Nemigen aneb Huxit na obzoru

Dnes, v neděli 2. října 2016, se otevřelo 10.331 volebních středisek, aby pohltilo referendumchtivé maďarské občany. V referendu je položena jediná otázka: Chcete, aby Evropská unie bez souhlasu Zemského sněmu, tedy parlamentu, mohla předepisovat povinnost přesídlování nemaďarských občanů do Maďarska?

Podle zatímních průzkumů by mělo zhruba 70 procent občanů odpovědět nem, tedy ne, zatímco tři až pět procent igen, ano. Poprvé budou hlasovat také Maďaři žijící v zahraničí, zejména v Srbsku a Rumunsku. Na Slovensku etnická maďarská strana není, a tak zřejmě budou hlasovat jen držitelé maďarských dokladů.

Aby bylo referendum platné, musí se ho účastnit 4,136.313 občanů, tedy polovina z 8,272.625 oprávněných voličů. Fidesz a Jobbik budou volit ne, budapešťská kavárna ano, a pak je zde skupina stran, která chce referendum pokazit. Dominantním heslem odpůrců referenda je pokyn:„Zůstaňte doma, zůstanete v Evropě“. Strana dvouocasého psa radí zaškrtnout nem i igen, aby hlas byl neplatný. Množství nevládek je také pro to, aby lidé u referenda absentovali.

Pokud bude referendum platné, a Maďarsko tak odmítne oněch nadekretovaných 1.294 muslimů, kteří o sobě tvrdí, že jsou ze Sýrie, není vyloučeno, že Budapešť bude uvažovat o Huxitu, odchodu z eurozony. Ostatně předseda EP Schulz Maďary vyzval, ať táhnou zpátky na Ural (odkud v 9. století přimigrovali). Tento citlivý postoj EU jistě rozlítí už tak temperamentní etnikum. EU mlčí i  o tom, že jen Island, Maďarsko a Lotyšsko byly ve stadiu krachu. Island se z oprátky oběšence vymanil a Lotyšsko, o kterém víme málo, dozajista úpí.

Pokud by Maďaři z EU odešli, přišli by jen o kilometry cyklostezek. Pokud by jim zůstalo tokajské, uherák a pšenice na chléb, zbývaly by jim k naprosté spokojenosti už jen ty ženy a zpěv. Nesuďme však příliš rychle. Vždyť on i ten vesnický chlapec, Orbán Viktor, studoval Pembroke Colledge za Sörösovy drobné.

Přejít do diskuze k článku 12 komentářů