Nezastavme se na STARTu, je třeba úplné jaderné odzbrojení
Tisková zpráva organizace Svět bez válek a násilí
Praha, 8. dubna 2010

Nezastavme se na STARTu, je třeba úplné jaderné odzbrojení

 „Nezastavme se na STARTu,“ znělo poselství ranního happeningu, při němž příznivci mezinárodní humanistické organizace Svět bez válek a násilí rozvinuli transparenty před panoramatem Pražského hradu. „Smlouvu START vnímáme jako pozitivní krok, který by měl být následován jasnou a konkrétní dohodou mezinárodního společenství, vedoucí k úplnému jadernému odzbrojení,“ uvedli.

Nápisy na transparentech „23 000 mínus START = NADĚJE“ a „23 000 mínus 23 000 = ODZBROJENÍ“ odkazovaly na 23 000 jaderných hlavic, které na světě existují. Nic na tom nemění ani nově podepsaná smlouva, která se zabývá pouze stažením části rozmístěných zbraní dvou největších jaderných mocností, ale nikoliv samotnou likvidací tisíců hlavic, které tvoří jejich jaderné arzenály. „Dokud se Rusko a USA nevzdají politiky jaderného odstrašování a budou ve svých doktrínách připouštět reálné použití jaderné zbraně, nemůžeme mluvit o tom, že by se hrozba jaderného útoku snížila,“ uvedla jedna z organizátorek akce Jana Jedličková.

„Smlouvu START vítáme jako symbolický první krok na cestě k úplnému jadernému odzbrojení. K jeho dosažení ale bude třeba široké dohody mezinárodního společenství. Proto podporujeme přijetí Konvence o jaderných zbraních, která by zahájila efektivní odzbrojovací proces a doplnila tak selhávající Smlouvu o nešíření jaderných zbraní,“ vysvětlila Jedličková. Konvence, po níž volá více než 120 členů OSN, má postavit jaderné zbraně do ilegality podobně, jako je tomu u zbraní chemických a biologických. Má také poskytnout rámec pro postupné globální jaderné odzbrojení.

„Za další pozitivní signál považujeme nedávný požadavek pěti evropských členských zemí NATO, aby byly staženy americké jaderné zbraně z Evropy,“ řekl další z organizátorů Jan Bednář.

„Protože jaderné odzbrojení je jedním z hlavních cílů naší organizace, budeme v kampani pokračovat a usilovat o to, aby se Česká republika aktivně zasadila o přijetí mezinárodních smluv, vedoucích k jadernému odzbrojení,“ dodal Bednář. Zástupci Světa bez válek a násilí z desítek zemí včetně ČR se zúčastní také hodnotící konference ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, která se uskuteční v květnu v New Yorku.

Fotografie z akce v tiskové kvalitě si můžete stáhnout na této adrese 

Mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí působí od roku 1995 a od té doby se rozšířila do více než třiceti zemí po celém světě. V roce 2009 iniciovala první Světový pochod za mír a nenásilí – mezinárodní projekt, k němuž se připojily tisíce organizací, institucí, osobností a politiků z téměř stovky zemí. V České republice navazuje na činnost hnutí Nenásilí, které vešlo do povědomí především kampaní proti radaru.

Kontakt:
Jana Jedličková, tel. 775 856 879,
jana@svetbezvalek.cz
Jan Bednář, tel. 608 731 162,
jan.bednar@nenasili.cz
www.svetbezvalek.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments