Oblbuj mě, mamko, dokud jsem já Janko. Až já budu Jano, nezblbneš mě, mámo…

Znáte Mateřídoušku, ten časopis pro děti? Určitě znáte, vycházela už když jste byli děti. Tak teď v té Mateřídoušce vychází takový ten detektivní komiks, kdy mají děti přijít na to, jak byl pachatel odhalen, (něco na způsob detektiva Štiky z Ohníčku), Suri-Kata detektivové s.r.o. se to jmenuje, nebo tak nějak. A schválně, jestli uhodnete, jaké národnosti byl v posledním díle padouch a jak byl odhalen?

.
.
.

Nic? Vždyť je to nabíledni: byl to Rus a prozradila ho azbuka. Ještě před dvěma lety bych něčemu takovému vůbec nevěnoval pozornost, jenže v dnešní rozjitřené atmosféře strašení Ruskem mi to nepřijde ani nevinné, ani náhodné. Že by to byla cílená propaganda zaměřená na děti, si nemyslím (v tomto směru vyniká spíše ČT se svým Déčkem, kde to v pořadu Zprávičky někdy valí do dětí opravdu fest), mnohem spíše je to projev toho, že protiruská agitace začíná nést své ovoce a když má někdo vymyslet, kdo bude padouch, tak ho přirozeně jako první napadne Rus, protože dnes a denně slyší ze všech stran, že Rus je zlý a nebezpečný.

A tento stereotyp se přenáší na děti, které už ale nemají možnost srovnání, nepamatují si, jak to bylo před rokem dvěma, deseti či třiceti lety, neuvědomují si, že ke změně došlo až v jistém okamžiku v souvislosti s konkrétními událostmi, nevědí nic o politice, propagandě, sférách vlivu a ochraně investic. Děti tak snadno přijmou stereotyp zlého a nebezpečného Rusa za svůj, tím spíše, že živého Rusa, podobně jako živého Cikána, většina z nich nikdy neviděla, nebo viděla, ale nepoznala, protože dokud nezačne být něčím nápadný, tak je k nerozeznání od Čecha. A až je pak někdo požene šturmem na Rusa, nepřijde jim na tom nic špatného, nebudou pochybovat, nebudou se ptát, protože budou od mala zblblí.

Strašně a hloupě tím rusofóbním štvaním riskujeme a zatahujeme, byť třeba nevědomky, děti do našich špinavých her. Jaká bude budoucnost – pokud vůbec nějaká bude – určujeme tady a teď tím, co své děti naučíme. Učíme-li je nepřátelství, nečeká je nic jiného, než konflikt.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
19. 3. 2015 6:47

Tribune – se mi z toho článku po ránu udělalo nějak nevolno.

Je to problém …
Jsou tu média (už od té Mateřídoušky) a jsou tu školy a učitelé.
Jsou tu ale i rodiče a jsou to naše děti. A taky naše konečná odpovědnost !!! Zvláště u těch malých.

A ten problém?
Jak těm maloletým hned zkraje vysvětlit, že jim Mateřídouška a jejich učitelé záměrně lžou a proč ???

peter.
19. 3. 2015 7:16

Treba dať na vydavateľa „Mateřidoušky“ a na ČT trestné oznámenie za podnecovanie k národnostnej a etnickej nenávisti.U nás je za to basa až 1 rok na tvrdo alebo peňažný trest.

Aleš
Aleš
19. 3. 2015 7:27

http://outsidermedia.cz/zeme-obrich-surikat/ Ředitelka naší mateřské školky je jedna z těch majdanizovaných členek Starostů a nezávislých. U ní je to ovšem na rozdíl od jiných kapku výraz infantility (v 50 letech spíš připomíná Karl jugends než vypočítavého kariéristu) a tudíž jako polehčující okolnost. S dětmi to umí. Ale jako ředitelka a radní 4 tisícové obce je to chodící katastrofa. Je však pořád menším zlem proti agresivním psychotickým majdanistům nebo vyčůraným hujerům „ODSákům“. Nejenom to, že se lže malým dětem v televizi/školách. Ale inženýři, majitelé firem, politici, učitelé a především rodiče pak lžou mezi sebou a před dětmi a dětem. A upozornění na… Číst vice »

fajt
19. 3. 2015 7:29

tak všechno je to v lidech, kdyby chtěli, tak si je jejich haranti budou vážit i po létech a nebudou jenom pomnoženou a zostřenou kopií svých věčně vystrašených roditelů ( rodič je myslím v tomto případě dost nevhodné slovo). ..)

