O jaké demokracii a svobodě to mluvíte?

Na ČT 24 probíhá v úterý večer emotivní debata o současně probíhající návštěvě předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Pelosiové na Tchaj-wanu. Řeší se, zda jde o krok rozumný, či o krok – vzhledem k postoji Čínské lidové republiky k Tchaj-wanu i rozruchu, který návštěva Pelosiové ve světě vyvolala – zbytečně provokativní a riskantní.

V debatě zazní hlasy předsedy senátu Miloše Vystrčila z ODS, senátora a předsedy zahraničního výboru Senatu Pavla Fischera taktéž z ODS, senátora a místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky z TOP 09 a poslance sněmovny Hayato Okamury z KDU-ČSL. A všechny ty hlasy jednotně bouří, že návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu je absolutně a naprosto v pořádku, protože demokracii a svobodu je nutno proti diktaturám a státům s režimy autoritativními bránit, ať to stojí, co stojí, a ať se ty diktatury staví na zadní, jak je jim libo. Z úst debatérů znova a opakovaně znějí ona dvě slova „demokracie“ a „svoboda“, až to vyhlíží na jakousi soutěž, kdo jich vysloví nejvíc.

Svoboda a demokracie, demokracie a svoboda, obě slova poletují, víří prostorem studia, jako by si všichni tihle mudrlanti vypouštějící je z úst nevšimli, že fakt, že ve studiu sedí jen oni z pětikoloběžky a nikdo z opozice a též nikdo, kdo by o návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu promluvil jinak, než mluví oni, nebylo popřením jak svobody, tak demokracie. A že tedy v okamžiku, kdy oni všichni drmolí jen to jedno a všichni stejně, pokládají svobodu i demokracii do hrobu, protože svoboda je též svobodou každého vyslovit svůj názor, a demokracie je diskuze a polemika nejrůznějších a třeba i těch nejprotikladnějších názorů, jak říkal T. G. Masaryk.

Ale kdepak Masaryk dneska! To byl demokrat, zatímco oni jsou liberální demokraté, čili demokratů pravý opak. Ale o demokracii a svobodě budou zpívat, dokud jim krev v žilách bude proudit. Což berte jako jedinou jistotu, kterou v tomto nejistém čase máme.

 

5 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
6. 8. 2022 5:55

Z internetu: Ruské ministerstvo obrany Během speciální vojenské operace byly zabaveny dokumenty, které ukazují, že se USAID a její hlavní dodavatel, společnost Labyrinth Ukraine, od roku 2019 podílejí na americkém vojenském programu biologických zbraní. Všimněte si dopisu vedoucího hygienického a epidemiologického oddělení VSU ředitelce společnosti Labirint Ukrajina Karen Saylorsové. Velení ukrajinských ozbrojených sil v něm prohlašuje, že je připraveno spolupracovat s USAID při podávání vakcín vojenskému personálu a při sběru, zpracování a předávání informací, které zajímají americkou stranu. Výběr americké Agentury pro mezinárodní rozvoj ke koordinaci prací byl možná vyvolán rostoucími ruskými obavami z činnosti ukrajinských biolaboratoří, snahou „vyřadit z… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Irena
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
6. 8. 2022 6:20

Před 77 lety, 6. srpna 1945, dopadla atomová bomba Little Boy na Hirošimu…
Aby se to neopakovalo – Z!

Bety
Bety
Reply to  Irena
6. 8. 2022 7:10

Každý kdo věří (pokud tedy o tom vůbec přemýšlel), že v podstatě vojenské laboratoře pracují na ochraně zdraví, musí být úplný vypatlanec.

fajt
fajt
6. 8. 2022 7:33

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-znami-dezinformatori-jdou-do-vazby-soud-neuveril-jejich-slibum-211017#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=RbkIsCT7zxp-202208051830&dop_id=211017&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – dnešní boj s vnitřním nepřítelem berou rakušanovi mezci dost důrazně, ale samozřejmě velmi selektivně – když o smrti a vyhrožování mluví a vykřikují zdejší fašisti ( viz banderovec z řeporyjí), tak v tom případě i justice drží rypák. ..)

fajt
fajt
6. 8. 2022 9:36

https://www.youtube.com/watch?v=Cp_rfM1o5dE – je dobré si připomenout, že i česko ( a Morava) má své hrdiny, kteří se nebáli položit své vzácné životy v boji proti globálním neoliberálním fašistům, kteří prováděli a provádí brutální akce proti obyčejným Lidem na zemi. .. RIP 12.8.2014

Bety
Bety
6. 8. 2022 13:27

Narazila jsem na tvrzení, že prodejci zbraní na Ukrajinu – kromě samozřejmě těch, kteří je dodávají zcela zdarma –
si účtují neskutečných 60% úroků.
Napadlo mě přitom, jak asi jsou vysoké úroky z půjčky, kterou si naše vláda musela vzít na nákup těch stíhaček, které za a) budou dodány nejdříve za pět let, za b) kromě toho,
že jsou americké – velké plus – mají i řadu nedostatků.
SSSR a poté Rusko splácelo tu nezištnou materiálovou pomoc USA z Velké vlastenecké téměř 60 let.

Aleš
Aleš
6. 8. 2022 20:33

Skutečný cíl liberální demokracie pod vlajkou NATO a EU? Konečné řešení slovanské otázky.
https://www.novarepublika.online/2022/08/ukrajina-dnes-bombardovala-donecky-hotel-plny-novinaru-tady-je-jake-to-bylo-byt-u-toho

Irena
7. 8. 2022 7:35

Ruské ministerstvo obrany hlásí, že bude-li ukrajinská armáda pokračovat v ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, může dojít ke katastrofě. „V případě havárie v Záporožské JE dojde ke globální technogenní katastrofě, která rozsahem radioaktivní kontaminace výrazně převýší následky havárií v jaderných elektrárnách v Černobylu a Fukušimě. V zóně radiační kontaminace by se nacházelo obyvatelstvo v okruhu 5 300 metrů čtverečních s poloměrem cca 420 km. Situaci mohou vážně zhoršit nepříznivé povětrnostní podmínky, takže se do zóny možné kontaminace může dostat i Jihoukrajinská jaderná elektrárna a sklad jaderného paliva v jaderné elektrárně Černobyl, včetně vodních tepen. Černé moře a Bosporský průliv by se… Číst vice »