P. C. Roberts: Zmizení prezidenta Trumpa

Během mého dlouhého působení ve Washingtonu se nestalo, aby kterýkoli viceprezident učinil závažné prohlášení k mezinárodně politické situaci, či vyhrožoval jiným zemím válkou. Dokonce ani Dick Cheney neuzmul tento služební výkon slabému prezidentu Bushovi ml.

Avšak v minulých dnech se stal svět svědkem toho, jak viceprezident Pence pohrozil válkou Severní Koreji. „Meč je napřažen“, řekl Pence, jako kdyby to byl on, kdo je nejvyšším americkým velitelem.

Možná tomu tak opravdu je.

A kde je tedy Trump? Jak mohu soudit z početných mailů, které od něj dostávám, z Bílého domu nezmizel a v obchodním slova smyslu funguje.

Když vyhrál prezidentské volby, začal mi do poštovní schránky proudit nekonečný proud nabídek na koupi Trumpových baseballových čepic, knoflíčků do košile, kávových šálků – a též jedna dost zvláštní: abych totiž dal tři dolary za účast v tombole, ve které mohu vyhrát nějaká Trumpova memorabilia. A poslední nabídka slibovala možnost vyhrát „pět osobně Trumpem podepsaných úžasných fotografií z jeho historické a masívně navštívené prezidentské inaugurace“.

Pro Trumpa je zkrátka prezidentství čímsi jako přístrojem na shromažďování peněz. Jestliže totiž jeho viceprezident, jeho poradce pro národní bezpečnost, jeho ministr obrany, zástupce USA v OSN či ředitel CIA vyslovují, že chtějí tam a tam rozpoutat válku, jde o mnohem pamětihodnější záležitost, než Trumpova memorabilia, jež se dají za tři dolary vyhrát v tombole.

Jako důsledek neschopnosti Trumpa vládnout své vlastní vládě zde tedy máme viceprezidenta Pence, sdělujícího Rusku a Číně, že na jejich hranicích může vypuknout nukleární střet mezi USA a Severní Koreou. Ačkoli není dost chytrý, aby to věděl, nejde o věc, kterou mohou Rusko a Čína přijmout.

Washington si dělá hlavu z toho, že Severní Korea vlastní nukleární zbraň, ale celý svět si dělá mnohem větší hlavu z toho, že nukleární zbraně vlastní USA. A též z toho, že jich mají tolik.

Světové průzkumy prokázaly, že většina světové populace je mnohem víc znepokojena hrozbou míru, kterou představují Washington a Izrael, než Íránem, Severní Koreou, Ruskem a Čínou.

Pence uvedl svůj výrok o „napřaženém meči“ ujištěním, že „Amerika bude vždy prahnout po míru“. Po Srbsku, Somálsku, Afghánistánu, Iráku, Libyi, Jemenu, Pákistánu a Sýrii jde o nejfalešnější prohlášení, jaké může vyjít z lidských úst. Z washingtonského hlediska jsou to zkrátka vždy jeho oběti, které jsou bezohledné a provokující, ale Washington je pochopitelně bez poskvrnky.

USA jsou pro válku. Bude-li svět vehnán do Armageddonu, bude to Washington, nikoliv Severní Korea, Irán, Rusko či Čína, kdo způsobí konec života na Zemi.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
20. 4. 2017 21:24

President Trump pracuje na vnitrostatnich zalezitostech, jako je zdravotni pojisteni nebo prepsani smlouvy NAFTA. Potrebuje udrzeni si silneho zazemi americkych volicu. Proto vysila na mise M. Pence, velmi schopneho cloveka, dle meho mineni. (Vice-president je velmi naklonen polske vlade, jezto ta zodpovedne plati do NATO sve prispevky. Proto, na zadost Polaku, dostava Polsko kvalitni militarni podporu. . ) Taktez je zatim zodpovednym spojencem Jizni Korea, byt i tam existuji, uz 20 let, humanisticti slunickari, jejich motto je, „drzme se za ruce a zpivejme korejske lidove pisne“. Kim Jong ma ale jine ambice. Chce „zdemokratizovat“ cely poloostrov.. S vyhrozovanim zacal on,… Číst vice »

Béda
20. 4. 2017 21:39

Dana,

„Kim Jong ma ale jine ambice. Chce „zdemokratizovat“ cely poloostrov.. “ Jo. A USA se snaží pod svůj diktát „zdemokratizovat“ celý svět. Včetně KLDR.

děda
děda
21. 4. 2017 1:46

Trump se stává jen figurou.
Řízení (velení armádě) drží neokoni a přebírají iniciativu.
GP v těchto rychlých procesech vojenské povahy se svým nepřímým pomalým řízením ztrácí kontrolu nad situací, ztrácí možnost zabránit velké válce.
Riziko války za poslední týden vzrostlo 10x.
Úvah co by se mohlo dít je nepřeberně a jsou zhusta protichůdné. Tento stav byl záměrně „vypěstován“.
(A Evropa je bez vlivu a na úplně slepé koleji vedoucí k sebedestrukci.)

Béda
21. 4. 2017 4:21
fajt
21. 4. 2017 7:21

bohatí bohatým, však oni se ruští a američtí oligarchové nakonec dohodnou. ..)

fajt
21. 4. 2017 7:23

a to glami vedle na baneru je nějaký eskort servis a nebo podprahová reklama na ještě větší dávku diskuzních emoci?? . ..)

Bety
Bety
21. 4. 2017 8:07

Já mám ráda fakta. Severní Korea 3OO tanků, 35 letadel, Jižní Korea 1500 tanků, 225 letadel – vše výkonnější a modernější a tak je to se vším. O jaderné převaze ani nemluvě, nebo chce snad Dana říct, že USA jsou v tomto chudáčci zcela bezbranní? Souhlasím se Stanem. Jestliže reakce SK vykazují nějaké hysterické rysy, jsou to reakce státu „demokraticky“ uvězněného ve svých hranicích, zbaveného „demokraticky“ možnosti se rozvíjet, strašeného jak jinak než „demokraticky“ neustálou hrozbou napadení, které je navíc podloženo plošným zbombardováním v době korejské války. Např. na jejich čtyřsettisícové hlavní město USA svrhlo 480000 bomb- raději trochu víc,že,… Číst vice »

J. W.
J. W.
21. 4. 2017 15:45

Nebýt Severní Korei, Iránu, Ruska a Čičíny, tak by Waschington, hUSA a Trumpeta nemuseli vést vůbec žádnou válku. Oni jinak nemohou, jsou přece také jenom odrazem objektivní reality, stejně jako my všichni mrtví v pevném skupenství hmoty. Trochu dialektiky do toho umírání!!!