Myslí si snad ten poďobaný zpotvořený herec, že si pomůže, když poleze do zadku těm, kteří v současné americké administrativě a v Langley tlačí na pilu tím, že vykládají své vymyšleniny o tom, co se děje na Ukrajině či jinde? Stejně jako podlézají těm, kteří adorují vrahy v izraelských tancích a letadlech, o těch, kteří jim poroučejí, nemluvě (o jejich zločinech v Gaze je plný evropský tisk a televizní stanice s výjimkou těch českých, z čehož je zřejmé, kdo je asi kontroluje a vlastní), a aby si zachovali jejich přízeň a svůj žold, jsou schopni nás štvát i proti Rusům. Třeba – jak říkají – přes Ras-Putina, Putlera a jiné slogany.

Ani mě se Putin ve všem svém konání a jednání nelíbí. Způsob, jakým integroval do Ruska Krym, nebyl zcela korektní. Mohl dát jasně světu na vědomí, že jde o dočasnou záležitost, a že bude-li mít jednou Ukrajina legitimní vládu, která nenařizuje sestřelovat civilní letadlo jiného státu přesměrované nad oblast, kde se válčí, a která nenařizuje svým bojůvkám střílet civilisty v regionech, kde není schopná vládnout, protože ji tam považují za vládu banditů, mělo by se jednou znovu jednat o jiném statutu Krymu, než je ten současný. Bude-li mír, schopná vláda a tedy i blahobyt, je nesmyslné, aby se někde válčilo či přelo o kus země, zda má mít tu, či jinou vládu. Nelíbilo se mi ani to, jak si s Medvěděvem vyměňovali vrcholové funkce, i když si můžu představit, že poloválečný stav, k němuž dnešní svět zřetelně směřuje, asi vyžaduje dnes již nestandardní postupy. Snad je Putin se svými spolupracovníky dostatečně soudný, aby věděl, že se v budoucnu svět i samotní Rusové vrátí k této době, a budou ji schopni – s jistým odstupem – přehodnocovat.

Hlavně chci však vyjádřit názor, že nás současní čeští představitelé nemají právo zatahovat do konfliktu bůhvíkým a bůhvíproč vyvolávaným. Rusové nejsou a nebudou naši nepřátelé, i kdyby se z toho třeba ti naši váleční štváči … zbláznili.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
53 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
8. 8. 2014 13:57

Anotace článku vypadá slibně. Čekal jsem soupis hříchů sociální demokracie a prezidenta, ale kde nic, tu nic. Jen plivání na minulost. Pan Čermák to má popletené. Rusko zachránil před sražením na kolena a totálním rozkradením bývalý komunista Putin. Mudrlanti, kterým leží v žaludku lidé aktivní, snad šli také v Rusku po výnosných korytech bez špetky zodpovědnosti. Teď možná jako u nás si permanentně stěžují, že by chtěli druhou šanci. Nic už v životě nedostanou. Prohráli všechno.

bublin
bublin
8. 8. 2014 14:06

Dobrý článek se, kterým lze bez větších výhrad souhlasit.
Nikdo příčetný si nemůže přát, aby jeho země byla zatažena do válečného konfliktu. Jen se obávám, že se NÁS nikdo ptát nebude.

PB
PB
8. 8. 2014 14:08

Mirror to píše správně. Autor je příliš sebestředný a nenávistný do třetího kolene. Stejně nenávistně píší jiní autoři obráceně. To je pak diskuze hluchých. Příště by prospělo více myšlenek a objektivity.

bublin
bublin
8. 8. 2014 14:11

mirror napsal
Jen plivání na minulost. Pan Čermák to má popletené. Rusko zachránil před sražením na kolena a totálním rozkradením bývalý komunista Putin.

Jste jen porouchaný automat : jen se někdo otře o Putina a už začnete mektat oslavnou ódu. Slzu lítosti vě mě nevzbudí
váš tragický střet s OF a vaše nakopání do prd…
Tak se vzpamatujte a začněte vnímat skutečnou realitu.

lomikel
lomikel
8. 8. 2014 14:17

no ja to vnimma tak ze i pomerne skalni, lec ne blby/hmotne zainteresovani na systemu chapou ze veci jdou jinak a jinam. viz treba vyvoj bretislava olsera, takze preju autorovy akceleraci vyvoje ;)

bublin
bublin
8. 8. 2014 14:18

PB napsal
Autor je příliš sebestředný a nenávistný do třetího kolene. Stejně nenávistně píší jiní autoři obráceně. To je pak diskuze hluchých. Příště by prospělo více myšlenek a objektivity.

Je třeba ukázat na konkrétní část članku. Co vy tlacháte o objektivitě? Když něco kritizuji, musím uvést konkrétní příklad.

lomikel
lomikel
8. 8. 2014 14:38

autor otevrene priznama praci se svym traumatem vzor 68, to si zaslouzi pochvalu

hudryper
hudryper
8. 8. 2014 16:02

Já považuji tento Čermákův článek za nejupřímnější ze všech,co jich tady u nás na OM od něho vyšlo.Nedělá ze sebe vševědoucího chytráka,který jen pořád opakuje “ Já jsem vám to říkal“,přiznává se ke svým reakcím na události jeho,tedy i naší doby,nic si nevymýšlí.Osobně mám výhradu k jeho hodnocení Putina.Ne že by neměl kus pravdy,má ji, ale ve srovnání s historickou úlohou tohoto Rusa,v níž si zatím vede více než skvěle, jde o drobnosti.Je už dnes nepochybné,že Putin vstoupil zásadním způsobem do lidské historie tím,že za neskutečně obtížných podmínek a s aparátem protkaným západními špiony a ekonomickými diverzanty dokázal změnit celkový… Číst vice »

peter.
8. 8. 2014 16:11

Páni!Ak máte od 60-do 65 rokov a ste dôstojníci v zálohe,alebo do 60 rokov a ste vojaci alebo práporčíci v zálohe,tak za Porošenka by ste museli pomašírovať na jatky do Novorosie
http://www.pravda.com.ua/news/2014/08/8/7034323/

leho
leho
8. 8. 2014 16:22

Když tedy nechceme válčit s Ruskem, tak proč Rusku nenabídnout svoji zemi se vším co má, tj. průmyslem, lidmi, armádou, policií. Rusové si našich lidí a ostatních zdrojů jistě budou vážit a ne je zneužívat jako západní kapitalisté. A Česká armáda je stejně zbytečná, NATO ji používá pro své výbojné války, tak proč ji nesjednotit se skutečnou lidovou a profesionální armádou ruskou? Když budeme stále Rusy odmítat, oni na nás nakonec budou muset zaútočit, protože nebudou mít jinou možnost. Takže jestli chceme mít stále Hradčany a matičku Prahu se svými památkami, musíme si zvolit buď zkázu spojenectví se Západem nebo… Číst vice »

Vodník
Vodník
8. 8. 2014 16:27

leho napsal
Když tedy nechceme válčit s Ruskem, tak proč Rusku nenabídnout svoji zemi se vším co má, tj. průmyslem, lidmi, armádou, policií.

A co by s tím dělali? To, co chtějí, si už dávno koupili (Karlovy Vary). Vy jste někdy slyšel nebo četl, že Rusové projevili přání vlastnit/ovládat Česko? Někdy za posledních 1000 let?

Sio
Sio
8. 8. 2014 16:28

Myslím, že autor to má řádně všechno popletené. Jeho výroky jsou místy směšně přehnané. Někdo tu chtěl příklady, tak budiž. „která si ty hrůzy bolševismu prožila ještě o něco déle než my“ Tak já zažil různé věci, které se mi nelíbily a nelíbí. Nechtěl bych reálný socík zpátky. Ale označovat ho za dobu „hrůz boleševismu“ podivně nastavená měřítka. Jak tedy nazvat to, co se děje na Ukrajině, když to, co se dělo tady, byly hrůzy? Opravdu přihlouplé zacházení s kategorickými slovy. “ … masy, které neměly samostatně přemýšlet a hlavně jim měly sloužit …“ Nevím nic o tom, že by… Číst vice »

Sio
Sio
8. 8. 2014 16:31

leho napsal Když tedy nechceme válčit s Ruskem, tak proč Rusku nenabídnout svoji zemi se vším co má, tj. průmyslem, lidmi, armádou,policií. Rusové si našich lidí a ostatních zdrojů jistě budou vážit a ne je zneužívat jako západní kapitalisté. A Česká armáda je stejně zbytečná, NATO ji používá pro své výbojné války, tak proč ji nesjednotit se skutečnou lidovou a profesionální armádou ruskou? Když budeme stále Rusy odmítat, oni na nás nakonec budou muset zaútočit, protože nebudou mít jinou možnost. Takže jestli chceme mít stále Hradčany a matičku Prahu se svými památkami, musíme si zvolit buď zkázu spojenectví se Západem… Číst vice »

Vodník
Vodník
8. 8. 2014 16:41

Sio: na Ukrajině jsou hrůzy války. Tady byly hrůzy bolševismu, byť někomu asi vadily víc a někomu míň. Jinak s článkem souhlasím.

milda1963
milda1963
8. 8. 2014 16:44

leho napsal Když tedy nechceme válčit s Ruskem, tak proč Rusku nenabídnout svoji zemi se vším co má, tj. průmyslem, lidmi, armádou,policií. Rusové si našich lidí a ostatních zdrojů jistě budou vážit a ne je zneužívat jako západní kapitalisté. A Česká armáda je stejně zbytečná, NATO ji používá pro své výbojné války, tak proč ji nesjednotit se skutečnou lidovou a profesionální armádou ruskou? Když budeme stále Rusy odmítat, oni na nás nakonec budou muset zaútočit, protože nebudou mít jinou možnost. Takže jestli chceme mít stále Hradčany a matičku Prahu se svými památkami, musíme si zvolit buď zkázu spojenectví se Západem… Číst vice »

leho
leho
8. 8. 2014 16:46

Vodník napsal A co by s tím dělali? To, co chtějí, si už dávno koupili (Karlovy Vary). Vy jste někdy slyšel nebo četl, že Rusové projevili přání vlastnit/ovládat Česko? Někdy za posledních 1000 let? Vodníku, a co tam teda dělali v 68? Oni to Česko nikdy neovládali? V 50. letech to byla prakticky sovětská provincie. Jestli o tom nevíte, tak čeští komunisté nabídli Stalinovi po 2. světové válce začlenění celého Československa do SSSR. Stalin to odmítl pouze proto, že by tím totálně ztratil tvář před celým světem a on tudíž raději preferoval začlenění tajné pomocí tzv. poradců a agentů KGB… Číst vice »

Vodník
Vodník
8. 8. 2014 16:55

Leho: pořád pletete Rusy se sověty!

milda1963
milda1963
8. 8. 2014 16:56

Vodník napsal

Leho: pořád pletete Rusy se sověty!

leho je hňup, zapomněl na poláky, bulhary, maďary a němce – škoda slov…

leho
leho
8. 8. 2014 17:02

Vodník napsal

Leho: pořád pletete Rusy se sověty!

Vodníku, nepletu nic, Sověti byli Rusové a Rusové byli Sověti. Éto vsjo róvno…

milda1963: leho je hňup, zapomněl na poláky, bulhary, maďary a němce – škoda slov…

Nezpozoroval jsem, že se o bavíme o také o těchto národech. Vy se o nich chcete bavit? Tak prosím, poslužte si, ale nevím, jestli já se o nich chci bavit…

milda1963
milda1963
8. 8. 2014 17:05

nastuduj si 1968, třeba 21.srpen, pak zjistíš, ty rusofobe

vlado48
vlado48
8. 8. 2014 17:32

Leho, milda si vzpomněl na 68mý rok nebo si myslíš že tu byli pouze sověti? V rámci SSSR tu byli i ti tvoji milovaní ukrajinci a nechovali se zrovna soudružsky.

peter.
8. 8. 2014 17:44

leho napsal Vodníku, nepletu nic, Sověti byli Rusové a Rusové byli Sověti. Éto vsjo róvno… milda1963: leho je hňup, zapomněl na poláky, bulhary, maďary a němce – škoda slov… Nezpozoroval jsem, že se o bavíme o také o těchto národech. Vy se o nich chcete bavit? Tak prosím, poslužte si, ale nevím, jestli já se o nich chci bavit… Budem sa opakovať ale: v r.1968 tvorili Rusi cca50% z celkového počtu obyvateľstva ZSSR ale vy tvrdíte,že Ukrajinec Brežnev vybral špeciálne etnických Rusov do inváznej armády ZSSR a preto hovoríte,že nás v 68 r.napadli Rusi. V USA je cca 80% angličanov… Číst vice »

vlado48
vlado48
8. 8. 2014 17:53

Peter, leho stále přemýšlí jak by urazil diskutující ale evidentně mu došly nápady. Argumenty nemá tak se uchýlil k primitivismu. Zřejmě produkt vymývání mozků dnešními uprávci historie, i když nechápu co vymyli v tomto případě.

hudryper
hudryper
8. 8. 2014 17:58

Sio napsal : „která si ty hrůzy bolševismu prožila ještě o něco déle než my“
Tak já zažil různé věci,…… Neříkejte ! Opravdu ?
Doporučuji si článek ještě jednou a pozorně přečíst.Autor nepíše o hrúzách v době,v které jste tam studoval.I pro něho byla perestrojka
nadějí k vysvobození ze stupidity reálného socialismu.Autor jasně píše
o hrůzách bolševického režimu když se bránil intervencím ze všech stran,o utrpení ruského národa v podmínkách sociálního pokusu podle představ kibuc-kasárenských fanatiků a v dobách druhé světové války.

hudryper
hudryper
8. 8. 2014 17:59

oprava :hrůzách

peter.
8. 8. 2014 18:07

vlado48 napsal

Peter, leho stále přemýšlí jak by urazil diskutující ale evidentně mu došly nápady. Argumenty nemá tak se uchýlil k primitivismu. Zřejmě produkt vymývání mozků dnešními uprávci historie, i když nechápu co vymyli v tomto případě.

No je tu jedno nebezpečenstvo.Ktosi múdry raz povedal:
Ak venujete priveľa pozornosti idiotovi,tak ten vás začne po čase považovať za svojho kolegu.Takže sa radšej na leha vys..me.

Dolmen
Dolmen
8. 8. 2014 18:44

Lehovisto, v 68. tu byl i vašeho oblíbence Klička fotr, co vy na to?

leho
leho
8. 8. 2014 18:48

peter. napsal Budem sa opakovať ale: v r.1968 tvorili Rusi cca50% z celkového počtu obyvateľstva ZSSR ale vy tvrdíte,že Ukrajinec Brežnev vybral špeciálne etnických Rusov do inváznej armády ZSSR a preto hovoríte,že nás v 68 r.napadli Rusi. V USA je cca 80% angličanov z celkového počtu obyvateľov,tak by ste mali hovoriť,že Irak napadli Angličania a nie US armáda.Taká je vaša logika.S vami je diskusia ako s posratou tanec.Nedá sa. Petere, to s vámi je diskuze jak s posratou tanec. Kde jsem proboha napsal, že Ukrajinec Brežněv vybral etnické Rusy do invazní armády SSSR? Takhle se vytváří pohádky a fabulace. Napsal… Číst vice »

lomikel
lomikel
8. 8. 2014 18:49

leho – to je presne to co je ma vize, vstup CR do SNS a bezcelni zona. Pres nas protlacime in/out zbozi EU – SNS. K tomu 15-20k ruskych vojaku v milovicich, 200 letadel, 100 balistickyhc raket a jaky byly atlantani se svym dojebanym trhem.

