Pár odstavců

 

JÁ, OBČAN TÉTO ZEMĚ, KTERÁ SE ČESKOU ZOVE, ČLOVĚK NADANÝ, PRACOVITÝ A SCHOPNÝ TVOŘIT, PROMLOUVÁM TÍMTO ZPŮSOBEM K SVÝM SPOLUOBČANŮM A POSLEDNÍ DEMOKRATICKY ZVOLENÉ VLÁDĚ, KTERÁ, STEJNĚ JAKO VLÁDY PŘEDEŠLÝCH DESETILETÍ, OČIVIDNĚ FUNGUJE JAKO NÁSTROJ, S JEHOŽ POMOCÍ NAŠI ZEMI OVLÁDAJÍ CIZÍ MOCNOSTI.

PTÁM SE, NESTAČILO VÁM TO JEŠTĚ, ABYSTE POCHOPILI, ŽE SKRZE ČISTĚ MATERIÁLNÍ POHLED NA SVĚT SE NAŠE RAJSKÁ ZAHRADA PROMĚNILA V PEKLO? ŽE NELZE VYČÍSLIT HODNOTY, KTERÉ NÁM DÁVÁ ZEMĚ, NAŠE MATKA. POKLADY, KTERÉ SI NOSÍME VE SVÉM SRDCI. ÚSILÍ NAŠICH PŘEDKŮ A NADĚJE NAŠICH DĚTÍ. LIDOVÁ MOUDROST OD PRADÁVNA UČÍ, ŽE NENÍ MOŽNÉ JINAK ÚSPĚŠNĚ HOSPODAŘIT NA ZEMI, NEŽ V SOULADU S NEJVYŠŠÍ INTELIGENCÍ A LÁSKOU. ZE SEMEN LIDSKÉ HLOUPOSTI A SOBECTVÍ JEŠTĚ NIKDY NEVYROSTLO NIC JINÉHO NEŽ PLEVEL, KTERÝ, JAK SE DNES ZDÁ, HROZÍ OPĚT ZADUSIT DOBRÉ ČESKÉ ZRNO, KLÍČÍCÍ NA JAŘE NAŠÍ NÁRODNÍ OBRODY.

VOLÁM ZA VŠECHNY ČESKÉ UMĚLCE, SPOLUTVŮRCE NÁRODNÍHO UMĚLECKÉHO POKLADU, ZA VŠECHNY DOBRÉ DUŠE, KTERÉ SE POTICHU V KOUTKU OBĚTOVALY, ZA VŠECHNY POPELKY, MYŠÍ KOŽÍŠKY. ZA VŠECHNY NENÁPADNÉ SVĚTLUŠKY, KTERÉ NÁM TRPĚLIVĚ SVÍTÍ NA CESTU. ZA VŠECHNY STROJVŮDCE A ŘIDIČE AUTOBUSŮ. ZA SESTRY V NEMOCNICI. ZA STUDENTY. ZA UČITELE, LÉKAŘE A GENIÁLNÍ VĚDCE, KTERÉ NÁŠ NÁROD DAL SVĚTU. ZA SPISOVATELE A BÁSNÍKY. ZA ČESKÉ MUČEDNÍKY. ZA BLANICKÉ RYTÍŘE, KTEŘÍ ČEKAJÍ NA POVEL. ZA NAŠE MRTVÉ PANOVNÍKY. BRATŘI A SESTRY, PRAVIL KDYSI NÁŠ PATRON, SVATÝ VÁCLAV, PŘESTANEME-LI SE ŠTÍŘIT MEZI SEBOU, DOKÁŽEME VZDOROVAT CELÉMU SVĚTU.

PROČ ČEKAT, AŽ NAŠE LOĎ DOPLUJE DO BÁJNÉ AMERIKY? PROČ NEPOSTAVIT PESTROBAREVNÝ MOST NAPŘÍČ PROTIVNOU A ŠEDOU REALITOU A NAŠÍ NEJBUJNĚJŠÍ FANTAZIÍ? PROČ NEVYTVOŘIT NÁRODNÍ NOEMOVU ARCHU ČESKÉ DUCHOVNÍ TVOŘIVOSTI, VZOR VŠEMU LIDSTVU?

KLÍČE KE ŠTĚSTÍ SE UKRÝVAJÍ V NAŠÍ MYSLI. PŘESTAŇME SE UŽ KONEČNĚ TRÁPIT ZBYTEČNÝMI MINDRÁKY. PŘESTAŇME SE BÁT. PŘESTAŇME O SOBĚ POCHYBOVAT. ŽIVOT JE NEKONEČNÁ CESTA, PROCHÁZEJÍCÍ BRÁNOU SRDCE. OTEVŘME SE NADĚJI. SNAŽME SE NAPLNIT SVÉ POSLÁNÍ. BRAŃME SVOJE PRÁVO ŽÍT PODLE NAŠÍ NEJLEPŠÍ VÍRY. CHOVEJME SE K SOBĚ SLUŠNĚ. ZAČNĚME MLUVIT PRAVDU, BUĎME SAMI SEBOU, POMÁHEJME SI, DĚLEJME, CO NÁS DOOPRAVDY BAVÍ. VAŽME SI JEDEN DRUHÉHO A CHRAŇME SVÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PŘESTAŇME KRÁST A PODVÁDĚT. ODPUSŤME SI NAVZÁJEM SVÉ CHYBY. SPLAŤME SVÉ DLUHY. PŘESTAŇME SE FAULOVAT. VRAŤME SE K FAIR PLAY. VZPOMEŇME NA DESATERO. NASTOLME JASNÁ A SPRAVEDLIVÁ PRAVIDLA HRY. JE TO ÚPLNĚ LOGICKÉ—PRAVDA A LÁSKA JSOU NEJLEPŠÍM LÉKEM PROTI LŽI A NENÁVISTI. SPOJME SVÉ SÍLY A ZAZVOŇME HVĚZDÁM VE SNAZE DOSÁHNOUT IDEÁLU SVOBODY.

Signatáři petice:

  1. Dominika Dery, česká básnířka a anglicky píšící autorka
  2. Jaroslav Furman, Černošice
  3. Stanislav Blaha, Nový Bydžov
  4. Jaroslav Waschek, Trhové Sviny
  5. Clair Havlová, Chicago, Illinois
  6. Mirka Pařízková, Brno
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments