Norská zpráva o ropných obchodech Turecka s ISIL

RB OSN přijala rezoluci, která požaduje odřezání Islámského státu od zdrojů financování. Zpráva pro norské ministerstvo financí ukazuje, proti komu by měla být rezoluce uplatňována v první řadě.

RB OSN přijala rezoluci, která požaduje odřezání Islámského státu od zdrojů financování. Adam Szubin, vedoucí odboru pro terorismus a finanční zpravodajství amerického ministerstva financí (zajímavý název odboru – pozn. aut.) k tomu řekl: „Tato rezoluce nám dá více flexibility jít po těch, kdo pomáhají ISIL, bez ohledu na to, zda jim finanční prostředky poskytují, ukládají, nebo umožňují vydělat si je.“ Rada bezpečnosti také vyzvala členské státy, aby věnovaly prostřednictvím osob, které k tomu mají pravomoci, zvýšenou pozornost zjišťování jakéhokoli zneužívání výbušnin a surovin či součástek, které mohou být využívány k výrobě improvizovaných výbušných zařízení či nekonvenčních zbraní, včetně chemických sloučenin, rozbušek, zápalnic nebo jedů.

A teď se podívejme, jak to funguje. Podle deníku New York Times mohutně proudí z tureckého Akcakale přes hranice do syrského města Tel Abjád v rukou ISIS dusičnan amonný, což je podstatná surovina, která byla použita při některých z nejproslulejších teroristických útoků, včetně těch na federální budovu v Oklahoma City v roce 1995 a atentátů na americká velvyslanectví v Tanzanii a Keni v roce 1998. S oblibou ho používají bojůvky v Iráku, Afghánistánu a samozřejmě také Islámský stát. „Bomby vyrobené z 20 tun této látky by mohly zničit 16 městských čtvrtí“, řekl John Goodpaster, forenzní chemik z Indiana University v Indianapolis. „A vypadá to, že se právě chystá převoz dalších 25 tun přes turecko-syrskou hranici“, dodává Dr. Goodpaster. Turečtí představitelé odmítli vysvětlit, proč bylo této látce povoleno opustit zemi.

V Turecku teď přitom probíhá trestní řízení proti Erenu Erdemovi, poslanci tureckého parlamentu, který zveřejnil důkazy, že právě přes Turecko (a ve spolupráci s tureckými tajnými službami) byly syrským radikálním skupinám dodány suroviny evropského původu pro výrobu sarinu. A jestli čekáte, že jde o trestní stíhání pro pomluvu, mýlíte se. Erdem je stíhán pro zradu. Navíc je Turecko obviňováno ze zprostředkovávání prodeje ropy pašované z území ovládaného Islámským státem. Tím ISIL získává stovky milionů dolarů, které potřebuje, aby destabilizoval Asadovu vládu a čelil íránskému (šíitskému) vlivu v Iráku.

Islámský stát je podle tvrzení ruského prezidenta Putina financován přinejmenším čtyřiceti zeměmi, včetně některých členů G20. Z tohoto pohledu je rezoluce RB OSN naprosto směšnou záležitostí.

To vše podtrhuje nová „tajná“ zpráva připravená společností Rystad Energy pro norské ministerstvo zahraničí. Podle listu Dagens Næringsliv tato zpráva poukazuje na to, že „velké objemy ropy jsou pašovány z území pod kontrolou Islámského státu v Sýrii a Iráku do Turecka. Ropa je posílána cisternami přes hranice a prodávána za ceny v rozmezí 25 – 45 USD za barel.“ Podle Dagens Næringsliv jde o tu samou skupinu pašeráků, která pomáhala Saddámu Husajnovi obcházet sankce.

Pokud se tedy podíváme na státy, které pomáhají Islámskému státu „získávat a nasazovat zdroje“, měli bychom se zaměřit na člena NATO Turecko, protože je zřejmé, že celý svět ví, co se děje, ale nikdo se neodváží s tím cokoli udělat.

Zdroj článku zde .


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
20. 12. 2015 15:27

Není bez zajímavosti urychlené zlepšování přátelství a spolupráce mezi Erdoganem a Netanjahu ve všech oblastech.Je jenom otázka času,kdy bude zveřejněna skutečná role Izraelské vlády v celém konfliktu na SV,zřejmě poté,co se budou v Turecku „dít věci“. Poté co Rusové dali v Sýrii do provozu SS400 je okolo Izraele třeskuté ticho. Sféra kontroly „bezletového pásma“ zasahuje až k Jerusalému a potrefení zřejmě dobře rozumí o co jde. Myslím,že se dočkáme podstatných změn v přístupu i americké armády k izraelské politice,když sny o velkém Izraeli od Eufratu po Nil vzal čert, v tomto případě nenaviděný Putin.Jak se zdá,Rusové umí správně jednat nejen… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
20. 12. 2015 15:48

Dusičnan amonný je nejčastěji používané umělé hnojivo.

hudryper
hudryper
20. 12. 2015 20:23

J. Hruška napsal
J. Hruška • 20. Prosinec 2015

Dusičnan amonný je nejčastěji používané umělé hnojivo.

Díky za vysvětlení. Z něj jasně plyne,že se tradiční zemědělci islámského státu hodlají zabývat hnojením přilehlých pouští,když jim už mrtvoly ubohých Iráčanů a Syřanu nepostačují. Konečně
mi svitlo,proč to umělé hnojivo pašovat do Sýrie. Posypou s ním hroby svých padlých a ejhle –
vstanou noví bojovníci….