Gatta
Gatta
19. 3. 2015 7:51

Výchova je vlastně jen „vedení k odpovědnosti“. A to už od velmi, ale velmi útlého věku. Odpovědnost za to co si zničí či ušpiní – nové věci nedostane, co si oblečou, odpovědnost za nesplněné úkoly … prostě vytvoření té dnes nepopulární myšlenkové spojnice „příčina – následek“ a bezprostřední pocítění dopadu těch následků – v dobrém i špatném. Někdo k odpovědnosti dospěje ve 14, někdo dospěl na vojně, někdo s dětmi, někteří k ní nedospějí nikdy. Takže zpět … Jediná cesta je vzbudit se k odpovědnosti !!! Není na co čekat, není totiž nikdo jiný než MY, TADY a TEĎ. Tohle… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
19. 3. 2015 7:59

Tohle není žádná sranda a nelze to podceňovat. Onehdá jsem si pustil přednášku S.V. Saveljeva o řízení lidského mozku uveřejněnou tu na OM, nesledoval jsem příliš pozorně – dosti dlouhé, ale utkvěla mi jakási zmínka o genomu získaném na rozdíl od genomu zděděného, čilii vrozeného. Ten získaný se snad vytváří z toho, co se dítěti nasype do hlavy ve věku od cca 4 do 10 let. Toho už se nelze zbavit, je tam v té palici až do smrti. Obávám se, že tady probíhá cílená výchova mutantů, kteří budou nenávidět Rusko a Rusy až za hrob, aniž budou vědět proč… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 3. 2015 8:07

Re Dolmen – potvrzuji, sám mám několik takových „sdělených poznatků“ z dětství, o kterých dlouhoho bezpečně vím, že jsou naprosto nesmyslné, ale nelze je z mysli vytěsnit a zapomenout. Obdobně to mají jiní lidé s kteými jsem se o tomto bavil.

fajt
19. 3. 2015 8:14

http://svobodnenoviny.eu/geneticky-modifikovane-deti-dostaly-v-britanii-zelenou/ – správně „vychovávat “ lze už i ve zkumavce, podpráhově dostanete takové informace, že myšlence jakéhokoliv dobra, které bude mimo civilizačně chemický rámec vás rovnou trefí šlak …zlatý středověk s pálením čarodějnic a s povinným dětským pěveckým sborem vrchního popa, který si je držel za účelem sexy endorfinu . ..)

J. Hruška
J. Hruška
19. 3. 2015 8:56

To fajt: Čarodějnice se začaly pálit až v novověku. Všeobecně: Tenhle konkrétní případ bych nebral až tak tragicky. V detektivce nějaký padouch musí být a nějací jsou i mezi Rusy. Abychom nedopadli jako za války, kdy si spousta lidí idealizovala Rusy do té míry, že se pak divili, že také chtějí jíst a mají i jiné potřeby. Překvapení, že Rusové jsou taky lidi pak poskytlo záminku těm, kteří nás dneska proti nim štvou. Problém je v tom, že vnitřně nedospělý člověk se dá snadno přimět k tomu, aby vnímal nějaký národ nebo skupinu lidí jao univerzálního padoucha a bez rozlišování… Číst vice »

fajt
19. 3. 2015 9:30

J. Hruška – tak s tím dobovým zařazením máte pravdu, v podstatě to byl novověk, páč i středověk stále trvá – docela zajímavý asociace jste vyčetl z mé prosté glosy, jste ji i hezky, po svém nastavil – já jenom lehce ( abych vám text moc nekazil ), rusáky si rozhodně neidealizuji, mám k ním docela reálný postoj, který jsem nažil za vojenské základní služby s něma, opravdu otevřené duše ( někdo by mohl říci že i dost naivní a prosté ), které ale když se rozhodnou pro nějakou činnost, těžko je lze zastavit ( jo a fyzické tresty na… Číst vice »

Aleš
Aleš
19. 3. 2015 11:38

J. Hruška: Dnes krom Vámi jmenovaných jsou to i muslimové, Cikáni, Řekové, černoši, Asiati. Havloidní diskriminace Slovanů vede u mas k nenávisti vůči třeba Cikánům nebo i z části Vietnamcům či Ukrajincům. A Je suis Charlie platí společně jak pro zastánce multikulturalismu, tak jeho fanatické odpůrce. Jsou to dvě cesty střetávající se ve fašismu. Správně by měli lidé cítit zlobu vůči viníkům daných problémů. Tajné služby některých států světa a za nimi stojící korporace, finanční kruhy a politické mafie, potažmo pak možná nějaké loutky vykonávající a parazitující na nás a jejich servisní jelita a případně hlásné trouby všech výše zmíněných.… Číst vice »

Miloslav
19. 3. 2015 13:26

Souhlasím se závěrem článku: „Jaká bude budoucnost – pokud vůbec nějaká bude – určujeme tady a teď tím, co své děti naučíme. Učíme-li je nepřátelství, nečeká je nic jiného, než konflikt“. Dohodou lze zabránit vzniku válečného konfliktu. Vyjednáváním znepřátelených stran lze umlčet zbraně. Informační revoluce už nese ovoce. Politickou evoluci je možné pouze zpomalit ne zastavit. Američané v připravenosti na kosmopolitizaci zaostávají za evropskými kolegy. Jedna možná cesta k novému politickému uspořádání světa je uvedena v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

mirror
mirror
19. 3. 2015 13:48

Tolik obav jako Tribun nemám. Ceny časopisů a knih se zvedly, takže dítě v rodině má k perlám kapitalistické kultury ztížený dostup. Vše závisí na rodičích. Ti přes svou chudobu mohou vštěpovat bez pomůcek nenávist k Rusům. Podobně za komunistů mohli rodiče vychovávat své děti k antikomunismu. Důvod se vždy našel, třeba si mysleli, že mají na víc, než dostávali. Může se stát, že se potomek vzepře vzorům z televize nebo ze školy. Věci socialismu oddané učitelky byly za mého mládí terčem posměchu. Já jsem byl dychtivý po bondovkách až do doby, kdy jsem viděl díly s mongoloidními ruskými vojáky,… Číst vice »

Bety
Bety
19. 3. 2015 16:34

Četl někdo z vás ty bondovky? Proč se ptám… Třeba taková „S Ruska s láskou“. Samozřejmě že jsou tam Rusové krutí parchanti, ale nešetří ani jiné národnosti- Bulhaři jsou připosražení, Turci křivonozí a malí o Cikánech nemluvě. Ta Ruska, co se do něj zamiluje pochází z carské rodiny, jinak by to pro Bonda byla taková mesaliance, že by se mu možná ani nepostavil. Prostě Anglosas a pak dlouho, dlouho nic. A takových filmů je! V seriálech to není o nic lepší. Vždycky, když si tam stěžují na ruskou mafii, tak říkám: Chtěli jste, aby zavřeli gulagy? Chtěli. Tak co si… Číst vice »

hrk
hrk
19. 3. 2015 16:51

Nedávno jsem si po létech psala s kamarádkou z dětství. Ona mi pak psala o svých plánech na prázdniny. Není nad osobní zkušenost a to, co popisuje, je nejspíš hodně velká výjimka: „….. setkání s mojí kamarádkou Z…, se kterou jsem si začala psát v 5. třídě – v rámci dopisování s dětmi za Sovětského svazu!!! Představ si, že si opravdu píšeme víc jak 40 let. Je to neskutečně zvláštní. Máme tolik společného. Možná mi to nebudeš věřit, ale naše dcera (xy) je o 35 minut starší než její syn (yz). Fakt! Žijí teď v Kanadě. (yz) měl cestu do… Číst vice »

peter.
20. 3. 2015 16:31

Osloboditelia sa vracajú do Plzne!
comment image?oh=04e4b3aea6909fc1a6a991fdbffabe1a&oe=556FF6A0&__gda__=1433952222_39529fc1121e275fe404096dbb1c2cf9