Novorusko: Mstiví oligarchové živé hrdiny nepotřebují

Donbas Občanská válka neskončila, dohody nejsou plněny a mrtví stále plní hřbitovy i statistiky. Nenávist vytrvale roste. Za této situace lze jen velmi těžko mluvit o míru a usmíření. Přesto je to pro politiky jediné důležité téma, jinak se před dějinami ukážou jen jako váleční zločinci.

Není snadné shrnout krátce o co se v těchto dnech bojuje na Ukrajině. Každá ze stran má svoje vysvětlení eskalace konfliktu. Strana tzv. mlčící většiny, což jsou civilisté trpící ve sklepích pod palbou těžkých zbraní, už dávno nevěří na žádné ideologické kecy. Nevěří ani na blízký konec konfliktu a snaží se z oblasti hlavního střetu podél frontové linie uniknout.

Smrt vojenských velitelů DNR a LNR

Za vraždami je vytrvalý tlak ukrajinských tajných služeb i zájem ukrajinských oligarchů, které děsí vyvlastnění jejich majetku. Profesionálové provádějí úspěšně teroristické útoky. Ukrajinská vláda vůbec nezačala realizovat minské dohody a nepřijala je jako výchozí podmínku pro trvalý mír v oblasti. Frontové hranice „Novoruska“ neuznala, zbraně z linie dotyku nestáhla, politická jednání s „teroristy“ nezačala. O vyplácení důchodů pro občany za frontovou linií a opravě zničených domů nezaznělo ani slovo. Civilisté usmrceni palbou z ukrajinských pozic armádu ani policejní orgány ukrajinského státu nezajímají. Jsou to totiž zastrašovací vraždy uskutečněné v rámci státního teroru proti vlastním občanům. Ti, co je záměrně nevyšetřují, tolerují nebo je dokonce přímým rozkazem k palbě nařizují v oblasti, kterou mají pod svým velením, jsou váleční zločinci. Mezinárodní společenství bude donuceno zločiny občanské války vyšetřit a soudit. Ruská strana se trvale stará, aby důkazů proti ukrajinské straně bylo dost.

Taktika likvidace velení protivníka, která se celkem dobře osvědčila v Sýrii proti silám ISIL, v této občanské válce zahraničním poradcům zjevně nepomohla. Ukrajinské prohry jsou na zablokované frontové linii dobře vidět. Pavel Dremov vyjádřil myšlenku odporu velmi stručně: „Lépe je zemřít jako svobodný, než žít jako otrok.“ Připomeňme si seznamem krátkých odkazů zabité „polní velitele“. Byli to lidé se schopností organizovat jednotky i s autoritou získanou v začátcích konfliktu:

4. 1. 2015 Státní zastupitelství LNR vydalo tiskovou zprávu, ve které bylo uvedeno, že ke Smrti velitele Alexandra Bednova alias Batmana došlo, když se údajně bránil zatčení, a tak byl zabit. V mnohých však vyvolalo zdůvodnění prokuratury pochybnosti, protože fotografie z místa vraždy verzi o odporu vyvracejí. Soudě podle těl spálených v kabině bylo přepadení náhlé a jakýkoli odpor odsouzených byl nemožný.

23. 5. 2015 Alexej Mozgovoj byl zabit až na druhý pokus. Spolu s ním zemřelo 5 spolupracovníků a výbuch miny a následná střelba na vozidlo zabila posádku nic netušícího protijedoucího auta, kde byla i těhotná žena. Viz náš článek In memoriam legendárního velitele brigády Přízrak

12. 12. 2015 Kozácký polní velitel Pavel Dremov (39 let, přezdívka Baťa) zahynul 12. prosince na silnici mezi Pěrvomajskem a Stachanovem. Příčinou byl výbuch bomby, která byla umístěna v jeho autě, jež prý dostal jako svatební dar. Pavel Dremov se podle oficiální verze den předtím oženil s ruskou novinářkou v Petrohradě. V sobotu 14. měla být v Luhanské oblasti svatební hostina. V kritický okamžik ale Dremov nejel na oslavu, ale byl povolán do štábu ve Stachanově. Cestou v autě vybuchla bomba, Dremov zahynul na místě, jeho řidič cestou do nemocnice. Viz náš článek RIP Pavel Dremov: Lépe je zemřít jako svobodný, než žít jako otrok

16. 10. 2016 V Doněcku byl zabit jeden z prvních velitelů DNR Arsen Pavlov, více známý jako „Motorola“. Ve výtahu domu, kde Pavlov bydlel, vybuchlo improvizované výbušné zařízení. Motorola při atentátu utrpěl zranění neslučitelná s životem. Spolu s ním zahynul a jeho bodyguard.

27. 1. 2017 V moskevské oblasti zemřel první šéf separatistů LNR Valerij Bolotov. Podle dostupných údajů zemřel ve svém domě. Příčiny smrti zatím nejsou známy, přišel ze schůzky, udělalo se mu špatně a zemřel. Jeho manželka tvrdí, že byl otráven.

4. 2. 2017 Plukovník Oleg Anaščenko, velitel Lidové milice Luhanské lidové republiky byl zabit, když bylo jeho auto vyhozeno do povětří pomocí nastražené dálkově řízené miny ve městě Lugansk.

8. 2. 2017 Tím posledním v řadě je velitel praporu Somali Michail Tolstych, známý jako Givi. Zahynul v důsledku teroristického atentátu ve své kanceláři 8. února. Raketa RPO PDM-A s termobarickou hlavicí nedala nikomu v prostoru zásahu šanci na přežití.

Z aktivních bývalých frontových obránců prvního dne už zbývá Alekxandr Zacharčenko, premiér DNR. Je politickým vůdcem a opravdovým reprezentantem lidu, už dlouho není aktivním vojenským velitelem.

V tomto odkazu si stručně připomeňme i další významné velitele, o kterých jme už podrobně psali.

Ukrajinští oligarchové se vyděsili a budou se mstít

Proč se to všechno děje? Připomínáme tento důležitý rozhovor Maxim Ševčenko: Ukrajinští oligarchové se vyděsili a budou se mstít. Novinář s detailním pochopením situace a téměř prorockou vizí budoucnosti poskytl rozhovor. Byl natolik zajímavým, že jsme ho uvedli ve zkrácenému překladu.

Oni bojovali za lidovou republiku, za národoveckou sociální myšlenku proti oligarchům, i když zde přímo nebylo heslo „všechno zabrat a rozdělit“. Například, nikdo nehovořil proti Achmetovovi, který Donbasu během války opravdu pomáhal. A mimochodem: ti, kdo řídili jeho fond, nerozkrádali humanitární pomoc. Na rozdíl od správy těch dodávek, které přišly z Ruska.
Vzpomínám si na rozhovor s Dremovem, který říkal, že netrvají na znárodnění, pokud majitelé podniků budou adekvátně pracovat, přerozdělovat příjmy ve prospěch sociálního rozvoje. Oni jen chtěli, aby samosprávu vedli lidé z místa, lidé pracující ve zdejších městech, a ne ti jmenovaní Stranou regionů a oligarchové z Kyjeva. Bohužel, tato revoluce prohrála.

A přesto, pokud budeme mluvit o formální stránce problematiky, tak o nezávislých republikách Donbasu už řeč nebude?

