P. C. Roberts: Zmizení prezidenta Trumpa

Během mého dlouhého působení ve Washingtonu se nestalo, aby kterýkoli viceprezident učinil závažné prohlášení k mezinárodně politické situaci, či vyhrožoval jiným zemím válkou. Dokonce ani Dick Cheney neuzmul tento služební výkon slabému prezidentu Bushovi ml.

Avšak v minulých dnech se stal svět svědkem toho, jak viceprezident Pence pohrozil válkou Severní Koreji. „Meč je napřažen“, řekl Pence, jako kdyby to byl on, kdo je nejvyšším americkým velitelem.

Možná tomu tak opravdu je.

A kde je tedy Trump? Jak mohu soudit z početných mailů, které od něj dostávám, z Bílého domu nezmizel a v obchodním slova smyslu funguje.

Když vyhrál prezidentské volby, začal mi do poštovní schránky proudit nekonečný proud nabídek na koupi Trumpových baseballových čepic, knoflíčků do košile, kávových šálků – a též jedna dost zvláštní: abych totiž dal tři dolary za účast v tombole, ve které mohu vyhrát nějaká Trumpova memorabilia. A poslední nabídka slibovala možnost vyhrát „pět osobně Trumpem podepsaných úžasných fotografií z jeho historické a masívně navštívené prezidentské inaugurace“.

Pro Trumpa je zkrátka prezidentství čímsi jako přístrojem na shromažďování peněz. Jestliže totiž jeho viceprezident, jeho poradce pro národní bezpečnost, jeho ministr obrany, zástupce USA v OSN či ředitel CIA vyslovují, že chtějí tam a tam rozpoutat válku, jde o mnohem pamětihodnější záležitost, než Trumpova memorabilia, jež se dají za tři dolary vyhrát v tombole.

Jako důsledek neschopnosti Trumpa vládnout své vlastní vládě zde tedy máme viceprezidenta Pence, sdělujícího Rusku a Číně, že na jejich hranicích může vypuknout nukleární střet mezi USA a Severní Koreou. Ačkoli není dost chytrý, aby to věděl, nejde o věc, kterou mohou Rusko a Čína přijmout.

Washington si dělá hlavu z toho, že Severní Korea vlastní nukleární zbraň, ale celý svět si dělá mnohem větší hlavu z toho, že nukleární zbraně vlastní USA. A též z toho, že jich mají tolik.

Světové průzkumy prokázaly, že většina světové populace je mnohem víc znepokojena hrozbou míru, kterou představují Washington a Izrael, než Íránem, Severní Koreou, Ruskem a Čínou.

Pence uvedl svůj výrok o „napřaženém meči“ ujištěním, že „Amerika bude vždy prahnout po míru“. Po Srbsku, Somálsku, Afghánistánu, Iráku, Libyi, Jemenu, Pákistánu a Sýrii jde o nejfalešnější prohlášení, jaké může vyjít z lidských úst. Z washingtonského hlediska jsou to zkrátka vždy jeho oběti, které jsou bezohledné a provokující, ale Washington je pochopitelně bez poskvrnky.

USA jsou pro válku. Bude-li svět vehnán do Armageddonu, bude to Washington, nikoliv Severní Korea, Irán, Rusko či Čína, kdo způsobí konec života na Zemi.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů