P. C. Roberts: Americký zbrojařský strach ze schůzky Putin-Trump

Mezi vládnoucími zájmy v USA je jeden ještě mocnější než je izraelská lobby. Je to tzv. Stát ve státě (Deep State – DS) vojensko-bezpečnostního komplexu, který se v těchto dnech třese strachem z toho, aby nadcházející summit Putin-Trump nepřivedl na svět dohodu obou velmocí. A to dohodu takovou, která by znamenala konec démonizace Ruska sloužící až dosud coby argument pro enormní rozpočet a neméně enormní moc amerického vojensko-bezpečnostního komplexu.

Ten strach cítíte i z úvodníků, které Stát ve státě předal svým dvěma nejhlasitějším megafonům, kterými jsou deníky Washington Post (WP) a New York Times (NYT). Oba vyjadřují naprosto stejná stanoviska, používají dokonce i stejné fráze a svorně též opakují stejné a už dávno vyvrácené lži o Rusku. Ovšem s takovým humbukem, jako by přinášely nevyvratitelná fakta.

Oba deníky taktéž svorně odsuzují prezidenta Trumpa za „poklonkování“ Kremlu, i když právě poklonkování je to poslední, čím by se jednání Trumpa s kýmkoliv dalo charakterizovat. Ale samozřejmě, fakta, vyplivnutá z úst deníků WP a NYT, propagandě DS nepřekážejí.

Úvodník, předaný DS redakci WP uvádí:

„Důvody napětí mezi USA a Ruskem jsou známé: Rusko ukradlo Ukrajině Krym a podněcovalo válku ve východních oblastech Ukrajiny. Intervenovalo v Sýrii, aby zachránilo diktátorský režim syrského prezidenta Asada. Ovlivnilo americké prezidentské volby v neprospěch Hillary Clintonové a ve prospěch Donalda Trumpa. Na britské půdě otrávilo svého někdejšího zpravodajského důstojníka a i nadále se vměšuje do voleb v dalších demokratických zemích.“

V úvodníku NYT se uvádí totéž, co v úvodníku WP a přidává se jen poznámka, že Trump namísto službě USA slouží Rusku. Naznačuje se zde dále, že pro národní bezpečnost nejen USA, ale i všech jejích spojenců (vazalů), představuje Trump hrozbu. Problém spočívá v tom, vyhlašuje NYT, že Trump nenaslouchá svým poradcům.

Ale všimněme si, jak se pojednávané deníky vyjadřují přímo ke schůzce Putin-Trump.

WP píše:

„Trump sdílí názory ruského vůdce, což hrozí nebezpečnými důsledky. Když je mezi státy neporozumění, mohou být summity produktivní. Ale schůzka, jejímž cílem je potěšit Putina, je naivní a nezodpovědná. A má-li jít na úkor tradičních amerických spojenců, je nebezpečná a zničující. Nacházíme se tak na nebezpečné půdě. Buďto prezident ztratil kontakt s určujícími americkými zájmy, nebo se za jeho poklonkováním Putinovi skrývá jiné vysvětlení, které ještě neznáme.“

Šířeji se k helsinskému setkání vyjadřuje NYT:

„Je dobré se s protivníky setkávat. Jenže když spolu usednou Trump s Putinem, půjde o setkání příbuzných duší. A to je problém. Člověk by měl za to, že setkání Trumpa tváří v tvář s ruským diktátorem by se mělo týkat nějakých velkých zájmů Ameriky a jejich spojenců. Např. ruského zmocnění se Krymu a ruského napadení Ukrajiny. Ale na schuzce zemí G-7 Trump řekl, že Krym je ruský, protože každý tam mluví rusky. A samozřejmě, Trumpovi spolupracovníci hovořili s ruskými činiteli o potřebě zrušit protiruské sankce ještě předtím, než se Trump ujal úřadu.

Člověk by též doufal, že prezident dá Putinovi najevo, že proti němu stojí nikoliv jen on sám, ale spolu s celou spojenou frontou vůdců zemí NATO ( se kterými se měl Trump fakticky setkat ještě před schůzkou P-T v Helsinkách.). Ale on už na setkání G7 v Kanadě řekl: ‘NATO je stejně špatné jako je NAFTA (Severoamerická dohoda o obchodě a clech).’

Trump by se měl Putinovi zmínit i o tom, že vedoucí pracovníci amerických zpravodajských služeb mají za to, že Rusko ovlivnilo americké prezidentské volby, ale on místo toho nedávno zatweetoval: ‘Rusko stále říká, že s americkými volbami nemá nic společného.’ A nejen to: Členům G7 dal vědět, že by na svá jednání měli Rusko znovu přizvat.

Dalším námětem schůzky v Helsinkách bude Sýrie a Trump už signalizoval, že by odtud americké jednotky rád stáhl. Čímž by se se Sýrie samozřejmě ještě pevněji ocitla v rukou prezidenta Asada.

Trumpovi poradci jsou, pokud jde o ruskou hrozbu, jasnozřivější, než je on sám, a jasnozřivější jsou i republikáni, kteří řídí Senát. Měli by se tedy pokusit přesvědčit Trumpa, že národní bezpečnost USA se jeho setkáním s Putinem ocitne v sázce. A měl by se proto na ně připravit co nejobezřetněji“.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
8. 7. 2018 12:14

NYT a WP si zcela uzurpovali „právo“ na „pravdu“, hodnověrné důkazy je NAPROSTO NEZAJÍMAJÍ, zato překrucování skutečnosti je jim ZCELA VLASTNÍ. „Média“ v USA se staly prokazatelně jen hlásnou troubou PROPAGANDY Deep state, který již za Bushe jr. provedl FAKTICKÝ STÁTNÍ PŘEVRAT V USA. Národu a celému „Západu“ vůbec to jaxi „zapomněli říci“. Nevyhrát volby r.2017 Kačer, kdo ví co bychom tu dnes měli… Možná již jen mrazivé ticho po Armagedonu. Že se fanatičtí, nelidští představitelé Deep state neštítí naprosto ničeho – a přitom se demagogicky na pozadí systematicky vymytých mozků „západních“ „institucí“ a „veřejnosti“ (odmítajících jakoukoliv zodpovědnost za cokoliv)… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
8. 7. 2018 12:35

Současná „Západní demokratická společnost“ představuje „živou mrtvolu“ původních vznosných ideálů skutečné humanity, skutečného alespoň pokusu o demokratičtější řád a běh funkcí veřejných… Jde o zcela bezhodnotovou množinu lidí sjednocených jen STRACHEM a naivní vírou, „že svět je trvale náš“, a budeme jej chránit „jakýmikoliv prostředky dokud zde nezůstane na kameni kámen“… Ideově mrtvá a zcela vykradená společnost „Záchodu“ dneška ale pomalu začíná čelit skupinám „posledních soudných“ snažících se o to, aby „soudný den ještě nepřišel“. Jádro představují seskupení a síly podstatně více orientované na resuscitaci NÁRODNÍCH STÁTŮ zejména v Evropském prostoru. Trump má naprostou pravdu když tvrdí, že NATO je… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
8. 7. 2018 12:50

Le Monde Diplomatique: Fake news stvořily „majáky demokracie a žurnalismu“
http://casopisargument.cz/2018/07/05/le-monde-diplomatique-fake-news-stvorily-majaky-demokracie-a-zurnalismu/
Írán Trumpovi: barel ropy bude brzy za sto dolarů a můžete si za to sám
http://casopisargument.cz/2018/07/07/iran-trumpovi-barel-ropy-bude-brzy-za-sto-dolaru-a-muzete-si-za-to-sam/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
8. 7. 2018 13:08

Takže pane Vojtěchu Gibiši z Lidovek… http://www.novarepublika.cz/2018/07/takze-pane-vojtechu-gibisi-z-lidovek.html#more Poznámka k diskusi pod článkem na NR: „diskuse“tam dlouhodobě nečtu pro vulgaritu a nesoudnost. ALE:to, že se v ní OPAKOVANĚ OBJEVUJÍ ZCELA NESOUDNÉ, PROMERDIÁLNÍ „názory“ evidentně cíleného provokatéra svědčí o stále více upadající roli establishmentových merdií (jejichž důvěra je i za „louží“ velmi nízká- a zejména stále nižší), která již musí SYSTÉMOVĚ pomocí provokatérů a vymytých -účelové úkoly svých páníčků cíleně plnících biorobotů napadat a dehonestovat „pseudodiskusí“ a „účelovým srážením důvěry“ i nevládní a antiestablishmentové weby… Tohle do toho „útoku“ taképatří: Evropská unie regulací obsahu internetu ohrožuje svobodu slova a zavádí soukromou cenzuru.… Číst vice »