O čem se nemluví

Pandemie COVID-19 je v poslední době dominantní téma. Covidu je všude plno, nemluví se skoro o ničem jiném. Mluví se hodně, ale o ne o všem. Mluví se o tom, o čem chtějí mluvit ti, kteří mají přistup do novin, televize a formují veřejnou debatu. Ti, jejichž hlas nebyl slyšet nikdy a nikdy nikoho nezajímali, nejsou slyšet ani teď a ani teď nikoho nezajímají. Čestnou výjimkou je text Marina Vrby Mnoho Čechů už si protipandemická opatření prostě nemůže dovolit, bez něhož bych si ani já tento zcela zásadní aspekt covidové krize nejspíš neuvědomil, nebo ho bral na lehkou váhu:

Uprostřed toho všeho se významná část společnosti domnívá, že to všechno je hoax, nebo alespoň celou věc zlehčuje jako nevinnou chřipečku. (…) Proč si ale vůbec něco takového někteří lidé myslí? Často se na to odpovídá, že jsou prostě hloupí, sama tato odpověď ale moc chytrá není. Proč si tedy lidé něco takového myslí? Protože si zkrátka nemohou dovolit přijmout, že je to s covidem vážné. Protože se nacházejí v zemi, kde třetina domácností nemá ani deset tisíc na náhlý výdaj a v níž se nachází přes milion registrovaných živnostníků (nemalá část z nich ve švarcsystému), bezmála 200 tisíc samoživitelek a samoživitelů a skoro 800 tisíc lidí v exekuci. Jarní opatření tyto lidi úplně vysála, existenčně ohrozila nebo rovnou poslala do bankrotu. Pandemie je pro ně ekonomickou katastrofou nikoli jako statistický údaj o snížení HDP za poslední kvartál, ale jako reálné ohrožení jejich živobytí. Jinými slovy: virus se tu nepotkal s nějakými lidmi ve vzduchoprázdnu, ale s velmi konkrétní realitou České republiky 21. století.

Nemyslí si, že pandemie představuje skutečné riziko, protože je pociťuji jako pro mě příliš abstraktní, zatímco existenční hrozbu vyplývající z protipandemických opatření pociťuji velmi reálně. Lidé samozřejmě ne vždy své zájmy artikulují přímo – v jistých situacích je převlékají (i sami před sebou) do zdánlivě věcných postojů. Přiznat si, že jsou díky covidu na pokraji bankrotu, by vnímali jako ponižující.

Poučení z krizového vývoje pro blízkou budoucnost může být zhruba následující: země, v níž je významná část společnosti na hraně svých ekonomických možností, je velmi málo odolná proti krizím a začíná se během nich až příliš snadno drolit.

Veřejný prostor je plný celebrit ať již pseudokulturních nebo podnikatelských, ale ty mají většinou dost velké rezervy na to, aby nějak přežili, stejně jako mají sociální kapitál dost velký na to, aby jim někdo pomohl, a to včetně státu, u kterého si umí prolobbovat podporu. A pak jsou tu lidé, kteří žádné rezervy nemají, protože jsou chudí, a ze stejného důvodu je nulový i jejich sociální kapitál. Ale o těch se nemluví, i když je jich podle všeho naprostá většina. Nejsou totiž dost sexy. Jsou chudí. Jsou hloupí (přesněji se tak jeví, protože zjevná hloupost v naprosté většině případů není příčnou jejich chudoby, ale jejím důsledkem). Jsou nezajímaví, a když, tak leda jako kuriózní objekt do voyeurské reality show.

Ale je tu ještě přinejmenším jeden důvod, proč se o lidech na dně a o tom, jak na ně dopadne covidová krize, nemluví: protože by se muselo mluvit o tom, o čem se mluvit nechce – o selhání polistopadového vývoje, o tom, že poražených je víc, než vítězů, o nízkých mzdách a prekarizované práci, o nedostupnosti bydlení; jsou problémy, o nichž nelze mluvit bez toho, že by se zpochybnil kapitalismus – a ten je tabu. A tak se mlčí. Že hodně lidem hrozí extrémní existenční tíseň? Kdo by se zajímal o lidi na okraji, co jsou chudí a nejsou sexy. Ve vítězném neoliberálním narativu pro někoho tak trapně neúspěšného není místo. A nejen v narativu.

Akorát tedy je těch přehlížených, které se zatím daří úspěšně ignorovat, mnohem víc, než těch, kteří se jejich existencí a jejich problémy odmítají dát obtěžovat a úspěšně je vytěsňují ze svého světa i z veřejného prostoru, který zcela ovládají. Co se asi stane, až zdeptaní lidé nebudou zoufalstvím vědět, co dál? To se dost možná již brzy dozvíte i ve svém životě. Snad by bylo lepší než to zkoušet udělat něco proto, aby k tomu vůbec nedošlo. Pro začátek by možná úplně stačilo vzít problém na vědomí, začít o něm mluvit a lidem, kteří se nemohou dovolit ten luxus chovat se v pandemii rozumně, se přestat smát, ale začít pracovat na tom, aby si ten luxus dovolit mohli.

Převzato z blogu Tribun

4 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
48 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
11. 10. 2020 21:44

Ne přímo k článku, ale pěkně vystiženo:
comment image

Irena
12. 10. 2020 5:17

Nemluví se o masových demonstracích proti opatření omezujících práva v důsledku „koronavirové krize“ v Německu, nemluví se o tom, proč jsou testováni zdraví lidé pochybnými testy, nemluví se o tom, že se na to už ptají lidé po celé Evropě…
Nemluví se o spoustě věcí, zato jsem ráno v rádiu slyšela, jak nám zase zpřísní protikoronavirová opatření a že v Bělorusku zatýkali demonstranty, tak o tom se mluví.

Čím to asi bude?

Lena
Lena
12. 10. 2020 8:40

Prof. Václav Klaus svého času veřejně tvrdíval, že lidi se musí postarat sami o sebe, že stát se o ně nebude starat, neboť stát má jiný účel a jiné starosti. Kdo není úplně na hlavu padlý, jistě ví, které, neboť stát je nástrojem vládnoucí třídy k vykořisťování ovládaných občanů. A tak byli občané radostní, že jim požehnal sobectví a osobní soukromé vlastnictví a de facto vzájemnou nesnášenlivost, která staví občanského jedince samotného proti armádě mocenské zvůle skryté za byrokracií a propagandistickým ohlupováním. Téměř nikomu z nich nevadilo, že se 30 let vytváří zejména z mládeže třída bezprizorních a marginálních lidí… Číst vice »

J. W.
J. W.
Reply to  Lena
12. 10. 2020 9:12

Svobodu spolčování, možnost sociální sdružování, jsme si zrušili sami sobě. Byli jsme zvyklí, že nás organizuje reálně socialistický režim, brali jsme to jako samozřejmost, ač jsme byli organizováni v prorežimní pozici, nebo protirežimní opozici, kterou si pozice vynucovala. Většina občanů nemá tušení, co to je organizovat lidi. Víte jaká je to nevděčná, odporná a špinavá práce? Vůbec se nedivím těm socialistickým vedoucím hospodářským pracovníkům, straníkům, svazákům, pionýrským vedoucím, odborářům, funkcionářům, sportovním bafuňářům, vojenským velitelům, estébákům, bachařům a mnoha a mnoha dalším, že tak rychle složili své pozice.

vitezslav
vitezslav
12. 10. 2020 9:18

Velká chyba je, že se covid přirovnává k chřipečce. Ona žádná chřipečka neexistuje, ale pouze chřipka, což je docela dost nebezpečná nemoc, která zabije kolem tisícovky lidí ročně jenom v ČR. No a tem covid bude asi tak na stejné úrovni. U covidu jsou ale super nebezpečné ty opatření, která jsou mnohonásobně horší po všech stránkách, než nemoc samotná.

orinoko
12. 10. 2020 9:23

“ Provádějí se prý zkoušky, v jakých politických podmínkách může žít člověk. “

Náš časopis , druhý ročník , číslo 6, rok 1979.
Ani S.J. Lec nemohl tušit, kam až míří tato jeho Neučesaná myšlenka.

orinoko
12. 10. 2020 9:52

Covid 19 je všeobecná deka na přikrytí civilizačního bankrotu tzv. kapitalismu. To lidské h@vno Pryimula vyhrožuje , že mrdví na Covid můžou být dokonce na příkaz úřadů spalování. – Normální idiot. Dá Pán Bůh , že to armádní lejno trefí šlak Covid a z důvodu zákazu koncentrace obludé bude tento primulovid spálen někde ve vápence. Vzhledem k tomu, že bankrot kapitalismu neproběhne ze dne na den, tak můžeme současný stav prognózovat minimálně ještě na celý příští rok podle toho, jak intenzivní ataky CoVIDA 19 naplánuje zdravotně-průmyslová lobby, a také kolik najde ochotných politických debilů k tomu, aby vykonávali požadované. Nějaký… Číst vice »

J. W.
J. W.
Reply to  orinoko
12. 10. 2020 10:13

Není hloupé, vykládat si to jednání protistrany, a jejích přisluhovačů a loutek jako hloupé?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
12. 10. 2020 10:36

U nákaz s Covidem 19 došlo k nárůstu, protože došlo k nárůstu testování.
Pokud by IQ-testy podstoupilo více lidí, došlo by také ke zvýšení počtu idiotů :-)

Tribun
Admin
Reply to  orinoko
12. 10. 2020 13:03

A co je na tom spalování špatně? Je to naprosto racionální, stejně jako zasypávat mrtvoly vápnem, etc. Stejně většina pohřbů probíhá kremací. Vaše reakce (na kterou rozhodně nemáte monopol) jen ukazuje, jak si nechcete připustit realitu a pořád chcete hrát podle pravidel platných pro zcela jinou hru za zcela jiných podmínek.

orinoko
Reply to  Tribun
12. 10. 2020 14:04

Na takovémto spalování je špatně vsechno. A víš proč , soudruhu Tribune? Velmi něco takového už teď připomíná židovské pece provozované strejckem Adou. K Židům jsem velmi kriticky , ale nikdy by nenapadlo zpochybnit objektivní realitu te doby. Takovým souhlasem nějakého pomateneho idiota jen posuneme tuto společnost rovnou na úroveň koncentraku. A bude následovat tribunal, Tribune. Logicky a se stejným dopadem. Covid 19 je cosi jako pambu a globální prediktor. Všichni je znají , leccos jim lze přičíst, ale příčina souvislost letí úplně mimo možnosti důkazů jejich zastancu. Tady totiž platí oblast viry. Je to jako o té k@nde. Takze… Číst vice »

zart
zart
Reply to  Tribun
13. 10. 2020 7:32

Můj strýc byl spalovačem mrtvol, odmítal žeh a trval na svém pohřbu do země. Asi o tom věděl více, než většina naprosto racionálních odborníků na pohřbívání, kteří u pece nikdy nebyli. Strýc mi jako klukovi vyprávěl historky, kterými nechci děsit. Naprosto racionální úvahy pozůstalých se vždy netýkají úvah v peci předčasně spalovaného. Zajímavé, jak všichni připouštějí, že všude je nehorázný podvod, faleš a bordel, jenom v otázce smrti a pohřebnictví se domnívají, že je vše naprosto racionálně jasné.

orinoko
Reply to  zart
13. 10. 2020 8:21

Před mnoha lety jsem tu měl autorský článek – Anatomie přátel modrého žehu. V době prasečí chřipky a muftíků.

