P. C. Roberts: Názor, který často neslyšíme

Žádný div, že někteří z vás dávají sluch propagandě bratrů Kochových (amerických průmyslníků, patřících k největším znečisťovatelům životního prostředí v USA a proto též k nejostřejším odpůrcům teorie globálního oteplování), raději, než názorům opačným. To opačné se totiž nerado poslouchá, i když je pravdivé. Zde je dopis jednoho z mých čtenářů:

Milý Paule,

Ledu v oblasti severního pólu stále ubývá a teplota zde vytrvale stoupá. Jestliže se tento trend udrží, dojde v blízké budoucnosti k masívní erupci gigatun metanu (gigatuna se rovná jednomu bilionu tun) uloženého pod arktickou oblastí do atmosféry.

Prvotní, druhotné a terciární dopady tohoto faktu budou jak globální, tak dramatické. Většina lidí na zemi pravděpodobně zemře během několika málo let, nebo i dříve. Změny nastanou ve všem. V klimatu, ve srážkové činnosti, v proudění vzduchu, v atmosférické chemii, v globální ekologii, v potlačení růstu zemědělských rostlin nesoucího hlad atd.

Tento scénář jako odveta za naše činy se může začít naplňovat už koncem tohoto roku, v roce 2018 či v roce 2019. Stále více se tak tato velká událost přibližuje. A dojde k ní, jestliže setrváme na naší dosavadní cestě. A rozhodně na tu událost nebudeme čekat desítky let.

Toto je zcela zřejmé ze současně probíhající nukleární krize fukušimské elektrárny, která už sama o sobě představuje hrozbu vymírajícího lidstva. Ale jsou zde krize další, jako např. zrychlující se kolaps globální ekologie, zrychlující se globální odlesňování, zrychlující se chemická kontaminace globálních ekosystémů, či stejně zrychlující se mizení široké oblasti flory a fauny.

Jinými slovy: Zkáza vychází z našich vlastních rukou. Někteří z expertů dávají světu šanci ještě na deset let, po nichž se globální úpadek a chaos ve všech oblastech stanou tak ničivými, že i ti nejzlovolnější z nejstupidnějších a nejméně informovaných si uvědomí, že na Zemi a všude kolem nich život skutečně mizí.

Jsem rozumně a spolehlivě informován o tom, že do roku 2035 se celá dosavadní struktura Země rozpadne, jestliže se lidstvo nevzpamatuje a nevydá se jinou cestou, než šlo až dosud. To znamená, že nám zbývá 18 let. Ale neměl bych odvahu přít se s těmi, kteří říkají, že nám zbývá už jen deset let – a možná i méně.

Donald Trump na toto téma nemluví. A mlčí o něm i Hillary – a také Bushové mají ústa na zámek. A tím pádem nepodává žádný z nich ani návrh na řešení problému, třebaže jde o „vůdce“ lidstva.

Takže co je třeba – a třeba i bez nich – dnes udělat? První na řadě je masívní a globální obnova světového lesního porostu. A stejně masivní a globální akce za očistu moří. A masívní iniciativa světové denuklearizace. Masivní a globální hnutí k očistě zemědělské půdy s vyloučením používání GMO.

Bez těchto iniciativ se uvaříme. Hra skončí, lidstvo a planeta zahynou.

Informace pro ty, které celý příběh skutečně zajímá:

Když se vytvořila biosféra, podporující na Zemi život, byly toxické plyny uzavřeny na nejrůznějšich místech, např. v ledu či permafrostu.

Atmosféra funguje v rovnováze, kterou není obzvláště těžké narušit. Živočichové, včetně lidí, spotřebovávají kyslík a vydechují oxid uhličitý (CO2). Stromy nasávají oxid uhličitý a vylučují kyslík (O). Tato rovnováha se se ovšem nalézá už 150 let pod drtivým náporem civilizace.

