Není humanismus jako „HUMANISMUS“

Dnes jsem narazil na Novinkách na titulek WHO bije na poplach: 4400 lidí denně umírá na tuberkulózu

Trochu jsem se zamyslel a zkoumal své nitro. Přiznám se, nerozhodilo mě to dost na to, jak by se slušelo a patřilo. Vlastně ani dost na to, aby to bylo adekvátní hrůze, která se za tím skrývá. Čteme takové titulky u ranní kávy a v duchu si jako otupělí roboti říkáme: „No jo, pravda, o tom víme, ale co my s tím?“ Prostě, naše Racio nám našeptá něco o tom, že máme málo času se tím zabývat, musíme přece dnes udělat to a zařídit ono …

Teď si nejspíš někteří z mých laskavých čtenářů pomyslí něco o mé bezcitnosti, někteří mi to pod článkem i spočítají. No, nevadí, dám přednost upřímnosti.

Mohl bych zapojit fantazii a pokusit se představit si to utrpení člověka nemocného tuberkulózou, umírajícího pomalu, neúprosně a v bolestech. V těchto případech i v nesmírné bídě, protože tuberkulóza dnes již dávno není nemocí bohatých. Mohl bych poslat své otravné Racio k šípku. Ono mi na to říká – „To by jim teda pomohlo…“

Nejde to, nedá se odbýt. A tak se místo toho zamyslím nad těmi čísly, jak je to v našem civilizačním okruhu dobrým zvykem. Vím, že mnozí čísla nenávidí. Hlavně ti, co jim nerozumí. Neporozumění je vždy důvodem nelásky. A čísla někdy umí být tak neúprosná! Pokud jsou správná, ukazují věci takové, jaké jsou.

Takže tu máme 4 400 úmrtí denně. To je, jak říká pan Excel, 160 600 ročně (!). Vymyká se to představivosti. Jakoby na Zemi každý rok spadla atomová bomba do hustě obydlené oblasti. Ať si dnes otevřeme internetová, tištěná nebo audiovizuální média, jsou dnes plná soucitných článků dovolávajících se HUMANISMU. MUSÍTE(!) být soucitní HUMANISTÉ, je to vaše POVINNOST! Jak můžete jen být tak krutí!

Člověk Neinformovaný by si mohl říct – aha, tak je to na dobré cestě, teď je jistě všechno změní, pro bohatý západ nebude takovým problémem dopravit léky, vakcíny a specialisty na postižená místa, zaškolit místní lidi, aby se podařilo tuberkulózu vymýtit. Kolik by to tak mohlo stát? Miliardu eur? Dvě? Deset? No to snad ani ne, pokud někdo nebude mravně a ve vší počestnosti přikrádat. Ale ouha! O těch 160 tisíc lidí, co každý rok umře na tuberu, jen kratičký článeček. Žádná diskuse, žádné první stránky ani palcové titulky. Žádné fotografie umírajících maličkých dětí. Jak je to jen možné? Nějaký omyl? Novinářům to nedochází? K paní Merkel se to nedoneslo? Pan Čulík to nečetl? Lidi, dělejte s tím něco!

Člověk Informovaný, a v tomto svého laskavého čtenáře ani v nejmenším nepodceňuji, ví. Západní HUMANISMUS se změnil ve zprofanovanou lež. Politikové si z něj udělali těžký cep, kterým nás denně prostřednictvím médií mlátí přímo po duši. Nejsnadnějšími oběťmi jsou Němci, kteří jsou stigmatizováni pocity dědičné viny za zločiny svých předků, kterých už ani moc nežije. Někdo někde, klidně mu můžeme říkat Globální Prediktor, na jméně tolik nezáleží, rozhodl. Zneužije soucitu a pocitu viny Evropanů a pošle jim navždy oběti válek USA ze středního východu a Afriky. Organizuje kampaň, zapojí své vazalské politiky v a mediální kurtizány v Evropě, dodá peníze a zblbnuté masy se už dávájí do pohybu za svým snem.

A zkorumpovaná média troubí do útoku. To oni jsou ti nejvíce postižení, to jim musíme pomáhat i za cenu ohrožení vlastního životního stylu. Nemocní tuberkulózou mají smůlu. Evropa je nepozve, pan Čulík nebude za ně plédovat, ani peněz nebude dost. Jo, to kdyby se dalo z té tuberkulózy obvinit Rusy …

No dobrá“, procitne neodbytné Racio. „Je jasné, že s tímto druhem pomoci budou spojeny ohromné náklady, nikdo se dnes neodvažuje to ani spočítat. Směle řeknu, že to budou desítky miliard eur a to mám pocit, že se držím sakra při zemi. A kolik lidí se tím zachrání?“

Podívejme se na fakta, která jsou dnes uznávána snad všemi.

  • Prakticky VŠICHNI ti lidé jsou v takovém stavu, že jsou schopni ujít stovky kilomentrů pěšky. Tedy relativně zdraví, popravdě, já už bych se takové tůry dost bál. Nemocných a zesláblých bude minimum. Děti se dají poponášet, dospělí ztěží.
  • Velká část, ověřenými čísly nedisponuji, jsou mladí muži plní zdraví a síly. Neměli by snad morální povinnost zůstat doma a pomáhat těm, co nemají dost sil na takovou cestu?
  • Prakticky všichni směřují z bezpečných území, kde jim nejde přímo o život.
  • Velké procento ani nepochází ze zemí postižených válkou.

Tomu nerozumím“, ptá se nemilosrdně Racio. „Tak kolik životů denně by vyhaslo, kdyby se ten přesun zarazil?“

Teď nevím, co říci. Ohrožen na životě nikdo před pochodem nebyl. Někteří podstoupili riskantní plavbu a tři tisíce se jich utopilo. Pár pašeráků slušně (!) zbohatlo. Umřeli ne kvůli válce, ale kvůli přesunu. Takže mi vychází podivná odpověď – mínus tři tisíce. Ten přesun nemá zachráněné, ale oběti. Je mi jasné, že Racio si to už spočítalo samo, tak raději mlčím.

Ty“, povídá Racio. „Nezdá se ti, že efektivita toho vašeho HUMANISMU je vlastně záporná?!“

Ne, není to můj HUMANISMUS. Můj humanismus se píše malými písmeny, nikomu nic nevyčítá, nikoho nemlátí po duši cepem ukovaným z pocitů viny a falešného soucitu. Můj humanismus chce pomáhat efektivně. Nevyřvává a nebije se v prsa. Je stejný jako tvůj, milé Racio. Však ty jsi také mojí součástí, tak se přece nebudeme hádat. HUMANISMUS, to je lež, pokrytectví a také zbraň, která ožebračuje a zabíjí. Díky HUMANISNU se nedostane na ty nemocné tuberkulózou. Zkrátka HUMANISMUS není nic jiného, než HYENISMUS. Je to virus, který se nám někteří snaží nasadit do hlavy, mnohdy úspěšně. Virus se také přetvařuje, tváří se jako naše DNA, ale jen ho pustíme dál … Jinde a v jiné souvislosti se mluví o břevnu a třísce v oku. Tříska v oku je nepříjemná, to je pravda. Pokud poukazuje HUMANISMUS na třísku v oku, nedá se říci, že zcela lže. Ale jedno je jisté. Za tou třískou se někde schovává břevno. Zvedněme oči od třísky, nad kterou se line ohlušující vřískot médií a podívejme se na břevna. Ano, břevna. Tuberkolóza je jen jedno z nich.

Dovolím si zde pro dokreslení situace a k zamyšlení uvést dva odkazy na známou píseň Pravda a Lež od Vladimíra Vysockého Podobenství o Pravdě a Lži.

Pro ty, co nevládnou dobře ruštinou, je tu skvělý překlad Jarka Nohavicy Pravda a Lež.

Pro ty, co vydrželi číst a poslouchat až sem, nabídnu ještě jeden více než aktuální skvost Песня о вещей Кассандре – Píseň o Kasandře. Tady je i český překlad.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chachar
chachar
30. 10. 2015 14:12

Asi tak ! Přemýšlím , co je to pravda … Pravda , hahahaha ! Kolik lidí , tolik pravd :-)… Co na to wikipedie ; “ Pravda či pravdivost je shoda tvrzení se skutečností. Tento pojem hraje primární úlohu ve filosofii, vědě, právu a náboženství (či teologii).“ … „Pravdě se věnuje formální logika a epistemologie. Pravdivé mohou být výroky, premisy, závěry, názory, přesvědčení nebo soudy.“ … Šaškárna ! Kolik lidí hledá skutečně pravdu ? … Kolik lidí příjímá za pravdu to co rezonuje s jejich názory ! … Levice , pravice , ateismus , teismus , marxismus , humanismus …… Číst vice »

Gatta
Gatta
30. 10. 2015 14:30

Re chachar – trochu jste mi připomněl jeden už letitý text.

Mimochodem zase zatraceně aktuální:
https://www.youtube.com/watch?v=I-NRriHlLUk

Gatta
Gatta
30. 10. 2015 14:48

Trochu provokativně … :

Jakou cenu má lidský život ???
Jako u všeho ostatního … podle toho kolik je kdo ochoten zaplatit za jeho zachování.

chachar
chachar
30. 10. 2015 14:51

Gatta napsal

Re chachar – trochu jste mi připomněl jeden už letitý text.

