Panama Papers: Jak Putin ukradl dvě miliardy dolarů

 

V noci z neděle na pondělí byla zahájena nová kampaň na základě tzv. Panama Papers. Jde o přesně zacílenou a načasovanou mediální kampaň kolem údajného úniku přibližně tří terrabajtů informací z panamské společnosti Mossack Fonseca, jež měla organizovat praní špinavých peněz v daňových rájích pro potřeby politiků, korporací a zločineckých gangů. Informace zveřejnily Süddeutsche Zeitung a Guardian. Únik byl vyhodnocen a zpracován tzv. „Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů“ (International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ), které je přímo financováno a řízeno americkým Centrem pro veřejnou integritu (Center for Public Integrity – CPI). Zakladateli CPI je několik amerických nadací, včetně Sorosovy Open Society Foundation. Jistě je jen náhodou, že mezi politiky, kteří uvízli v sítích investigativců z ICIJ, nenajdeme žádného občana USA. A také není vůbec divné, že „většina uniklých dokumentů zůstane soukromých,“ jak sdělil Guardian.

„Otvírákem“ kampaně se stal článek v Guardianu, který z praní špinavých peněz obvinil ruského prezidenta Putina, jehož jméno se podle ruských zdrojů v žádném z uniklých dokumentů nevyskytovalo. Toto je schéma a stručný popis toho, jak Vladimir Putin rafinovaně ukradl 2 mld. USD:

Putinův blízký přítel Rodulgin, který má tříprocentní podíl v Bank Rossia, zařídil, že tato banka přes švýcarské právníky a kyperskou banku RCB poskytla v roce 2010 nebo 2011 nezajištěné úvěry ve výši více než 1 mld. USD offshorové firmě Sandalwood na Panenských ostrovech. Tu založila panamská společnost Mossack Fonseca, hlavní aktér aféry Panama Papers. Sandalwood poté půjčil 11,3 mil. USD ruské firmě Ozon, vlastníkovi lyžařského areálu Igora, v němž je Putin prominentním hostem a v němž v roce 2013 (tedy více než dva roky poté, co proběhla popisovaná transakce) vdával svou mladší dceru Káťu.

Že je to naprostý blábol postrádající logiku a že čísla nesouhlasí? Kdepak, kruh na obrázku se uzavřel, investigace skončila a Putin musí okamžitě pod tíhou nezvratných důkazů odstoupit a předat ruské ropné zdroje zářivě čistým západním korporacím.

(Podle barevné čáry z grafu – trasy peněz – to vypadá, že Putin na začátku vydal 2 mld. USD, aby na konci uspořádal svatbu dcery. Proč nedal např. 1 mil. USD přímo lyžařskému středisku, to investigativci z Guardianu (či ICIJ) s důvěrou ponechávají na matematických schopnostech a důvtipu svých čtenářů.)

Více k tématu:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_named_in_the_Panama_Papers

https://www.craigmurray.org.uk/archives/2016/04/corporate-media-gatekeepers-protect-western-1-from-panama-leak/

http://www.zerohedge.com/news/2016-04-03/first-panama-papers-casualty-former-iceland-premier-calls-current-prime-minister-res

http://www.theguardian.com/news/2016/apr/03/panama-papers-money-hidden-offshore

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Starý doktor
5. 4. 2016 4:36

Zapojení Čechů do světa anonymních daňových rájů – http://www.zvedavec.org/komentare2016/04/6846-panama-papers.htm
Otázkou je kdo a proč má zájem pustit takové věci ven a proč právě teď.
A také proč jsou tam jistí lidé, a jistí nikoliv.

Starý doktor
5. 4. 2016 5:36

Jak ukazuje diskuze k článku – na idnes ( http://zpravy.idnes.cz/diskuse.aspx iddiskuse=A160404_121356_zahranicni_ert) je to spíš propagandistický propadák. Na druhé straně nelze vyloučit, že byly sledovány i další cíle než jen Putin. Je zajímavé že sídlem konsorcia investigativních žurnalistů je Wahnington a cílem nejsou američtí podnikatelé ani sféra amerických offshorů. Nelze vyloučit že vedlejším cílem je vyvolat skandály v Evropě k jejímu oslabení a také vytvořit informační pole k převzetí či omezení činnosti neamerických offshorů či tlak na americké daňové úniky. Výsledkem by mohlo být zlepšení finanční situace USA. To jak je to blbě uděláno na druhé straně také diskredituje rusofobskou politiku… Číst vice »

fajt
5. 4. 2016 6:03

tak offšourky jsou pod plnou správou MMF, takže tady žádná anonymita neexistuje, nejlepší únik od systémových gaunerů je umění, historické a antropologické artefakty a pak prvky a nerosty, které měly od nepaměti pro lidi vždy velkou ( krvavou ) cenu … a pak jsou tady i jiné cesty a způsoby ( tř. viz pan Krejčíř a jeho tiskárna cenin), ale ty zase vyžadují mazanou spolupráci se servisní globální elitou, která ne každému může být po chuti. ..)

http://cz.sputniknews.com/nazory/20160404/2746376/cesi-starosti-putin-offshory.html

aram
aram
5. 4. 2016 7:21

Ruské zdroje cca před dvěma týdny upozorňovaly, že dojde k k další dehonestační informační kampani proti Putinovi. Zdá se, že informace měly správné. První vlaštovka vyletěla v prosinci 2015 http://ru.reuters.com/article/topNews/idRUKBN0U125920151218?sp=true a toto je zřejmě pokračování.
Zajímavé pro nás je to pravděpodobně jen co se týká našich zúčastněných, ale to je asi tak všechno co se s tím bude dělat. Tedy nic, protože to v podstatě zřejmě vůbec není nelegální. Co se týče Putina je to o ničem stejně jako byla ta první část kampaně.

Starý doktor
5. 4. 2016 7:49

USA jsou „nyní zcela jistě největším daňovým rájem na světě“, připustil pro Bloomberg Andrew Penney, výkonný ředitel Rothschildova trustu. Právě jeho skupina v Renu otevřela pobočku, protože v Nevadě platí výjimka z povinnosti uvádět údaje o klientech, zatímco na takové Bermudy už dopadl tlak mezinárodních požadavků na odtajňování údajů. A při autorizaci svého rozhovoru Penney vyškrtl původní názor, že USA „nemají zdroje, aby prosadily zahraniční daňové zákony, a ani chuť to vůbec dělat“. „Trust ale nevznikl proto, aby využíval skutečnosti, že USA nepodepsaly mezinárodní standardy poskytování údajů,“ ujišťuje mluvčí Rothschildů Emma Reesová. To John Ryan, prezident ženevského trustu Cisa, který… Číst vice »

Bety
Bety
5. 4. 2016 8:03

Putin by byl padlý na hlavu, kdyby jim skutečně poskytl takovou páku, nehledě na to, že dolary už brzy mohou mít cenu leda tak papíru, na kterém jsou tištěné.
Jen tak pro zajímavost- čtu americkou detektivku a jeden se tam rozmýšlí, zda si má vzít z úvěrové společnosti půjčku na týden (jeho výplata mu nestačí na zimník).
Úvěrová společnost si bere 48O procent!!! Tak nevím, je to chyba tisku, nebo je to skutečnost?

fajt
5. 4. 2016 10:17
Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
5. 4. 2016 10:37

Souhlasím s názory, že jde o načasovanou akci. Že je to akce pečlivě menidžovaná, k tomu se hrdě hlásí i zúčastnění investigativci: spojily se nejprestižnější deníky (tedy jejich majitelé), pracovaly týmy lidí, trvalo to přes rok, pořádaly se mezinárodní porady o prostupu prací. A taky se, zdá se, podařilo udržet mlčenlivost. Tedy práce na úrovni analytického útvaru zpravodajské služby nějaké velmoci. Nebo, řekněme, „specializovaných konzultačních firem“. Organizace, finance, orientace na cíl, management, utajení. Jsou dvě možnosti: 1. Tzv. sedmá velmoc zůstává velmocí, ukázalo se, že nezávislá investigativní žurnalistika 21. století obstojí i ve světě globalizovaného finančního kapitálu. 2. Ukázalo se,… Číst vice »

