O fašismu a terorismu

Tento článek píši kvůli tomu, že v poslední době v médiích i v politice  z mnoha stran padala nejrůznější obvinění kdekoho z fašismu a terorismu. Mezi čerstvé přírůstky takových obvinění patří kupř. vykreslení ruského prezidenta Putina jako A.Hitlera na obraze visícím na liberecké radnici, obvinění Hillary Clintonové na adresu Vladimíra Putina, tzv. antiteroristické operace USA, resp. vojenská operace kyjevského režimu prováděná údajně proti „teroristům“ na jihovýchodě ukrajinského státu. Píši jej taky kvůli tomu, abych se pokusil ujasnit obsah pojmů terorismus a fašismus.

Fašismus – podle mého mínění jde o takovou formu vlády, ve které vládnou nejmilitantnější skupiny společnosti prosazující tvrdou vojenskou a policejní brutalitou ideologii a zájmy svých sponzorů.

Co mají všechny fašistické režimy společné:

  • Jsou finančně, materiálně, politicky, diplomaticky a jinak podporovány vnitřní i mezinárodní oligarchii a korporátním kapitálem.
  • Jsou vyhraněně antilevicové (i když ledaskdy z pragmatických důvodů, aby oslabily a zavedly na scestí levicové hnutí samy sebe klamně prezentují jako levici) – jejich primárním cílem je potlačit potenciální rozmach sociálního hnutí a revolty. Zákaz komunistických stran, které mají v programu změnu vlastnických vztahů a forem odměňování, potlačení odborových hnutí bojujících za pracovní a sociální práva zaměstnanců  patří k jejich prvořadým politickým úkolům.
  • V politice zemí dostávají zelenou za těžké krize v momentě, kdy selhávají tradiční nástroje = divadelní hra na parlamentní demokracii, přestává zabírat mediální lež a propaganda a společnost se začíná radikalizovat k provedení zásadní společenské změny.
  • Fašistické režimy se snaží zakamuflovat skutečné kořeny a příčiny  společenské krize a namísto nich předhodit veřejnosti fiktivního uměle vykonstruovaného nepřítele, (obvykle své levicové politické oponenty, anebo některé etnické, rasové skupiny…)  se kterým je potřeba svést nesmiřitelný boj na život a na smrt.
  • Všechny fašistické režimy se vyznačují nelidskostí, k nepřátelům, které si zkonstruují přistupují jako k surovině anebo věci, kterou je potřeba do morku vytěžit a vyhladit i s potomstvem. K tomu zřizuji koncentrační, filtrační a jiné tábory. Majetek, půda a vlastnictví těchto skupiny jsou pak vítanou kořistí pro fašistické společenství, zejména pro korporace a oligarchy. Fašistické režimy se svými odpůrci, resp. domnělými odpůrci nemají žádné slitování, jsou zcela prosty empatie a lidského citu.
  • Fašistické režimy kategorizují lidi na tzv. nadlidi, kteří můžou takřka všechno a podlidi, kteří nemají vůbec žádná práva.
  • Ekonomika i společenský život za fašismu přechází do módu válečného režimu, celý veřejný „mainstreamový“ prostor prostupuje jednostranná propaganda založená na průhledné tisíckrát opakované lži, snažící se přehlušit každý zárodek kritického myšlení a pokládání otázek o podstatě problémů, či hledání alternativních řešení.
  • Zcela běžným prostředkem používaným fašisty je vyhlášení stanného práva, válečné mobilizace, ukládání kolektivních, (včetně vyhlazovacích) trestů..
  • Pakliže je fašistický režim zaveden ve státu se statusem velmoci, zpravidla následuje silně expanzivní velmocenská zahraniční politika s globálními aspiracemi, ve které lež a konspirace jsou základními pracovními politickými nástroji a válka politickým prostředkem pro dosažení cílů. Mezinárodní právo je účelově pošlapáváno.

Terorismus – je takový společenský jev, kde skupina anebo určité společenství praktikuje otevřené násilí jako vydírací prostředek k prosazení politických cílů a aspirací. Hlavním nástrojem teroristů bývá decimování a zastrašování populace, (kupř. braní rukojmí a předkládání ultimátivních požadavků), vražděním civilního obyvatelstva. Vrcholem terorismu je státní terorismus, který k takovýmto účelům používá jako běžný prostředek válku vůči jiným státům, anebo fašistický režim, pro který bývá teror vůči oponentům standardním nástrojem.

Závěrem: Na základě výše uvedeného pokusu o vymezení základního obsahu fašismu a terorismu jako společenských fenomenů současnosti si zajisté každý dokáže sám kategorizovat státy a politiky a posoudit, jestli naplňují znaky odpovídající těmto jevům. Ať již jde o prezidenta té které země, politickou stranu či stát. Třeba o prezidenta Putina, Obamu, senátora McCaina a jím reprezentovanou politiku, Ukrajinu atd…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
22. 8. 2014 6:57

V přepracované verzi jsou u vymezení fašismu ještě body:
– autoritářský princip vůdce, který má klíčové pravomoci, kupř. zavlékat zemi do válečných konfliktů, vyhlašovat stanné právo, vyhláškami a výnosy měnit zákony etc..
– země je prošpikována špiclováním, velké pravomoci mají různí agenti a paramilitantní ozbrojené skupiny, podezřelí jsou vystaveni brutálním mučícím technikám, nemají právo na obhajobu a mohou navždy zmizet bez soudu

fajt
fajt
22. 8. 2014 7:15

zatím co si jedni ve strachu vyjasňovali pojmy, druzí už byli v mexiku, tedy na olympu kapitalistické sodomy a gomory, kam ani nejmocnější křik nejschopnějších z davu nedolétne. ..)

Gatta
Gatta
22. 8. 2014 7:37

fajt napsal

zatím co si jedni ve strachu vyjasňovali pojmy, druzí už byli v mexiku, tedy na olympu kapitalistické sodomy a gomory, kam ani nejmocnější křik nejschopnějších z davu nedolétne. ..)

Pěkné :-)

Béda
22. 8. 2014 7:58

Gatta, fajt,

právě proto někdy nezaškodí vyjasnit si oč běží předem. Obzvlášť když zde existuje určitá ne moc příjemná historická reminiscence. Zapomnětlivost = v tomto případě riziko zopakování historické zkušenosti.

Béda
22. 8. 2014 8:10

Doplnění: otázka pak může znít: nestojíme náhodou „mírově“ na straně mezinárodního fašismu a terorismu? Nepodporujeme fašismus a terorismus, které jsou prezentovány jako ochrana míru, lidských práv, demokracie, svobody, pravdy…? Bylo by zajisté nepříjemným zjištěním, kdyby se zjistilo, že potomci stojí oproti svým předkům přesně na opačné straně barikády. Proto je potřeba se touto otázkou vážně zabývat. Aby náhodou nedošlo k fatálnímu omylu. Fašismus obvykle rád požírá také své užitečné idioty, poté co je důkladně vytěží. Třeba jako užitečný kanonenfutr.

Gatta
Gatta
22. 8. 2014 8:18

Re Béda – tři věci.
1. Máte naprostou pravdu, dnes mezi lidem nejsou vyjasněné ani naprosto základní pojmy.
2. Mám obavu, že dnes většina lidí delší věci než nadpis a první odstavec nečte. Tedy je třeba, pokud možno, „složitě myslet – jednoduše sdělovat“.
3. Osobně mám slabost pro všechny myšlenkové zkratky – tedy i pro ten fajtův příspěvek.

Béda
22. 8. 2014 8:32

Gatta,

možná postrádám schopnost sdělovat věci jednoduchou a přístupnou formou. Ne vždycky se zadaří. V každém případě se pokouším dobrat věcem na kloub.

Gatta
Gatta
22. 8. 2014 8:39

Re Béda – ono je potřeba oboje. Mezi vědci a v intelektutuálním prostředí by člověk s jednoduchými formulacemi taky neuspěl :-)

Sugar Ray
Sugar Ray
22. 8. 2014 9:51

Určitě jste zkoukly ten rozhovor s Nikolajem Starikovem , co tu byl včera ten chlap má pravdu . Je to všechno jenom dočasný – mám na mysli ne ovocné musli ale tu iluzi míru a nějaký pseudo svobody a demokracie , fašismus je svět , svět je fašismus a terorismus . To je dobrý si uvědomit , jak řikal můžete o tom číst , vidět filmy a dokumenty , předávaj se zkušenosti ústně ze starších na mladší ale pořád se všechno opakuje , proč ? Je to uplně jednoduchý , jsem jenom jakýsi zombies co maj naprogramovaný chování a reakce… Číst vice »

Rado Miko
22. 8. 2014 10:12

ŠOK! Karlíka dolejšího
http://www.blisty.cz/art/74415.html
možná by se měl kKarlík podívat na jiné video.
https://www.youtube.com/watch?v=sbgyRAbhSWg

Rado Miko
22. 8. 2014 10:16
peter.
22. 8. 2014 10:55

Béda napsal Doplnění: otázka pak může znít: nestojíme náhodou „mírově“ na straně mezinárodního fašismu a terorismu? Nepodporujeme fašismus a terorismus, které jsou prezentovány jako ochrana míru, lidských práv, demokracie, svobody, pravdy…? Bylo by zajisté nepříjemným zjištěním, kdyby se zjistilo, že potomci stojí oproti svým předkům přesně na opačné straně barikády. Proto je potřeba se touto otázkou vážně zabývat. Aby náhodou nedošlo k fatálnímu omylu. Fašismus obvykle rád požírá také své užitečné idioty, poté co je důkladně vytěží. Třeba jako užitečný kanonenfutr. Fašizmus-od slova fasces,12 prútov obopínajúcich sekeru,symbol Rímskej ríše. Zároveň je to aj ozdoba Kapitolu,sídla kongresu USA: %3Bhttp%253A%252F%252Fuschs.wordpress.com%252F2011%252F10%252F21%252Fwhat-does-that-mean%252F%3B260%3B370 Po oboch… Číst vice »

Béda
22. 8. 2014 18:28

http://skutecnosti.cz/jak-polaci-chystali-valecny-konflikt-s-csr-a-jak-na-to-doplatili/ Nikoho moc nezajímalo, když sovětská rozvědka už v lednu 1938 nahlásila informace o chystaném polském záboru Těšínska. V archivech se zachovala zpráva britského velvyslance ve Varšavě poslaná ministerstvu zahraničí v Londýně, že v případě německého vpádu do Československa polské vedení vtrhne na Těšínsko. A pak už dostaly věci rychlý spád. Počátkem roku 1938 vznikl Svaz Poláků v Československu, který po vzoru henleinovců vystoupil s požadavkem rozsáhlé autonomie, směřující k revizi hranic na Těšínsku. Zástupci polské menšiny koordinovali na pokyn z Varšavy svůj postup s německou menšinou a slovenskými autonomisty. V Polsku se mezitím rozvinula mohutná propagandistická kampaň za připojení… Číst vice »

Bety
Bety
23. 8. 2014 15:04

Dívala jsem se na hisorii rusko-polských válek a myslím si,že Poláci mají Rusku zazlé hlavně to, že si naběhli na vlasní meč- to hlavně oni vedli dobyvačná tažení a nakonec díky tomu přišli o všechno.

Béda
10. 9. 2014 21:09

http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1679-obama-rozhodnut-ignorovat-kongres-oznamuje-dnes-v-noci-utoky-na-syrii

Asadova vláda považuje jakoukoliv vojenskou akci za akt války.

President Barack Obama je opětovně rozhodnut ignorovat Kongres zahájením vojenských úderů uvnitř Sýrie bez konzultace se zákonodárci, což je krok, který hrozí, že zažehne celý region, uvážíme-li, že Assadova vláda opakovaně trvala na tom, že bude považovat jakoukoliv vojenskou aktivitu uvnitř syrského území za akt války.

„President Obama je připraven použít US náletů uvnitř Sýrie jako součást rozšířené kampaně k porážce Islamistického státu, a myslí si, že aby to provedl, tak k tomu nepotřebuje žádné formální schválení Kongresem, říkají lidé, kteří s presidentem v posledních dnech mluvili,“ hlásí Washington Post.