Pacific Gas and Electric Company aneb Náš americký vzor

Calif Flag Požár Camp, který stále ještě hoří v blízkosti města Chico, je nejhorší v historii Kalifornie. Doposud v něm zahynulo 79 lidí a shořelo více než 15 000 budov, většinou obytné domy.


Kalifornské oddělení protipožární ochrany (Cal Fire) uvádí, že elektrické vedení provozované firmou PG & E a další zařízení byly v loňském roce zodpovědné za 16 požárů, které způsobily škody ve výši 10 miliard dolarů.

Většina těchto požárů byla způsobena přerušením elektrického vedení stromy oslabenými suchem v důsledku změny klimatu. PG & E používala všechny použitelné vysokonapěťové linky místo vybudování lokalizovaných, nižších napěťových rozvodů. Sledovala tak zájmy jejích akcionářů bez ohledu na lidské životy a strádání spotřebitelů. Když v říjnu minulého roku PG & E odstavila elektrické dodávky v severní Kalifornii jako bezpečnostní opatření proti požárům, způsobila tak úmyslné zatemnění vybrané oblasti, kde bylo riziko nejvyšší. Bylo ovlivněno celkem téměř 60 000 domácností.

V letošním roce je připraveno k odpojení 5 500 km přenosových linek, což představuje přibližně jednu pětinu z této části sítě a ovlivní dodávky plynu a elektřiny pro 500 000 domácností. Pokud některá z těchto vysokonapěťových vedení selžou, bude to mít „dopad na navazující distribuční systém a způsobit výpadky i v oblastech, kde není omezení plánované“, řekl zástupce PG & E pan Singh.

Požár Camp, který stále ještě hoří v blízkosti města Chico, je nejhorší v historii Kalifornie. Doposud v něm zahynulo 79 lidí a shořelo více než 15 000 budov, většinou obytné domy. Přiložené fotografie ukazují peklo, které pro své zákazníky připravila bezohledná firma. A nejde jen o elektřinu. Agentura CF bude vydávat závěrečnou zprávu o příčině požáru Tubbs (plyn), který zabil 24 lidí, a výbuchu plynovodu San Bruno z roku 2010, který zabil osm lidí.

PG & E vypsala insolvenční řízení a není pochyby, že dojde k úpadku. Protože vyrabované peníze jsou již dávno v daňových rájích a zůstala jen spálená země. Jedná se o další jasnou ukázku „neviditelné ruky trhu“.

Zdroj: The Sacramento Bee


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
18. 2. 2019 20:41

Jen hlupaci by si brali za vzor kalifornskou energetickou firmu Pacific Gas a podobne ekologicky kontrolovane firmy. Nam zde v jinych statech to opetne ukazuje, jaky bordel ma stat Kalifornia, kde to ridi pokrokovi demokrate. Z tech akademickych lemplu, pravda, si berou priklad evropsti socani, co vedou Evropskou Unii. V Kalifornii vyrazuji plasticka brcka jako nejvetsi nebezpeci prirode, z ekologickeho duvodu firmy nesmi vycistovat suche drevo a rosti pod elektrickymi poly, protoze tam ziji jesterky, hadi a kojoti. Tak holt pak to cele musi shoret.. Vinu za pozarni katatrofu se ovsem budou kalifornane snazit hodit na nekoho jineho. My na… Číst vice »

racek
racek
19. 2. 2019 21:58

No, tuším že zrovna Kalifornie je jedna z ekonomicky nejvýkonějších částí USA. Otázka ovšem je, jaký je vlastně obsah této výkonnosti. Zrovna tahle tragédie moc o zdravé ekonomice státu dobře nevypovídá. A jako příklad, k čemu vede tohle pravdoláskové a zelenorudé šílenství vede, je opravdu ilustrující. A že se tahle nákaza šíří, začínáme vidět u nás a ještě více v Evropě. Panebože, nikdo přece není proti ochraně přírody a pro zacování a zlepšování životního prostředí, ale prostředky pro to použité jdou bohužel proti přírodním zákonům a volí a prosazují je … no, nazval bych to jako společenství hlupáků, teroristů a… Číst vice »

Dana
Dana
20. 2. 2019 1:01

Pane Racku, zdate se byti gentleman:-) K te ekonomice v Kalifornii. Myslim, ze je silna i proto, ze 40 milionu lidi neco vytvori a take, v Kalifornii sidli nejvetsi americke korporace. Pocitacova oblast Silicon valley, hollywoodska filmova industrie a az do ted inernetovy obr, obchod Amazon. Dokonce bych soudila, ze se hospodarstvi prehriva a az prijde ekonomicka korekce, tak tyhle dynamicke oblasti na tom budou nejhur. . Kalifornie ma spoustu socialnich programu, pridavky na jidlo, levne ubytovani pro socialne slabe, coz ovsem znamena vyssi dane pro vsechny. Priliv emigrantu , hlavne nelegalnich, coz je levna pracovni sila ukazuje na rust,… Číst vice »

racek
racek
20. 2. 2019 1:30

No, gentleman … to rozhodně jsem nebyl, ten luxus si mohu dovolit až v penzi -)) |To víte, člověk se musí ohánět a svého času jsem měl i tři zaměstnání a zejména devadesátá léta byl tady boj bez pravidel. No, ale nic jsem neukrad ani nezprivatizoval , holt to neumím. Jsem stará škola, že. Nicméně, koukám že Vám tam se začíná klubat docela pěkný socialismus, ta Cortézová je docela pěkné číslo. Že by demokraté konečně splnili naděje které do ich po léta vkládal SSSR a kde mohl tam jim lichotil? Ty jejich plány snad ani ohromná ekonomika USA nemůže přece… Číst vice »

Dana
Dana
20. 2. 2019 4:03

Vidite, pane Racku, na priklade Cortezove si muzete predstavit, jak by to vypadalo v Cesku, kdyby se drali k moci deti emigrantu. Prvni generace je stastna, ze se jim zivot v nove zemi zlepsil, ale uz druha je nespokojena a chce stat, ktery je prijal, ridit po sve ideologii. (V Evrope se jedna o imigranty z tretiho sveta.) Occasio Cortez rodice pochazeji ethnicky z Puerto Rica, otec se narodil v newyorskem Bronxu a presto vystudoval architekturu, matka se narodila v Puerto Ricu. Occasio, clen mensiny, skoro zadarmo vystudovala nejaky zbytecny obor, zrejme jeji vzdelani nebylo zadane a tak pracovala jako… Číst vice »

orinoko
20. 2. 2019 15:03

Ty brdo, to mě rajcuje. Tak nějak jako Ludvík Slunce a madame PompaDOURA.
Zahlédl jsem v naší tv kraksne emericky seriál , kde zatčený obchodující s lidským masem, křičel na americké fizly…. Já jsem jim umožnil ucast na emerican dream.
A fízl odvětil …. Tak proč trpí noční můrou?

orinoko
20. 2. 2019 15:07

Hej, Dano, možná si budeme i rozumět. Východní pobřeží? Právě v něm mám hokej. Jak daleko to máš do NY, Philadelphie a Baltimoru?

orinoko
20. 2. 2019 15:10

Nejak mi to začíná připomínat Otu Ulce a toho našince z Londýna. Kristepane … derivace a lidská jména jsou můj hrob. Zato na ksichty mám fenomenalni paměť.

racek
racek
20. 2. 2019 15:18

Ano, Cortezovych je samozřejmě víc. Takový starosta Londýna. . to je tedy číslo. Ovšem dobře, snad to voličům dojde. Horší jsou naprosto xšilene představy o hledání nepřítele v Rusku. Jak se u nás říká … 615 milionů Evropanů a 315 milionů američanů se musí připravit na invazi 140 milionů Rusů jejichž vojenský rozpočet je, jaká věrolomnost a zákeřnost, asi 8mi procentní. Nejlepší by bylo hned bombardovat. Škoda, podléhá jim už i Trump. Doufám v jeho druhé období, kdy by přece jen mohl využít zkušenosti … Ale už bohužel není žádný mladík… A u nás? Vždyť to znáte. Tihle jsou v… Číst vice »

racek
racek
20. 2. 2019 15:21

Milý Orinoko, jsem rád zeď na to přišel. Dana je opravdu velmi cenný přispívat El. I když i mě občas nadzvedne. Ale tak je to správné, tak to má být … Slovy klasika 😀

orinoko
20. 2. 2019 15:44

Kristku pane, deja vu?
This is the voice of America. A proslulý Tower Bridge.
To začíná být guláš.
Pejsek a kočička hadr.

racek
racek
20. 2. 2019 20:33

Začíná, začíná. Holt porušují přírodní zákony v mezilidských vztazích a to nedopadá dobře. Copak jim nedávné příklady nestačily? A my děláme totéž. Možná nám ani nemusí nikdo pomáhat.