Occupy Money: Etické investování a transparentní bankovnictví

 

(úryvek z knihy a možnost objednávky)

Každý z nás by si měl položit otázku: Jak radioaktivní jsou moje peníze? Jak zatěžují moje peníze životní prostředí? Koho umožňují moje peníze vykořisťovat? Anebo: Podporují moje peníze také moje priority, a to i tehdy, když musím počítat s nejmenším profitem?

V Německu, a v Evropě vůbec, lze nalézt možnosti, jak eticky investovat. A zájem o takto specializované banky stále narůstá. Představte si, že existuje banka, která bere vážně své etické přesvědčení a přenáší ho na své finanční produkty. Vy si zde můžete spořit, vkládat své peníze, půjčovat, a přitom současně víte, že tyto peníze jdou do projektů, které splňují sociální a etická měřítka. Banka, která podporuje svými úvěry výrobu a distribuci regionálních „férových“ potravin, aby zmenšila naši ekologickou stopu, uveřejňuje zcela transparentně veškeré informace o financovaných projektech na internetu. Banka, která ukazuje, jaké dopady mají její investice vzhledem k veřejnému zdraví, sociální spravedlnosti a jaké jiné parametry ještě naplňují. Banka, která nabízí osobní a rodinnou atmosféru a je úplně jedno,
v jaké záležitosti se na ni obracíte. Banka, jejíž pracovníci jsou stejně profesionální, jako důvěryhodní. Banka, jejímž cílem je přizpůsobit své obchody době informatiky a splňující nároky doby. Banka, která pomáhá svým klientům, aby pochopili, jaký význam mají jejich peníze a využili je smyslu plně a prospěšně.

V současné době už pár takových bank existuje. Například banka GLS, Ekobanka, Banka Triodos a Etická banka. Kdo byl v roce 2008, když vypukla právě finanční krize, klientem některé z těchto bank, ten mohl klidně spát. Protože se tyto banky nepodílely na žádných spekulativních projektech. A po roce 2008 vykazují tyto banky překvapivý růst. Do jedné z největších a nestarších bank tohoto druhu, která nabízí všechny bankovní služby, přibylo od té doby dva tisíce nových zákazníků měsíčně.

Vyzkoušené modely různých peněz pro různé účely

Existuje mnoho příkladů komplementárních měn – to jsou doplňující měny k národním měnám, které fungují jako peníze zajišťující financování různých potřeb. Je možno je seřadit podle velikosti, územní příslušnosti – jako lokální, regionální nebo mezinárodní – podobně také podle oblastí působení: vzdělávání, zdravotnictví, malé a střední podnikání, kultura, péče o staré lidi. Existuje již dlouho mnoho zkušeností s těmito návrhy modelů peněz.

Nejjednodušší formu nového peněžního systému představují po celém světě malé i větší výměnné kroužky s 20 až 2 000 členy. Mají tu výhodu, že jsou velmi pružné a funkční, protože se zpravidla jednoduše započítávají vzájemně odpracované hodiny. Nemají-li ale fungující centrálu, často rychle zanikají, protože se nikdo nestará o vyrovnávání nabídky a poptávky, a tak vznikají konta s extrémně plusovou nebo debetní stranou účtu.

Zajištění informovanosti o nabídce a poptávce vyžaduje kvalifikovanou pracovní sílu, která musí být zaplacena a je potřeba na ni vydělat. Také kvůli tomu, aby bylo možné tuto centrální funkci obejít, vynalezl Konstantin Kirsch tzv. minuto-časové poukázky. Místo zúčtovací centrály existují webové stránky s návodem použití a pravidly. Vedení stránek je ekonomicky úsporné, používání je jednoduché. Tyto časové poukázky umožňují vytvoření sociální sítě a slouží ekologické udržitelnosti, podporují region a jsou použitelné i mimo region.

Každý člověk si může sám vyrobit své „minutos“ a používat je podobně jako hotovostní peníze. Jako zúčtovací hodnota je provedený výkon, jedna odpracovaná hodina odpovídá „60 minutos“. Právnicky řečeno, majitel časové poukázky vydává směnku, která by měla být vyrovnána. Účast v tomto systému nabízí nejjednodušší způsob, jak vytvářet své vlastní peníze a spočívá na individuální sebeodpovědnosti…

Předmluvu napsala Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD.

Přeložila: Květa Pohlhammer Lauterbachová, práva a vydání pro Českou republiku P. R. A. A., s.r.o., Dolní Dvořiště, ISBN 978-80-260-8182-1

Objednávkou OCCUPY MONEY podpoříte provoz stránek Outsidermedia!

