Nezaměstnanost ve druhém čtvrtletí meziročně klesla, bez práce je 318 000 lidí

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla míra nezaměstnanosti na 6,1 procenta. Na domácím pracovním trhu se také lépe než jinde v Evropské unii prosazují cizinci. Obecná míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí byla 6,1 procenta. To je o 7 desetin méně než ve stejném období loni. Tento údaj měří podíl nezaměstnaných k pracovní síle, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných a to ve věkové skupině 15 až 64 let.

Bez práce bylo 318 000 lidí, z toho 170 tisíc žen. Snižuje se i počet dlouhodobě nezaměstnaných. Rok a více je bez práce 138 000. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných osob byl 43,2 %. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Za zlepšením situace stojí ekonomické oživení. Podniky nabírají nové lidi, je tu i několik nových investic. V létě se také projevují sezonní zaměstnání.

Podle dat Eurostatu patří Česká republika mezi pouhé čtyři země, kde je zaměstnanost vyšší u cizinců než u občanů státu. Zatímco v průměru Evropské unie je míra zaměstnanosti místních téměř 70 procent a míra zaměstnanosti cizinců 56 procent, v České republice je poměr opačný.

Svědčí to o tom, že jestliže do ČR cizinci jezdí za prací, pak také pracují a z velké části zaměstnání získají. A také se z toho dá usuzovat, že jsou druhy práce, které místní dělat nechtějí, ale cizinci je ochotně vezmou.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
brankoslav
brankoslav
9. 8. 2014 16:51

„Svědčí to o tom, že jestliže do ČR cizinci jezdí za prací, pak také pracují a z velké části zaměstnání získají. A také se z toho dá usuzovat, že jsou druhy práce, které místní dělat nechtějí, ale cizinci je ochotně vezmou.“ Samozřejmě lež. -to svědčí pouze o tom, že UKáčka a čobolové srazili cenu pomocných prací tak nízko, že se za to u nás není možné uživit, maximálně přežít. -vytváří se neuvěřitelný tlak na domácí pracující populaci. Důsledkem je, že např. čeští zednící v podstatě neexistují. -peníze co UK, čobolbojs vydělají se nevrací do oběhu a mizí … tam někde… Číst vice »

Občan
Občan
9. 8. 2014 17:15

Co to je za nesmysly? V ČR je ke 31. 7. 2014 537 179 EVIDOVANÝCH nezaměstnaných. Což je skoro stejně jako ke 30. 6. 2014 – 541 364 osob. „Volných míst“ je ÚDAJNĚ 51 079. Jak to je s volnými místy SKUTEČNĚ, ví každý, kdo někdy práci sháněl. Zejména pokud je mu přes padesát let. Cizinci v ČR pracují proto, že tak mohou činit načerno a neplatit daně ani odvody. Eventuálně pracovat ve švarcsystému a zneužívat kursových rozdílů (Polsko, Ukrajina). Češi takovou možnost nemají. Pokud si Eurostat cucá „informace“ z paty stejně jako staťák, tak brzy bude v ČR nezaměstnanost… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
9. 8. 2014 18:47

Jako vždy musim zase připomenout , velký množství lidí co nejsou v evidenci UP jako nezaměstnaní ale jsou bez práce, nebo dělaj načerno a nejsou vedený a nezapočítaváj se taky , tyhle statistiky jsou zavádějící neskutečnym způsobem k čemu to je tyhle kydy ? Některý se nejdou zaevidovat vůbec , jiný jsou vyřazený z evidence z nejrůznějších důvodů , myslim že by jsme se hodně divily kdyby jsme znaly pravdu kolik takových lidí je . Ukrajinci , Bulhaři atd. kdo dělal nebo dělá nějaký zámečnický práce , zednický apod. tak ví dobře kolik jich všude je , nevim kolik z… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
9. 8. 2014 18:53