Mýcení lesů (deforestace), omezilo schopnost planety poradit si se zvyšujícím se množstvím CO2, vydechovaným sedmi miliardami lidí do atmosféry, když současně ubývá lesů, které by mizející kyslík nahrazovaly.

Toto narůstající hromadění CO2 v atmosféře má za následek její oteplování, způsobující tání polárních ledovců a permafrostu. Náhlá erupce metanu v oblasti arktidy, jehož ekvivalentem je jeden tisíc gigatun oxidu uhličitého, bude důsledkem tohoto vývoje. Na Zemi přibude náhle tolik CO2, kolik jej průmyslová světová civilizace uvolnila za posledních 150 let.

Oteplování má vliv na světové oceány, na kyselost jejích vod i na schopnost oceánů absorbovat CO2 a podržet si – a též vydechovat – kyslík. Velký bariérový útes v Austrálii umírá. A funguje pravidlo, že jakmile příroda určitý proces spustí, běží už tento proces samovolně dál. Např. čím více polárního ledu mizí, tím rychleji se Země otepluje.

Dřívější události, které narušily rovnováhu biosféry, způsobily vymírání některých živočišných druhů. Víra, že populace sedmi miliard lidí, jejichž život a kulturu charakterizuje stále se zvyšující podíl CO2 v atmosféře (a to na úkor kyslíku), nezmění rovnováhu biosféry, je, bohužel, jen zbožným přáním, které je v rozporu s vědou.

Vyhovovalo by mi, kdyby bratři Kochové měli pravdu. Ale určitě je prospěšnější podívat se pravdě přímo do očí.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Točmistr
Točmistr
4. 4. 2017 20:44

Všimli jste si, jak se už nemluví o mizející ozónové vrstvě ? Teď se našel bubák jinde. Přitom pokud vím tak ten ozón dosud nikdo nespravil, vlastně se to pořád zhoršuje, ale protože už nepoužíváme nějakou dobu freony, tak by mohlo třeba někomu dojít že to byly jen žvásty, že za to žádné freony nemohly. Takže by lidi mohli být podezřívaví k tomu co se jim tvrdí teď.

http://www.klimaskeptik.cz/ke-stazeni/prirucka-skeptika/

hudryper
hudryper
5. 4. 2017 2:27

V detailu to sice s obsahem článku nesouvisí,nenašel jsem ale lepší příležitost upozornit čtenáře OM na jednu potencionální pohromu,která s klímatem souvisí jen nepřímo. Jde o neuvěřitelný Babišův a Drahošův faul vůči české společnosti ,když nabídli Sorosovi,kterému se tím oba rádoby představitelé českého národa zavrtali do jeho sionistické řiti, umístění z Budapešti vyhnané školy barevných revolucí v Praze ! Pamatuji Sorošovu návštěvu v Praze m.j. u Klause,čerstvého premiéra, jehož požádal o „přidělení“ důstojné budovy pro jeho „universitu“. Klaus projevil diplomatický fištron .Všechno mu odkýval,k dalšímu jednání ale určil ministra školství Piťhu ,rezortního kolegu s mandátem pro školství. A tento pán,když… Číst vice »

Gatta
Gatta
5. 4. 2017 7:32

Točmistr napsal Všimli jste si, jak se už nemluví o mizející ozónové vrstvě ? Teď se našel bubák jinde. Přitom pokud vím tak ten ozón dosud nikdo nespravil, vlastně se to pořád zhoršuje, ale protože už nepoužíváme nějakou dobu freony, tak by mohlo třeba někomu dojít že to byly jen žvásty, že za to žádné freony nemohly. Takže by lidi mohli být podezřívaví k tomu co se jim tvrdí teď. http://www.klimaskeptik.cz/ke-stazeni/prirucka-skeptika/ Už v 60. letech se velmi intenzivně probírala Populační exploze lidstva a její dopady na Zemi. Tento jev probíhá, je skutečný a dobře pozozovatelný – bohužel bez zájmů všech… Číst vice »

