Peníze pro život, a ne pro smrt

Berty Isabel Cáceres Flores

Kdy nastane ten den, kdy kriminální jednání bude označeno jako kriminální a trestáno a kdy bankovní systém přestane být nositelem válek a dalších zločinů?


Prolog

Berta Cáceresová získala v roce 2015 prestižní Goldmanovu cenu za ochranu životního prostředí neboli „zelenou Nobelovu cenu“ za vedení vítězného odporu domorodých obyvatel proti výstavbě přehrady Agua Zarca. Jako aktivistka pomohla sjednotit honduraské lidové hnutí do společné fronty odporu proti pravicovým režimům, které se chopily moci poté, co honduraské bezpečnostní síly provedly v roce 2009 převrat. Násilné předání moci s sebou přineslo vražedný nárůst obecního a státního násilí a vysloužilo si veřejné odsouzení Obamovy administrativy, ačkoli ministerstvo zahraničí jej nikdy oficiálně neklasifikovalo jako vojenský převrat. Hluboké vazby honduraských sil na Spojené státy byly dobře známé a pozdější zprávy odhalily, že tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová usilovala o komunikaci s prozatímní vládou po převratu.

V následujících letech došlo v Hondurasu k desítkám vražd obránců půdy a vody, z nichž mnozí byli obyvatelé převážně domorodého původu, kteří se postavili proti projektům těžby, zemědělského podnikání a výstavby přehrad, jež by je podle jejich tvrzení vyhnaly z jejich půdy. U mnoha z těchto projektů chyběla “consulta previa” neboli předchozí konzultace s domorodými skupinami, jak vyžadují mezinárodní úmluvy, jichž je honduraská vláda smluvní stranou. Přesto tyto projekty získaly podporu nadnárodních finančních institucí, jako je Světová banka, Meziamerická rozvojová banka nebo – v případě projektu Agua Zarca – nizozemská FMO. Společnost DESA, která byla založena krátce před převratem v roce 2009 a brzy poté získala zakázku na projekt Agua Zarca, byla ve společném vlastnictví Castilla – podnikatele a bývalého důstojníka honduraské armádní rozvědky s americkým vzděláním – a mocné rodiny Atala Zablaha. Když FMO souhlasila s poskytnutím půjčky na projekt Agua Zarca, uvedla, že peníze půjdou dodavatelům, kteří staví přehradu, a nikoliv samotné společnosti DESA, ani na žádnou transakci s přidruženou společností. (ZDE ZDE)

Vražda Berty Cáceres

Po jednom z vyčerpávajících protestů proti stavbě přehrady, v pozdních večerních hodinách do bungalovu „Utopia“ vlétlo komando a zavraždilo Bertu Cáceres. Po měsících a letech výhrůžek smrtí, zastrašováním všeho druhu k tomu nakonec přece jenom došlo.

V listopadu 2018 soud rozhodl, že vraždu si objednalo vedení přehradní společnosti Agua Zarca, Desa, kvůli zpoždění a finančním ztrátám spojeným s protesty vedenými Cáceresovou.

Více než rok po vynesení rozsudku o vině dostali čtyři placení nájemní vrazi – Elvin Rapalo, Edilson Duarte Meza, Óscar Torres a Henry Javier Hernández – každý 34 let za vraždu. K 16 letům a čtyřem měsícům byli odsouzeni také za pokus o vraždu Gustava Castra, mexického ekologa, který byl při stejném útoku postřelen, ale přežil díky tomu, že hrál mrtvého. (ZDE a ZDE)

Odsouzení dalšího ze strůjců

Roberto David Castillo, bývalý prezident společnosti Desarrollos Energéticos S.A. (DESA) a důstojník vojenské rozvědky s výcvikem ve West Pointu, byl shledán vinným z vraždy domorodé honduraské obhájkyně půdy Berty Cáceresové. Vrchní soud v Tegucigalpě vynesl rozsudek 5. července 2021 po 49denním procesu, v němž obhajoba a obžaloba předložily důkazy, znalce a svědectví obětí. V procesu byly předloženy stovky záznamů, rozhovorů a audiozáznamů, které odborní svědci z úřadu státního zástupce prokázali jasnou roli Castilla v dlouholetém pronásledování, sledování a kriminalizaci Berty Cáceresové a členů COPINH.
Castillo zastával vedoucí pozice a měl finanční podíly v několika společnostech mimo DESA, například CONCASA nebo PEMSA. Tyto společnosti neposkytují téměř žádné informace o své činnosti.

Castillo byl odsouzen k 22 letům a šesti měsícům vězení.

A co ti další?

Dějiny se opakují, protože všechny války jsou válkami bankéřů.

Květa Pohlhammer LauterbachováA nejsou to jenom války, ale také jednotlivé vraždy, sametové a barevné revoluce.

Dva dny předtím, než byla Berta Cáceresová v Hondurasu zavražděna, uvolnila nizozemská banka FMO prostřednictvím offshorového účtu konkrétní společnosti něco přes 1,7 milionu dolarů. Tato banka se dva roky před tím zavázala financovat kontroverzní honduraský projekt přehrady Agua Zarca. Projekt přehrady vedla společnost Desarrollos Energéticos Sociedad Anónima (DESA), na níž se podíleli David Castillo a Daniel Atala Midence, generální a finanční ředitel společnosti. Hromada nizozemských a amerických právních a finančních dokumentů, které byly poskytnuty serveru The Intercept, poprvé odhaluje mezinárodní toky finančních prostředků ve dnech předcházejících 2. březnu 2016, kdy do domu Cáceresové vnikla zásahová jednotka a zabila ji.

FMO se pyšní tím, že investuje do chudých zemí sužovaných násilím a korupcí a že směřuje peníze do rozvojových projektů, kde „zemi … chybí finanční infrastruktura nebo je soukromými investory vnímána jako příliš ‚křehká'“. Příležitost podpořit projekt Agua Zarca se jim zdála být na místě.

Závěr?

Bylo by rovněž vážnou chybou dospět k závěru, že trestné peněžní operace jsou nějakým způsobem oddělené od běžných činností globálního finančního a bankovního systému. Ve skutečnosti jsou jejich nedílnou součástí. Neexistuje žádná čínská zeď oddělující takzvané legitimní činnosti od nelegitimních. Vyšetřování souborů FinCEN totiž odhalilo, že kriminální aktivity velkých bank nejsou v rozporu se smýšlením vládních orgánů, ale s jejich aktivní spoluprací, protože jsou nedílnou součástí celého finančního systému.
Kdy nastane ten den, kdy kriminální jednání bude označeno jako kriminální a trestáno a kdy bankovní systém přestane být nositelem válek a dalších zločinů? Možná se toho nedožijeme, ale pokusit se o to musíme, zejména teď, kdy se starý finanční systém hroutí.

Související:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

4.4 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
13. 7. 2022 7:54

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-lide-se-ptaji-na-ctvrtou-davku-ockovani-rezervovat-by-mohla-jit-za-tyden-208739#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=5JY5qBiF36T-202207130737&dop_id=208739&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – proč tak složitě a násilně, zdejší ovce se daj odpravit naprosto jednoduše, ještě si svou kulku vystojí dobrovolně v hodinové řadě pro debily – takže na podzim to tady zase rozjedou, vytáhnou prasáckého lapiducha kubka a další zmetky a pojede se covid sekta až do vítězného mengeleho konce – tu pizdu bodlákovou, která chce zamordovat matku korporátním jedem, bych chtěl vidět … přes kolimátor : – ale to je na sto pro péro fiktivní matroš ulhaného a na hypotéce nasátého máča, který by měl taky skončit na východní frontě před plukem Kadyrova. ..)

Bety
Bety
Reply to  fajt
13. 7. 2022 13:32

Podívejte se na diskuzi pod tím článkem – zdaleka to není tak jednoznačné.
Navíc je chybou brát informace vyprodukované Seznamem tak, že vycházejí z reality.

fajt
fajt
Reply to  Bety
14. 7. 2022 8:30

seznam je špinavá firmička s magorem, který se raději jistí z Kypru ( a z dalších offšourek), brát ji vážně je známka hluboké osobní retardace ( ve všech směrech) – na druhou stranu znám dost idiotů, kteří se nemohli dočkat, až jim bude píchnuta c sračka a pak mezi vlastní rodinou chodili a doslova udávali ostatní, kterým zbyla špetka selského rozumu a nechtěli se nechat napíchat nějakým brigádníkem v kaufu podivným jedem – no a rádoby turisty, kteří tak toužili na dluh odjet někam do prd@le za každou cenu a covidovou odpustku, raději nebudu řešit – těch je v cz… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
14. 7. 2022 8:40

