O tajemstvích íránského jaderného programu

Zajímavé informace Jakova Kedmiho, moskevského rodáka a bývalého šéfa izraelské tajné služby Nativ v rozhovoru pro ruskojazyčné vysílání izraelské stanice „Iton.tv“.

Mnozí z vás si nemohli nepovšimnout další vlny hysterie na „divokém západě“ – tentokrát kolem „epochálního“ úspěchu izraelské rozvědky a vytěžené půl tuny materiálů z íránského tajného vládního archivu… Přestože se rozhovor odehrál před několika dny a události se mezitím posunuly, neztratila Kedmiho slova na aktuálnosti. Slovo má Jakov Kedmi. (Omlouvám mizernou úroveň zvukového záznamu – pozn. překl.)

Pokud jde o dokumenty, které přivedl ke slávě Benjamin Netanjahu, tak tam za prvé – není ani jeden, který by vypovídal o tom, co se děje poslední 2-3 roky v oblasti jaderných zbraní Íránu – tedy od momentu podpisu dohody mezi Íránem a zeměmi Evropy, USA, Čínou a Ruskem o zastavení výzkumu a vývoje jaderných zbraní Íránem.

Takže, vycházíme-li z toho, že nic takového nebylo řečeno – a pokud by Netanjahu měl jakkoli skromné důkazy o tom, že Írán dohodu porušuje, pak by je neprodleně zveřejnil.

Za druhé – on vůbec nemluví o tom, co se děje v Íránu. Celá informace se týká plánů, které měl Írán dříve. Zveřejnění těch plánů neříká nic o tom, kdy a jak byly realizovány.

Ve vztahu k této akci představitelé Francie, Německa a dalších evropských zemí prohlásili, že veškeré ty informace měli už před 10 až 15 lety. Takže v nich není absolutně nic nového. To, co je, jsou dokumenty z archivu íránské vlády, které obsahují plány vývoje jaderných zbraní. Samy o sobě jsou to materiály nezajímavé, mnoho dokumentů a podrobných údajů zásadně nic nemění. To, že je to úspěch naší rozvědky – tedy vzetí dokumentů z archivu státu plánujícího vyrobení jaderné zbraně nebezpečné pro náš stát – to je pravda. Ale operativní význam to nemá.

Pokud ten úspěch byl, tak proč to vyžvanit? Na druhé straně tam je vyprávění o tom, jak to bylo získáno: Že sami Íránci nenakládali s oním archivem jaksepatří, údajně na něj jen pověsili zámek a nechali ho bez ochrany – vem si, co chceš…

Celá ta Netanjahuova prezentace je zhruba ve stylu, jako když to vysvětloval v OSN, kde se pokoušel předvést jakési propočty, kreslit grafy, připomíná spíš přednášku polodefektním zástupcům jakési židovské obce. Protože profesionálové říkají, že to dávno znají, vše o tom dávno vědí a nic nového tam není. Takhle to bylo uděláno stylem, který nazývám profesionálně pochybným, nemám-li říci maloměstským, s jediným  cílem: Nahrát Trumpovi k jeho rozhodnutí 12. května. A toto vystoupení bylo takto schváleno. Tedy, při basketbalových utkáních, zvláště v Americe, před zápasem a o přestávkách vystupují spoře oděné roztleskávačky, aby rozehřály a zaujaly fanoušky. Tady v takové roli vystoupil Netanjahu. Teď o tom bude mluvit s Frau Merkel i s Macronem, s představiteli Británie a jistě i Ruska a Číny.

Britský zamini Johnson řekl, že to všecko už dávno vědí. Ona ta dohoda, proti které vystupuje Trump a o jejímž zrušení sní Netanjahu, se připravovala už na základě oněch údajů. Ale, Íránci přece lhali o svém jaderném programu: – to je ale hrozná věc! Íránci lhali, zatímco jiní o svých jaderných programech nelhali a nelžou? Všichni veřejně prohlašují a svlékají se, jaké mají vojenské jaderné programy? Tak to přece bylo vždycky – s Indií, Pákistánem, KLDR, Jižní Afrikou, a tak to bylo a je dokonce i s oním malinkých státem na Blízkém Východě, který říká jen a jen pravdu o svých vojenských jaderných programech!

Za koho on vlastně má celý svět – za idioty nebo primitivy, kteří nic nechápou? A nejen to, jaká byla reakce v Evropě, v EU? Onoho Borise, nebo Francouzů? Že to, že Írán měl a má jaderný program jen posiluje nezbytnost zachování oné dohody, kterou s ním podepsali! Takže reakce Evropy byla asi takováto: To, co Netanjahu říká, je sice správné a my o tom dávno víme, ale co navrhuje? Jak chce ten program zastavit? Na to odpověď nemá. Náš bývalý náčelník generálního štábu o stejném problému mluvil před necelým měsícem. On, dle mého názoru, ví, o čem mluví, když řekl, že i při všech problémech té dohody není k dispozici nic lepšího a efektivnějšího. Ta dohoda aspoň zdrží práce na íránském výrobě jaderných zbraní o nějakých 7, 10, 15 let, zatímco zrušení této dohody může vést k tomu, že se jejich výroba naopak urychlí a začne skoro okamžitě. Takže to, co Netanjahu udělal, byla jen primitivní, maloměštácká šou na podporu Trumpa – tak jak je zvykem v Americe. Nic nového a šokujícího ve vztahu k dohodě s Íránem to nepřineslo.

Pokud jde o předpoklad budoucího postupu Trumpa: Máme-li co do činění s takovým člověkem – on sám neví, co udělá. On je schopen sám rozhodnout a za 2 minuty rozhodnutí změnit. On už „zničil“ severokorejského diktátora, onu příšeru, a teď o ní mlčí. Kromě toho, není důležité, co rozhodne Trump, ale důležité je, jak se rozhodnou jeho evropští spojenci. Pokud od dohody odstoupí, pak může dojít k tomu, že Írán od dohody také odstoupí a zahájí výrobu zbrojního uranu velmi rychle a mnohem efektivněji. Pokud Evropa od dohody neodstoupí, tak Írán může v té dohodě zůstat, a jediným, kdo odstoupil, budou Američané, a Írán řekne, že tedy bude v rámci dohody pokračovat a získá ekonomickou výhodu s tím spojenou a výroba jaderných zbraní bude odložena.

Pokud jde o nedávné rozhodnutí našeho Knessetu o tom, že premiér a ministr obrany mohou vyhlásit válku dle svého uvážení a bez souhlasu vlády, tak to je pokračování degradace izraelského politického systému a izraelské společnosti. Po celou dobu existence Izraele, zvláště v prvních 20-30 letech, kdy bylo skutečné vojenské nebezpečí pro Izrael mnohem vyšší než dnes, rozhodovala vláda. Dnes, kdy je Izrael vojensky stonásobně silnější, se vláda nemůže sejít a rozhodnout? To je prostě překrucování demokracie v rozhodování! My už jsme se přece ze zkušeností naučili, že když byla přijímána rozhodnutí nezodpovědná, zaplatila za ně země i obyvatelstvo jak životy, tak i politickým a ekonomických neúspěchem. Dvě libanonské války jsou jen jedním z příkladů. Komusi překážejí elementární procesy rozhodování státu v nebezpečných situacích. Oni se chtějí zbavit všech komplikací a ohledů na možné následky – a rozhodovat, jak sami chtějí.

Překlad: st.hroch 180512

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
14. 5. 2018 0:52

Proc by, po americkem stahnuti se ze smlouvy pokracoval Iran verejne se svym, mnohokrate zapiranym jadernym programem ? Ja se domnivam, ze naopak, muslimove se ted budou lisat k Evropske Unii a dokazovat, jak je ten islam (v siitske forme) nabozenstvi miru. Budou provadet po tovarnach na susene mleko evropske humanitarni inspektory. Uz se tesim na iranske velvyslanectvi v Bruselu :-) Putin jiste vi vice, nez nejaky zido-rusky „expert“ Kadmi, proto Put’ka osobne pozval Bibiho na oslavy vitezstvi nad nacismem. Chytry tah. Jsou to totiz Zide, kteri ocenuji Ruskou armadu, ktera je zachranila pred jistym vyhynutim daleko vice, nez mnohe… Číst vice »

Bety
Bety
14. 5. 2018 6:49

Velké zásoby ropy a zemního plynu o které se Írán nechce dělit s nadnárodními korporacemi, to je ten jejich „nebezpečný jaderný program“. A ještě ke všemu nechce obchodovat v petrodolarech- to je přímo vrchol sprostoty.
Na Středním východě je jediná jaderná mocnost o které nikdo neví, kolik těch
jaderných hlavic vlastně má a tou je Izrael. Má také dvoumilionovou armádu,
která má takový nadbytek zbraní, že jimi zcela“ nezištně“ zásobuje všechny džihádisty v okolí. Sankce za cokoli ale proti němu vyhlášeny nebudou, proč asi?

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 5. 2018 9:41

Bety napsal Velké zásoby ropy a zemního plynu o které se Írán nechce dělit s nadnárodními korporacemi, to je ten jejich „nebezpečný jaderný program“. A ještě ke všemu nechce obchodovat v petrodolarech- to je přímo vrchol sprostoty. Na Středním východě je jediná jaderná mocnost o které nikdo neví, kolik těch jaderných hlavic vlastně má a tou je Izrael. Má také dvoumilionovou armádu, která má takový nadbytek zbraní, že jimi zcela“ nezištně“ zásobuje všechny džihádisty v okolí.Sankce za cokoli ale proti němu vyhlášeny nebudou, proč asi? Počet jaderných zbraní Izraele se odhaduje na 80 – 120 ks. Ne že by jich… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 5. 2018 10:03

Za fanatickými útoky USA věrchušky na Írán je snaha zakrýt bohaté vazby na Saudskoarabskou pseudostát-relikvii ZCELA BEZ BUDOUCNOSTI (v tom se USA začínají SA opravdu velmi rychle pod vedením „moudrého“ kongresu a senátu podobat). „Vláda“ Kačera Donalda už jen dále udržuje iluzi republiky. Míra „demokracie“ a „lidských práv“ i „netechnokratické modernity“ je v Saúdském „království písku“ prostě tak „úžasná“, že i „nejdemokratičtější z demokratů“ zpod sochy sPODVODy jen tiše závidí – a snaží se i skrze některé instituce doporučit podobný „vývoj a pokrok“ výrobou a vývozem „uprchlíků“ i „nestabilní“ Evropě… Výkřiky směrem k Íránu – systematicky desetiletí dušeného sankcemi pro… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
14. 5. 2018 11:24

EU opět jednou prokázala, jaké je její hlavní poslání – ochraňování zájmů nadnárodních korporací. Není tak těžké dohledat, kdo a do čeho v Iránu investoval, např.: https://en.mehrnews.com/news/128747/New-wave-of-Germany-investment-in-Iran Po Fukušimě němci vykopali ze země Westinghouse, a začali z velké části nahrazovat chybějící energii zemním plynem. Takže to by nebylo až tak překvapivé. Ale překvapivé je, že dávájí přednost Iránu před Izraelským Leviathanem (na Golanech se asi jen tak těžit nebude). Toho spojení fašistických korporací s Islámským fundamentalismem se obávám – má totiž už historickou tradici. Militantní Izrael je pro mě prostě menší zlo. A pokd by militantní nebyl, nejspíš by už… Číst vice »

Dana
Dana
14. 5. 2018 16:54

Vzdycky se smeji, kdyz se nekteri raduji z toho, ze Iran prestava obchodovat s dolary a ted jsou naznaky, ze se preorientuje na EURO. Ha ha. Plny souhlas. Iranske hospodarstvi je udrzovano muslimskyn bankovnictvim, tudiz v zapadnim svete iranska mena nema zadnou hodnotu. EUROhujeri ale budou jiste iransky rial podporovat „citlive“, pac export do Iranu zarucuje jakous takous zamestnanost svych ovecek. V bankovnim prostredi ale americky dolar Iranci vymenuji.. Coz zpusobilo naprosty propad iranske meny. Each dollar was traded for an all-time high of 60,000 rials last week, triggering serious concern among Iranians over the stability that President Hassan Rouhani… Číst vice »

peter.
14. 5. 2018 17:01

https://www.hlavnespravy.sk/predalo-rusko-zajmy-syrie-iranu/1401052 Článok odráža názor jeho autora a ja sa k nemu pokúsim len vyjadriť. Myslím si,že Rusko naozaj nemá povinnosť strácať ľudí a techniku v boji za oslobodenie kohokoľvek (ak sa pravda nejedná o etnických Rusov napr.na Donbase). Z histórie sa dostatočne poučilo o tom,že od „oslobodených“národov nemôže očakávať žiadnu vďačnosť.Asadovi RF pomohla,lebo tam obhajuje svoje strategické záujmy.Ide o tie dve vojenské základne,ktoré zabezpečujú Rusku prístup k Stredozemnému moru a spojenie s Čiernym morom.Rusko zničilo IS od ktorého hrozilo,že svoje aktivity prenesie aj na územie RF.Vyskúšalo si nové zbrane,odskúšalo schopnosti svojej armády v bojových podmienkach a udržalo si vplyv na… Číst vice »

fajt
fajt
14. 5. 2018 17:44

v tuto chvíli židé povýšili státní terorismus na úplně nový level – dobře vědět, ale kdo seje smrt musí počítat, že dostane stejným brutálním metrem … litovat je nebudu, protože tomu tak sami chtěli et jude deus vult … to má taky návaznost na to, že dnes pro mě Zeman chcípnul, tohle mu už tolerovat nebudu. ..)

Amenre
Amenre
14. 5. 2018 19:25

fajt napsal
židé povýšili státní terorismus na úplně nový level

Ale fuj, taková ošklivá, nenávistná slovíčka.
Však jen pár Übermenschů mírumilovně oslavovalo krásné kulaté národní výročí a nějací Untermenschové to nepochopili a tak dostali lekci. Příště už to prý neudělají.

peter.
14. 5. 2018 21:17

Amenre napsal Ale fuj, taková ošklivá, nenávistná slovíčka Pripomeniem slovíčka Valerija Viktoroviča.On pred dvomi rokmi o nich povedal,že sa na nich chystá finálny holokaust.Keby u nás niekto napísal o koncentrákoch a Varšavskom povstaní to,čo povedal on,tak by mu nadránom vyrazili dvere kukláči z NAKA (národná kriminálna agentúra) a dotyčného by strčili do ťurmy len by tak zahučalo. Lenže prešli skoro dva roky a aj keď je ich na svete len čosi okolo 16 miliónov tak sú všade.Putin je nimi obklopený,plno sa ich točí aj okolo Trumpa,sú v každej politickej strane,sú silne zastúpení v kultúre a umení v žurnalistike….sú všade,akoby ich… Číst vice »

Bety
Bety
15. 5. 2018 9:11

Ty bohaté, mocné a vlivné špičky žádný holokaust nepostihne – někteří z nich
financovali II. světovou a osud jejich prostých, nebo i středně bohatých soukmenovců jim byl zcela lhostejný. Navíc získali bonus v podobě těžce postižené etnické skupiny, které se z toho důvodu nesmí nic vyčítat.
Pokud by v odříznutí Izraele viděli zisk v podobě dalších rozvrácených zemí vhodných ke kořistění, tak ho klidně obětují. A ještě si na to konto budou
nárokovat světovládu „aby se to už nemohlo opakovat“.

fajt
fajt
15. 5. 2018 11:40

Izrael dokázal během šest týdnů trvajících protestů u hraničního plotu s Gazou usmrtit více osob než NDR za celou existenci berlínské zdi v letech 1961 až 1989 – Turecko odvolává své velvyslance z americké korporace a Izraele – spojené státy v OSN zablokovaly jednání o zastřelených Palestincích izraelskou armádou v Gaze – Moskva střelbu v Gaze nechce komentovat, prý jde o vnitřní záležitost Izraele ( Kedmiho mise v Rusku byla úspěšná, nakonec pomohla i BN k velkému vítězství završené paráde maršem na Rudém náměstí). ..

peter.
15. 5. 2018 12:03

fajt napsal

Izrael dokázal během šest týdnů trvajících protestů u hraničního plotu s Gazou usmrtit více osob než NDR za celou existenci berlínské zdi v letech 1961 až 1989 – Turecko odvolává své velvyslance z americké korporace a Izraele – spojené státy v OSN zablokovaly jednání o zastřelených Palestincích izraelskou armádou v Gaze – Moskva střelbu v Gaze nechce komentovat, prý jde o vnitřní záležitostIzraele ( Kedmiho mise v Rusku byla úspěšná, nakonec pomohla i BN k velkému vítězství završené paráde maršem na Rudém náměstí). ..

comment image

fajt
fajt
15. 5. 2018 13:13

peter. napsal
peter.

:-) asi tak – Peter, dávám si pauzu od špinavé politiky chamtivců, která se celé tisíciletí nezměnila ani o chlup, tedy jenom lidské brutality a demence přibylo – snad se už konečně dostanu na Spiš a tentokráte dám i nějakou kůru v Ružbachoch – přeji hezký den. ..)

peter.
15. 5. 2018 16:20

https://www.webnoviny.sk/blaha-odsudil-izraelsky-masaker-palestincanov-zdoraznil-aj-priatelstvo-s-ruskou-federaciou/
Anglosionisti oslávili zriadenie ambasády USA hromadnou, krvavou, rituálnou vraždou 52 bezbranných Palestínčanov.
Je to neslýchaná ukážka arogancie moci jak zo strany Izraela,tak aj jeho služobníka Trumpa.
Kto k tomu mlčí,je spoluvinníkom.

Amenre
Amenre
15. 5. 2018 17:02

V Izraeli by měli všude stát sochy AH, který jim nevědomky a zcela nechtěně na
( zatím ) současná desetiletí udělil generální pardon na všechna ta zvěrstva, které ani nacisti nebyli schopni udělat.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 5. 2018 20:43

Chování Izraele k Palestincům je dlouhodobě naprostá sviňárna.
Pocit „vyvoleného národa“ vždy končí katastrofou, jde o blud a nesmysl.
J.K. naopak vyhlašování Jeruzaléma hl. městem Izraele i chování Netanjahua kritizoval, opakovaně.
Dtto i jednání Trumpa v této věci.

Pěkný, výstižné formulace obsahující projev L. Procházkové:
http://www.zvedavec.org/prispevky/2018/05/7586-napoj-zapomneni.htm