Pazderka má pravdu, až na dva drobné detaily

Včera, tj. 25. září, vyšel na Aktuálně.cz rozhovor se známým televizním zpravodajem Josefem Pazderkou. Při čtení toho rozhovoru jsem byl docela dost udivený jeho názory. Kupodivu, k mému překvapení, jsem naprosto souhlasil s jeho pohledem na svět, akorát stačilo vyměnit dvě slova – slovo Rusko za USA a ruský za evropský, jinak všechno sedí i dle mého gusta. Takže pár citací, abychom byli v obraze, citace jsou kurzívou:

Putin tu vede propagandistický blitzkrieg

To je nadpis, ten možná Pazderka ani nevymyslel, nýbrž dodal redaktor. (Blitzkrieg – blesková válka – je bojová doktrína založená na rychlém a hlubokém průniku motorizovaných a mechanizovaných jednotek obranou nepřítele. Myšlenkou je rychlé obsazení velitelských a zásobovacích uzlů nepřítele, přetnutí jeho klíčových komunikací a narušení komunikace a smysluplného uspořádání jeho bojových formací.) Takže Putin bleskurychle pronikl do západní propagandistické mašinérie a narušil „smysluplná“ vyjádření jak západních politiků, tak i žurnalistů, udělal jim v tom prostě zmatek.

Česko uvěřilo ruské propagandě.

To je pěkné konstatování, Česko uvěřilo ruským novinářům a neuvěřilo Pazderkům a Karasům, asi neodvádějí práci na slušné a přijatelné úrovni, přitom jsou v dostatečné míře honorováni penězi televizních diváků, holt měli by hledat skutečně jiné zaměstnání a jinde, kde by snad byli Česku i prospěšní.

V Rusku se naopak pod taktovkou Vladimira Putina vyvinul – respektive vrátil do hry – obrovský mediální stroj, v němž nejde o fakta a v němž se realita uměle vytváří tak, aby se cílevědomě dávkovala a interpretovala ruskému a ukrajinskému publiku. A chcete-li, tedy postsovětskému publiku.

Má pravdu, v našich (potažmo západních) médiích skutečně vůbec nejde o fakta a média realitu uměle vytváří. S takto formulovanou větou nelze než souhlasit, stačí pouze vyměnit ono v Rusku a nahradit v Evropě.

Až do čtvrtého září tak vládu v Kyjevě nazývaly juntou a nového prezidenta Petra Porošenka zločincem. Pak ale najednou všechny ty kanály změnily rétoriku, jako když utne – a vlastně jako na povel. Začaly mluvit o „Novorusku“ a Porošenko – včetně ukrajinské vlády – byl najednou zmiňován bez jakýchkoliv emocionálních, natož urážlivých, přívlastků.

Tady si Pazderka moc vymýšlí. Putin hned po volbách uznal Porošenka za legálně zvoleného presidenta. O Novorosii Putin veřejně mluvil ještě dávno před Majdanem. Vládu v Kyjevě juntou nazývali vždy a nazývají ji tak podnes. Však taky to bezesporu junta je, vždyť ji nikdo nevolil, k moci se dostala násilným převratem. Je docela možné, že tato fakta Pazderka skutečně neví, neboť jako válečný dopisovatel nemá čas sledovat zprávy.

Ukrajinští vojáci měli – podle velmi emotivního vystoupení této Pišňakové – ukřižovat před shromážděnými lidmi tříleté dítě. Pro výstrahu. Jeho mámu prý drželi, aby mu nemohla pomoci, takže se musela dívat na své zkrvavené a trpící dítě. A tuhle reportáž měla hlavní televizní stanice – jedna z nejsledovanějších v Rusku – ve své nabídce opravdu velmi dlouho. Podobných příkladů jsou desítky.

Škoda, že Pazderka neuvedl více podobných příkladů. Prezident Putin, a ani náš president Zeman, nemá žádnou možnost ovlivnit, co budou soukromé televize vysílat a co budou noviny Blesk otiskovat, i kdyby to byly desítky ba stovky vyložených nesmyslů.

Ruská média kromě reálných věcí – vytvářejí obludné pseudoreality, které míří na nejnižší pudy, temné instinkty, emoce a nenávist. V téhle dosti dovedně vedené informační válce jsou fakta až druhořadá. A že někdo přijde na to, že je to vše lež anebo hodně zkreslený příběh? Nic se neděje: v záplavě informací to „není až tak moc důležité, nač z toho tedy dělat vědu“? Přitom důkazů o najatých figurantech je už tolik, že si můžete o motivech redakcí, novinářů, ale i samotných figurantů myslet cokoliv.

To je přece od Pazderky pěkné konstatování, vždyť to zná z vlastní zkušenosti. No a my, pokud vyměníme ruská média za česká média, či evropská média, ba dokonce americká média, můžeme pouze souhlasit s tím, že médiím nejde vůbec o fakta, a že média působí na nejnižší pudy, temné instinkty, emoce a nenávist, to přece také všichni víme. Připadá mi to, jakoby volně citoval Noama Chomského. Hned nám také přijde na mysl, jak Saddámovi vojáci vyhazují na podlahu nemluvňata z inkubátorů, jak Colin Powell v OSN ukazuje nezvratné důkazy a fotografické doklady o zbraních hromadného ničení v Iráku, jak Kaddáfí krmí své vojáky viagrou, jak letadlo narazí do Pentagonu, jak dvě letadla, která řídí Usáma z jeskyně v horách, shodí tři mrakodrapy, jaký Hashim Thaçi je vynikající demokrat, jak banderovci bojují za svobodu a demokracii, jak privatizace byla fajn, jak… atd., atp. Ano, Pazderka má pravdu, o figurantech a motivech redakcí a o novinářích si můžeme myslet fakt cokoliv.

Další věta je na doplnění:

Ruská (česká) média mají primární cíl: hájit tvrdě linii Kremlu (neoliberalismu). A když to nejde jinak, tak si tu „realitu“ zkrátka vytvoří. Je jasné, že takhle zfalšované zprávy by byly v otevřené společnosti snadno odhalitelné a v konečném důsledku kontraproduktivní.

I zde musíme dát Pazderkovi za pravdu, jenom aby si to on sám přiznal, že jeho zprávy jsou kontraproduktivní.

Jejich informace proudí proto na Západ mimořádně sofistikovaně. Ať už přes internet, či sociální sítě, na nichž se objevují neověřitelné informace. Jejich autoři dobře vědí, že nemohou obrátit realitu úplně naruby. Zato ji ale mohou zpochybnit… což se jim mimochodem i daří.

No a proto mám rád internet, oficiální noviny moc nečtu a televizi sleduji jenom výjimečně.

Závěrem první části rozhovoru Pazderka dokonce přiznává toto:

Část ukrajinského vedení, ale i tamních médií si navíc odmítá připustit, že na východě země žijí lidé, kteří už nechtějí s Kyjevem nic mít, anebo jsou pod vlivem válečného utrpení vůči Kyjevu opravdu velmi nepřátelští. A pokud tohle jako zpravodaj zaznamenáte (a já se snažím to nepřehlížet), tak to budí v Kyjevě velkou nevoli a nelibost, protože to „jednoduše není možné… anebo jsou lidé manipulováni a nevědí, o co jde“. Válečná realita je vždy dost složitá a vždy se také zákonitě jedné či druhé straně to či ono nehodí.

Souhlas, ale Pazderka to přehlíží, i když říká v závorce, že se snaží to nepřehlížet!

Druhá část rozhovoru se zpravodajem České televize na Ukrajině Josefem Pazderkou už není tak zajímavá. Vadí mu, že většina obyvatel Česka má nedůvěru k Unii a k NATO. No a právě k tomu nemalou měrou přispívá i on. Oproti Pazderkovi mi nevadí ta nedůvěra k EU a k NATO, to má pádné racionální důvody, dokonce jsem pro vystoupení z NATA, nikoliv ale z EU.

Dle Pazderky Ukrajina se už začíná chovat alespoň trochu podle evropských norem. No potěš pánbů. Jestliže chování Ukrajiny má být normou pro Evropu, tož nezbývá než zvolat „Nechť žije fašismus“. A kdo tak nebude volat, čeká ho koncentrák. Pěkné vyhlídky má EU, že? Pazderka si stěžuje, že velká část obyvatel Česka tomu nerozumí a naši politici už vůbec ne, ale on, Pazderka, tomu rozumí dokonale, no je to takový povzdech: on tvrdě pracuje a odměna a výsledky práce žádné, Češi ho neberou.

Až bude za pár let (po dalším převratu) Pazderka podávat přihlášku do nějaké komstrany, použije určitě tzv. „Štětinovu metodu“, která zní: Já jsem s neoliberály musel výti, ale mým cílem bylo zničit neoliberalismus a pravici, protože jenom tak jsem mohl rozkládat onen systém zevnitř.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
27. 9. 2014 18:49

Opět výborné :-)

Sugar Ray
Sugar Ray
27. 9. 2014 19:17

Pazdrát ještě zapoměl zmínit , že dochází ze strany separatistů a Ruska k častýmu a neopodstatněnýmu užívání slov fašismus a genocida a tudíž dochází k inflaci těhle pojmů . Pazdrát se domnívá že všichni tady v Česku hltaj nějaký ruský tv stanice ? Figuranti s rozm?dlou hlavou , nebo komplet upálený za živa ? To je kus prostituta . No jo je to přesně tak slovní hříčka za 1000 , přesmyknutím dvou slov odhalte tajenku . Sociální Networ , ČT Pazdrát usvědčuje sám sebe ze všech těch mediálních svinstev jak píše autor , nemám dalších otázek vaše ctihodnosti ČTčák v… Číst vice »

moje jméno
moje jméno
28. 9. 2014 8:19

výborně s Pazderkou polemizuje vlk na svém blogu. Nazval jej zlodějem času, protože strávil 10 hodin vyhledáváním protiargumentů. Doporučuji k přečtení
http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/09/27/uctovani-se-zlodejem-casu-josefem-pazderkou-z-ceske-televize/