Odchod Strelkova a Borodaje: Není to konec, ale začátek nového plánu

Odchod Igora Strelkova, Alexandra Borodaje a Valerije Bolotova není konec Novorossije, ale je docela možné, že se jedná o nový začátek, ve kterém budou hrát roli místní lídři z Donbasu, a ne držitelé ruských pasů. Nyní mohou nastat dvě varianty – buď Kyjev uzavře s Donbasem mír, nebo povstalci začnou skutečný protiútok. „Vojenská porážka DNR-LNR je pro Putina nepřijatelná“.

První varianta – Západ spolu s Putinem přimějí Porošenka k uzavření míru, protože další oběti už nelze tolerovat. Západní představitelé pravděpodobně cítí nárůst všeobecné nespokojenosti jak se sankcemi a jejich alarmujícími důsledky, tak s pokračujícím krvavým konfliktem prakticky ve středu Evropy.

Pokud by se Porošenkovi podařilo ukončit konflikt v blízké budoucnosti, Západ by ještě posečkal, ale zdá se, že rychle se to Kyjevu nepodaří, kurátory stanovený čas na blitzkrieg už Porošenko promeškal a svět není ochoten čekat další dva týdny. Dřevo už je dostatečně nalomené. A možná, že Porošenko se podvolí, ale s jednou podmínkou: odstranit „hnusné a nafoukané“ figury s ruským občanstvím z vedení DNR-LNR, aby jeho souhlas s mírovou dohodou nevypadal jako úplná politická porážka – v případě Bolotova roli sehrálo ne jeho ruské občanství , on je místní, ale to, že se stal symbolem odporu a jeho si Kyjev za jednacím stolem také nepřeje vidět a proto je třeba ho vyměnit za méně „známou“ figuru.

Shrneme-li první verzi: Putin se potřebuje vyhnout vojenské porážce domobrany, Západ už nemůže tolerovat pokračování konfliktu dokonce i jen několik týdnů a teď se sám bojí zhroucení Ukrajiny, Porošenko vyčerpal všechny prostředky a země je na pokraji kolapsu. Proto existuje shoda – je čas zasednout k jednacímu stolu a pak… boj o Ukrajinu bude pokračovat v čistě politické rovině.

Druhá varianta – Moskva dospěla k názoru, že může klidně „odstranit“ z velitelských postů domobrany své lidi, aby se zbavila obviňování Západu z přímého vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny a postupovat dále v souladu s tzv. koncepcí soft power.

V Moskvě jsou přesvědčeni, že nehledě na optimistická komuniké Kyjeva a těžkou situaci rebelů na frontě, povstání  je schopno dostatečně dlouho udržet městské aglomerace, aby dokázalo Ukrajinu dovést do krajnosti (finanční i reputační) dříve, než se Kyjev dobere konečného vojenského úspěchu. Kromě toho, odstraněním Strelkova a Borodaje z vedoucích pozic a distancováním se takovým způsobem od Novorossije, Putin uklidní veřejné mínění v Rusku požadující brzký vstup vojsk na pomoc „našemu povstání“. Nyní už není „naše“ a je třeba mu pomáhat pouze diplomatickými prostředky. Jednu věc vím přesně. Putin nedovolí vojenské vítězství Porošenka. A jak toho dosáhne, to nepoznáme hned, ale později, podle vývoje událostí.

Převzato z Novorus.info

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
17. 8. 2014 17:26

Rád bych věřil optimistickému vyznění článku. Obávám se však, že zde máme dvě významné veličiny, které mohou velice ovlivnit vývoj. Pokud jde o cizí vlivy jsou to USA, které ten konflikt od počátku režírují, jejichž cíle nebyly dosaženy a uspokojeny. Druhým prvkem je vnitropolitický prvek – Pravý sektor a podobné skupiny žoldáků a oligarchů. Koneckonců Porošenko sám je jen loutkou Američanů a bez války je ohrožena jeho politická budoucnost v krachujícím stále víc se zadlužujícím státě s prudce klesající životní úrovní, zvyšováním drahoty etc.. Kdo to všechno zaplatí, kdo bude sanovat škody na JV? Oligarchové, kteří i na válce zbohatli… Číst vice »

orinoko
orinoko
17. 8. 2014 18:02

Sakra, Aram, jako bych to cítil v kostech. Stará láska nezrezavěla a po letech je další překlad na OM… Premisy v článku mi přijdou poněkud diskutabilní, byť stojí na železné logice. Tak např. prosákly informace, že Strelkov je přece jen zraněn – a vážně , anebo byl stažen do týlu jako nezbytná autorita pro koordinaci obou středisek odporu. Ale je možné, že byl přemístěn za kulisy. Situace je celkově poněkud nepřehledná, ale lze souhlasit s tvrzením, že haličská kombinovaná soldateska má přímo obří problémy s logistikou. A nejen s ní. Oficiální seřvaní Západu vekslákem na haličském zamini, aby humanitární bombardéři… Číst vice »

orinoko
orinoko
17. 8. 2014 18:35

Zničehonic jsem si vzpomněl, že Putin měl odvolat snad stovku ruských vojenských důstojníků či co. Ta zpráva prolétla a nikdo se jí vlastně nezabýval. … Přičemž slovo odvolání nemusí nutně vždycky mít negativní konotace. Povstalci za západními ruskými hranicemi dostali údajně posily. Kdo ví, jak to všechno je?

aram
aram
17. 8. 2014 18:50

orinoko
To bylo před pár dny a bylo jich hodně. Na Novorus byli vyjmenováni i s funkcemi. Ohledně Strelkova tam rovněž proběhla zpráva, že jeho odstoupení souvisí s reorganizací milicí DNR a LNR a jejich podřízení se jednotnému velení. Zdá se, že to proběhlo a úspěšně. Alespoň podle posledních zpráv a výsledků na tom povstalci nejsou vůbec špatně.

orinoko
orinoko
17. 8. 2014 19:16
JanDrda
JanDrda
17. 8. 2014 19:22
Seal
Seal
17. 8. 2014 20:45

ad Strelkov a personální zemětřesení ve FSB: Nikdo pořádně neví, co to vlastně znamená, takže si to různí komentátoři upravují podle svých očekávání. Mezi radikálními ruskými nacionalisty se např.v případě Strelkova spekuluje o tom, že se tak stalo na nátlak Moskvy, která hrozila zarazit zbrojní dodávky. Podle oficiálních zdrojů má teď Strelkov měsíc dovolenou. Za bernou minci je možné brát tak akorát to, co dneska večer hodil na web jeho internetový pobočník: „Я уже писал, что с Игорем Ивановичем всё хорошо, что он жив и здоров. Но сегодня опять пошли слухи, что всё-таки он тяжело ранен и даже убит.Причём эти… Číst vice »

Sio
Sio
17. 8. 2014 20:45

Když Novinky píší, že se neví nic, tak to už se ví nejspíš všechno. :-)

peter.
18. 8. 2014 5:56

Ničoho sa neštítia tie svine.Zneužívajú aj deti.Už len za toto by si celá tá banda aj so svojimi podporovateľmi zaslúžila aby ich súdil medzinárodný trestný tribunál.A mal by to byť monster proces,ktorý by prenášali všetky TV.
http://www.youtube.com/watch?v=Bfe1bnNjwq4&feature=youtu.be

peter.
18. 8. 2014 6:00

A po dlhšom čase,niečo k zostrelenému boeingu
http://ukraina.ru/news/20140817/1010199613.html

chalupář
chalupář
18. 8. 2014 7:48

Nelze zapomenout, že v Rusku pracují tři miliony Ukrajinců. Jistě není problém udělat sbírku, zakoupit zbraně a vycvičit ty, kteří chtějí přispět v boji proti kijevské chuntě, a poslat je do Novorosijska.Ruští vládní činitelé s tím oficiálně nemusí mít nic společného…

fajt
fajt
18. 8. 2014 7:50

Strelkovi došlo ( i po asi osobních rozhovorech ), že vede marný boj, ruská strana má jiné geopolitické řešení – v každém případě se na východě Ukrajiny sformovala velmi výrazná zájmová skupina lidí, kteří budou mít prim v ruských securitas eseročkách, i Rusko bude podporovat své klienty asymetricky a jeho poradci budou kaleni ohněm války – Ukrajina si to prostě vyžere po sovětském způsobu, západ tady v podstatě utře hubu a bude ho to stát nemalé prostředky, za které zjistí, že východní národy jsou jedny z nejhorších a neprodělečnějších kolonií. ..

peter.
18. 8. 2014 11:10

Ak budem vychádzať z toho,čo som si prečítal na ruských a Novorossijských serveroch môže byť príčin odchodu Streľkova,Bolotova a Borodaja niekoľko. 1-Môže ísť o výsledok aktivít oligarchu Achmetova,ktorý sa údajne podieľa na financovaní povstania a má s Donbasom svoje plány a zámery. 2-Existujú názory,že týto vodcovia podľahli sklamaniu z toho,že povstanie na JV Ukrajiny nenadobudlo masovejšie rozmery a že Rusko neposkytlo Novorossiji takú pomoc v akú dúfali.Svedčí o tom výrok Streľkova,ktorý sa kriticky vyjadril k bojovým schopnostiam a morálke kozákov.Nepriamo obvinil kozákov zo zbabelosti keď povedal:“Kozáci už tradične ušli z boja prví a v súčasnosti z nich bojuje v Doneckej… Číst vice »

Alena
Alena
18. 8. 2014 12:05

peter. napsal

Veľmi pravdepodobný scenár je aj v tomto článku:
http://aeronet.cz/news/putinuv-sachovy-gambit-povstalce-na-ukrajine-ponecha-svemu-osudu-cilem-je-rozklad-nato-a-eu/

Tento scénář se mi nezamlouvá- už v prvním bodě – parlamentní volby- si Porošenko poradí- prostě ty volby zfalšuje- že by se obyvatelstvo Ukrajiny přiklonilo k Rusku? o tom pochybuji- svou bídu a marasmus budou svádět zrovna ještě více na Rusko, a rozněcovat nepokoje na hranicích. Prozaicky předpokládám, že Rusi nejsou na válku připraveni, nechce se jim do ní,a spíše usilují o ekonomický rozklad USA.

orinoko
orinoko
18. 8. 2014 12:41

Seale , opět díky za věcný přístup. Právě takový, jehož základy jsou u nás doma otřásány. Nejmladší ohlásil pracovní odjezd. Na celý rok odjíždí na druhý konec světa, a když jsem to vyslechl , a schválil to, tak mi ženská vyčetla, že je mi úplně jedno, co se děje, na což jsem reagoval : Co jsi čekala po absolvování takové školy? Její reakce byla: Ty bys ho klidně pustil i do tebou nenáviděné Ameriky! A já NATO klidně: Jistě , protože jedna vjec je země, a druhá pak nějaký cikán, který praktikuje politiku slepice. A kdyby náhodou syn mířil do… Číst vice »

Seal
Seal
18. 8. 2014 13:57

Orinoko, synkovi docela závidím. Samozřejmě ne ty kdysi Spokojený státy, ale to, že vystrčí paty z ČR. Chtěl jsem v srpnu aspoň na pár dní vyrazit do Středomoří, ale všechno je teďka zoufale rozvrtaný. Byl z toho nakonec jenom týden pracovní dovolené, ale i v kombinaci čerstvý vzduch a Zubr to nebylo nešpatný.
Zvláštní věc: Koncem července jsem se díval, kolik by tak asi stála letecky kombinace Krym a Oděsa. A závěr byl, že je to teda fakt dost drahý.