Česká republika je o krok blíž k rozpočtu pro rok 2015. Jeho vládní návrh podpořili na včerejším jednání tripartity odboráři i zaměstnavatelé. Sociální partneři odcházeli z večerního jednání ve Strakově akademii spokojeni. Ocenili udržení stomiliardového schodku, podporu investic i zvýšení platů policistů, hasičů a učitelů. Ministři by tak mohli rozpočet schválit už v pondělí.
„Počítáme s tím, že bychom tento dokument měli dojednat na schůzi vlády 22. září. Jsem rád, že konzultace návrhu rozpočtu se sociálními partnery proběhla způsobem, který nám umožňuje, abychom rozpočtové práce završili a předložili do konce září rozpočet do poslanecké sněmovny,“ potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Návrh státního rozpočtu počítá příští rok s příjmy ve výši jednoho bilionu a 188 miliard korun, výdaje jsou o 100 miliard vyšší. Schodek rozpočtu by tak neměl přesáhnout 100 miliard. To ocenil i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Odbory ale požadují, aby vláda v rozpočtu počítala s možnými dopady protiruských sankcí a případným zavedením kurzarbeitu, kdy by úřady práce lidem z podniků s omezenou výrobou doplatily část mezd. Řekli to po jednání tripartity. Podle premiéra Sobotky výsledky dnešního jednání umožňují vládě schválit návrh rozpočtu 22. září.
„V zásadních parametrech jsme si porozuměli,“ řekl Sobotka. Podle něj má sice každý z účastníků jiné priority, kterým se na 100 procent vyhovět nedá, ale vláda má podporu především při prosazování legislativy, která umožní zrychlení veřejných investic v příštích letech.
„Mám z toho dobrý pocit. Nic nebrání finální dohodě,“ doplnil ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula upozornil, že vláda počítá s příliš vysokým hospodářským růstem. „Není ještě úplně zohledněno to, co se může odehrát vně České republiky. To je jak situace na východě, tak na západě. Ochladnutí německé ekonomiky kontra sankce a pokračování negativního vývoje vůči Ruské federaci, potažmo situace na Ukrajině. To jsou proměnné, které je nutno brát vážně.“
Jaroslav Hanák ocenil mimo jiné to, že členové tripartity dostali základní návrh rozpočtu už v červnu. Firmy podle něj vítají, že schodek nepřesáhne 100 miliard korun, že se ministerstvo financí snaží zlepšovat výběr daní a utlumit šedou ekonomiku. „Líbí se mi navýšení prostředků na dopravní infrastrukturu, že vláda bude vědět, co chce stavět, a stavby budou připraveny. Mám velkou radost i z toho, že rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury počítá i se silnicemi druhých a třetích tříd,“ uvedl Hanák.
Rozpočet pochválil i předseda největší odborové centrály Josef Středula. Ještě před tripartitou se sešlo její předsednictvo, které se podle Středuly dohodlo, že vláda nejprve rozhodne o tom, zda chce kurzarbeit podpořit. Pokud ano, část prostředků by se na podporu zkrácených úvazků mohla deponovat. Vláda by podle Středuly mohla být aktivnější rovněž v politice zaměstnanosti a podpoře vzdělávání.
Rozpočet počítá se snížením DPH na léky, knihy a dětskou výživu na deset procent, zrušením zdravotnických poplatků, zvýšením daňových slev na druhé a další dítě či zvýšením důchodů v průměru o 200 korun. Zákony, které s těmito plány vlády počítají, projednává nyní Sněmovna. Rozpočet zahrnuje také peníze na růst platů hasičů, učitelů, policistů či úředníků. Suma na výdělky by se měla zvýšit o 3,5 procenta. Stát plánuje i vyšší investice, platit bude vyšší odvody zdravotního pojištění za děti, důchodce, studenty či nezaměstnané.
Zdroj: Esondy