Tato pravděpodobnost je velmi malá. Co bude s těmito územími, to je otázka dohody a záruky ze strany EU. Dnes vidíme, že i na Západě se debatuje zvláštní role Donbasu tak, že určitě budou existovat tzv. „specifické oblasti“. Bohužel, nepodařilo se vytvořit plnohodnotné veřejné vzdělávání. Zcela jasně se to stalo po svržení předsedy parlamentu DNR Purgina, který byl ideologem doněcké suverenity. Krásná vize svobody byla opět poražena v kolizi s velkými systémy. Doněcká a Luganská oblast s počtem obyvatel 6-7 milionů a výkonnou infrastrukturou si samozřejmě zaslouží nezávislost úplně stejně jako Česká republika nebo Slovensko. Ale lidé nerozhodují o svém národním osudu, rozhodují ti, kdo s lidmi „obchodují“. Například 40 milionům Kurdů neumožňují vytvořit svůj stát a prodávají si je navzájem z ruky do ruky. Donbas by byl bohatší než zbytek Ukrajiny, pokud by mu bylo umožněno stát se suverénním územím.

Ale to se jim nedovolí, proto musí bojovat za svou autonomii uvnitř Ukrajiny. Nesmí se sami mezi sebou rozdělit a nesmí rozpustit vojenské jednotky. Plotnickému není co věřit, ale Zacharčenko je statečný člověk. On a Chodakovskij jako tajemník hejtmana doněckého kraje si musí uvědomit, že i přes všechno, co jim Ukrajinci a oligarchové slíbili, je čeká osud Mozgovoje a Dremova, i když půjdou na velké ústupky. Jim neodpustí ani Iljovajsk, ani Doněcké letiště. Zabijí je všechny. Oligarchové jsou velmi mstivý gang a budou se mstít každému, kdo je i na jedinou sekundu zarazil v jejich rozletu. A loni v létě měli opravdový strach, když si mysleli, že se lidové povstání vymklo kontrole.

Závěr

Občanská válka neskončila, dohody nejsou plněny a mrtví stále plní hřbitovy i statistiky. Nenávist vytrvale roste. Za této situace lze jen velmi těžko mluvit o míru a usmíření. Přesto je to pro politiky jediné důležité téma, jinak se před dějinami ukážou jen jako váleční zločinci.

Psali jsme
Ukrajina před výbuchem, novoruský kvas
Maxim Ševčenko: ukrajinští oligarchové se vyděsili a budou se mstít


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
13. 2. 2017 16:38

takže na východě je stále vše při starém, jenom ti oligarchové tam jsou o něco větší řezníci než ti na západní polokouli. ..)

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
13. 2. 2017 21:47

Oligarcha je oligarcha vždycky a všude, před sto lety nebo na severním pólu. Jestli se jmenuje Chodorkovskij, Trump, Collor de Mello, Babiš, Piňera nebo třeba Crassus – vot uže drugoje dělo. Výjimky (přesněji mezní případy, jak říkal jeden chytrý pán) potvrzují pravidlo. Jestli Achmetov pomáhal, jeho to šlechtí, ale: 1) jednal tedy proti logice (koncetrovaného) kapitálu, který z něho toho oligarchu udělal a 2) toto zobecňovat a pak na to spoléhat se nevyplácí. O této smutné pravdě mj. taky ten článek je. Většina jmenovaných padlých hrdinů si tohoto taky asi byla vědoma, určitě Mozgovoj, který věděl, co se děje, o… Číst vice »

peter.
13. 2. 2017 22:15

A v Rusku odchytávali tých,ktorí sa po bojoch v radoch opolčencov bojovali na Donbase a prišli sa zotaviť do Ruska.Len za to,že neboli správne zaregistovaní ich vydávali ich Chunte.Nevrátili ich na Donbas odkiaľ prišli do Ruska.Vydávali ich ukrogestapu.Vraj sú pre Rusko nebezpeční,lebo si z Donbasu priniesli socialistickú ideológiu.Každému zavraždenému,Bednovom počnúc,Givim končiac(zatiaľ)som vzdal úctu.Vyvraždili všetkých čestných a rovných chlapov.Všetkých,ktorí mali v sebe potenciál viesť masy.Nech už to urobil ktokoľvek,bolo v moci Kremľa zastaviť to vraždenie.Neurobil to.Lebo tam vládnu tiež oligarchovia navyše pokrvne spojení s tými ukrajinskými.

peter.
13. 2. 2017 22:19

peter. napsal
odchytávali tých,ktorí sa po bojoch v radoch opolčencov bojovali na Donbase a prišli sa zotaviť do Ruska.Len za to,že neboli správne zaregistovaní

oprava:
odchytávali tých,ktorí sa po bojoch na Donbase v radoch opolčencov, prišli zotaviť a odpočinúť si do Ruska

fajt
14. 2. 2017 5:32

takže do Ruska taky ne, vládne tam kapitalistická svoloč, která nezná bratra ( ni slovana). ..)

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
14. 2. 2017 8:36

Hm. V Rusku nevládne kapitalistická svoloč, v Rusku vládne bonapartistický, perónistický režim, který se snaží vyvažovat třídní zájmy s cílem obnovy velikosti státu, se zaťatými zuby se zbavil té části oligarchie, která na zájmy státu příliš vyzývavě dlabala (Chodorkovskij), měla konkurenční plány (Berezovskij) apod. Nestabilní, přechodný stav. Co si Putin myslí nebo chce nebo kde vidí bratra, na to se mu dějiny, Hegel a absolutní duch vykašlou zvysoka. Co snad může, je šikovně volit ty „priority řízení“. Jo a z panslavismu vás nejlépe vyléčí výlet na Sibiř. Na východ od Omska je toto každému srdečně jedno.

fajt
14. 2. 2017 9:34

Velekněz Ratata napsal
Velekněz Ratata

tak v globálu je to docela jedno, jak to budete definovat, důležitý je, že do Ruska nedorazila žádná nová civilizační vlna, tedy není důvod se tam nějak přehnaně hnát ( tedy pokud nemáte nějaké kapitalistické sklony kumulovat osobní kapitál dost divokým způsobem ). ..)

připouštím, že Putin jako marketingový produkt je velmi zdařilý a převyšuje západní politické figury o několik levelů. ..)

Bety
Bety
14. 2. 2017 10:07

Tak, tak. Nahrneme to všechno na Putina. Podívali jste se např. na nedávný projev Lavrova v Dumě? Viděli jste tam jako já ty naducané ksichty, které vyjadřovaly okázalý nezájem k tomu co říká? Oni oligarchové nejsou jen ti pohádkově bohatí a také by sami všechno nemohli zvládnout. Jako oligarcha se totiž cítí každý šéf i šéfíček, který se ostrými lokty prodral k sebemenší moci. A svůj píseček brání všemi prostředky, z nichž obstrukce jsou to nejmenší. Ukrajina je samostatný stát. Když se oddělila od Ruska protestovaly snad některé její části? Tedy snad až na Krym, který od počátku součástí Ukrajiny… Číst vice »

fajt
14. 2. 2017 11:06

njn, a dnešní ruský tisk více zajímají fotky Peskova v červených gaťatech než situace na Donbase, kde asi definitivně umírá pokus o sociální spravedlnost, která se nesla na teroristické válce banderovci praktikované na místním obyvatelstvu ( bohužel ruští oligarchové se přiklonili k těm ukrajinským a dali průchod k čistkám, které v podstatě hrubě demoralizují a budou mít totální dohru). ..)

peter.
14. 2. 2017 21:40

Možno,že príčinou Pjakinovho tajnostkárstva okolo havárie TU-154 pri Soči je práve toto:
http://www.nwoo.org/2017/02/14/katastrofa-tu-154-veterani-fsb-obvinili-administrativu-putina-z-teroristickeho-cinu/

peter.
14. 2. 2017 21:57

peter. napsal

Možno,že príčinou Pjakinovho tajnostkárstva okolo havárie TU-154 pri Soči je práve toto:
http://www.nwoo.org/2017/02/14/katastrofa-tu-154-veterani-fsb-obvinili-administrativu-putina-z-teroristickeho-cinu/

Tak ma napadlo,že objektom útoku nemusela byť konkrétna osoba(1 mŕtvola ukrytá medzi mnohými mŕtvolami).Že to mohla byť pokojne aj ikona „hrdinskej Veľkej Vlasteneckej Vojny“ Alexandrovov súbor piesní a tancov.Zodpovedalo by to tomu,čo práve v Rusku prebieha a je obsiahnuté v tomto vyhlásení:“Musíme zničiť mýtus hrdinskej VVV“.

hudryper
hudryper
14. 2. 2017 22:23

Nesouhlasím. Pokud se oficiálně potvrdí velmi pravděpodobný důvod ,proč TU-154 havarovalo ,
bude k tomu nepochybně řečeno kdo si to objednal a zaplatil. Že by mohlo jít o lidi z okolí Putina
lze teoreticky připustit,ale nikoliv to,že vedení Ruska ten zločin přikrylo proto,že v tom samo jede.
Podle mého se s odhalením viníků čeká na správný okamžik vývoje událostí ve Spojených Státech.
Stejně tak s malajsijskými Boeningy a spoustou dalších operací pod cizí vlajkou nebo tak,že za to
může přírodní jev. Třeba takové zeměstřeseníčko.

peter.
15. 2. 2017 7:12

hudryper napsal proto,že v tom samo jede. Odhliadnuc od množstva monumentov po celom Rusku ktoré pripomínajú Veľkú vlasteneckú vojnu,neexistuje z hľadiska propagandy nič účinnejšie pre dvíhanie vlasteneckých citov v povojnových generáciách národov RF,ako práve Alexandrovovci,obzvlášť spevácka časť súboru (Svätá vojna). Vzťah kremeľskej administratívy k II.svet.vojne možno odvodiť z negatívnych vyjadrení niektorých predstaviteľov Putinovej administratívy o Stalinovi,z pozornosti aká je venovaná zo strany Kremľa „Jeľcin Centru“v Jekaterinburgu(práve z neho vychádzajú všetky pokusy o zníženie významu VVV v očiach mladej generácie Rusov),z toho,že pri vojenských prehliadkach 9.mája sa zakrýva Leninovo mauzóleum,aj keď práve ono je neodmysliteľnou súčasťou spomienky na prvú takúto prehliadku… Číst vice »

peter.
15. 2. 2017 11:09

Mal Putin pravdu s tými časovanými bombami.Jožko Stalinovie urobil chybu,keď po vojne zabral západnú Ukrajinu.Mal vedieť,že infekčné choroby(nenávisť k Rusku) sú nákazlivé a ľahko môžu prerásť do epidémie.

peter.
15. 2. 2017 11:30

http://ukraina.ru/news/20170215/1018297912.html
Rusko svoje teritóriá nevracia.
To,čo platí pre Krym,musí platiť dvojnásobne pre Donbas.Lebo Krym si Rusko vybojoval v r.1783 a Donskí kozáci opovrhujúci „chochľami“(Šolochov) a tvoriaci oporu ruského cárizmu obsadili toto územie o viac ako 200 rokov skôr,ako bol vybojovaný Krym.K Ukrajine ho jedným škrtom pera pričlenil Lenin.Aby vraj mala Ukrajina aj robotnícku triedu.Do vtedy nijaká Ukrajina neexistovala.Bolo len Malorusko.Bez západných aj bez juhovýchodných oblastí.Ukrajinci nezaložili a nevybudovali na týchto územiach ani jedno mesto .

peter.
15. 2. 2017 12:08

Zjuganov to tiež nemá v tej svojej partaji bohvieako pod palcom
http://ukraina.ru/news/20170215/1018297553.html

Aleš
Aleš
16. 2. 2017 7:49

Zombifikace Ukrajiny došla tak daleko, že je to překvapením i pro mne.
https://cz.sputniknews.com/svet/201702144747040-dlr-ukrajinske-zombie-bojujici-vystrel-hlava/