Objednávky mailem na st.blaha@gmail.com

Zásilka přijde poštou obyčejně za cenu 175,- Kč plus poštovné a balné 28,- Kč při bezhotovostní platbě předem, dobírka 80,- Kč.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
duro trulo
duro trulo
6. 12. 2015 18:10

Jakákoliv banka je banka!
Bude se jako banka chovat, ikdyž navenek se bude chovat jako mesiáš. Vždy jde o jediné. Pomocí papírků (dlužních úpisů, bankovek) ovládnout hloupé goimy pomocí úvěrů (lhostejno zda úročených či bezúročných) a zařadit je do stáda Ovčanů planety Země.
Jediná správná opověď rozumného občana (nikoliv chytrého goima) je nepůjčit si ani haléř a všechna svoje aktiva (výsledky své práce) si užít sám, obdarovat jimi členy rodiny nebo vyměnit s přáteli za jiná aktiva (výrobky, služby).
Pak jsou jakékoliv banky a jim podobné korporátněžidovské triky naprosto neúčinné, což ty pravé „lidi“ přivede do stavu zoufalství.

Béda
6. 12. 2015 18:14

duro trulo napsal Jakákoliv banka je banka! Bude se jako banka chovat, ikdyž navenek se bude chovat jako mesiáš. Vždy jde o jediné. Pomocí papírků (dlužních úpisů, bankovek) ovládnout hloupé goimy pomocí úvěrů (lhostejno zda úročených či bezúročných) a zařadit je do stáda Ovčanů planety Země. Jediná správná opověď rozumného občana (nikoliv chytrého goima) je nepůjčit si ani haléř a všechna svoje aktiva (výsledky své práce) si užít sám, obdarovat jimi členy rodiny nebo vyměnit s přáteli za jiná aktiva (výrobky, služby). Pak jsou jakékoliv banky a jim podobné korporátněžidovské triky naprosto neúčinné, což ty pravé „lidi“ přivede do stavu… Číst vice »

Béda
6. 12. 2015 18:37

Tím taky ztratí jakýkoliv smysl tzv. centrální banky států, protože kontrola a tvorba měny se jim zcela vymkne z rukou. Souběžně mezinárodní lichváři usilují o likvidaci státu jako samosprávné územní jednotky.

Sasin
Sasin
6. 12. 2015 22:35

Pochybuju, že to sem pustila sama, ta Květa, Pohlhammer Lauterbach, že typické České jméno.
To je furt lichva nadívaná nebo dušená. Lichva po Italsku, po emericku. Lichva s nádivkou nebo s tureckým kompotem. Lichva za tepla s příplatkem a lichva za studena po odejmutí orgánů z následků smrti. A gdyž lichvu ohneme doleva nebo ji ohneme doprava, že se tím dá řídit společnost co zvyšuje stále rychlost a přitom se musí trefit do stále menšího reálného harpagondechajckého otvoru.

Gdyž nevíme co s dobou, musíme se proinvestovat. Proinvestovat a zase proinvestovat. K tomu nám dopomáhej cizí incestor. Amen. Muheeeeeeee

Sasin
Sasin
6. 12. 2015 22:49

Bédo,
pak bude mít kontrolu jen nad váma, páč žijete předpokládám z jejich lichvy a penězoměnění. A jen vláda si hraje na boha a rozděluje. Bezdomovcům, co kolikrát jeli v byznyse a zavazeli dají prd a ostatním nulám co jen chodili do roboty vykládají o zaslouženosti, kolirát ještě ze socializmu, který už dneska žádné fondy na důchdy nevytváří. A tak se tady smějeme dokud nedokape. Šak aj s těma jejich bankocetlema si můžete zapálit doutník.

petr
petr
6. 12. 2015 23:45

Koupil jsem a přečetl. Je to velmi dobrá investice.

Sasin
Sasin
7. 12. 2015 0:01

Jen fáša kupuje aby měl pocit že dobře investoval. Fašisti jsou morem lidstva, i to pomine. Heh.

Thor
Thor
8. 12. 2015 9:50

Marginální téma. Podstata je primitivní, dokud budou bankovní úrokové míry na spořících účtech nižší než REÁLNÁ inflace (tedy přesněji nárůst spotřebitelských cen v koši produktů a služeb, který neprivilegvaný plebs denodenně konzumuje), je jakékoli bankovnictví jen dodatečným zdaněním již tak nízkých příjmů drtivé většiny obyvatelstva, omezováním poptávky/růstu HDP, parazitizmem soukromých majitelů státní licence na tvorbu peněz a přerozdělováním majetku/zdrojů 99,9% póvlu ve prospěch 0,1% zlodějů frakcionálního systému FIAT poukázek. Zestátnění finančního systému, zavedení státovek je nikoli jediným, ale nejzásadnějším lékem na konec tohoto cca 300 let institucionalizovaného podvodu, dítěte mafiální korupce a vydírání, v kterém neprivilegovaní platí hříšné peníze, vlastní… Číst vice »

Gatta
Gatta
8. 12. 2015 10:05

http://www.biblenet.cz/

A do okénka Hledej si napiš – „úrok“.