Prudce se to zhoršuje. Na druhou stranu, až na projevy fanatickych idiotů, klesá výskyt bojových pozic. Věci už se tak nehroti. Bída se totiž do mordy tlemi všem.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
14. 7. 2022 9:15

bída bývala ( i ve středověku, který se nám tady plnokrevně navrátil – slovy šmejda von havla ) hnacím motorem zatuchlých změn – jenže kotlina už před prasečkáři habsburky vykazovala jisté známky pudové deformace a těžkého davového postižení – no uvidíme, jak hluboko dokáže zdejší ovce zajet do rovu ( nakonec i velmi realistický a nadčasový Karel Kryl může být odněkud z tajemna šeredně překvapen ), jen aby zase nepřepisovala ty nejodpornější dějiny liberálního hnusáka – krom toho, mám za to, že další sametové h@vno by bylo silným matrošem i pro pruhovanou trosku, špatně vycpanou a komicky vlající mumii z… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
14. 7. 2022 9:28

Mám pravidelnou možnost lidi pozorovat. Někteří ani netuší, co se děje. Tedy kromě slef na konzumní hnůj ve chrámu morálního pašáka. – To je jejich život v sametovém prefabrikátu. Den za dnem, až do první kulky na horizontu událostí.

Last edited 8 měsíců před by orinoko
fajt
fajt
Reply to  orinoko
14. 7. 2022 10:16

njn, těžká je existence zbylého rozumu v kafilerním proudu, které se stává všeobjímajícím mořem – hledám v jiných druzích jiskru naděje, že na naších zaschlých sr@čkách snad přeci pochopí, že vesmír je více než krvavá kulička ze sousedovic hňupa, kterou musí mít každý správný homo opičák. .. ps : javelín do každé kapitalistické rodinky ( k tomu sadu čínských baterek, jinak ta globalizace nemá cenu ) – doporučuju kauf hned, banderovci jsou na úžasné slevě … za tu fialovic знижкy nekup to, že. .. no nic, dnešní dávku korporátních emocí sem plně navršil a tak sedám fichtla a razím do… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
14. 7. 2022 10:44

Docela jsem se pobavil. Javelin a Durex lubrigant jsou vychoDISKEM z marasmu. Zase…. Někdy příště…

Irena
13. 7. 2022 12:05

Z internetu: London goodbye. Ruská centrální banka schválila první domácí komoditní indikátor. Tímto ukazatelem se stal burzovní index pšenice odrážející cenu tuny produktu za podmínek dodání do přístavu Novorossijsk. To, že se to stalo, vypovídá o tom, že náš stát je pevně odhodlán vymanit se z anglosaského systému, ve kterém je spotřební zboží vázáno na londýnské indexy a vytvořit vlastní systém založený na cenách v rublech. (…) Multipolárnost přece znamená, že se objevují jiné alternativy k západním, burzám, hodnocením, ukazatelům, průmyslovým sdružením, sportovním federacím a tak dále… K nimž se bude moci připojit jakýkoliv stát, který se rozhodne opustit postkoloniální… Číst vice »

Irena
14. 7. 2022 5:52

Z internetu: Skutečný pomník Stěpana Bandery Ukažte tuto fotografii co možná největšímu počtu svých známých, přepošlete to dál. Děkuji všem, co k tomu nezůstanou lhostejní! Ať Ukrajinci, a nejen oni, vědí, kdo byl Stěpan Bandera. Dole na pomníku je vyraženo: „Pokud na tohle zapomenu, ať Nebe zapomene na mne.“ Tento pomník se nachází v Polsku a byl udělán podle reálné fotografie popravy dětí, které banderovci, v jejichž čele stál „národní hrdina“, zabíjeli tak, že je drátem připoutávali ke sloupům – šetřili tak náboji… A já dodávám, pošlete to všem našim politikům, kteří s takovým gustem vyřvávají nacistické heslo banderovců: „Ukrajině… Číst vice »

photo_2022-07-14_07-39-11.jpg
Irena
Reply to  Irena
15. 7. 2022 13:21

Vypadá to, že s tou fotkou a památníkem je to nějaké podivné. Nejsem ale schopná zjistit, zda jde o provokaci v provokaci. Objevily se zprávy, že se skutečně jednalo o případ ženy, která se zbláznila a své děti zavraždila ještě před druhou světovou válkou. Jistě se dají zfalšovat i starší údaje, ale také se stávají případy, že někdo v dobré víře, že pomůže, svou snahu přežene a použije „dezinformaci“. A potom už lidi nevěří vůbec ničemu. Raději to sem tedy dávám, abyste se vyhnuli používání této fotografie, protože budete nařčeni ze lži a možná oprávněně. Tímto se sama omlouvám.

https://www.rech-pospolita.ru/marianna-dolinskaya-tragediya-skvoz-vremya.html

idiotronic
Reply to  Irena
18. 7. 2022 21:28

Ano. I tato fotografie může být dezinterpretovaná.(nikoli zfalšovaná) Ale případy rozřezaných těl těhotenek jsou doloženy a fotky nemohly vzniknout všechny podvrhem.Nakonec se ukazuje jako dobře udělaný Lanzmannův dokument ŠOA, složený jen z rozhovorů pamětníků, bez jediného archivního záběru.

Irena
15. 7. 2022 13:33

Manturov vyzval k odklonu od tržní průmyslové politiky MOSKVA, 15. července – RIA Novosti. Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov oznámil, že je zapotřebí přejít od tržně založené průmyslové politiky k politice zajištění technologické suverenity. Mluvil o tom ve Státní dumě, která zvažuje jeho kandidaturu na post nového místopředsedy vlády. (Jedenáctého) Ministr poznamenal, že do konce letošního roku se může výroba ve zpracovatelském průmyslu snížit o šest procent, a to i přes výrazný nárůst v obranném sektoru. Důležitější je však podle něj brát v úvahu nikoli statistická data, ale výzvy, kterým čelí průmysl jako celek. „Dnes musíme udělat obrat od absolutně… Číst vice »

fajt
fajt
16. 7. 2022 9:03

https://tass.ru/armiya-i-opk/15233277 – ruská armáda na ukrajině trochu přitvrdí, měli by i na americké vedení státního celosvětového terorismu, jenže tady je stále jakýsi blok a neochota ztrestat skutečné kauzální darebáky – a tak to vypadá, že i polomrtvý šáša krusty Joe nakonec pojde na přetahované stáří … no a protože pánbůh není ( a Belzebubovi je to jedno, ten už má tady a teď dokonalé peklo na zemi), pak je i tady probíhající situace potvrzení toho, že organizované svinstvo a zlo, se homo zlobrům opravdu zhodnotí, dělá jejich život skutečně výjimečným a komplexně bohatým ( a to se pro pouze pár… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
16. 7. 2022 10:58

Jak chcete odsoudit a potrestat jakokoliv velmoc ? Zvláště USA ?

Ale oficiálně přiznané organizované státní převraty už může vést středně důležité země ( např. Turecko, Saudy, Pakistán, Argentiua …) a jejich vlády k zamyšleni komu lze opravdu důvěřovat a s kým se paktovat – obrazně i doslova.

fajt
fajt
Reply to  Gatta
16. 7. 2022 18:29

těch cca dvacet mafiánských klanů, kteří vlastní fed a tedy i americkou korporací s celou západní svoločí by pro Rusko neměl být problém ztrestat rychleji, než zelenský pošle do války další rotu sebevrahů. ..) škoda, že Stalin nežil déle, dnes bychom žili v úplně jiném světě, kde by možná ani žádné spojené státy nebyly ( o eu ani nemluvě), chruščov byl neschopný magor a Brežněv to totálně prosr@al, měl dvakráte příležitost položit americkou korporaci na lopatky, a neudělal to – za to se mu dostalo odměny v podání infiltrovaných agentů a přegumovaných siloviků, kteří krtkem gorpbačovem dílo zkázy ( a… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
16. 7. 2022 20:40

No ani nechci domýšlet, jakým způsobem by je mělo ztrestat – a ona každá metoda je dvosečná.
O Putinově „zabijáckém instinktu“ nepochybuji. Ale není samovládce, no a navíc politika je nikdy nekončící proces, takže je vždy nutné myslet „co potom?“.

No, už Machavelli psal, že aby se stát udržel – tak je třeba, aby u moci byli alespoň dva silní vládci po sobě a oba panovali dostatečně dlouho.

To s tím velvyslanectvim se mi vůbec nelíbí.

Last edited 8 měsíců před by Gatta
fajt
fajt
Reply to  Gatta
17. 7. 2022 8:27

přesně tak, jak to tahle grupa chamtivých zmetků dělá staletí celému světu – rozhodně raději uničtožit tuhle grupu zmrdů než zničit miliardy nevědomých, nebo se vám dosavadní liberální zabijačka líbí a našel jste v ní zalíbení??. ..) druhý VVP v současném ruském projektu není, od sám je na limitu a tak nakonec dojde k výměně, jaký bude další car a jaké bude mít vlastnosti, schopnosti a nakonec i možnosti se prostě uvidí … na druhou stranu mě osobně těší, že homo opičák nemůže být nesmrtelný a že v kosmu nevydrží ani cestu na Mars, takže nemůže nic dojebat a zničit… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
17. 7. 2022 11:58

Nevím, jak vás napadlo, že jsem našel zalíbení v zabíjeni. Jste se nějak nechal unést …

Nicměně se mi připomněla diskuze „politických historiků“ o tom zda Gabčík a spol. byli hrdiní atentátníci nebo teroristé.
Přitom normální lid má v této věci jasno.

Last edited 8 měsíců před by Gatta
orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
17. 7. 2022 14:06

Záleží na podobě zamýšleného výsledku. Plynné skupenství u člověka je někdy nazýváno prdem a jindy zase jsou to větry. Lid a logika mají zatím tendenci držet při sobě. A tak třeba ve FN Bohunice stále existují pacienti, zatímco klienti zůstali někde na politbyru Sametu.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
17. 7. 2022 14:22

Si pleteš, klientem jsi u zdravotní pojišťovny.

Mimo jiné, slovo „pacient“ je z řečtiny a znamená „trpělivý“.
To má v češtině zase společný slovní základ se slovem „trpět“.

Což mnohé vysvětluje :-)

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
17. 7. 2022 14:30
Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
17. 7. 2022 16:19

Jo, možná si na to někde dodnes hrají.
V odkazu v tom mají chaos – v ročních odkazech mají klienty a pochvaly tam píší pacienti, mamiky a tatínkové.

Ale to je nějaká extra „a.s.“
Brněnské Bohunice jsou fakultka a tam jsi obyčejná učební pomůcka.

Jako v tom vtipu:
– Pane doktore, je pravda, že mě budou operovat medici ??
– Ano to je pravda.
– Ale co když při té operaci umřu ??
– No tak to dostanou všichni pětku.

fajt
fajt
Reply to  Gatta
18. 7. 2022 7:14

užitečné idioty neřeším, jinak tahle akce měla za účel poškodit hlavně odboj než samotného okupanta, krom toho jde o osobní mstu ze stran ostrovní zdegenerované šlechty s říšskými elitáři, kteří s nimi tehdy vedli separátní sračky. .. kdo se zdává oprávněné ( tedy přirozené) obrany v podstatě rezignuje na svou vlastní existenci ( je nebezpečný i sám sobě) . .. když už jste zmiňoval Machiavelliho, tak ten vycházel ze života a činů Sulla, který pochopil, že i republika je blud mocných proti plebsu ( proto taky nezpochybnil zásadní armádní reformy Mariuse, kterého pak nechal exhumovat a hodit do řeky), jeho… Číst vice »

fajt
fajt
17. 7. 2022 10:49

https://news.mail.ru/economics/52222224/?frommail=1 – nezávislá ekonomika a suverénní státní útvar ( tady velmoc) přeci nebude řešil a zkoumat devalvaci své měny vůči virtuálním měnám, které nestojí na reálném základě, ale na svinstvu … snad budou partňoří opětovně natěšení ( a ocení to další várkou válečné nenávisti), že se jim zelené papírky před očima neztratí na pruhované h@vno. ..)