Německo kritizovalo Izrael za odepření vstupu do Gazy ministru Niebelovi
German Economic Cooperation and Development Minister Dirk Niebel, Afghanistan, April 4, 2010Německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Dirk Niebel prohlásil, že Izrael udělal velkou chybu ve své zahraniční politice, když mu znemožnil návštěvu v pásmu Gazy.

Německo v neděli ostře kritizovalo Izrael za to, že odepřel vstup tomuto německému ministrovi do pásma Gazy, kde měl navštívit humanitární projekt spolufinancovaný Berlínem.

Ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle řekl, že lituje rozhodnutí Izraele, zatímco ministr pro hospodáskou spolupráci a rozvoj Dirk Niebel, který je na čtyřdenní návštěvě Izraele a palestinských území, prohlásil, že to byla obrovská diplomatická chyba.

Izraelský mluvčí ministerstva zahraniční Jigal Palmor řekl, že tento postup je součástí dlouhotrvající politiky Izraele vůči pásmu Gaza, kterou kontroluje islámska skupina Hamás.

„Nepovolujeme vyšším vládním politikům vstup do Gazy, protože Hamas by tyto návštěvy využil k tomu, aby získal legitimitu,“ řekl Palmor.

 Izrael uvalil na pásmo Gázy blokádu poté, co Hamás získal kontrolu nad touto částí Palestiny na úkor svého tehdejšího rivala Fatáhu, který tam ovládal palestinskou samosprávu až do roku 2007.

Německé ministerstvo pro hospodářskou spolupráci a rozvoj prohlásilo, že se snažilo až do poslední chvíle vyvíjet tlak na Izraelce, aby ministr Niebel dostal povolení k nedělní cestě do Gázy, v sobotu byli ale informováni, že to možné nebude.

Niebel řekl německému deníku Leipziger Volkszeitung, že byl naprosto konsternován tímto chováním, které mají jistě problém chápat i skuteční přátelé Izraele.

Izrael se dostal pod palbu těžké mezinárodní kritiky od té doby, kdy jeho jednotky pronikly na palubu lodí, které mířily minulý měsíc do Gazy, a zabily devět propalestinských aktivistů.

Izrael se ohání tím, že jejich komando bylo pod palbou a jeho příslušníci jednali v sebeobraně.

V Gaze žije téměř 1,5 milionu lidí, z nichž asi jeden milion závisí do jisté míry na pravidelném zásobování OSN a ostatní zahraniční pomoci.

Izrael minulý týden oznámil, že se bude snažit zmírnit blokádu Gazy, ale Westerwelle řekl, že Německo a jeho partneři v EU budou pokračovat v nátlaku, jehož cílem je úplný konec blokády.

Izrael v neděli oznámil,  že brzy začne umožnovat propuštění všech druhů zboží s výjimkou zbraní a materiálů, které mohou být použity k jejich výrobě.

 

Převzato z Haaretz

 

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments