Nevypověditelné billboardy? Lež ministerstva dopravy
Obecně prospěšná společnost Acta non verba, o.p.s.

 

Tisková zpráva:

 

Praha, 9. listopadu 2010 – Ministerstvo dopravy (MD) po léta tvrdí, že by se rádo zbavilo billboardů u dálnic, ale brání mu v tom platné smlouvy s majiteli billboardů. Nezisková organizace Acta non verba  (ANV) zjistila, že to není pravda. Před dvěma měsíci vyzvala MD, aby smlouvy vypovědělo. Pokud to MD nestihne do konce roku, billboardy nezmizí další tři roky.

Kdykoliv se nějaké vozidlo srazí s billboardem, ministerští úředníci tvrdí, že ani oni nemají z billboardů radost, ale nemohou se jich zbavit. Vymlouvají se, že billboardy jsou tam umístěny na základě smluv z devadesátých let, které je obtížné vypovědět bez značných sankcí vůči státu.

ANV má tyto smlouvy k dispozici (ke stažení zde) a její právníci je detailně prozkoumali. Došli k odlišnému závěru. Například smlouvu s agenturou QUO (nyní News Outdoor) lze vypovědět naprosto bez pokut. Přitom tato smlouva povoluje 391 billboardů z celkových 485. Tedy 81 % billboardů na dálnicích a rychlostních silnicích.

Smlouva měla původně platit „jen“ 14 let, do 31. 12. 2006, ale MD ji od té doby „zapomnělo“ vypovědět. Před dvěma měsíci ANV vyzvala MD a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby smlouvu  vypověděly. ŘSD tehdy uvedlo (reportáž ČT zde), že právě probíhá audit všech smluv a ministr dopravy vystoupil proti billboardům. Překvapení se nakonec nekonalo. ŘSD dosud žádnou smlouvu nevypovědělo a audit ani po dvou měsících není hotov. Pokud ŘSD „zapomene“ i letos, smlouva s agenturou QUO se automaticky prodlouží o další dva roky, do 31. 12. 2013. V případě, že MD konečně „nezapomene“, zmizí do 31. 12. 2011 z našich dálnic většina billboardů.

Ředitel společnosti ANV Vojtěch Razima to komentuje: „Místo, aby ŘDS začalo vypovídat smlouvy, utrácí peníze daňových poplatníků za jakýsi nesmyslný audit. Jestli hlavní smlouva nebude vypovězena do konce roku, znamená to, že téměř 400 billboardů zůstane na místě o další dva roky déle. Odhadujeme, že to přinese smrt několika lidem a škody se budou pohybovat v desítkách milionů. Jestli hlavní smlouva nebude vypovězena do konce roku, podáme na ŘSD trestní oznámení pro obecné ohrožení a navíc pro korupci. Myslím, že soustavně „zapomínat“ vypovědět pro stát nevýhodné smlouvy o billboardech, které zabijí, není bez korupce možné.“

Smlouva s News Outdoor i ostatní smlouvy o billboardech jsou značně výhodné pro majitele billboardů, nikoli však pro stát. Proti 10 milionům korun ročního příjmu MD stojí přibližně 80 milionů zisku pro majitele billboardů. Celkem se jedná o 485 billboardů. Stát má z jednoho billboardu roční příjem 20 tisíc Kč, zatímco jeho majitelé 220 tisíc Kč.  

Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s., Mobil: 602 547 235, e-mail: vojtech.razima@kverulnat.org

www stránky: http:// www.actanonverba.cz a www.kverulant.org

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments