Pel-mel o Covid-19 (díl 35.)

 

Výber dezinformácií roku 2020 podľa Antipropaganda.sk

Michal Franek

30. 12.

Aj v roku 2020 ponúkame prehľad dezinformácií, ktoré sa šírili našim informačným priestorom v uplynulých 12 mesiacoch. Dôležitými témami bol samotný koronavírus, plošné testovanie a očkovanie proti ochoreniu. Veľkú pozornosť dezinformátori venovali voľbám amerického prezidenta. Ako už býva zvykom, tento kalendárny rok bol plný ruskej propagandy, pričom v šírení klamstiev nezaháľali ani Kotlebovci.

Celý článek najdete na webu Antipropaganda.sk

***

SOUHRN 2020: Nejúspěšnější byly koronavirové konspirační teorie a dezinformace o amerických prezidentských volbách

Kolektiv autorů Manipulátoři.cz

3. 1.

Máme za sebou rok 2020. Přinášíme tedy souhrn témat, o kterých se nejčastěji šířily dezinformace. V úvodu však chceme poděkovat všem čtenářům za přízeň v loňském roce. V roce 2020 totiž zájem o náš projekt znovu stoupl. Bezprecedentní byl v tomto smyslu říjen, když náš web zaznamenal za tento měsíc přes půl milionů návštěv. Potěšujícím zjištěním je i fakt, že přibližně 35 % návštěvníků se k nám dostalo za pomoci vyhledávačů. Potěšující je to z toho důvodu, že v tomto případě se jednoznačně jedná o návštěvníky, kteří jsou ochotní si aktivně ověřovat informace. Stále nejčastěji lidé na náš web zavítají z Facebooku, po vyhledávačích následuje Twitter.

Celý článek najdete na webu Manipulátoři.cz

***

Jaroslav Bašta: Pohromy přicházejí podle abecedy

Jaroslav Bašta

3. 1.

Protože moderní doba běží stále prudším tempem, zvykli jsme si na konci roku vybírat slovo, které ten uplynulý časový úsek nějak vystihuje, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz. Vloni se jím stal COVID-19, mimořádně i s odkazem na kontinuitu s minulostí. Snad abychom nezapomněli, že žádný problém nepřichází jako blesk z jasného nebe. Uvažoval jsem o tom, zda by naopak na počátku roku nového nešlo odhadnout a pojmenovat trampoty, které nás budou trápit letos. Podobně jako v případě COVIDu se nám musely ohlásit již v uplynulých měsících. Napadl mě jediný termín splňující obě mnou zvažovaná kriteria – demence, možná digitální. V abecedě písmeno D následuje po C, a zcela zjevně se stala součástí právě probíhající pandemie. Zejména u nás při pohledu na vládní opatření a jejich praktickou aplikaci se v diskuzích na sociálních sítích, nebo v komentářích nezávislých publicistů objevuje toto označení pravidelně. Nabízí se to docela logicky, protože demence znamená duševní úpadek. Její aktuálně nejnebezpečnější forma digitální demence pak představuje duševní úpadek způsobený digitálními médii.

Celý článek najdete na webu První zprávy

***

Racionální, nekonspirační důvody, proč odmítnout vakcínu na nCOV-19

Jan Mrcasik

3. 1.

Vláda chce nejméně 60 % Čechů povinně-dobrovolně vnutit vakcínu proti COVID a jako jsme si za poslední měsíce již zvykli, jejím nejlepším spojencem jsou konspirační teoretici. Díky nim se totiž vláda může úplně vyhnout jakékoli debatě o racionálních alternativách či negativech a předstírat, že každý kdo nesouhlasí s vládní linií je buď blázen, nebo zmanipulovaný hoaxy a fake news. Přesto průzkumy ukazují, že většina dospělých Čechů vakcínu proti COVID odmítá – včetně 64 % VŠ vzdělaných a mnoha zdravotníků z první linie. K tomu odmítání mají významné, racionální, absolutně nekonspirační a nenapadnutelné důvody. Připomeňme si je nyní pro dobu, až vláda s médii pojedou nepravdivou agitaci, že neexistují racionální argumenty proti COVID-vakcinaci prostě proto, že to tvrdí vláda a její poradci.

Celý článek najdete na webu D-FENS

***

Je čas zklidnit společnost a nebýt vězni koronaviru, říká rektor Zima

Jiří Kubík

3. 1.

Rektor Univerzity Karlovy, lékař a biochemik Tomáš Zima v rozhovoru pro Seznam Zprávy otevřeně popisuje stav společnosti na prahu roku 2021. „Jsme pokusní králíci v rukou teoretických imunologů, matematiků a experimentátorů.“

Celý článek najdete na webu Seznam Zprávy

***

Blanický manifest

Daniel Landa et al.

3. 1.

Blanický Manifest byla původně protestní petice proti déle trvajícímu odebírání občanských svobod vyhlášená 6.7.2020 na Vyšehradě. Ze stejné emoce se následně zrodila stejnojmenná píseň, k níž je právě dnes zveřejněn videoklip. Kromě autora Daniela Landy se v něm objeví dalších pět frontmanů známých kapel. Jsou to Franta Černý z Čechomoru, Pepa Vojtek ze skupiny Kabát, Vašek Bláha z Divokýho Billa, dále Roman „IZZI“ Izaiáš z Dogy a Protheus z Dymytry. Na housle hraje Jiří Vopava.

Více na CNN Prima News

***

Očkování proti koronaviru v Německu je propadák, kritizují politici

Jitka Zadražilová

4. 1.

Zatímco Velká Británie a Izrael mají na počátku nového roku naočkován přes milion lidí, v Evropě vakcinace vázne. Navzdory propracovaným plánům, ochranu proti nákaze koronavirem dostal v Německu jen zlomek lidí, píše server deníku Bild. Důvodem debaklu je nedostatek vakcín, který má na svědomí kancléřka Angela Merkelová. Prosadila, že země v létě přerušila rozběhnuté vyjednávání o vakcínách a nákup se z jednotlivých států přenesl na Evropskou unii, píše Bild.

Celý článek najdete na webu Novinky.cz

***

Prymula: Jsem pro očkovací průkazy. Jejich zavedení bude nezbytné v celé EU

Dáša Šamanová

4. 1.

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude zavedení očkovacích průkazů nezbytné jak v Česku, tak i na úrovni celé Evropské unie, řekl televizi CNN Prima NEWS. S tímto průkazem by lidé mohli mít výhody například při vstupu do restaurací nebo během cestování. K imobilním lidem starším osmdesáti let budou podle Prymuly jezdit zdravotní týmy, které je naočkují doma. „Jsem pro zavedení očkovacích průkazů, protože bez nich si nedovedu představit praktickou realizaci, jak by se ověřovalo, jestli jedinec byl očkován, nebo nebyl. A v podstatě pokud budou na úrovni Evropské unie celé různé provozy, které budou vyžadovat buď očkování, nebo aktuálně platný test, je takový systém asi nezbytný,“ řekl televizi CNN Prime NEWS Prymula. V Česku už začaly s očkováním proti koronaviru všechny kraje. Přednostně vakcínu dostávají zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné pacienty s covidem. Od 15. ledna má začít vakcinace lidí starších osmdesáti let.

Celý článek najdete na webu CNN Prima News

***

Objevil se další kmen covidu. Na jihoafrickou mutaci možná nebude účinkovat vakcína

Vilém Besser

4. 1.

Velké pochybnosti okolo účinnosti vakcíny, kterou se v současnosti očkuje v mnoha zemích na světě, nyní ještě zesílily. Po rozjitřené debatě o tom, zda bude látka působit proti mutaci, která se objevila ve Velké Británii, přišla podle New York Post další znepokojivá zpráva. Nový, zatím neznámý kmen, který se v prosinci podařilo identifikovat v Jižní Africe, je totiž pro odborníky velkou neznámou. John Bell z Oxfordské univerzity připouští, že by vakcína od společnosti Pfizer, ani ta od AstraZeneca nemusela na novou mutaci fungovat. „Pokud chcete vědět můj vnitřní pocit, myslím, že vakcína bude účinná proti kmenu z Kentu, ale o tom jihoafrickém to říct nemohu. Podle mého je nad tím je velký otazník, “ řekl vědec deníku Daily Mirror.

Celý článek najdete na webu Forum24

***

Jihlavská nemocnice má sto nakažených pracovníků, na pomoc jí přijde armáda

Dalibor Mašek

4. 1.

Provoz v nemocnicích Kraje Vysočina se výrazně komplikuje s rostoucími počty nakažených pracovníků. Nejhorší je situace v Nemocnici Jihlava, která eviduje okolo stovky nakažených zdravotníků, proto byla na pomoc přivolána Armáda ČR.

Celý článek najdete na webu Jihlavská drbna

***

Premiér Johnson oznámil celoplošný lockdown v Anglicku

TASR

4. 1.

Britský premiér Boris Johnson oznámil v pondelok večer nový celoplošný lockdown v Anglicku. Ľudí požiadal, aby avizované opatrenia dodržiavali už od tohto večera, hoci parlament ich bude schvaľovať v stredu. Očakáva sa, že v poradí tretí takýto lockdown potrvá najmenej do polovice februára v rámci boja proti novému rýchlejšie sa šíriacemu variantu koronavírusu.

Celý článek najdeten na webu Teraz.sk

***

Nitriansky okres čaká špeciálny trojtýždňový lockdown, Matovič avizoval tvrdé opatrenia

cr, mp

5. 1.

Vláda mimoriadne zasadne v stredu a prijme špeciálne rozhodnutie, ktoré sa bude týkať iba okresu Nitra. Ľudia v tomto okrese budú môcť ísť do práce len vtedy, keď budú mať aktuálny negatívny test na koronavírus nie starší ako sedem dní. Oznámil to premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý prišiel v utorok priamo do Nitry. Podľa neho je na Slovensku dosť tvrdý lockdown.

Celý článek najdete na webu Pravda.sk

***

Z. Krištúfková: Sledovanie vakcín pokračuje aj po registrácii

5. 1.

Epidemiologička Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinačnej spoločnosti, informovala na sociálnej sieti ministerstva zdravotníctva, že „testovanie vakcíny a jej vedľajších účinkov“ vlastne prebieha priamo na obyvateľstve, resp. momentálne na zdravotníkoch, ktorí sa očkujú v 1. fáze. Upozorňuje, že výrobca (Pfizer BioNTech) nedodal údaje o účinnosti a bezpečnosti lieku v takom rozsahu, ako sa štandardne vyžaduje, preto má vakcína iba podmienečnú registráciu. Napriek tomu sa ňou očkuje! Prinášame Vám jej príspevok v plnom znení.

Celý článek najdete na webu Zem & Vek

***

Wuchanská chřipka: COVID going vaccinated!

Challenger

6. 1.

Samotná vakcinace z hlediska medicínského nepředstavuje tak vážný problém, jak tvrdí odpírači vakcinace. Ti argumentují desítky let starými případy (zvýšená incidence syndromu Guillain-Barré a CIDP při vakcinaci z let sedmdesátých) nebo vysloveně případy vylhanými (jako je například údajný autismus indukovaný vakcinací proti spalničkám). Já vidím v současnosti především problémy právní a společenské. Navzdory relativní biologické bezpečnosti vakcín totiž jedna věc je, když se jedinec snaží chránit se před infekcí a přijímá i odvrácenou stranu této snahy, a úplně jiná věc je, když se stát a jeho úředníci snaží násilím nebo pod pohrůžkou násilí či jiné závažné újmy narušovat něčí tělesnou integritu a přičemž tvrdí, že je to pro vaše dobro. Co je dobro si totiž pro sebe definuje každý jednotlivec. Vakcína navzdory její relativní bezpečnosti může mít u minimálního množství lidí potenciálně závažné účinky. Zájem být vakcinován není zájmem jednotlivce ale především zájmem státu. Pakliže má stát zájem na tom, aby mu lidé šli v záležitosti očkování na ruku, měl by především garantovat odškodnění těch, kteří by nějaké nežádoucí účinky přeci jen měli, protože je zřejmé, že pokud dostanete kupříkladu závažné autoimunitní onemocnění s kompletní paralýzou kosterního svalstva, je vám celkem jedno, že jste jeden z milionu.

Celý článek najdete na webu D-FENS

***

Rodiče rakouských školáků: Před návratem dětí je nutné učitele povinně očkovat

Vít Chalupa

6. 1.

Povinné očkování všech učitelů proti koronaviru a testy na onemocnění COVID-19 jednou za týden pro všechny žáky. To požaduje organizace sdružující rodiče školáků v sousedním Rakousku. „Rodičovské odbory“ navíc apelují na to, aby se žáci do školních lavic nevraceli již 18. ledna letošního roku, jak plánuje tamní ministerstvo školství, ale až o týden později. Právě v tom týdnu by měli učitelé absolvovat očkování a žáci a studenti testy. Až poté hodlají rodiče „schválit“ účast dětí na normální prezenční výuce.

Celý článek najdete na webu CNN Prima News

***

Vědcům Světové zdravotnické organizace, kteří vyšetřují původ koronaviru, Čína nepovolila vstup do země

Timea Krauszová

6. 1.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhan Ghebreyesus tvrdí, že dva vědci z týmu OSN již byli na cestě do Wu-chanu, když se dozvěděli, že jim čínské úřady neschválily potřebné dokumenty pro vstup do země. S Čínou se přitom měli společně dohodnout už předem, píše CNN.

Celý článek najdete na webu Refresher.cz

***

Krematoria na Ostravsku nestíhají. Několik desítek těl převezou do jiného města

adp/ČTK

6. 1.

Nejhorší situace vytíženosti krematorií je v Moravskoslezském kraji, odkud se chystá převoz 50 těl do jihomoravských Hustopečí. Do pátku má Ústřední krizový štáb pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka statistiku vytíženosti krematorií v jednotlivých krajích. Nejvíc volných kapacit má Praha.

Celý článek najdete na webu Náš region

***

Vakcína Moderny dostala zelenou pro užití v EU. Souhlasila i Evropská komise

Petr Musil

6. 1.

Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva oznámila povolení již druhé očkovací látky proti covidu v tiskové zprávě. Členské státy budou mít spolu s vakcínou firem Pfizer a BioNTech, kterou již začaly všechny země používat, k dispozici celkem 460 milionů dávek. EU má dalších jeden a půl miliardy dávek nasmlouváno u dalších čtyř výrobců, jejichž přípravky na schválení teprve čekají.

Celý článek najdete na webu CNN Prima News

***

Facebook a YouTube chcú mazať nepravdy o vakcínach. Prečo to nie je dobrý nápad?

Jozef Jurík

6. 1.

Ak je údajné zľahčovanie ochorenia COVID-19 dôvodom na cenzúru, čo potom zľahčovanie vedľajších účinkov vakcín? O prípadných dlhodobých nežiaducich účinkoch vakcín proti COVID-19 nemáme empirické dôkazy a z povahy veci zatiaľ ani byť nemôžu. Vakcíny odmietajú aj mnohí zdravotníci.Veľa ľudí však vyjadrujú svoje optimistické alebo pesimistické presvedčenie k tejto téme. Obe presvedčenia bez exaktného empirického základu by mali byť teda mazané?

Celý článek najdete na webu Hrot.info

3 4 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
7. 1. 2021 7:33

Tak jsem kdesi zachytil zprávu, že v Izraeli /premiant v píchání – vakcíny/ docházejí k poznatkům, že předmětná ochrana /sic/ nezabraňuje početí infekce. Prostě, doktoři si zapíchají, a opíchaný může stejně přijít do jiného stavu s covidem. Dneska velmi žánrové. Problém je , že než jsem od tabletu přešel k note booku, tak se mi otevřená okna nějak pomíchala a zprávu nemůžu dohledat. Nicméně ještě to zkusím. A jen tak na okraj – občan Babák se nechal slyšet, ze následující dva roky budou pro naši zemi nesmírně složité. Ten odpuDIVÝ zbabělec už nevkládá naděje do jara s vakcínou, nýbrž už… Číst vice »

Irena
7. 1. 2021 7:57

https://www.youtube.com/watch?v=Rm0y7rrf27s

Jak se „počítají“ hlasy na volbách v Georgii na kanálu

Na náhradním kanálu Saňi, protože ten původní mu na nějakou dobu prostě stopli,
předpokládám, že mu zakázali nahrávat nová videa.

fajt
fajt
7. 1. 2021 8:00

poláci měli ( a maj) větší koule, když se to u nich rozjelo, tak jejich tv jezdila po špitálech, samitkách a nemocných, v podstatě odkázaných na osud a vše dělnické třídě pouštěli v prime time – i přesto jejich vzteklí adamité, kteří v tu chvíli dostali nějaký záchvat, se kumulovali na náměstích ( jak teď američané před kongresem) a covid necovid vyřvávali bez maseček do světa, že jedině oni maj prawde a ani jakýsi chemický prevít globalistů je nemůže v boji zastavit – na druhé straně pro své nakažené pomoc od společnosti nečekali, nechali finální rozhodnutí na bohu. ..

orinoko
orinoko
7. 1. 2021 8:27

Vkládám, co jsem napsal jinde k fotkám z dobytí emerického Kongresu. Co prý tomu říkáme? “ Co? Výuka v přímém přenosu. Říká se tomu přímá demogracie. Nebo také útok na Zimní palác. Nebo také – show must go on. Je zvláštní, že mohli až tak daleko, když ten profízlovaný stát ví přece fšechno. Mělo to být i varování? Opravdu nezávidím vyznavačům covida jejich dneska už roční přesvědčení, že nahnat lidi do koncentráku, aby se svět mohl stát lepším, je nejskvělejší řešení ze všech. Covid mutuje každou chvíli. Tu v Londýně, momentálně zase v JAR. Je to horší než s komunistickou… Číst vice »

orinoko
orinoko
7. 1. 2021 8:43

Covid pass jako Doložka nejvyšších výhod.
Politika apartheidu jako Reset do doby kamenné.
Český Moravec jako občan Babák.

https://www.youtube.com/watch?v=g_YqnHue86Q

fajt
fajt
7. 1. 2021 9:56

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/mezi-ctyrmi-mrtvymi-z-utoku-na-kapitol-je-veteranka-letectva-40347072 – americký majdan má svého ( reálného) Šmída, doufám, že Trump svou revoltu dotáhne až do konce a podvodníky prezidentských voleb potrestá ultimátně, God help him with that. ..)

Irena
7. 1. 2021 9:58

Až na pitomé zmínky o bolševicích je to to nejlepší shrnutí o koronaviru, jaké jsem četla, speciálně s tou argumentací na předchozí „chřipky“ a následky „očkování“

Racionální, nekonspirační důvody, proč odmítnout vakcínu na nCOV-19

orinoko
orinoko
7. 1. 2021 16:24

Nevím, jestli je to tak, ale čísla z úmrtí vyjádřená v Českých korunách se mají takto: Úmrtí v nemocnici bez covidu – 4000,- Kč, s jakýmkoli covidem – 60 000,- Kč. Jak dlouho tohle můžou přežít zdravotní pojišťovny? A jak dlouho může stát žít bez běžného každodenního provozního příjmu? Co si vlastně ten kripl v čele české vlády představuje? S útokem na Capitol v júúúú es ej hluboce nesouhlasí, zatímco útoky ulice Na Bělidle jsou žádoucím jevem. Tento otřesný úkaz lidského a politického úpadku a šejdířství musí skončit. Podobných volů ve vrcholné politice Česka máme celé cisterny. Horší už to… Číst vice »