Béda
5. 4. 2017 8:21

hudryper napsal V detailu to sice s obsahem článku nesouvisí,nenašel jsem ale lepší příležitost upozornit čtenáře OM na jednu potencionální pohromu,která s klímatem souvisí jen nepřímo. Jde o neuvěřitelný Babišův a Drahošův faul vůči české společnosti ,když nabídli Sorosovi,kterému se tím oba rádoby představitelé českého národa zavrtali do jeho sionistické řiti, umístění z Budapešti vyhnané školy barevných revolucí v Praze ! Pamatuji Sorošovu návštěvu v Praze m.j. u Klause,čerstvého premiéra, jehož požádal o „přidělení“ důstojné budovy pro jeho „universitu“. Klaus projevil diplomatický fištron .Všechno mu odkýval,k dalšímu jednání ale určilministra školství Piťhu ,rezortního kolegu s mandátem pro školství. A tento… Číst vice »

Béda
5. 4. 2017 8:23

Není náhodou pan profesor Drahouš členem Římského klubu?

Gatta
Gatta
5. 4. 2017 10:15

Re Béda – „další Švejnar“ :-)

Na Hrad se nedoslal – tak aspoň do lidové slovesnosti.

Béda
5. 4. 2017 10:15

Asadova armáda v Idlíbu zřejmě vybombardovala sklad chemických zbraní umírněné opozice a umírali civilisté. Hluboce pohoršena Trvalá svoboda používající při bombardování v Iráku humanitárně bílý fosfor okamžitě začala jednat https://cz.sputniknews.com/svet/201704055052302-RB-OSN-navrh-rezoluce-chemicke-zbrane-Syrie/

CROIX
5. 4. 2017 10:18

Už jsem to psal v diskuzi na ac24 na podobné téma: No nedalo mi to našel jsem si v Atlase světa z r. 1989 Arktidu a tam vyznačenou hranici souvislého ledu a k tomu na netu tuhle mapku datovanou k r. 2012: http://gisserver.fsv.cvut.cz/gisserver/ypdm12/Arktida.pdf U Wranglerova ostrova hranice ledu ustoupila, zmizel výběžek cca. 500 km, ale na druhé straně, ve starém Atlase vede hranice souvislého ledu tak, že nezahrnuje Viktoriin ostrov, Melvillův ostrov, Ostrov kr. Alžběty, Parryho a Svedrupovy o. a na východní straně Grónska dosahuje u pobřeží k Nordostrundinge nu, zatímco v r. 2012 jsou tyto ostrovy uvnitř trvalého ledu… Číst vice »

Béda
5. 4. 2017 10:46

Zajímavé, že když má Asad anebo Rusko navrch a všechno spěje k nějakému rozuzlení, vždycky se to najednou jak na zavolanou celé rozes**e. Jako kdyby v tom měla prsty nějaká vyšší síla.

hudryper
hudryper
5. 4. 2017 11:33

CROIX napsal
P.C. Roberts poslední dobou nějak mění vektor, podobně jako kdysi na BL Čulík….

Promiňte Croix,ale tohle přirovnání opravdu nesedí. Roberts je zkrátka starý pán,který je v
tvorbě svých názorů odkázán na podobný charakter zdrojů,jako my všichni ostatní. Z toho
pak vyplývají i jeho postoje k parciálním problémům,zejména nepřímo svázaných s politikou USA.
Samotný fakt,že už léta provozuje svůj pro neocony nepříjemný blog je obdivuhodný, a tak mu
můžeme odpustit slova,která jsou tu a tam v rozporu s naším pohledem na svět.
Čulík je vystrašený kolaborant z toho,že by mu mohli zavřít katedru bohemistiky a tak dělá co umí.

