Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?

Je demokratičtější být zvolen venezuelským prezidentem v prezidentských volbách 20 miliony oprávněných venezuelských voličů, to je 68 procenty z těch, kteří se k volbám dostavili (volební účast činila 46 procent oprávněných voličů), jak byl v květnu minulého roku zvolen prezidentem Venezuely stávající prezident Nicolás Maduro, nebo je demokratičtější prohlásit venezuelským prezidentem sám sebe, jak to 23. ledna letošního roku učinil předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó?

Tzv. demokratický Západ tuto otázku již zodpověděl – a samozřejmě tak, jak se čekalo. Nejdříve, to je 26. ledna, daly čtyři země EU (Německo, Britanie, Španělsko, Francie), stávající venezuelské vládě ultimátum uspořádat do osmi dnů nové volby, jinak prý uznají prezidentem Venezuely Guaidóa. Nu a když venezuelská vláda odpověděla, že řádné volby již proběhly a není tedy nutné pořádat volby nové, směřovala už 4. února do Caracasu od vlád USA a dalších západních zemí ( včetně ČR) celá záplava nót, které za úřadujícího venezuelského prezidenta uznávají Guaidóa. Celkem 50 zemí světa tak dnes stojí za Guaidóem, zatímco Rusko, Čína, Turecko a dalších 13 zemí dál uznává jediným prezidentem Venezuely Nicoláse Madura.

Dám teď stranou hospodářské důvody, pro které se stávající vláda Venezuely jako země s největšími zásobami ropy na světě, s nimiž se nechce s nikým dělit, stala americkým i evropským štvancem, jaký nemá v historii obdoby, nehodlám si všímat faktu, že USA znemožnuje Venezuele svou ropu komukoli prodávat, nechci se zabývat ani nemilosrdnými sankcemi, kterými USA už roky Venezuelu za neposlušnost a nevstřícnost vůči jejich nenasytnosti týrají a plení, ale jde mi o onu otázku z úvodu tohoto článku:

Co je demokratičtější? Být zvolen prezidentem lidmi ve volbách, anebo se sám prezidentem jmenovat?

Odpoví mi demokraté, nebo ti, kteří se za demokraty prohlašují, na tuto otázku? Nebo se snad čehosi takového dopustí i zahraniční ministr Petříček, který úspěšně uznání Guaidóa za prezidenta Venezuely české vládě navrhl?

7
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
orinokoAliceDanaPPKracek Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
racek
Člen
racek

Na tu otázku odpověděl Zeman, o kterém je v článku vlastně řeč. Demokraticky zvolen a nenáviděn pražskou Havlérkou, uznal Guaidóa presidentem. A nas…al mě vrcholně. Občas ujede, holt. Asi jako každej z nás.

Dana
Člen
Dana

Guido byl zvolen opozicnim parlamentem, dle venezuelske ustavy, ktera zarucuje volbu noveho presidenta v pripade, ze stavajici president je neschopen zastavat svoji funkci . Politicke strany si to vykladaji ruzne , dle sveho poltickeho smeru. Tak jak tak, Guido nema naprostou podporu, jelikoz on je „bily“ kapitalista, symbol historicke kolonizacni (spanelske) moci. Bylo by potreba najit schopneho generala jako nasli tenkrat v Chile, nejlepe s indianskymi koreny. Rusko a Cina si ve Venezuele vari svou polivcicku. Na Cinu se sankce nevztahuji, jelikoz, podobne jako Rusko, jejich „obchody“ s Venezuelou jsou primarne placene pohledavky, obrovske dluhy, ktere vyzebrala uz Chavezova vlada.… Číst vice »

Alice
Člen
Alice

Cituji Dana : „Guido byl zvolen opozicnim parlamentem, dle venezuelske ustavy…“

Guido nebyl zvolen parlamentem a už vůbec ne podle ústavy. Prohlásil se prezidentem sám na nějakém náměstí před pár tisíci lidí. Fotky proběhly médii, jak přísahá se zvednutou pravicí.

Ten zbytek není ani ke čtení, natož k reagování. Je vidět, že vám stačí k životu jen napsání vašich bludů. Tak si je vychutnejte!

PPK
Člen
PPK

Alice napsal Cituji Dana : „Guido byl zvolen opozicnim parlamentem, dle venezuelske ustavy…“ Guido nebyl zvolen parlamentem a už vůbec ne podle ústavy. Prohlásil se prezidentem sám na nějakém náměstí před pár tisíci lidí. Fotky proběhly médii, jakpřísahá se zvednutou pravicí. Ten zbytek není ani ke čtení, natož k reagování. Je vidět, že vám stačí kživotujen napsání vašich bludů. Tak si je vychutnejte! Trpí-li někdo bludy, měl by se nechat vyšetřit a léčit se. Možná ale, že tajně ve svých snech touží, být po smrti umístěn do nějakého ami oBLUDária, coby vzácný exponát. To by se též dalo při dobré… Číst vice »

Dana
Člen
Dana

Alice napsal Cituji Dana : „Guido byl zvolen opozicnim parlamentem, dle venezuelske ustavy…“ Guido nebyl zvolen parlamentem a už vůbec ne podle ústavy. Prohlásil se prezidentem sám na nějakém náměstí před pár tisíci lidí. Fotky proběhly médii, jakpřísahá se zvednutou pravicí. Ten zbytek není ani ke čtení, natož k reagování. Je vidět, že vám stačí kživotujen napsání vašich bludů. Tak si je vychutnejte! Mila Alice, nez ukazovali vCeske televizi zdvihnuti pravice Guida, ve Venezuele byla politicka mela. Uz po „zvoleni“ Madura. Paralelni Parlament, ktery je opozicni, prohlasil za sveho favorita Guida, ktery uz byl stranickym presidentem. Naional assembly-parlament si zvolil… Číst vice »

Alice
Člen
Alice

Nefandím nikomu, natolik pravdu neznám, jen nemám ráda bezostyšné lhaní. A když lžete v první větě, nemá smysl s vámi ztrácet čas.
Navíc je mi fakt jedno, co se jak říká v Americe, ostatně si myslím, že ani vy to nevíte. Projektujete vlastní představy do hlav neznámých lidí v přesvědčení, že to z vás udělá někoho jiného než jste. Neudělá, vaše ubohost myšlení zakomplexovaného človíčka z toho čouhá jako zetlelá sláma.

orinoko
Člen
orinoko

Velmi trefne.
Jen dodam , že soudruh racek, takto satelit soudrzky dany, je také něco jako non plus ultra.
Takovou miru samolibosti, sebestrednosti a středověkého prevetu jsem tu snad ještě nezazil. A že už toho pamatuji hodne.
A oba jsem velmi pokrokovi. Muzou dělat reklamu na teflon.