Pentagon obvinil vojáka z vynášení informací
Bradley ManningPentagon dnes potvrdil, že by mohl uvalit vazbu na vojáka US armády Bradleyho Manninga jako na nejdůležitější článek šíření tajných vojenských dokumentů, souvisejících s Afghánistánem.

Mluvčí Ministerstva obrany se jasně vyjádřil pro televizní stanici CNN, že dvaadvacetiletý Manning pravděpodobně zpřístupnil elektronické záznamy této instituce a stáhl tisíce souborů, které potom odeslal poštou.

Prohlášení upřesňuje, že vyšetřování těchto trestných činů již probíhá, a obviněný voják do tohoto dne nespolupracoval s justičními orgány.

Dokumenty zveřejněné na webové stránce WikiLeaks se dělí na 100 kategorií a obsahují řadu různých předmětů počínaje stíháním Usámy bin Ládína až po civilní oběti války v Afghanistánu.

Julian Assange, vydavatel zpravodajského serveru WikiLeaks, odmítl vysvětlit, jakým způsobem tato webová stránka, která disponovala 91 000 dokumenty, získala přístup k tajným archivům americké války ve střední Asii.

Skutečností je, že většina materiálů, 76 tisíc ze všech dotyčných, byla publikována na tomto portálu v neděli, což je považováno za největší únik vojenských dokumentů Pentagonu od války ve Vietnamu.

Podle tiskových analytiků zdůraznil president Barack Obama i několik jeho mluvčích ve svých prohlášeních jasnou a léty prověřenou výmluvu: neuniklo nic, co by bylo důležité, neznámé a co by mělo dopad na bezpečnost národa.

Nemůže však být sporu o tom, že tato skutečnost představuje úder prestiži a bezpečnosti vojenských a zpravodajských služeb Spojených států.

Válka, kterou Washington vede v Afghanistánu, dosáhla kritického bodu v roce 2010, a to navzdory tomu, že se v ní angažuje téměř 140 000 vojáků ze zahraničí, přičemž Talibán má nejsilnější pozici od počátku invaze v roce 2001.

Kolik tisíc vojáků se vrátí z Afghanistánu, když bude splněna lhůta k odchodu, kterou nastavil Bilý dům a potvrdil vicepresident Joseph Biden?

V červenci 2011 uvidíme přesun velkého počtu amerického vojenského personálu z Kábulu, bude to však jen začátek přechodného programu, vysvětlil druhý muž exekutivy (Biden) z Oválné pracovny.

Biden v interview pro tiskovou agenturu ABC řekl, že Pentagon nejdříve počítá se stáhnutím "několika tisíc článků" pozemní operace v oblasti střední Asie.

Obama a Centrální velitelství ozbrojených sil americké armády se však velmi jasně a zřetelně vyjadřili k těmto bodům, že „toto je je první krok přeměny, která bude trvat dlouhou dobu“, řekl vicepresident.

Převzato z Pravda.ru

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments