Panama Papers: Jak Putin ukradl dvě miliardy dolarů

V noci z neděle na pondělí byla zahájena nová kampaň na základě tzv. Panama Papers. Jde o přesně zacílenou a načasovanou mediální kampaň kolem údajného úniku přibližně tří terrabajtů informací z panamské společnosti Mossack Fonseca, jež měla organizovat praní špinavých peněz v daňových rájích pro potřeby politiků, korporací a zločineckých gangů. Informace zveřejnily Süddeutsche Zeitung a Guardian. Únik byl vyhodnocen a zpracován tzv. „Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů“ (International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ), které je přímo financováno a řízeno americkým Centrem pro veřejnou integritu (Center for Public Integrity – CPI). Zakladateli CPI je několik amerických nadací, včetně Sorosovy Open Society Foundation. Jistě je jen náhodou, že mezi politiky, kteří uvízli v sítích investigativců z ICIJ, nenajdeme žádného občana USA. A také není vůbec divné, že „většina uniklých dokumentů zůstane soukromých,“ jak sdělil Guardian.

„Otvírákem“ kampaně se stal článek v Guardianu, který z praní špinavých peněz obvinil ruského prezidenta Putina, jehož jméno se podle ruských zdrojů v žádném z uniklých dokumentů nevyskytovalo. Toto je schéma a stručný popis toho, jak Vladimir Putin rafinovaně ukradl 2 mld. USD:

Putinův blízký přítel Rodulgin, který má tříprocentní podíl v Bank Rossia, zařídil, že tato banka přes švýcarské právníky a kyperskou banku RCB poskytla v roce 2010 nebo 2011 nezajištěné úvěry ve výši více než 1 mld. USD offshorové firmě Sandalwood na Panenských ostrovech. Tu založila panamská společnost Mossack Fonseca, hlavní aktér aféry Panama Papers. Sandalwood poté půjčil 11,3 mil. USD ruské firmě Ozon, vlastníkovi lyžařského areálu Igora, v němž je Putin prominentním hostem a v němž v roce 2013 (tedy více než dva roky poté, co proběhla popisovaná transakce) vdával svou mladší dceru Káťu.

Že je to naprostý blábol postrádající logiku a že čísla nesouhlasí? Kdepak, kruh na obrázku se uzavřel, investigace skončila a Putin musí okamžitě pod tíhou nezvratných důkazů odstoupit a předat ruské ropné zdroje zářivě čistým západním korporacím.

(Podle barevné čáry z grafu – trasy peněz – to vypadá, že Putin na začátku vydal 2 mld. USD, aby na konci uspořádal svatbu dcery. Proč nedal např. 1 mil. USD přímo lyžařskému středisku, to investigativci z Guardianu (či ICIJ) s důvěrou ponechávají na matematických schopnostech a důvtipu svých čtenářů.)

Více k tématu:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_named_in_the_Panama_Papers

https://www.craigmurray.org.uk/archives/2016/04/corporate-media-gatekeepers-protect-western-1-from-panama-leak/

http://www.zerohedge.com/news/2016-04-03/first-panama-papers-casualty-former-iceland-premier-calls-current-prime-minister-res

http://www.theguardian.com/news/2016/apr/03/panama-papers-money-hidden-offshore

Přejít do diskuze k článku 21 komentářů