Nepálská první prezidentka je komunistka a feministka

Bandáríová před svým zvolením vykonávala funkci místopředsedkyně nepálské Komunistické strany a je dlouhodobou aktivistkou za genderovou rovnost. Během nedávných debat o nové republikánské ústavě bojovala jako lvice za včlenění ženských práv do základního zákona země.

Po staletích monarchie bude nedávno vyhlášená Nepálská republika vedena ženami ve dvou ze tří nejvyšších ústavních funkcích. V nedávných volbách totiž Nepálský parlament zvolil 28. října 2015 novou prezidentkou čtyřiapadesátiletou Bidhjá Déví Bandáríovou . Ve volbě porazila svého soupeře z centristické Nepálské kongresové strany Kúla Bahadúra Gurunga v poměru 327:214. Nahradila tak ve funkci prvního prezidenta země Ráma Barana Jadáva, také z Nepálské kongresové strany. Týden předtím byla jednomyslně zvolena předsedkyní parlamentu Onsárí Ghartí Magarová.

Bandáríová před svým zvolením vykonávala funkci místopředsedkyně nepálské Komunistické strany (Sjednocené marxisticko-leninské strany – CP/UMLP) a je dlouhodobou aktivistkou za genderovou rovnost. Během nedávných debat o nové republikánské ústavě, která byla přijata v září, bojovala jako lvice za včlenění ženských práv do základního zákona země.

Zvolení Bandáríové a Magarové následovalo po ničivém zemětřesení a nepokojích na západě země v souvislosti s přijetím nové ústavy. Nepál je druhá nejchudší země Asie a až do roku 2006 jej sužovala občanská válka, kterou vedli vládní monarchisté proti povstaleckým maoistům vedeným Sjednocenou komunistickou stranou Nepálu – UCPN(M). Ti také byli hlavními odpůrci nové ústavy.

V prvních volbách podle nové ústavy zvítězila CP/UMLP a premiérem byl jmenovám Khagda Prasad Oli. Jeho prvním úkolem je normalizovat vztahy s Indií, která na Nepál vyhlásila obchodní embargo po nepokojích na jihu země, které byly zaměřeny i proti indickým poutníkům do Nepálu.

Zdroje:
http://www.telesurtv.net/english/news/Nepals-First-Woman-President-is-a-Feminist-Communist-20151028-0015.html
http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/nepal-zmieta-nepokojoch-ludia-nesuhlasia-novou-ustavou.html

Více k tématu:
http://www.literarky.cz/politika/svet/20778-komunista-se-pokusi-dat-dohromady-nepal
http://a2larm.cz/2015/09/nepal-na-prahu-dalsi-obcanske-valky/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Přejít do diskuze k článku 7 komentářů