Ostrov El Hierro, budoucnost energie a demokracie

Demokracie znamená, že máme život ve svých rukou a můžeme o něm kvalifikovaně rozhodovat. Bez částečné energetické nezávislosti to možné není. Příklad měst v Německu a Španělsku ukazuje, že to jde.

Ostrov El Hierro na Kanárských ostrovech (Španělsko) dnes přitahuje pozornost mnoha ekologů a teoretiků demokracie. Tento ostrov o rozloze necelých 300 km2 a stálé populaci kolem 8 tis. obyvatel se stal od června 2014 fakticky nezávislým na španělské energetické síti. Ostrované se rozhodli nepodporovat klasické zdroje elektřiny. Na ostrově byla elektrárna spalující nikoliv odpady vhodné ke třídění (jako pod Topolánkovým J&T), ale mazut. Zavřením této obludy chráněný ostrov ročně ušetřil ekvivalent 6.000 tun nafty a do ovzduší nešlo 18.000 tun CO2. Pak bylo třeba trpělivě budovat celou síť zdrojů, kterou vidíte na videu.

Větrné elektrárny dávají 11,2 MW. Nespotřebovaná energie napájí přečerpávací elektrárnu ve výšce 700 m. Voda navíc cirkuluje i v nižším patře nádrže (150.000 m3) a pak teprve vede k moři. Celý systém byl postupně budován od roku 2012. Nyní je na něj téměř 100% napojeno i odsolování vody pro celý ostrov. Zkušební provoz celého systému začal v únoru 2014 a nyní je v ostrém provozu. Ostrov se stal energeticky soběstačným.

Demokracie znamená, že máme život ve svých rukou a můžeme o něm kvalifikovaně rozhodovat. Bez energetické nezávislosti (minimálně pro malospotřebitele) to možné není. Příklad měst v Německu a Španělsku ukazuje, že to jde. Analýzám obnovitelných zdrojů jsme věnovali několik článků a budeme v nich pokračovat. Současná koncentrace monopolních dodavatelů vázaných na korporátní politiku typu Babiše totiž budí zásadní obavy občanské části společnosti.

Psali jsme k tématu
Proč nás Temelín zničí(external link)
Německým energetickým koncernům dochází dech(external link)
Jak se mlčky ničí budoucnost země(external link)
Trendy za rok 2013 ve výrobě alternativní energie(external link)
Německo zapojuje největší větrné parky do sítě(external link)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
17. 10. 2014 18:05

Nevěřím na to. Velké není vždy jen prostým součtem mnoha malých. To, co lze řešit pro 10000 lidí na ostrově nemusí být realizovatelní pro 10 mil. na souši.

peter.
17. 10. 2014 18:39

Sio napsal

Nevěřím na to. Velké není vždy jen prostým součtem mnoha malých. To, co lze řešit pro 10000 lidí na ostrově nemusí být realizovatelní pro 10 mil. na souši.

Jasné,že nie!Ostrov je to malý a Kanáry sú známe tým,že tam vietor fúka stále.Vo vnútrozemských štátoch je to len ťažko realizovateľné.

cnemo
17. 10. 2014 19:04

Opravdu nechápu Stane, proč přetiskujete takto evidentní pitominy. Co se na tomto ostrově z věcí denní spotřeby vyrábí? Jaké potraviny se tu produkují? Nula, čistá nula. Ujišťuji Vás, že kombinace vrtule a přečerpávačky budoucnost není a nikdy nebude, tolik kopců snad ani nemáme. El Hierro přece není prototyp civilizace, je to jednoúčelová turistická rezervace, která nemá s normální společností nic společného. Kdyby odstřihli spojení s pevninou, do roka je tam doba kamenná a z 10 000 obyvatel přežije jen pár otrlejších kanibalů. BTW, celá roční zásoba paliva té „bludy“ se vejde do dvou beček o průměru 20m a výšce hladiny… Číst vice »

brankoslav
brankoslav
18. 10. 2014 8:35

Chi, chi.
Ano, přečerpávací elektrárny jsou řešením větrníků, fve…
VELKÉ ALE…zkuste ji u nás postavit.

Aleš
Aleš
21. 10. 2014 9:08

cnemo: Až zplodiny z „pár tun mazutu“ nedej bože zabijí někoho z cnemových bližních, pak možná ty sprosté urážky cnemo přehodnotí. Anebo i po té cnemo zakryje oči a svede to na neznámého pachatele. Třeba tmavě zelenou mantru. Kterou si může přečerpávat svoje dogmata a věřit jim na věčné časy a nikdy jinak. Než Vás zařadím do kolonky automaticky vkládaný spam, prosím nereagovat, uvědomte si, co jste napsal. Jestli Vám šlo o poukázání na obtížnou proveditelnost nových staveb přečerpávacích elektráren u nás, šlo to napsat jinak. Nebo přenositelnost koncepce malého území do globálu. Takto nesmyslně sypete popel na hlavu redakci,… Číst vice »