Jinak ještě dodam jednu věc , je pravda že se teď co jsem aspoň u nás zaznamenal zvýšila poptávka po lidech , firmy z průmyslových zón berou ale je dobrý si uvědomit že se to tam točí neskutečně , fluktuace v těch továrnách je veliká , ta práce stojí za ho?no a nemá to žádnou velkou perspektivu do budoucna , ta politika těch firem je taková , za 12 tisíc si tam oddělat záda , klouby , děkuju pěkně za takový „šance“ Taky nevěřim tomu číslu ikdyž berou oficiální statistiku 320 tisíc lidí , fakt nevim , nevim . To… Číst vice »

LF
LF
12. 8. 2014 6:04

brankoslav: Jednu malou technickou poznámku; věty „UKáčka a čobolové srazili cenu pomocných prací tak nízko, že se za to u nás není možné uživit, maximálně přežít“ a „peníze co UK, čobolbojs vydělají se nevrací do oběhu a mizí“ nemohou platit současně.
Buď si vydělají víc, než na přežití, a odvezou si to, nebo si vydělají JEN na přežití.

LF
LF
12. 8. 2014 6:06

Jinak statistický údaj o nezaměstnanosti je zkreslený oběma směry, znám partu zedníků, kteří dělají dobře, 6 dnů v týdnu, ale každou chvíli si jeden musí odskočit na ÚP.
Sociální dávky a podpory jsou vlastně takový dumping proti slušným lidem…

Alena
Alena
12. 8. 2014 8:15

LF napsal

Jinak statistický údaj o nezaměstnanosti je zkreslený oběma směry, znám partu zedníků, kteří dělají dobře, 6 dnů v týdnu, ale každou chvíli si jeden musí odskočit na ÚP.
Sociální dávky a podpory jsou vlastně takový dumping proti slušným lidem…

Na jedné straně se nedivím, stát je mohutně vykrádán. proč mu neustále platit. Ten trend naprosto vede, nechuť podnikatelů platit je veliká. Této problematiky se týká i případ sl.Kvitové-dobrý článek o ní kupodivu zde http://www.blisty.cz/art/74292.html. Absence solidarity povede k druhému extrému- zrušme zdravotní pojištění, a nemoc si budeme platit, zrušme důchody, budeme pracovat až do smrti- no proč ne

Sugar Ray
Sugar Ray
12. 8. 2014 8:22

LF – nejsem Einstein ale bylo to myšlený podle mě tak že člověk co žije tady se za to neuživí pokud platí nájem atd. Pokud oni žijou na ubytovnách a makaj sedm dní v týdnů , tak zřejmě vydělaj-ušetří víc a proto ještě můžou vozit peníze domu , jinak by to asi nebyly ne ? Ale určitě tady dost nechaj , jíst musí , něco prolijou , prokouří , za tu ubytovnu musí zaplatit atd. Jak zkreslený oběma směry ? To jsem nepochopil . Dumping proti slušným lidem ? Nepochopil jsem . Neni to pravda pokud jsou v evidneci na… Číst vice »

Alena
Alena
12. 8. 2014 8:30

Sugar Ray- je to snaha, jak si udržet prozatímní slušnou životní úroveň při konkurenci levné pracovní síly z Bulharska či Ukrajiny. Pokud by byli zaměstnáni, odváděl by zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění a zálohovou daň, takže by jim zbyla trochu více než polovina z toho, co dostanou. Pokud by pracovali jako OSVČ- totéž, i když odvody soc. a zdrav.by proti zaměstnancům byly poloviční. Takhle co dostanou na ruku, je jejich, a pojištění za ně zaplatí stát, když jsou na úřadu práce

Sugar Ray
Sugar Ray
12. 8. 2014 8:43

Jasně , to je jedinej důvod proč tam jsou evidovaný to chápu , zdravotní pojištění za ně platí stát .
Dokud stát nebude fungovat jak má , taky nevidim důvod podporovat režim kterej tady máme . Stát kterej navíc žije jenom z vymáhání výpalnýho od otroků .