Kropac
Kropac
5. 4. 2017 14:42

Mám názor, že je třeba výrazně omezit znečisťování prostředí na zemi, kácení deštných pralesů, zlepšit hospodaření se všemi druhy energií, a podobně. Ovšem k teorii globálního oteplování zdůrazňuji, že se jedná pouze o teorii a katastrofický scénář s tím spojený je pouze hypotézou. Před časem jsem se zabýval (ze záliby) historickou klimatologií Grónska, aktivitami Ericha Rudého, z jehož podnětu bylo z Islandu Grónsko kolonizováno. V 10. století klima v Gronsku umožňovalo pěstování obilí a skotu, byla to „Zelená země“. Skandinávské přístavy v té době nezamrzaly, plující ledovce se na trase nevyskytovaly. Toto teplé období však během dvou století skončilo přibližně… Číst vice »

leho
leho
5. 4. 2017 15:00

Taková malá technická poznámka: existuje v USA někdo jiný než PC Roberts? Jako kdyby v téhle 300 miliónové zemi nikdo jiný neexistoval…

peter.
5. 4. 2017 15:55

Existenciu klimatických zmien asi poprieť nemožno podobne ako nemožno poprieť ani to,že sa Zem otepľuje.Vidím to aj z toho,že sa u nás objavili jedovaté pavúky,šakal čabrakový a iný hmyz a rastliny vyskytujúce sa doteraz len na juhu Balkánu a v Grécku.A čo si spomínam,tak aj zimy bývali u nás tuhšie.Otázkou je,či sa jedná o cyklicky sa opakujúci jav (Putin,Trump,Klaus),alebo to má na svedomí ľudská nešetrnná a nezodpovedná činnosť.Ja hovorím,že aj – aj. Ešte pred sto rokmi pokrývali dažďové pralesy 12 % povrchu zeme.Dnes je to už len 5 % a denne z nich ubúdajú tisícky km2.Ako je známe,tak rastlinná zeleň… Číst vice »

orinoko
orinoko
5. 4. 2017 20:45

Paráda … tak Zvanivy slimejs z vosingtonske vápenky prohlásil, ze je názorové flexibilní, a ze mění pohled na Sýrii. Stacil dalsi chemicky pokus zapadniho islamu. Takový lidový geroj … ten Slimejs … a tak MckoCainovsky konvenční. Ještě větší blb, než se čekalo.
Pokud tohle mulo vyženou z te jejich demovapenky, žádná škoda nevznikne. Spise se sníží riziko války s Íránem a Severní Koreou.
O čem si s tímhle kleprbajnem bude Zeman povídat, to by me opravdu zajímalo.

hudryper
hudryper
6. 4. 2017 11:49

Po upozornění Petera vkládám článek o jediném světovém politikovi,který pojmenovává zločin chemtrails pravým jménem. Přiznám se,že jsem od Trumpa očekával zastavení toho sprejování chemickými svinstvy,které konzumujeme v rostlinách a dýcháme se vzduchem.Ne snad z vrozené snaze neobtěžovat lidstvo nemocemi,nýbrž alespoň z důvodů úsporných. Všechny žvásty o vlivu člověka na vzdušný obal zeměkoule by se z 90% měly zabývat dopravou a rozptylováním cizích a nanovelikostních částic tam,kde nejvíce škodí, tedy ve výškách +-10 000 m spolu se zplodinami z velkého počtu leteckých motorů. Venkovská kamínka stařenky,co nemá na topení plynem či elektrikou se ovšem potlačují neskonale snáz. Napíšu Zemanovi,aby intervenoval chemtrails… Číst vice »

r.m.
r.m.
6. 4. 2017 15:15

Plamenná výzva z webu pana Robertse by byla znepokujijící, kdyby pisatel přišpendlený k zemi gravitací zcela neopoměl mrazivý Vesmír vůkol.
Země není v termosce uzavřený systém, vyzařování tepla do prostoru kolem planety probíhá neustále. Čím vyšší teplota je na Zemi, tím silnější je tepelný tok to okolí planety.
Zatrolení pozemšťani, tak moc jsou zaujatí broděním bláta a dávání si bacha na to kam šlapou, že tu svojí utrápenou palici k nebi nezvednou a nezvednou.