P. C. Roberts: Od supervelmoci k nekompetenci

Dospěl jsem v druhé polovině 20. století a dnes svou zemi nepoznávám. Žil jsem svůj život v zemi kompetentní a nyní prožívám život v zemi nekompetentní. A nekompetentní je všechno. Nekompetentní je policie. Střílí děti, babičky, zmrzačené, a to prý proto, aby chránila svoje životy.

Nekompetentní je naše zahraniční politika. Svými šílenými a nezákonnými válkami jsme se světu odcizili. Dnes jsou USA a Izrael dva nejméně důvěryhodné státy světa a také dva státy považované za největší nebezpečí pro mír.

Vojensko-bezpečnostní komplex je nekompetentní. Náš stát národní bezpečnosti je tak nekompetentní, že se nedokázal ubránit nejpotupnějšímu útoku proti velmoci v historii lidstva, kdy hrstka lidí vyzbrojených jen noži na otvírání krabic a neznalá umění řídit letadla zničila Světové obchodní centrum a část Pentagonu. A válečný průmysl za naprosto gigantickou cenu vyprodukoval stihací letoun F-35, který nejenže nesnese srovnání se ruskými stíhačkami, ale je dokonce horší, než jeho předchůdci F-15 a F-16, které má nahradit.

Nekompetentní jsou média. Nedokážu si vzpomenout na jedinou ve všem pravdivou zprávu, kterou bych z médií slyšel, či si ji četl. Určitě aspoň jedna taková byla, ale já jsem na ni nenarazil.

Nekompetentní jsou univerzity. Namísto aby k vyučování studentů najímaly profesory, najímají jen správce, kteří ty univerzity řídí. A tak namísto profesorů jsou na univerzitách prezidenti, viceprezidenti, kancléři a vicekancléři, probošti a viceprobošti, děkani, přidružení děkani a děkani asistující. A namísto vyučování předmětů se tam vyučuje regulace řeči a výcvik citlivosti. Až 75 % z finančního rozpočtu univerzit směřuje ke správcům, z nichž mnozí berou sumy opravdu pohádkové.

Naše veřejné školy se staly nekompetentními, když přijaly standartizované národní testování. Účelem školní výchovy dnes je splnit nějaký test. Akreditace školy a učitelův plat závisí nikoliv na jeho schopnosti rozvíjet tvořivost a nezávislé myšlení žáků, ale na tom, zda je memorováním látky připraví na splnění testu.

Člověk by mohl pokračovat a pokračovat. Ale místo toho se s vámi podělím o příběh, který mi v minulém týdnu zabránil cokoliv napsat.

Nuže: Byl jsem mimo dům, když poblíž něj vjel operátor těžkého stavebního stroje, a to s vysokozdvižným vozíkem vztyčeným vysoko nad sebou, pod dráty elektrického vedení. A zřejmě aby se jim vyhnul, přerazil v půli elektický sloup, který vede elektřinu do mého domu.

Takže tady to máme, Operátor, který netuší, že se vztyčeným vozíkem nemůže rejdit pod elektrickými dráty.

Taková je tedy Amerika dneška. A tihle nekompetentní vládní nekompetenci chtějí válku s Íránem, se Severní Koreou, s Ruskem a Čínou. Vezmu-li v úvahu zcela výjimečnou úroveň nekompetence v celých Spojených státech, mohu vám garantovat, že my ty války nevyhrajeme.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
senil
senil
10. 11. 2017 4:27

Je to tak, ale USA tu nebudou věčně. Do roku 2050 už USA přestanou existovat. USA se rozpadnou stejně jako Jugoslávie a Rakousko-Uhersko. Rozdíly mezi různými častmi obyvatelstva názorové, etnické, rasové jsou příliš velké na to aby USA mohli existovat jako jeden stát s centralizovanou vládou.

http://www.epshark.cz/clanek/114/rozpada-se-amerika

Béda
10. 11. 2017 7:09

Byznys je byznys: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/na-palube-ruske-ponorky-se-objevili-americti-namornici/

