Neschopnost spojená s nespravedlivým osočováním zvedá policisty a hasiče proti ministru Johnovi


Odpor proti devastujícímu působení, neomalenému a lživému vyjadřování ministra vnitra (MV) Radka Johna vyústil v petici za jeho odvolání. Podepsalo ji 35 182 policistů a hasičů. Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu (NOS) Policie ČR na dnešní tiskové konferenci dále specifikoval, že svou nespokojenost vyjádřilo 26 168 policistů, přičemž k 1. březnu tvořilo policejní sbor podle jeho prezidia 40 877 lidí. Profesionálních hasičů je kolem 9000 a 4521 podepsalo petici. Svůj podpis pod ní připojilo i více než 4000 příslušníků ostatních bezpečnostních sborů a běžných občanů. Akce trvala od 15. února do 22. března. Odboráři předají petici v úterý předsedovi vlády Petru Nečasovi.

Na tiskové konferenci v pražském Domě odborových svazů, kterou řídila Jana Kašparová, tisková mluvčí ČMKOS, zazněla řada argumentů, jak ministr John zlehčuje situaci v bezpečnostních sborech a osočuje odboráře, naposledy 15. března, že situaci dramatizují.

Například Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů upozornil, že po propadech platů v loňském roce dochází nyní ke krácení o dalších 3500 korun měsíčně. Pokračuje také nesystematické snižování početního stavu – 650 hasičů již odešlo, 300 služebních míst se nenaplní. „Nejhorší však je, investice jsou kráceny o 61 procent, chybí i 1,5 miliardy na provoz. Například pohonné hmoty jsou čerpány ze zásob a nikdo neví, co se bude dít, až nebude z čeho brát“, podotkl Zdeněk J. Oberreiter.

O neférovém jednání a argumentech ministra Johna hovořil Zdeněk Buřič, zastupující místopředseda a hlavní koordinátor krizového centra Unie bezpečnostních složek MV: „Naši členové nemají placené služby o svátcích, víkendech ani v noci, navíc musejí odpracovat 150 hodin zdarma. Ministr lhal, když hovořil, že propad platů bude nejvíce 6,3 procenta. Lidé se přesvědčili, že mají platy menší o deset a více procent nižší, a ještě hrozí další neodůvodněné snižování stavů“. Obdobně se vyjadřoval i Petr Tomek, místopředseda NOS Policie ČR: „Veškeré stížnosti končí u policejního prezidia, takže se nemůžeme divit, že zbytečně poukazujeme na nezaslouženě vysoké odměny funkcionářů a využívání služebních vozidel pro soukromé účely. Kritika vyšších pater se nenosí, kdo se o ni pokusí, tak může počítat s odplatou“, poukázal na neutěšený stav a praxi Petr Tomek.


„O ministra, který bez analýzy dopadů snižuje početní stavy a ke kritice se staví odmítavě, nestojíme“, řekl Alexandr Burda, místopředseda NOS Policie ČR.


Policisté a hasiči předají petici proti působení ministra vnitra Radka Johna v úterý premiérovi Petru Nečasovi. Do jednoho měsíce od něj očekávají odpověď. Zároveň upozorňují, že se jim nelíbí ani další kroky vlády, a proto počítají s tím, že se účastní akcí organizovaných ČMKOS.

Tiskovka


Foto: Miloš Jelínek


Zdroj: e-sondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments