Noam Chomsky je jeden z největších intelektuálů naší doby. Dvaaosmdesátiletý americký lingvista, filosof a aktivista je ostrým kritikem americké zahraniční a ekonomické politiky. Ceyda Nurtschová s s ním hovořila o Arabském jaru v globálních souvislostech.
22. června 2011
Pane Chomsky, mnoho lidí prohlašuje, že arabský svět je nekompatibilní s demokracií. Řekl byste, že nedávný vývoj událostí zneplatnil tuto tezi?
Noam Chomsky: Ta teze nikdy neměla žádný důvod. Arabsko-islámský svět má dlouhou tradici demokracie. Ta je ovšem pravidelně potlačována Západem. V roce 1953 měl Irán parlamentní systém a USA s Velkou Británií jej svrhly. V Iránu byla revoluce i v roce 1958, nevíme kam by mířila, ale mohla být demokratickou. USA zorganizovaly protipuč.
V interních diskusích z roku 1958, které již byly odtajněny, mluvil president Eisenhower o kampani nenávisti proti USA, která probíhala v arabském světě. Nebyla řízena vládami, probíhala mezi lidem. Národní bezpečnostní rada – nejvyšší plánovací orgán – zpracoval memorandum (i to lze nyní nalézt na webu), ve kterém to vysvětlovala. Uvedli, že arabský svět vidí USA, že blokuje demokracii a rozvoj a podporuje kruté diktátory, proto, aby Spojené státy měly kontrolu nad jejich naftou. Memorandum uvedlo, že toto vnímání je víceméně přesné a že tohle je ta věc, kterou musí USA dělat.
To znamená, že západní demokracie zabránily vzestupu demokratizace v arabských zemích?
Chomsky: Nepůjdu do detailů, ale ano, touto cestou se to ubírá dodnes. Trvají demokratická povstání. Ta jsou potlačena diktátory, které my – to jest USA, Velká Británie a Francie – podporujeme.Takže ano, není tam žádná demokracie, protože byla potlačena. Totéž jste mohli říkat o Latinské Americe – dlouhá série diktátorů, brutálních vrahů. Dokud USA kontroluje hemisféru, nebo před nimi Evropa, nevzniká žádná demokracie, protože je potlačena.
Takže vy jste nebyl Arabským jarem překvapen?
Chomsky: No, musím přiznat, že jsem ho neočekával. Ale to má rozsáhlé pozadí. Vezměme například Egypt. Povšimněte si, že mládež, která organizovala demonstrace 25. ledna si říkala Hnutí 6. dubna. To má důvod, protože 6. dubna 2008 měla proběhnout velká dělnická akce v textilním centru Mahalla: stávky, podpůrné demonstrace v celé zemi a podobně. To vše bylo potlačeno tehdejší diktaturou. No a my na Západě jsme tomu nevěnovali pozornost, dokud diktátoři dokáží zvládat svůj lid, tak o nic nejde!
Ale v Egyptě si to pamatovali, a to byla jen jedna z mnoha militantních stávek. Některé uspěly. Jsou o tom sepsané dobré studie. Jeden americký učenec – Joel Beinen ze Stanfordu –zpracoval řadu studií o egyptském odborovém hnutí. A on v posledních i dřívějších pracích, ve kterých pojednává již dlouho probíhající odborové protesty, konstatuje, že jsou to pokusy o vytvoření demokracie.
Obamův předchůdce, George W. Bush, tvrdil, že to on způsobil dominový efekt vzpour za svobodu svojí politikou „Nový Střední Východ“. Je nějaký vztah mezi povstáními v arabském světě a politikou G. W. Bushe?
Chomsky: Hlavním tématem moderní poválečné historie je dominový efekt. Kuba, Brazílie, Vietnam … Henry Kissinger to přirovnával k viru, který může rozpoutat epidemii. Když on s Nixonem plánoval svržení demokraticky zvoleného Allendeho v Chile – dnes už jsou přístupné všechny tehdejší důvěrné materiály – řekl Kissinger výslovně, že chilský virus může ovlivnit země i tak daleko, jako je Evropa. Upřímně vzato, on a Brežněv se shodovali v tom, že se oba báli demokracie. Proto Kissinger řekl, že „musíme vyhubit tento virus“. A udělali to, potlačili jej.
Dnes je to obdobné. Jak Bush, tak Obama se bojí arabského jara. A mají k tomu pádný důvod. Oni nechtějí demokratický arabský svět. Kdyby veřejné mínění arabských zemí mělo vliv na politiku, pak by došlo k vyhnání USA a Velké Británie ze Středního Východu. A proto se bojí demokracií v tomto regiónu.
Dobře známý britská blízkovýchodní korespondent Robert Fisk nedávno prohlásil, že Obama a jeho politika je pro vývoj v tomto regiónu bezvýznamná.
Chomsky: Četl jsem ten článek. Robert Fisk je vynikající žurnalista a skutečně ten region zná dobře. Myslím si, že tím chce říci, že aktivistům v Hnutí 6. dubna vůbec nezáleží na Spojených státech. Oni se prostě na USA přestali ohlížet. Vědí, že Spojené státy jsou vlastně jejich nepřítel. Je skutečností, že 90 % veřejného mínění v Egyptě zastává názor, že USA jsou jejich největší hrozbou, které musí čelit. V tomto smyslu ovšem pro ně nejsou Spojené státy bezvýznamné. USA jsou prostě na to příliš mocné.
Kritizuje se, že arabští intelektuálové jsou příliš ticho, příliš pasivní. Jaká je dnes role arabských intelektuálů?
Chomsky: Intelektuálové mají zvláštní odpovědnost. Nazýváme je intelektuály, protože jsou privilegovaní, nikoliv proto, že jsou chytřejší něž ti druzí. Ovšem pokud jste privilegován a máte určitý status a dovedete se vyjadřovat a tak podobně, pak vás nazýváme intelektuálem. A v arabském světě je to s nim stejné jako jinde.
Qantara.de je německý web, podporovaný Deutsche Welle, Goethe-Institut,Institut für Auslandbeziehungen a Bundeszentrale für politische Bildung.
Převzato z Information Clearing House
Překlad: onlooker