Moskva podezřívá Indii, že zpřístupnila americkému námořnictvu ruskou víceúčelovou jadernou ponorku projektu 971I, kterou od roku 2012 s označením „Čakra“ používá indické námořnictvo v souladu s podmínkami smlouvy o leasingu…

Incident hrozí vážným zkomplikováním jednání jak o pronájmu druhé jaderné ponorky, tak o dalších projektech v oblasti vojensko-technické spolupráce mezi Ruskem a Indií…

M.C.
10. 11. 2017 14:24

Z internetu:
Rakousko-Uhersko, Francie, Německo, Sovětský svaz, USA …. sakra, znáte někdo nějakou velmoc, které Češi lezli do zadku a dobře to s ní dopadlo???

peter.
10. 11. 2017 15:16

Vláda RF má Putina na háku.Je pre ňu nedôležitý.
fajt má v mnohých veciach pravdu so svojou skepsou.
https://www.youtube.com/watch?v=T_8dBS3g83s

Dana
Dana
10. 11. 2017 16:10

Je smutne, jake hrozne stari ma vztekly deda Roberts.
Nekdy pomuze proti hysterii prochazka prirodou, clovek si pak uvedomi svou malickost.
Ja se kazdym rokem tesim na podzimni nadheru :

https://youtu.be/MmQgsbAEx5M

PPK
PPK
10. 11. 2017 16:19

peter. napsal

Vláda RF má Putina na háku.Je pre ňu nedôležitý.
fajt má v mnohých veciach pravdu so svojou skepsou.
https://www.youtube.com/watch?v=T_8dBS3g83s

Nesouhlasím. Pánové, oba dva jen kalíte vodu tím, že „předkládáte účet bez hostinského“. A hostinským v RF je Putin. Přečtěte si, prosím, ještě jednou odkaz od pí.Ireny a pokuste se zapátrat, jaké funkční kompetence ten pan Putin vůbec má.

http://voicesevas.ru/news/35028-mnenie-samaya-masshtabnaya-operaciya-prikrytiya-v-istorii.html

fajt
10. 11. 2017 16:49

peter. napsal Vláda RF má Putina na háku.Je pre ňu nedôležitý. fajt má v mnohých veciach pravdu so svojou skepsou. https://www.youtube.com/watch?v=T_8dBS3g83s skoro to vypadá na menší palácový převrat – ale přeci jenom těch až 70 bilionů rublů venku( které se každým rokem ještě zvětšují) je tak masívní síla, že se před ní ohne i samotný báťuška car – poslední rétorika Kremlu ( tedy i nejvyššího v Rusku) tomu dává tak trochu za pravdu ( Putinova kritika Stalina a jeho doby, odmítnutí odkazu VŘSR a dokonce i enormní tlak na Asada v Soči ) , možná neuskutečněná schůzka Donalda s Vladimírem… Číst vice »

peter.
10. 11. 2017 17:29

PPK napsal
oba dva jen kalíte vodu

Ale choďte!
A čo by som tak z toho asi mal?
Vy pokladáte každý názor nesúhlasný s tým vaším,za kalenie vody a dobre že nie za hrozbu pre svetový mier.Nie je to tak!Ide len o odkaz na video a keď ste si nevšimol,tak v tomto prípade ide z mojej strany len o jeho nestranné okomentovanie.

fajt
10. 11. 2017 17:47

peter. napsal peter rozumím reakci p. PPK, ale bohužel v některých věcech by přeci jenom měl připustit i názory ( u mne glosy) druhých – uvidíme jak se situace vyvine a co má Kreml na svou vlastní vládu v rukávu, možná budou skuteční ruští liberálové s kapitálem u nepřítele docela čubrnět … a možná taky ne – už kdysi jsem napsal, že Putin přegapil tu správnou chvíli, kdy mohl světovém špinavému kapitálu pořádně nakopat prdel a Rusko zcela vyvést z finančních sítí banksterské mafie ( dokonce mohl nakopnout i svět k reálným změnám, které by mohly navždy pohřbít dnešní obludnou… Číst vice »

peter.
10. 11. 2017 18:27

fajt napsal uvidíme jak se situace vyvine a co má Kreml na svou vlastní vládu v rukávu, možná budou skuteční ruští liberálové s kapitálem u fajt: To sa len začínajú roztáčať kolesá prezidentskej predvolebnej kampane.V dohľadnej dobe sa aspoň dozvieme,ako je rozvrstvená otvorená aj skrytá Putinova opozícia.Je málo pravdepodobné,že všetci doprajú Putinovi víťazstvo len tak,bez boja.Dúfam len,že Putin má dostatok informácií a priaznivcov ochotných podržať ho v každej situácii.Lebo v Rusku začne byť horúco a možno očakávať čokoľvek.Trumpovi kongres zabránil v stretnutí s Putinom.Možno na neho majú nejaké tromfy,vedia,že s ním sa nedohodnú a tak možno čakajú na nového prezidenta.Neviem.Každopádne… Číst vice »

Admirál
Admirál
10. 11. 2017 21:34

Už jsem to psal. Existuje pyramida zaručující úspěšnost státní politiky vnitřně i na vnějšek. Je to v podstatě o celém fungování státu.

Tak, jako ukazují opakované úspěchy na její funkčnost, tak ukazují opakované neúspěchy a úpadek, na její nefunkčnost. To je případ SS. To se nedá řešit záplatami a jsem toho názoru, že současné elity SS nejsou schopny řešit změnu systému k obnovení funkcí. Musely by totiž popřít sami sebe.

M.C.
11. 11. 2017 21:53

Dámy a pánové, můžete se uklidnit. Už mnohokrát jsem četl nebo slyšel, jak má někdo Putina na lopatě, jak ho překabátil, zatlačil do kouta atd. Nikdy to pozdější události nepotvrdily. Putin to nemůže lámat přes koleno, tím by krátkodobě vyhrál, dlouhodobě ztratil. On je nechává vařit ve šťávě vlastní neschopnosti a poskytuje jim víc provazu k oběšení. Nesmíme zapomínat, že v judu je využití síly protivníka a jeho vlastní zbrklosti proti jemu samému jedním ze základních principů. Na Ukrajině se 77% lidí domnívá, že už to tam nikdo jiný než Putin nedokáže dát znovu dohromady. Až to procento dosáhne hodnot… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
12. 11. 2017 6:17

M.C. napsal Dámy a pánové, můžete se uklidnit. Už mnohokrát jsem četl nebo slyšel, jak má někdo Putina na lopatě, jak ho překabátil, zatlačil do kouta atd.Nikdy to pozdější události nepotvrdily. Putin to nemůže lámat přes koleno, tím by krátkodobě vyhrál, dlouhodobě ztratil. On je nechává vařit ve šťávě vlastní neschopnosti a poskytuje jim víc provazu k oběšení. Nesmíme zapomínat, že v judu je využití síly protivníka a jeho vlastní zbrklosti proti jemu samému jedním ze základních principů. Na Ukrajiněse 77% lidí domnívá, že už to tam nikdo jiný než Putin nedokáže dát znovu dohromady. Až to procento dosáhne hodnot… Číst vice »

fajt
12. 11. 2017 7:46

https://cz.sputniknews.com/svet/201711116259371-peskov-putin-trest-schuzka-trump/ – schůzka byla, ale nelze ji přiznat ani připustit ( bod pro Donalda, Putinovi zůstaly jenom závazky) , stále Kreml neřekl proč tak moc stáli a stojí o setkání s Doníkem, který se ve vztahu k Rusku chová daleko tvrději než Obama – od pondělí bude tel. stanice RT vedena v americké korporaci jako zahraniční agent a bude v přímém režimu kontroly amerických zpravodajců, plus další ponižující opatření, Putin přislíbil reciproční opatření, ale protože si zatím neumí poradit ani s vlastní vládou, která v tuto chvíli nejvíce chrání prachy ruských oligarchů v zahraničí a jde otevřeně proti skutečným ruským… Číst vice »

fajt
12. 11. 2017 8:00

https://www.youtube.com/watch?v=So7Do05NyRA – tak si pamatuju ruského bajca. ..)