Nepálská první prezidentka je komunistka a feministka

Bandáríová před svým zvolením vykonávala funkci místopředsedkyně nepálské Komunistické strany a je dlouhodobou aktivistkou za genderovou rovnost. Během nedávných debat o nové republikánské ústavě bojovala jako lvice za včlenění ženských práv do základního zákona země.

Po staletích monarchie bude nedávno vyhlášená Nepálská republika vedena ženami ve dvou ze tří nejvyšších ústavních funkcích. V nedávných volbách totiž Nepálský parlament zvolil 28. října 2015 novou prezidentkou čtyřiapadesátiletou Bidhjá Déví Bandáríovou . Ve volbě porazila svého soupeře z centristické Nepálské kongresové strany Kúla Bahadúra Gurunga v poměru 327:214. Nahradila tak ve funkci prvního prezidenta země Ráma Barana Jadáva, také z Nepálské kongresové strany. Týden předtím byla jednomyslně zvolena předsedkyní parlamentu Onsárí Ghartí Magarová.

Bandáríová před svým zvolením vykonávala funkci místopředsedkyně nepálské Komunistické strany (Sjednocené marxisticko-leninské strany – CP/UMLP) a je dlouhodobou aktivistkou za genderovou rovnost. Během nedávných debat o nové republikánské ústavě, která byla přijata v září, bojovala jako lvice za včlenění ženských práv do základního zákona země.

Zvolení Bandáríové a Magarové následovalo po ničivém zemětřesení a nepokojích na západě země v souvislosti s přijetím nové ústavy. Nepál je druhá nejchudší země Asie a až do roku 2006 jej sužovala občanská válka, kterou vedli vládní monarchisté proti povstaleckým maoistům vedeným Sjednocenou komunistickou stranou Nepálu – UCPN(M). Ti také byli hlavními odpůrci nové ústavy.

V prvních volbách podle nové ústavy zvítězila CP/UMLP a premiérem byl jmenovám Khagda Prasad Oli. Jeho prvním úkolem je normalizovat vztahy s Indií, která na Nepál vyhlásila obchodní embargo po nepokojích na jihu země, které byly zaměřeny i proti indickým poutníkům do Nepálu.

Zdroje:
http://www.telesurtv.net/english/news/Nepals-First-Woman-President-is-a-Feminist-Communist-20151028-0015.html
http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/nepal-zmieta-nepokojoch-ludia-nesuhlasia-novou-ustavou.html

Více k tématu:
http://www.literarky.cz/politika/svet/20778-komunista-se-pokusi-dat-dohromady-nepal
http://a2larm.cz/2015/09/nepal-na-prahu-dalsi-obcanske-valky/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mm
mm
12. 11. 2015 19:37

Velmi aktuální článek, a potřebný, byť, přirozeně, KS Nepálu je maoistická, což, podle bývalého dělení platného i pro naše politbyro znamenalo, že se nevyrovnala s kultem osobnosti. Zároveň bych podotknul, že nejnovější vývoj v Nepálu, kde po roce 2000 skoncovala monarchie sama se sebou, je lehce protiindický, tedy proti indickým kapitálovým skupinám. Svoji polívčičku si ohřeji videem ze včerejší VARŠAVY, https://www.youtube.com/watch?v=w1YGjiDqUtM

hudryper
hudryper
12. 11. 2015 20:39

Zdá se ,že se Evropa probouzí z letargie konzumu. Začíná jít o přežití národů a jejich kultur. Zdá se, že si to uvědomuje stále více lidí a společně sdílená hrozba,vymyšlená a uskutečněná „spojencem“
bude širokými evropskými masami rozeznána jako nepřátelský akt ,jako proxi válka proti nim. Myslím,že tento proces povede ve svých důsledcích k zrušení EU a vystoupení skupin zemí z NATO.
Existuje šance vytvořit místo dnešního bruselského paskvilu skutečně demokratickou federaci EU ?
Mohl by někdo z čtenářů potvrdit existenci zdroje OSN o tom,že od začátku angažmá Ruska v Sýrii se do ní vrátil přes milion uprchlíků ?

Sasin
Sasin
12. 11. 2015 21:37

Ten Stan je vážně k pomilování.
Prvně se snažil o multikulti pak to “ teď tápu“ hranil k lásce k přivadrovalým potížistům alias páté koloně mahometánů a dotáhl to až k zásadním nepálským problémům, které jistě tady všechnodobřaři slovně vyřeší, utvoří z nich štrůdl písmen a založí ad anál do jistě bohatého septiku. Mozek je třeba krmit cypovinamaa éčkama, igdyby byl normálností přežraný. Co gdyby se zbláznil ještě něgdo další. Bylo by jich proti nám víc. Ale tuhle otázku pokládat zde, je marná sláva. Muheeeeeee

Kamil Mudra
Kamil Mudra
13. 11. 2015 0:15

Když už je řeč o prezidentce, připomněl bych že i my máme prezidenta a ten bude bude mít 17. listopadu veřejný projev. A tak si myslím, že každý komu se nelíbilo jak se stal terčem „vejcostřelců“, má možnost přijít a zabránit opakování podobné trapnosti. Protože „kartaři a vejcaři“ si ten čas nepochybně udělají:
http://www.stranaprav.cz/news/pozvanka-na-17listopad-na-albertov-948534.htm

peter.
13. 11. 2015 10:27

hudryper napsal Zdá se ,že se Evropa probouzí z letargie konzumu. Začíná jít o přežití národů a jejich kultur. Zdá se, že si to uvědomuje stále více lidí a společně sdílená hrozba,vymyšlená a uskutečněná„spojencem“ bude širokými evropskými masami rozeznána jako nepřátelský akt ,jako proxi válka proti nim. Myslím,že tento proces povede ve svých důsledcích k zrušení EU a vystoupení skupin zemí z NATO. Existuje šance vytvořit místo dnešního bruselského paskvilu skutečně demokratickou federaci EU ? Mohl by někdo z čtenářů potvrdit existenci zdroje OSN o tom,že od začátku angažmá Ruska v Sýrii se do ní vrátil přes milion uprchlíků ?… Číst vice »