Umite rusky ? Bude treba resit PR na webech.

Sio
Sio
8. 8. 2014 18:51

Vodník napsal

Sio: na Ukrajině jsou hrůzy války. Tady byly hrůzy bolševismu, byť někomu asi vadily víc a někomu míň. Jinak s článkem souhlasím.

Jen tak abych si udělal představu. Můžete mi uvést tři příklady hrůz bolševismu v Československu a tři příklady hrůz války na Ukrajině? Jen abych se přesvědčil, zda jsem autorovi nekřivdil, když jsem mu vytknul nesouměřitelnost.

leho
leho
8. 8. 2014 18:51

Dolmen napsal

Lehovisto, v 68. tu byl i vašeho oblíbence Klička fotr, co vy na to?

To byli a já nepovažuji dnešní Ukrajince o nic lepší než Rusy. To ale neznamená, že Rusové zde neuskutečňují sprostou agresi, které je nutno čelit…

Sio
Sio
8. 8. 2014 19:07

hudryper napsal Sio napsal : „která si ty hrůzy bolševismu prožila ještě o něco déle než my“ Tak já zažil různé věci,…… Neříkejte ! Opravdu ? Doporučuji si článek ještě jednou a pozorně přečíst.Autor nepíše o hrúzách v době,v které jste tam studoval.I pro něho byla perestrojka nadějí k vysvobození ze stupidity reálného socialismu.Autor jasně píše o hrůzách bolševického režimu když se bránil intervencím ze všech stran,o utrpení ruského národa v podmínkách sociálního pokusu podle představ kibuc-kasárenských fanatiků a v dobách druhé světové války. „hrůzy bolševismu prožila ještě o něco déle než my“ – tedy mluví se nejen o předválečných… Číst vice »

lomikel
lomikel
8. 8. 2014 19:12

leho napsal
To byli a já nepovažuji dnešní Ukrajince o nic lepší než Rusy. To ale neznamená, že Rusové zde neuskutečňují sprostou agresi, které je nutno čelit…

tak ji smele celte, hupky na Ukrajina, hupky do nazigardy a hupky do futralu. Prijemnou cestu.

vlado48
vlado48
8. 8. 2014 19:19

Lehánku, to že ta sprostá agrese stále není prokázána ti nevadí. A co tak emeričtí žoldáci z Academi, CIA v Kievu na ministerstvu, polský batalion na území Ukrajiny, používání fosforové munice v obydleném prostoru (mimochodem zakázané což asi chytráku nevíš), užívání letišt‘ v Rumunsku, Moldávii a Ázerbajdžánu ukrajinským stále se ztenčujícím letectvem a mohl bych klidně pokračovat ještě dlouho. Co ty na to Obamův politruku.

mirror
mirror
8. 8. 2014 20:39

Úroveň diskuze poklesla. Chtěl jsem přidat něco k chování těch, kteří si zadali s ústavem pro falšování minulosti. Až se budou hledat viníci současného marasmu, určitě se ukáže na ty, co tady roztáčeli kola nenávisti ke komunistům, tj. celý podařený pseudovědecký ústav pro politicky zaujaté studium minulosti. Profesor Oskar Krejčí uvádí, že po převratu nastala genocida inteligence. Z jakých lidí se skládala komunistická strana? Bylo předepsáno, že na tři dělníky má připadat jeden inteligent. Motivy dělníků ke vstupu pominu a všimnu si jen inteligence. Tvrdím, že komunistickou stranou prošel téměř každý, kdo byl odborně zdatný a měl organizační schopnosti. Méně… Číst vice »

mirror
mirror
8. 8. 2014 20:40

pokr 1 První náraz byly prověrky na začátku normalizace. Hloupým trestem byla ztráta vedoucího postavení. V porovnání s popřevratovými nenávistnými čistkami však postižení zůstávali většinou na svých pracovištích a mnozí aktivně odborně pracovali. Podle mne se snažili, co mohli. Mnohem masivnější popřevratové čistky však znamenaly pro hospodářství státu mnohem citelnější ránu. Kdo byl dobrý, odešel k zahraniční firmě a začal pracovat pro cizinu. Tito lidé byli výbornými profesionály a jako dealeři měli k firmám otevřené dveře. Věděli přesně, kdo co potřebuje, což podtrhlo domácí výrobce a jejich kvalifikace chyběla k tomu, aby s dostupnými cizími součástkami se firmy okamžitě vyrovnaly… Číst vice »

mirror
mirror
8. 8. 2014 20:41

pokr 2 V tom jsem se motal i já. K cizí firmě jsem nešel a ani jsem se nestal podnikatelem. Jsem spokojen. Po pár létech jsem si našel zaměstnání, kde antikomunisté nedostali šanci. Někdo psal, že tato doba byla pro mne tragédie. Jó, snad dva nebo tři měsíce. Jako mladého inženýra mne můj šéf naučil odcházet z jednání tak, aby se k němu mohl kdykoliv vrátit. S nikým jsem se nehádal a vzal jsem svůj úděl jako samozřejmost. Největším vítězstvím bylo, že jsem chytráky, kteří mi do očí tvrdili, že už mne v podniku, kde jsem pracoval, do konce života… Číst vice »

ray
ray
8. 8. 2014 21:56

Článek dobrý až na tu záležitost (navíc vytučněnou) s Bílou Horou. Ta doba se podává poněkud jinak než skutečně byla. Historikové o tom vědí své a dnes již není úplně moudré k době pobělohorské přistupovat tak jednostranně.

hudryper
hudryper
8. 8. 2014 22:01

Zdatný technický intelektuále Mirrore.Žvaníš tak,že nemám sílu zůstat k tomu zticha.
Co to je ?
První náraz byly prověrky na začátku normalizace. Hloupým trestem byla ztráta vedoucího postavení. V porovnání s popřevratovými nenávistnými čistkami však postižení zůstávali většinou na svých pracovištích a mnozí aktivně odborně pracovali….
Věnuj se radši technikáliím a nezkoušej společenské vědy a už vůbec ne
propagandu reálného socialismu. To se nedá číst lidmi,kteří to prožili.

mirror
mirror
8. 8. 2014 22:57

hudryper napsal
zůstávali většinou na svých pracovištích

Použil jsem „většinou“ s vědomím výjimek!

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
8. 8. 2014 23:39

Sio napsal „hrůzy bolševismu prožila ještě o něco déle než my“ – tedy mluví se nejen o předválečných letech. Já samozřejmě chápu, že z osobního hlediska zažilo spoustu lidí příkoří a nespravedlnost, které pro ně osobně a zjejich pohledu lze označit jako „hrůzy“. Ale opravdu rád se na věci dívám globálně a poměřuji je mezi sebou. Byly ty hrůzy srovnatelné s hrůzami třeba 2. světové války, nebo mluvíme o něčem KVALITATIVNĚ naprosto jiném? Dají se srovnat s hrůzami po Pinochetově puči v Chile? S Vietnamskou válkou? Snadno se superlativy používají … Jen k tomu co jsem napsal: „Tak já zažil… Číst vice »

Béda
9. 8. 2014 4:15

vzkaz leho – Atlanťanovi

1968 byl úklid zadního dvorku (přiděleného SSSR poválečnou smlouvou) Varšavskou smlouvou – nikoliv jenom Rusy. Přítomni byli taky Ukrajinci, východní Němci, Poláci…

Byť je to velké zdejší trauma, je to vcelku NIC proti „demokratickému“ úklidu amerického zadního dvorku v Latinské Americe.

Vodník
Vodník
9. 8. 2014 9:34

Leho: marxism je neruská západní ideologie, jejímž tvůrcem je odpadlý Žid, to nemůžete popřít. Rusové marxism nevymysleli, revoluci nevymysleli, nezorganisovali, nefinancovali a neprovedli – to rovněž nemůžete popřít: byla to mezinárodní sebranka, v níž ovšem měli převahu opět odpadlí Židé. Odpadlí Židé stáli v čele všech těch pokusů o kommunistický putsch v Evropě po WW I (Německo, Maďarsko, tuším i Polsko). Vyjádření, že SSSR a komunismus byl na Rusko implantován světovým židovstvem, je poněkud simplicistní, ale jisté je, že a) byl implantován z vnějšku a b) Židé na tom měli lví podíl (hlavně co se financování týče). Tato internacionální krvavá… Číst vice »

Vodník
Vodník
9. 8. 2014 9:37

(pokr.) V zásadě tedy po WW II SSSR byl (z valné části) ruský, což se ale nevylučuje s tím, že tam byl kommunism implantován zvenčí a na mrtvolách pravoslavných Rusů. Je to jako kdyby vás napadl duševně chorý člověk po nějakém experimentu, který na něm provedli psychiatři – kdo je vinen? On nebo ti, co ho zničili?

Vodník
Vodník
9. 8. 2014 9:40

Sio napsal
Můžete mi uvést tři příklady hrůz bolševismu v Československu a tři příklady hrůz války na Ukrajině? Jen abych se přesvědčil, zda jsem autorovi nekřivdil, když jsem mu vytknul nesouměřitelnost.

Authorovi křivdíte, protože on hrůzy bolševismu, o kterých píše, s ničím nepoměřuje – to jste začal vy. Jsou samozřejmě nesouměřitelné (jistě by s tím souhlasil i Čermák), což ale neznamená, že bolševism hrůzný nebyl. Ty 3 si jistě vyjmenujete sám…

Sio
Sio
9. 8. 2014 10:08

To máte pravdu. Nepoměřuje.jenže pouze prohlásit něco o hrůzách „komunismu“ bez nějakého měřítka, to pak mohu na stejnou roveň postavit prohlášení „To je hrůza, považte, byly fronty na banány a jednou dokonce vyhořely papírny a nebyl toaletní papír!!! To je hrůza!“ Jak se vám podobné pojetí „hrůz komunismu“ pozdává? No pokud viděl hrůzu „komunismu“ takto, tak néšť, pak se mu omlouvám. Já bych na něco podobného použil slovo „nedostatky“. Ale každý používá češtinu po svém, to je legitimní. Pokud souhlasíte s nesouměřitelností, příkladů netřeba. Pak je ale otázka, zda jsme měli v menu historie na výběr něco lepšího, než byl… Číst vice »

Vodník
Vodník
9. 8. 2014 10:16

Já vidím hrůzu třeba v Jáchymově, v ostnantých drátech kolem země, v tom, co se vydávalo za kulturu, ve zničených památkách a životním prostředí, útlaku věřících, vymývání mozků dětem od základky (naštěstí zejména po r.1968 už dosti neúčinným), špiclování, udávání, ponižování, které se místo od místa lišily, ale byly tak či onak přítomny všude — no, to by snad stačilo…

peter.
9. 8. 2014 10:26

Vodník napsal
Authorovi křivdíte, protože on hrůzy bolševismu, o kterých píše, s ničím nepoměřuje – to jste začal vy. Jsou samozřejmě nesouměřitelné (jistě by s tím souhlasil i Čermák), což ale neznamená, že bolševism hrůzný nebyl. Ty 3 si jistě vyjmenujete sám…

V prírode je to zariadené tak,že každý živočíšny druh sa rozmnožuje priamo úmerne životným podmienkam,tj.ak má dostatok potravy a vhodné podmienky pre život,jeho poulačná krivka má rastúci trend.Ak sú životné podmienky nevyhovujúce,je to naopak.
A teraz sa už len stačí pozrieť populačnú krivku obyvateľstva bývalej ČSSR a porovnať ju s populačnou krivkou ČR a SR.