A k tomu třeba třeba toto: “ Sametový býk obvinil prasata: „Šíříte paniku.“ Prasata se však nedala: „Šíříš poplašnou zprávu.“
„Ta není nakažlivá,“ rozohnil se Sametový býk. „Myslíš?“ řičela nadšením prasata. A celé družstvo nakazila svým smíchem. „

Botičky od Diora
Botičky od Diora
12. 10. 2020 10:35

„Nejlepší odpověď na panikáře,“ zpívali Voskovec a Werich, „je rázný políček na obě tváře“.

orinoko
12. 10. 2020 11:16

Ještě jinak. S každou kocovinou neletim za doktorem. Ne každá sragora je zralá NATO, abych se o ní dělil se svým doktorem, protože ten mi nepredepisoval konzumaci zmrzliny, skebli, amarounu a piva najednou. Ne každá zvýšená teplota je soudruh Covid 19. Tepli by v tom případě museli při vzájemném působení dosáhnout bodu varu. Jestli tu máme bod varu dneska, tak se musíme ptat, co dělali sodomiti, buzitasky, dominove a jejich efekty, veřejni onaniste a strojomrdi v srpnu v progresivním Praglu? Zadelavali na situaci Pan Demie ve velkem. Abychom nemuseli s každym hnutim zdravotní lidské mysli k doktorovi , tak za… Číst vice »

orinoko
12. 10. 2020 11:29

Doba se opravdu meni. Ti nahoře vyměnili královská roucha za plebejske rousky.

Mám už snad 40 nových aforismu. Ale na redakci nemám cas. Tvořím kronikarskou kapitolu jedné kapely, ve které jsem nehral.

Místo rousky používal solární panel. Tak na něj BIS zaměřila svoje radarové vysirace.

orinoko
12. 10. 2020 11:50

A jeste jedna vec. V takovém středověku by nikdo o nějakém covidu neměl ani tucha. Neexistovaly medeedyjalni mrdky , nikdo netrestal za šíření opravdových bludu, pricemz pravda byla životně riziková komoDITA… Nahoře řádila DNA z přežírani a dole přiměřená postava po konzumaci pucalky. O zuby se starali kovari popřípadě bitvy.
A v Kutné Hoře v hodovni místnosti v patře na Hrádku vzdy, když někdo konal potřebu nad nejužším místem uličky zvici Nerudovka , tak někdo z vedlejšího okna do daleka volal: Dale od Hradu dale, nebo se stane neštěstí nenadale.

Tribun
Admin
Reply to  orinoko
12. 10. 2020 13:05

Tak blbí, aby se nevšimli moru, nebyli naši předci ani v nejtemnějším středověku. My máme proti nim tu výhodu, že mortalitu 30% nemusíme akceptovat, ale můžeme proti ní něco udělat. Ale také si ji samozřejmě můžeme zařídit, když budeme dost blbí.

orinoko
Reply to  Tribun
12. 10. 2020 13:32

Pojedu jako soudruh Kotrba na NR. A je to tady. Covid 19 jednak není mor a jednak neni ochrany, není-li promorenost. Nevznikl sr@nim a chc@nim do ulic. Vznikl preslechtenim a mutaci. Jednak informačních obsahu a jednak několikanásobnou kultivaci psychozy. Lidi lezou na strechu, z níž muzou spadnout a zabít se. Pud sebezáchovy nefunguje. Někdo vynese neviditelné … a oblude mají v gatich celý minulý tyden. V Cine se teď už vůbec nic nedeje. A proc? Je definitivně odstrizena od vydirani prostřednictvím SWIFT a dalších obskurních pak světového dluhu. Covid 19 je emericky zachránce před bankrotem, když na dobyvacnou valku už… Číst vice »

Irena
Reply to  Tribun
12. 10. 2020 13:33

No například tím, že odvoláme obslužný personál z LDN do karantény, jako se to stalo v Německu a zvýšíme tím prudce tamní úmrtnost. Nebo v lázních přestaneme dělat léčebné procedury a proměníme je na hotel. Nebo lidé přestanou chodit k lékařům, kteří jsou stejně v karanténě a zvýší se úmrtnost na infarkty, na nediagnostikované choroby a tak dále a tak dále, že Tribune? Co se takhle občas podívat na názor jiných odborníků než těch z ČT? Tato petice je výsledkem konsensu lékařů praktických oborů i zástupců z akademických řad. Vznikal během měsíce září, kdy se diskutovaly a zohledňovaly připomínky všech… Číst vice »

J. W.
J. W.
Reply to  Tribun
12. 10. 2020 16:08

My nejsme nikdy dost blbí. Když nebude Covid-19, tak bude zase Čapí hnízdo, nebo jiná hovadina, na kterou se vrhneme jako slepice na flusanec. Možná, že ten středověk nebyl zase tak moc temný, jak nám jej vylíčili buržoazní historikové. Možná v něm bylo mnohem lépe, než v roce 1984. Na smrt byli lidé zvyklí od malička. V jednom našem menším městě byli jenom dva „policajti“, kteří se nudili u brány. Dnes se nudí u počítačů a pokud vyrazí na nějakého pachatele, tak zjistí, že je někoho známý a tak je z něj musí udělat pachatele neznámého. Robota byla jen 2-3… Číst vice »

Tom1622
Tom1622
Reply to  Tribun
12. 10. 2020 18:30

Nebýt morové epidemie , možná by dneska vymírali miliony lidí na banální nemoci typu rýmy . Říká se tomu evoluce . Mortalitu 30 % měl možná ten mor . Ale nebýt vystaveni evolučnímu tlaku virů , nemáme ani sexualitu a nejspíš jsme sliz někde na dně moře . Ano , nevystavujme zbytečně riziku ohrožené , ale nelbněme . Mimochodem , každý ml mořské vody obsahuje milion až miliardu virových částic . Tomu se neubráníte rouškami ale imunitou .

orinoko
Reply to  Tom1622
12. 10. 2020 19:14

To zní jako Kristek … ale nepodezírám z mimikry. Chválím! Jenže imunita bolí. A to anabolické steroidy netankuje. Vzpomínám si, jak mě rodiče ve snaze srazit mi /dítěti/ teplotu, balili do studených mokrých prostěradel. Nesnášel jsem to , ale nerozhodoval jsem. Časem jsem zjistil, co mi vlastní tělo někdy signalizuje , a co po mě chce. V zimě v devítce jsem jednou odešel z vyučování a šel si lehnout. I kantoři věděli, že to není žádná fligna. Snažím se co nejrychleji vypotit ve chvíli , kdy to tělo vyžaduje. V úplném začátku mi stačí 3 dny. Ale pod nánosem mohutných… Číst vice »

orinoko
12. 10. 2020 12:48

Covid 19 nám mutuje za řízneho vojackeho marse. Ženský rod – Co VIDěla 19ka?
Střední rod – in VIDro 19. ….. Sklo nutne.
Budoucí rod – Blízká setkání devatenácté umělé enteligence. Jaderné teplo.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
12. 10. 2020 16:03

Ori, dlouho jsem dumal nad tím, jak obelstít

COVID 19

a nenechat se nakazit a přišel jsem na to:

19 VODCI :-))

Na zdraví! Zkus ten můj recept a zítra se poděl o účinek. Játra tě budou proklínat ale za to žádný COVID :-)

orinoko
12. 10. 2020 14:19

Jednu věc jsem zapomnel: Covid 19 nestaci, a proto nás už teď oficiálně začal ohrožovat nový AIDS, totiž …. SCIENCE ALERT. Ten ovšem smysl dava. Je to logicky následek zneužívání antibiotik na každé pichnuti u prd@le , jehož se ovšem velmi rád účastnil kdejaký většinový felcar. Toho našeho z této kategorie vyjimam. K duraznejsim řešením přistupuje až poté , co mnoha jiná předtím selhala. A v době ptaci či prasečí chřipky sám na sobě vyzkoušel , co by měl lidem doporucovat. Tak blbě mu prý nebylo celé roky. Jeho by nikdy žádný režim nedonutil takový sajrajt doporucovat. Ale kolik takových… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
12. 10. 2020 15:53

Pokud tahle covid-šaškárna bude pokračovati ještě půlroku, což nejspíš bude, tak jsme v tom:
comment image

J. W.
J. W.
Reply to  Botičky od Diora
12. 10. 2020 15:57

Skvělé video, každému jasné, jak to skončí.

orinoko
Reply to  Botičky od Diora
12. 10. 2020 17:41

Ta díra už je o trochu níže plne obsazena. Dokonce oplZLE. Nedivím se, že se ondon tak brani.

J. W.
J. W.
Reply to  orinoko
12. 10. 2020 17:45

Z díry do díry, z jámy do jámy, já a my.

PPK
PPK
12. 10. 2020 17:09

Jen zdánlivě OT: Jak je vidět, nikdo víc nedokáže ponížit své vlastní IQ, než novinář v zaměstnaneckém poměru. Jak? Tak: (cituji) „Andrej Babiš zažil historické fiasko“ (konec cintátu). To dnes napsal letitý redaktor Svobodné Evropy Petr Holub na Seznamu Zprávy po letošních (k)rajských volbách. K takovému ponížení si pán vskutku zaslouží gratulaci! Holt, vždycky znovu a znovu z prachu dějin vstávají noví bojovníci za mediální pravdu. Jak se zdá, Krychtálkové a Moravcové v historii české žurnalistiky nikdy nevymřou.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/andrej-babis-zazil-historicke-fiasko-vetsi-nez-kalousek-po-krizi-123898#dop_ab_variant=0&dop_req_id=IzQoOKMLi8y-202010121614&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

orinoko
Reply to  PPK
12. 10. 2020 17:22

Holuba si pamatuji ze dřevních dob Aktuálně. Platíval za relativně levicového komentátora. Ale doba pokročila , i holuby čeká důchod.
Všchno lze vysvětlovat různě. Mě především zaujalo, jak se všeobecně oslavuje vítězství ODS způsobem, který je zcela mimo mísu , a jak se vše popisuje, jakoby šlo o volby do padlamentu české co co lonie.

PPK
PPK
12. 10. 2020 19:15

Autor píše o „selhání polistopadového vývoje“. Inu, už i začínající ajťáci ve střední škole (na rozdíl od sociálních ideologů) vědí, že každý špatně vymyšlený a tak napsaný počítačový program vždy zcela logicky jednoho dne spolehlivě „vytuhne“.

zart
zart
Reply to  PPK
13. 10. 2020 7:14

Nejsem si vědom, že by polistopadový vývoj nějak selhal. Dokonce neselhal ani ten přelistopadový. Občanu s průměrným IQ tykve přece muselo být jasné již 1990 VOCODE. Jsem v rozpacích nad tím, že to těm rozčileným chytrým dochází až po 31 letech, kdy je již pozdě, a jejich řešení jsou naivní.

orinoko
13. 10. 2020 9:17

Ještě jsme nevlétli do vrcholu druhé vlny Covid 19, ale už se mluví o třetí vlně. Na jaře také ještě nic nezačalo, ale už se vědělo, že na podzim bude druhá wave. Kdesi jsem napsal , že Covid 19 je tasemnice na zavolanou. Svého druhu sitcom, kdy podle uvážení se dotočí další díly. Zlatej socík. Jsem rád , že jsem zažil Přemysla Totáče. Neměl se za co stydět. Ale to víme definitivně až poté, co jsme mohli srovnávat. Proud kapolži je nekonečný, tzv. tržní systém, po našem sajrajt, postrádá jakékoli mechanismy vnitřní regulace. Celý kapitalismus je jedna kampaň, o níž… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  orinoko
13. 10. 2020 10:02

@orinko – k tomu … „Pověstné 1% bude vykucháno jako krůta. Právě tím Covidem 19, který … atd.“ mám otázku: Jak to konkrétně ten pan Covid 19 zařídí? Že by snad Trumpovi vyhrál volby a on pak po vzoru východních vládců sametově vlastenecky „znárodní“ ten svůj Deep State, všechny americko nadnárodní korporace a především FED, SB a ECB? To by pak ovšem bylo zajímavé. Takže, napiš to sem, kamaráde, až to CNN bude onlajn vysílat. Pak prodám auto, koupím si na doplňkovou půjčku velkou televizi a podívám se. Jenže, pokud si vzpomínám, tak moje babička kdysi říkávala, že prý žádná… Číst vice »

zart
zart
Reply to  PPK
13. 10. 2020 10:18

Vykuchají těch 99%, už je vlastně vykuchali. To jen někteří blouzní v předsmrtné agonii, že se vše jen tak z ničeho nic v dobré obrátí. Napřed se nasazují des/informační zbraně, potom chemické a biologické (ekologické, migrační, nakažlivé), fyzikální, a nakonec atomové. A mezi tím trochu jiné legrace s komáry a velbloudy na odvedení pozornosti, aby se způstlý lid před koncem netrápil….

orinoko
Reply to  PPK
13. 10. 2020 10:55

Čau, jedno procento vypadá jako zlomek. Vynechám zbylých 99% a pokusím se ozřejmit, co jsem tím myslel. Konečná krize kapíku je neodvratná, jakkoli tento může zkoušet tuto událost oddalovat do posledního dechu, až to nebude moci popřít ani šéf Společnosti přátel modrého žehu. My sami si těžko představujeme konec KONCŮ, ale rozhodně o něm máme ponětí. Společnost přátel modrého žehu cosi tuší, ale to je asi tak všechno. Osobně výraz 1% považuji za patrně nejvhodnější pro konglomerát – Deep State, banksters, špička pyramidy a její servisní elita, ilumináti, globální prediktor, zednáři , miliardáři či protokoly siónské. Toto všechno je ono… Číst vice »

orinoko
Reply to  orinoko
13. 10. 2020 11:07

Má být správně MOŽNOST …. nikoli nemožnost koexistence … Tu větu jsem opravoval. Píšu naostro, nikoli copy a pasta.

Martin (už bez taky m)
Reply to  orinoko
13. 10. 2020 10:33

NAPROSTO PŘESNĚ JSI TO NAPSAL. Popis konkrétněji je zbytečný, o něčem podobném jsme tu v mnoha diskusích k rozpadu složitých civilizací psali mnozí. „Očekávatelné naplnění snu tzv. Zlaté miliardy“- resp. onoho „1%“ je TOTÁLNÍ BLBOST. V případě kolapsu velké části populace: kdo vypne chemičky, jaderné elektrárny, plynovody a ropovody, kdo zajistí fungování elektrorozvodné sítě při zcela změněných podmínkách, kdo údržbu silnic v zimě…opravdu např. vlastní vrt na vodu někomu zajistí „soběstačnost“??! Tak kdo je tady vůl? Orinoko těžko, opakuji podal to naopak ve velmi výstižné „zkratce“. Jen JE Fukušima- co by se dělo ,kdyby pro nechlazení začal obsah skladu „vyhořelého… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Martin (už bez taky m)
13. 10. 2020 11:25

No, vážení pánové, nebudu vám brát iluze. Jen upozorním: Vždy rozhodují dvě „maličkosti“. Vlastnictví ozbrojených donucovacích složek a vlastnictví rotaček na tisk peněz. Samopalem a obuškem vás přinutí pracovat tam, kde budou potřebovat a pak vám z těch čerstvě vytiskutých papírků možná i něco za tu práci dají. A kdo je vlastník? Banky a korporace. A politici? Jen jejich zaměstnanci.

orinoko
Reply to  PPK
13. 10. 2020 15:55

Prolezl jsem s nákupem na celý měsíc 4 hospody v různých lokalitach. V jedné nás opouští naše velmi oblíbená lesbička se svojí partnerkou a míří do městyse na Moravu. Živý tvor , který dodával hospode dusi. Na obě holky radost pohledet, chlapi bez sance. Chlapi na me otaceli hlavy při mém odchodu, a tak povidam – Vydržte , ONI už melou z posledniho. Sami mezi sebou se rvou o zbytky svých zisku. Na nás Covid , na ně ztraty. Nemáte tuseni , co se deje. Na jiném místě chlap od spedice přijel z Prahy. Dovezl zásilky do tří nemocnic. Kromě… Číst vice »

orinoko
Reply to  PPK
13. 10. 2020 16:11

No, co rici … Ty počítáš s tím , že ondoni mají věci pořád pod kontrolou. Já tvrdim, že nikoli. Covid je projevem jejich vlastní krize. Jinak nemuselo dojít k takové hromadné implementaci. Teď už periodicke. Prosím Te, hlavně si to neber osobne. Umíš se predstavit, že mrdka Soros si rozjede sám rotacky? Ani on nemůže nic bez druhých. Jim se přihodila nemila věc – nerovnovaha. Ty máš samozřejmě pravdu , ale v rámci svého chápání situace. To je v poradku. ONI nejsou vsemocni. Především jsou velmi NEMOCNI. Blaboli o Marsu a přitom se jim rozpadá vlastní zem. Ani ONI… Číst vice »

orinoko
Reply to  PPK
13. 10. 2020 16:31

Ber to tak, že oproti Tobě jsem hospodský povalec. Velká množina osazenstva je opravdu jen kanonefutr, ale pak je tu vždycky spousta tech, kteří mají potřebu tribeni svých nazoru. Tak například Společnost přátel modrého zehu je trvale nepritomna. Nepřežila by stejně jako schází na ubyte covid.
Tipuji, že ty do hospody nechodis. To je ale prevelika chyba. Snad ani netusis , jaká je poptavka po lidech Tvého rozhledu. – Bez ironie. I těch pár nadějných mladych potřebuje svoji dávku k premysleni. Já takhle prudil inteligentní starší , co mi jen drzost dovolovala.
Zdravim.

PPK
PPK
Reply to  orinoko
13. 10. 2020 20:40

@orinoko – sorry, nebyl jsem přítomen. Téma košaté, ale pokusím se alespoň trochu o stručnost: Ad, zda „ondoni mají věci pořád pod kontrolou“. Ano, myslím si, že zatím plně ano. Mají na to tisk peněz a čas. Procesy skutečně řídí a neustále komunikují a co je dole, to pečlivě sledují. Vedle výrobních prostředků a tisku peněz mají ve vlastnictví další nástroj řízení – donucovací zaměstnance. Mají informační služby, propagandu a bílé koně typu Soroše a užvaněného kecala Muska a zejména – mají poslušné sluhy v osobách politiků. Ondony sjednocuje jejich sociální status na vrcholu pyramidy, kterou vymysleli, nazvali zastupitelskou demokracií… Číst vice »

zart
zart
Reply to  PPK
14. 10. 2020 7:36

Hoši jsou čertovsky aktivní, stádo trpně pasivní. Kastovní (třídní) systém funguje odjakživa a bude stále fungovat. Žádná svoboda, rovnost a bratrství neexistují.Toto je týká pouze elity, ale ani té, a jinak je to jenom propagandistický oblbovák, kterým se kastovní systém zakrývá, maskuje, zamlžuje a bagatelizuje. Podobně jako padající listí na podzim schovává zbývající tři roční období. Dokonce i když splynou třídy v jeden marasmus, tak stále jejich princip přetrvává. Nejlepší formou vlády je osvícený absolutismus, ale kde je jeho konec? Možná, že je skrytý za tou vládou 1% všehoschopných zlosynů a přijde na řadu po zániku západního imperializmu. Ostatně, co… Číst vice »

orinoko
Reply to  PPK
15. 10. 2020 8:34

Čau, opožděně ale přece. Venku mrtvo, tak tvořím klipy z dostupného vlastního i poskytnutého materiálu. Jen letecky, obsah je jinak OBSÁHLÝ. – Domnívám se, že nějaké hoje boje ondoňů už proběhly a o některých víme. Dokonce i o jejich ztrátách. Teď mám na mysli především Geoffrey Epsteina /jumbo jako doskočiště pedofilů/ a minové pole kolem této záležitosti. – Kdysi ladící tandem Rothschild – Rockefeller se změnil na souboj neladících představ o jejich postavení v budoucím světě. – DSK …. D. Strass-Khan … stačil jen dotaz na zlato ve Fort Knoxu. – Pokud v boji zvítězí digitální peníze, k čemu bude… Číst vice »

orinoko
Reply to  PPK
15. 10. 2020 8:39

Vyměnil jsem si pár SMS se známou-kamarádkou , která pracuje v nemocnici. Zjevně mají instrukce, co mají říkat. Sama je vyděšená, přičemž samozřejmě tuší, že Covid 19 je kapitální békovina. Spoustu věcí ví, a co neví, tak jí zkouším doplňovat já. Je otázka, pod jakým tlakem tam pracují.