Mimochodem zase zatraceně aktuální:
https://www.youtube.com/watch?v=I-NRriHlLUk

Díky :-) Potěšilo …

LF
LF
30. 10. 2015 14:55

Docela souhlasím a po prvním přečtení bych vám to s potěšením podepsal. Když se nad tím ale zamyslím, jde o vyvozování dalekosáhlých a obecně platných závěrů ze „titulku na Novinkách“. Někde se něco napíše a my (nerad bych, abyste měl pocit, že se navážím zrovna do vaší osoby, je to sice něco podobného jako naše diskuse ohledně řešení dlužníků, ale týká se to všech) se bijeme v prsa, rozčilujeme a hned vymýšlíme domněle sofistikovaná řešení. Jenže ony to jsou domečky z karet, postavené na stole fantazie a mediálních zkreslení a nesmyslů, jejichž cihlami a maltou není důvěrná znalost faktů a… Číst vice »

Sio
Sio
30. 10. 2015 15:19

Titulek v Novinkách je založen na reportu WHO, který bude pravděpodobně někde na internetu dohledatelný. Při letmém pokusu jsem našel starší verze v .pdf formě. Jsou tam obdobná čísla. Máte pravdu, je to o něco komplikovanější, jako všechno, když se do toho zavrtáte více, než novináři. Například se tam řeší spojitost výskytů TBC spolu s HIV, tj. jak jsem pochopil, oslabenou imunitou a snad i určitými návyky. Je poměrně signifikantní. Dále se tam řeší výskyt TBC rezistentní vůči běžně užívaným lékům. Ale v důsledku se dostaneme vždy k tomu samému – nedostatku financí na výzkum, organizaci a léčbu samotnou. Ve… Číst vice »

chachar
chachar
30. 10. 2015 15:50

„… Bojí se umírání (to i ateisté, pokud má být dlouhé) a bojí se toho, co se stane potom. Bojí se tedy dvojnásobně, protože nikdo není svatý. Já se tedy přechodu do nic nebojím. Je to smrt tělesná i smrt ega. A vědomí utrpení může mít jen ego. – co sem proudí. To nejsou ti největší chudáci. Jsou silní, zdatní, zdraví a dobře živení. Těm tubera nehrozí…“ A co duševní „výtvory“ hahahahha :-) … Je taková „klasická“ poučka ! ; … „chceš vědět jaké bude tvé příští vtělení ? “ … „Koukni se do sebe , jaké duševní stavy v… Číst vice »

Sio
Sio
30. 10. 2015 16:42

chachar napsal „… Bojí se umírání (to i ateisté, pokud má být dlouhé) a bojí se toho, co se stane potom. Bojí se tedy dvojnásobně, protože nikdo není svatý. Já se tedy přechodu do nic nebojím. Je to smrt tělesná i smrt ega. A vědomí utrpení může mít jen ego. – co sem proudí. To nejsou ti největší chudáci. Jsou silní, zdatní, zdraví a dobře živení. Těm tubera nehrozí…“ A co duševní „výtvory“ hahahahha … Je taková „klasická“ poučka ! ; … „chceš vědět jaké bude tvé příští vtělení ? “ … „Koukni se do sebe , jaké duševní stavy… Číst vice »

idiotronic
31. 10. 2015 0:24

Přejme autorovi článku, aby se mu osud Kassandry vyhnul…
Očkování proti TBC se ukončuje v Česku (nízký počet případů, jistý počet komplikací) již od
roku 1989. Bohužel nárůst migrace opatření oddálil na neurčito.
A na ochranu autora českého textu: ,,Šla pravda světem a na chudý duchem se smála“ – to napsal Milan Dvořák. Ale to je osud textařů. Kdo si vzpomene na autora textu písně Klaunova zpověď, nebo Modlitba pro Martu?

Sio
Sio
31. 10. 2015 9:29

idiotronic napsal

Přejme autorovi článku, aby se mu osud Kassandry vyhnul…
Očkování proti TBC se ukončuje v Česku(nízký počet případů, jistý počet komplikací) již od
roku 1989. Bohužel nárůstmigrace opatřeníoddálil na neurčito.
A na ochranu autora českého textu: ,,Šla pravda světem a na chudý duchem se smála“– to napsal Milan Dvořák. Ale to je osud textařů. Kdo si vzpomene na autora textu písně Klaunova zpověď, nebo Modlitba pro Martu?

Tak to mě mrzí, Nohavica je nejen zpěvák, ale i básník, nevěděl jsem, že mu někdo ten text podle předlohy napsal …

idiotronic
31. 10. 2015 13:39

Sio napsal
Tak to mě mrzí, Nohavica je nejen zpěvák, ale i básník, nevěděl jsem, že mu někdo ten text podle předlohy napsal …

To jsem nepsal jako výčitku.. Nohavica (pokud vím) nikde neprohlašoval text za svůj a jeho interpretace je přesvědčivá. Stejně jako ve vystoupení s Čechomorem a písní, začínající slovy ,,Tak málo mám krve“. I tady je autor textu jasný a písnička je zdařilou retrospektivou o sto let zpátky.

Narcis
Narcis
31. 10. 2015 15:55

Jenom drobný detail, 4400 krát 365 je jeden milión šest set šest tisíc, nikoli 160 tisíc.