Irena
5. 4. 2016 11:37
Irena
5. 4. 2016 17:27

Proto zopakuji, že výsledky zítřejšího hlasování ani žádný zvláštní význam mít nemohou. Pocit bratrství buď je, nebo není a žádnou lopatou se ho ve druhém případě nikam nahrnout nepodaří, ani žádným podpisem asociační smlouvy ho vyvolat nikdo nedokáže. To, zda takový cit je, nebo není, se dá odhalit velice snadno: pokud vás srdce bolí, když se díváte na to, jak se Ukrajina doslova plazí na kolenou kvůli úplné hlouposti před státem, který je daleko menší, než ona sama… Možná, že mnohé obyvatele Ruska již srdce bolet přestalo, ale speciálně ve mně to vyvolává pocit studu a trapnosti, což vypovídá o… Číst vice »

K. J.
K. J.
5. 4. 2016 20:24

Je vcelku pravděpodobné, že investigativci z Guardianu již v daném ekonomickém teritoriu na vlastní kůži svého dětství a dospívání otestovali tamní, lokální variantu inkluze školství. A jsou tudíž o velký krok před námi…

jogín
jogín
5. 4. 2016 21:52

Odkaz na tento článek na Almanachu spouští stránku s hlášením „fake page“. Takže infoválka se rozbíhá.

M.C.
7. 4. 2016 7:37

No jo, vyhrabali jsme spoustu špíny a největší darebák je Putin. Že tam jeho jméno vůbec nefiguruje? No to je vidět, jak je mazaný…. Zajímavé, že ostatní tam figurují jmenovitě. Že by se Petr Kellner nebo Radovan Krejčíř nedovedli schovat za nějakého muzikanta? On by to nakonec nemusel být ani nutně muzikant, že? Materiály jsem nestudoval, nemám na to čas, tak jsem odkázán na to, co z nich vydumali jiní. A kde mají vůbec nějaký doklad toho, že prachy které tam protočil nějaký violoncellista pocházejí od Putina? On si ty bankovky podepsal? Napadá vás nějaký rozumný důvod, proč by si… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
7. 4. 2016 8:43

fajt napsal
fajt

Pane Fajt, souhlasím. Akorát je třeba zdůraznit, že i nebezpečná zbraň může být použita k dobrému cíli, a téhle, jak tak na ni koukám, bych se vůbec předem nezříkal.

Naproti tomu z dále linknutého článku plyne že: premisa 1: „tohle je třetí světová, informační válka“, premisa 2: „Putinem není možné na mezinárodním poli pohnout, jedině by se to muselo týkat netradiční sexuální orientace“.

Premisa 3, obecný předpoklad: Ve světové válce se používají zbraně hromadného ničení.

Závěr: Netradiční sexuální orientace se stala zbraní hromadného ničení.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
7. 4. 2016 8:44
PPK
PPK
7. 4. 2016 23:27

Je jasné, že právě probíhá velký mediálně politický boj mezi Západem a Východem. Západ drží aktivně iniciativu a snaží se Východ informačně diskreditovat, leč otázkou je – před kým? Před těmi, kteří jsou mu už beztak dávno ideologicky oddáni a „smlouvami“ nebo finančními injekcemi pro NGO „zavázáni“? Zdá se však, že to by byl značně hubený výsledek tak obrovského mediálního úsilí. Jenže celá věc má ještě tři další a možné aspekty, kterých si patrně Západ zatím příliš nevšímá a jež jsou: 1/ Soustřeďování NATO, různé válečné výboje a nepokoje kolem území Ruska a Číny vedou a povedou některé malé státy,… Číst vice »