Znám dobře ten kraj – moravskou polostep, kde slunce praží a všude leze exotický hmyz. Je proložená vrstvičkami ropy; sem se zaměřila Kalouskova pozornost, neb při hledání dalších tunelů již nových nápadů se nedostávalo…
Už před několika měsíci se mně dostala do ruky kopie dopisu, který psal bývalý zaměstnanec Moravských naftových dolů (a.s.) Hodonín – RNDr. Rudolf Jiříček. Byl vedoucím komplexního odboru geologie při MND; dopis psal 17.4.2011, a adresoval ho – nevím proč – Václavu Havlovi a Janu Švejnarovi (asi jim věřil, že podniknou vše potřebné). Co s dopisem udělali, doopravdy nevím.
Já zde z dopisu ocituji pasáže, které se týkají „sanace“ ropných vrtů. Neb právě toto téma dnes – otevřela svým článkem redakce iDNES…
„… a tak se začalo s novým podvodem na státu, který měl překonat všechna očekávání. Vše začalo s problémy ropného ložiska Nesyt u Hodonína, jehož dotěžení za zhruba 23 mil. Kč nemělo pro Mor.naftové doly,a.s. Hodonín (MND) význam, protože by muselo pak uhradit 15-20 mil. Kč za likvidaci 111 vrtů. Proto bylo ložisko předáno firmě Aloise Flachse, majitele místní cihelny, za obligátní 1 Kč, včetně těžebního zařízení a strukturních map, které jsem mu předal jako ved. komplexního geologického odboru při MND.
V r.1997 postihla střední a jižní Moravu povodeň, při níž byly – mimo jiné škody – odplaveny i velké ropné
skvrny z neuzavřených vrtů Nesyt u Hodonína. Jako člen MěZ jsem napsal prem. V. Klausovi a na MŽP, že mám obavy, že nový majitel ložiska po odtěžení vrty nezlikviduje, a bude to muset provést stát. Tak se i stalo, že po“dohodě“ s min. ŽP L. Ambrozkem (KDU-ČSL) z Hodonína bylo na likvidaci soukromé firmě odesláno přes min. financí M. Kalouska kolem 30-50 mil.Kč!
Kromě vrtů s ropou byly vyplněny cementem i desítky vrtů, které měly slanou mořskou vodu s vysokým obsahem jódu, na němž jsou založeny Hodonínské lázně. Jejich 3 vrtné zdroje u 12 km vzdáleného Josefova bude nutno v blízké budoucnosti nahradit novými, které zaplatí opět stát. O desítky zdrojů ze 3km vzdáleného Nesytu právě přišli, protože ministři nejsou odborníci, ale jen straníci, které zajímají jen moc a peníze pro své dohodnuté firmy.
Záhy po této události uveřejnil Boleslav Sobotka 19.3.2009 v Internetu článek „Budou legálně ukradeny miliardy?“ Hovoří v něm, že min. financí M. Kalousek (nyní zase za TOP 09) žádá uvolnit 114 mld Kč do r. 2015 na likvidaci ekologických škod, o nichž nikdo ani nevěděl, jestli vůbec nějaké u nás jsou! V případě nedodržení termínu pohrozil údajnými žalobami a arbitrážemí proti státu. Na likvidaci neznámých ekologických škod se přihlásily politicky zainteresované firmy Geosan Group, Environmental Services, Marius Pedersen Engineering a konsorcium PPF Advisory, Ecosoil SÜd, AVE CZ a Dakota. Min. financí M. Kalousek pak vyřadil PPF ze soutěže „pro nedostatečnou kvalifikaci“.
Začalo se tedy úporně hledat, kde by se daly obrovské miliardy utratit. V oblasti uhelného průmyslu byla tato akce svěřena státnímu podniku Palivový kombinát v Ústí n.L.- Všebořice, Lipová 1. Hlavní zátěž k tunelování desítek mld Kč se však soustředila na likvidaci ekologických škod kolem vrtů na jižní Moravě. Ty ale byly už uvedenou dotací od MŽP na poli Nesyt u Hodonína odstraněny. Zbyly jen menší skvrny na poli u Hrušek. Místo nich však došlo k „dohodě“, že existuje ještě 420 poválečných vrtů, které jsou zakonzervovány příklopem a cementem při povrchu. Kdyby se prohlásila tato metoda dodatečně za ekologicky závadnou, daly by se na výplň sond cementem až do hlubokého dna vydělat miliardy u dohodnuté firmy přes Ministerstvo financí. Za celých 60 let se nikde neprojevily žádné škody a sondy se proto jen těžce hledají v terénu podle starých geodetických záznamů, když žádné skvrny ropy nikde nejsou. Okolí sond není ekologicky postiženo, protože naprostá většina z nich zastihla maximálně pitnou vodu.
A tak se budou likvidovat zdroje pitné vody, na jejichž vyhledávání se dříve nebo později zaměří hydrologický průzkum, který požádá stát o jejich finanční dotaci…“
„… ovšem nikdo z vlády netušil, že za jejími zády se už s likvidací neexistujících ekologických škod kolem vrtů začalo. Na Očovských lukách u Hodonína byla postavena vrtná věž a velká plocha z panelů. Protože zde žádné ropné skvrny být nemohou, likviduje vyčleněná osádka Moravských naftových dolů, a.s., miliardáře K. Komárka, zdroje pitné vody v sondách, vyplňovaných v celém profilu cementem. Ze zdejších 75 vrtů byla operace už u řady z nich provedena…“
Neřekli byste, na čem všem se dá vydělat… Pokud tedy jsou občané svolní živit parazity na vlastním krajíci. No a zatím jsou. Ti červi se jim nějak nehnusí.
Nebo snad ano? (Možná už trochu jo.)
Převzato z blogu autorky na blog.idnes.cz