P. C. Roberts: Převálcuje cenzura první dodatek americké Ústavy?

Pamatuji si dobu, kdy cenzura v Americe byla ojedinělým jevem. Uplatňovala se za války. Uplatňovala se proti pornografii. Proti zobrazování násílí ve filmech. I tam jste sice násilí mohli vidět, ale nešlo o jev, který by byl běžný tak, jako je dnes.

Dnes je cenzura všudypřítomná. Je všude. V USA je buď nakládana institucím shora, nebo tryská ode dna nahoru. Ta cenzura nakládaná shora směřuje například k televizním společnostem, k tištěným médiím, na Google, Facebook a Twitter. A též k 28 státům americké unie, a to v podobě zákonů, zakazujících kritiku Izraele či účast na jeho bojkotu. A též v podobě Trumpova vládního nařízení, zakazujícího federální podporu těch výchovných institucí, které připouštějí kritiku Izraele.

Nu a cenzura, která tryská ode dna nahoru? To je případ lidí ochraňovaných ras či lidí s odlišnými sexuálními preferencemi, kteří si stěžují, že jsou pronásledováni.

Ona všudypřítomná cenzura, která je dnes pro Spojené státy charakteristická, je cenzura, která ukončila kariéru herců komediálních rolí. Která zatočila s kritikou nebělochů, homosexuálů, transgenderů, feministek …a Izraele. A přitom lze všudypřítomnou cenzuru v USA označit za prazvláštní úkaz, protože svobodu vyjadřování a svobodného tisku zaručuje americkým občanům Ústava USA.

Vyjadřujeme vděčnost novinářce Abby Martinové za to, že nám připomněla naše právo svobodné řeči. Abby totiž žaluje stát Georgia, jeden z 28 shora zmíněných států, které porušily ústavní ochranu svobodného vyjadřování.

Abby byla pověřena pronést hlavní projev na konferenci na Georgia Southern Univeristy. K čemuž však byla připojena žádost, aby nejdřív podepsala slib, že se ve svém projevu zdrží kritiky státu Izrael. Což Abby odmítla a plánovaná konference se proto nekonala.

Zde tedy máme stát Georgia omezující svobodu slova, protože toto nepodporuje izraelský pohled na Palestinu. (ZDE a ZDE)

Na okamžik se nyní zamysleme. Více než polovina z 50 států tvořících USA vydala zákony, které jsou jasnými porušeními Ústavy USA. A navíc těchto 28 států uplatnilo cenzuru ve prospěch cizí země. Co tedy mají Američané v ústech jiného než roubíky, když 28 státních vlád upřednostňuje zájem Izraele nad První dodatek ústavy USA? Když sama vláda nepodporuje svobodu slova, co se stane s demokracií a zodpovědnou vládou?

Proč 28 států vydává zákony, které jsou s Ústavou USA v rozporu? Jednou z možných vysvětlení je, že izraelská lobby USA si ty státy koupila za peníze předané pod stolem, za sliby sponzorských darů ve volbách, anebo za výhrůžky, že podpoří opoziční kandidáty. Jak jinak si lze totiž představit, že 28 státních vlád zavádí cenzuru ve prospěch cizí země?
Abby Martinová je osobou, která se proti takovémuto stavu věcí postaví. Vstoupila do soudního sporu a jestliže Nejvyšší soud je stále ještě obráncem Prvního dodatku ústavy USA, pak výrokem soudu musí být, že těchto 28 státních zákonů a Trumpovo vládní nařízení budou zrušeny.

Výsledek soudního sporu Abby Martinové nám ukáže, je-li či není Ústava USA stále ještě živým dokumentem.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
21. 2. 2020 17:50

Jako vzdy, robertek steka u spatneho stromu. V zapalu nenavisti k Israeli se zastava potrhle aktivistky novinarky, ktera provokuje ve spouste kontraverznich situaci. Snazi se dostat do seriozni zurnalistiky. . Chapu, v Americe je to bitva o koryto. Slecna Martin neni zrovna materialem, za ktery by stalo bojovat, kdyz uz i RT televize ji „nechala odejit“. Ona tam burcovala proti anexi Krymu a proti ruskemu vojenskemu vmesovani se na Ukrajine. To se samozreje nelibilo ruskemu usporadani. Takze vypoklonkovani z Ruska je dle meho nazoru tez forma cenzury. Mirne cenzury, ale presto cenzury. Abby Martin zde uz dlouho hecuje proti Israeli.… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
22. 2. 2020 12:44

Američtí prezidentští kandidáti:

Trump – 73 let
Biden – 77 let
Bloomberg – 77 let
Sanders – 78

Koukám na ten seznám … a oko se raduje :-)