Papež Pius XII zachránil tisíce Židů
Jak uvádí Daily Telegraph, bylo podle nových výzkumů zjištěno, že papež Pius XII zřejmě pomohl hromadnému odchodu asi 200 000 Židů z Německa krátce po Křišťálové noci.

Podle tohoto průzkumu, provedeného německým historikem dr. Michaelem Hesemannem studujícím vatikánské archivy pro nadaci „Pave the Way Foundation“, se papež Pius XII zřejmě podílel na hromadném odchodu asi 200 000 Židů z Německa tři týdny po Křišťálové noci. Papež Pius XII byl široce kritizován pro jeho mlčení během Holocaustu a jeho nechuť jednoznačně odsoudit Holocaust, nacistický režim nebo exkomunikovat Hitlera. Nový výzkum však ukazuje, že vnímání Pia XII jako „Hitlerova papeže“může být historicky nesprávné.

Křišťálová noc, pojmenovaná podle skla z rozbitých výloh židovských obchodů, připadla na noc z 9. Na 10. listopadu 1938. Devadesát jeden Žid v Německu a v Rakousku byl zabit v protižidovských pogromech a desetitisíce jich byly zatčeny a odeslány do koncentračních táborů. Tisíce domů, budov a synagog bylo zničeno.

Hesemann uvádí, že kardinál Eugenio Pacelli – budoucí papež Pius XII. – napsal 30. listopadu 1938 dopis, ve kterém nabádal katolické arcibiskupy po celém světě, aby žádali víza pro „neárijské katolíky“ a židovské konvertity ke křesťanství, kteří chtěli uprchnout z Německa.

Podle Hesemanna existuje důkaz, že obyčejným Židům by byla udělena víza s označením „konvertivní Židé“ a „neárijští katolíci“, které měla sloužit ke skrytí jejich skutečného účelu před nacisty.

Elliot Hershberg, předseda nadace „Pave the Way Foundation“, uvedl ve vyjádření pro Daily Telegraph:  „Věříme tomu, že mnoho Židů, kteří úspěšně opustili Evropu, neměli naprosto tušení, že víza a cestovní dokumenty byly získány prostřednictvím tohoto vatikánského úsilí. Vše, co se nám doposud podařilo zjistit, naznačuje, že známé negativní vnímání papeže Pia XII je nesprávné“.


Z anglického originálu Pope Pius XII saved thousands of Jews přeložila Clair.

 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments