Perličky z tisku za červenec 2016

*Bohumil Kartous: Ve školách se stovky hodin věnují matematice, jazykové gramatice a detailům přírodního světa, které jsou pro jejich život naprosto irelevantní.

*Blisty: Téměř polovina britských voličů ve věku 18-24 let brečela, nebo se jim chtělo brečet, když se dověděli, že Británie hlasovala pro brexit, zjistil průzkum z London School of Economics.

*Bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák: Referendum není vrcholem demokracie, ale jejím dnem. Politici přenášejí odpovědnost za rozhodování na nevypočitatelný dav. Přímá demokracie by se měla zakázat a postavit mimo zákon.

*Dokonce i ekonom Tomáš Sedláček v jednom rozhovoru řekl, že o historii Británie rozhodla stará a nevzdělaná populace.

*Blisty: Demokraté se nemohou přidat k davu. Zastupitelská demokracie, jak jsme ji znali, je ohrožena. Pokud by nyní národy Evropy – Italové, Němci, Francouzi – dostaly možnost hlasovat za vystoupení z EU, myslím, že na druhý den by bylo po všem.

*Profesor Ivo Budil: Vnitropolitický vývoj v (naší) zemi v letech 1945 až 1948 vyhlíží jako dobrovolná tragická cesta na popraviště. České země jsou jediným politickým celkem na světě, ve kterém komunistická strana zvítězila v demokratických volbách. Nevím, zda se demokratické politické elity nějakého jiného národa v Evropě (možná s výjimkou současného Řecka) provinily tak nezodpovědným a iracionálním přístupem k realitě.

*Vladimír Kučera: Starý dobrý Neville mluvil o Československu jako o státě, vzniklým náhodným sešitím východních ras. Těsně nadpoloviční většina by chtěla „vylikvidovat“ těsně podpoloviční menšinu. Či naopak. Rozhodli moji spoluobčané v nějakém šílencem či šílenci vyvolaném referendu. Vsugerujme tedy lidové mase viníka – čarodějníka či čarodějnici. Lid to rád přijme. Miluje jasné pachatele, třebas určené bez soudu. On přece ví, kdo za co může. Ještě víc zbožňuje autodafé. Zvlášť, může-li si přiložit poleno. Plameny sálají. Ale my jsme se už radostně většinově vyřádili. Že o té většině rozhodl jediný hlas Pepka Vyskoče, který si při volbě radostně poskočil a vřísknul: „Číšaš pán je vůl!“? To je přece jedno. Potřebovali jsme upálit. Tedy jsme upálili. Vždyť máme většinu! Že „vyskočovskou“? Nevadí.

*Vladimír Kučera: Osm hodin denně slavní sovětští hokejisté tahali coby burlaci lodě na Volze, kopali na poli dřevěnou motykou jako mužici, případně vytěžili 102 tun uhlí za pět hodin jako Alexej Stachanov. Či možná v potu mozku pomáhali Mendělejovovi sestavit tabulku prvků nebo Koroljovovi s lety do vesmíru. A potom si šli v podvečer potrénovat, aby ve výsledku zdolali celý světový hokejový výkvět. Pche! Ruský stát se těžce provinil. Není-li olympijské hnutí prolezlé všelijakými mravními infekcemi, má následovat ortel. Zločin a trest, napsal tamní klasik. Stát se dopustil zločinu. Stát musí nést trest.

*A to fotbalové utkání v Praze mezi plzeňskou Viktorkou a Spartou… V hledišti se objevily americké vlajky. A Záruba to komentoval slovy: „Tady visí správné vlajky, ne ty, na které jsme byli zvyklí.“ Tohle se stalo na podzim loňského roku.

*Já zaplatil na daních tolik, že z nich žije spousta lidi dost dlouhodobě. Možná i Vy, reagoval europoslanec Pavel Telička.

*Duka: Na kříži se setkává Bůh s člověkem. Naše lidství skrze Ježíše Krista, který sestoupil z nebe, vystupuje vzhůru k nebi. Horizontální směr zleva doprava nás učí pravé lásce a přátelství k druhému člověku. To nás naučil Ježíš Kristus, který dává svůj život za nás za všechny. To jsou principy, na kterých stojí naše civilizace. Naše lidská důstojnost a rovnost. A připomíná nám cyrilometodějskou tradici, která vždy usilovala o život ve svobodě a suverenitě založených na mravnosti. Buďme milosrdní jako náš nebeský Otec a vyprošujme si přízeň milosti Boží. Amen.

*Duka: Víra se dovolává vždy rozumu, intelektu, ale i zdravého selského rozumu.

*Ružomberok: Katolická univerzita, jež se tu zřídila a která tu dříve nebyla, má téměř 7 000 studentů a má ještě teologickou fakultu v Košicích a dislokované pracoviště v Levoči.

*Ukrajina je prý úhelný kámen existence celé západní civilizace a podobné bláboly. A Porošenko už opravdu přišel o rozum, když se snažil nabídnout NATO své zkušenosti z válčení s Ruskem.

*Ukrajinský politik – „jestřáb“ – Roman Bessměrtnyj: Samozřejmě oprávněně počítáme s tím, že celý svět, v první řadě Evropa a USA, pomohou. Řečeno jednoduše, je načase přestat si hrát, balamutit naše oponenty i spojence a absolutně jasně říci celému světu: Plaťte za to, že bojujeme s Ruskem! Jinak nastanou problémy, s nimiž se nesrovnáte, řekl Bessměrtnyj v rozhovoru pro noviny „Gordon“.

*Savčenková: Ukrajina potřebuje diktátora, který vrátí moc lidu! Savčenková doplnila, že nechce, ale může být také velmi brzo nucena stát se prezidentkou Ukrajiny.

*Madeleine Albrighttová: Nadija Savčenková odolala ruskému vězení a skutečně rozumí pojmu svoboda. Je mi ctí, že se na summitu NATO mohu setkat s touto hrdinkou.

*Tereza: Zdá, že jediným smyslem existence NATO je obrana před ruskou agresí, ale už třetí rok čekáme, až Rusko obsadí alespoň kousek toho Pobaltí nebo Švédska – a pořád nic. A to ani nemluvím o těch, co pořád vyhlížejí ruské tanky v Praze. Jako by se v Moskvě rozhodli, že nás naštvou ještě víc! Možná bychom této ruské destruktivní politice mohli začít říkat agresivní pasivita. Přijdou zcela určitě, čekejme je zítra o půl čtvrté, nebo popozítří v jedenáct večer.

*Když parafrázuji vyjádření jednoho z mých finských přátel, mohl bych říci, že organizace NATO by pravděpodobně s radostí bojovala s Ruskem do posledního finského vojáka. To chcete? My ne. My to nechceme. Vy sami ale rozhodujete o tom, co chcete, řekl Putin na společné tiskové konferenci prezidentů Finska a Ruska.

*Ještě před sedmnácti lety upozorňoval Alexandr Vondra, že by pětaosmdesátileté babičky neměly rozhodovat o vstupu České republiky do NATO. Třeba neměly, ale pak si nepřipomínejme v každé politické diskusi slovo demokracie, která je nám stejně jen zástěrkou pro páchání zla ve jménu dobra.

*Dovedu si představit takovou evropskou armádu. Vpředu politický náčelník NATO generál-komisař soudruh Petr Pavel s americkou vlajkou a za ním naši vojáci z aktivních záloh a dobrovolných aktivních záloh táhnoucí válčit proti Rusku za zájmy USA a jejich oligarchů privatizujících Evropu.

*Polský ministr obrany Antoni Macierewicz: Rusko musí přestat s hrozbami vůči Polsku, evropským zemím a všem dalším zemím. Díky rozmístění vojsk NATO na svém území se Polsko stane plnohodnotným členem vojenské aliance, kterým chtělo být po celých sedmdesát let.

*Evropu má zachránit militarismus – zbrojení a armáda! Nyní vyšlo najevo, že německý vývoz zbraní se již v roce 2015 téměř zdvojnásobil oproti předchozímu roku, na zhruba 7,9 miliardy euro. Více než Německo z prodeje zbraní utrží jen Spojené státy a Rusko.

*Tereza Spencerová: Komuniké přijaté na závěr dvoudenního varšavského summitu NATO 58krát zmiňuje „Rusko“, přičemž jsou to zmínky takřka bez výjimek negativní. Na druhou stranu text 34krát zmiňuje Ukrajinu, a to vždy důsledně pozitivně. Svět NATO se točí kolem Ruska a bez něj by mnohé ztratilo smysl. Skutečně bude muset Rusko na tento bláznivý argument umístit na své západní hranice Iskandery a dát vědět, že jsou tyto komplexy určeny výhradně pro boj s meteority?

*Jakou záminku si najdou spojenci, aby z fáze studeno-válečnické přešli do fáze horké? Fingovaný teroristický útok nebo hackerský útok? Kdy bude zahájena bitva o Kaliningrad? Můžeme být hrdí, že po boku USA je nám dovoleno sloužit v NATO, abychom šířili dále mečem a ohněm po celém světě mír, svobodu a demokracii a blahobyt pro americký, německý, francouzský atd. zbrojařský průmysl. Banky konečně mohou oddalovat díky dalšímu zadlužování agónii světové finanční chobotnice. A pokud se lidé ozvou? Tak od toho máme válečný stav, aby jim vysvětlil, že na demokratické postupy už dávno není doba.

*Největší ozbrojená moc, americká armáda, a všechny možné zpravodajské služby už vedou válku proti terorismu od roku 2001. A čeho dosáhly? Neustále posilují svou obranu asi 750 vojenskými základnami po celém světě, na kterých slouží okolo 200 tisíc vojenských a asi 80 tisíc civilních osob. Zdá se mi, že jich je ve zbrani, a to nepočítáme ozbrojené muže jejich spojenců, víc než teroristů. A těch neubývá,“ připomíná Zdeněk Zbořil.

*Nad 11. zářím jásalo také vedení největší americké špionážní agentury: Teď dostaneme všechny peníze, o které si řekneme. Budeme to ždímat příštích patnáct let!

*Tohle jsou první tři věty preambule, tři základní teze Republikánů, které jsou pak v dalším textu rozpracovány: Věříme v americkou výjimečnost. Věříme, že Spojeným státům se žádný stát nevyrovná. Věříme v americkou výjimečnost vzhledem k její historické roli – nejprve jako útočiště, pak obránce a nyní příklad svobody pro celý svět.

*Závan libyjsko-syrského „jara“ dosáhl na Evropu.

*Rusko nebude už nikdy bojovat na vlastním území.

*Na druhou stranu američtí politici zcela otevřeně přiznali, že sankce uvalené na Rusko mají za úkol přispět ke změně režimu v zemi. To se vám nezdá jako dost agresivní postoj? podivuje se Karaganov.

*Nejsou to sankce, ale ekonomická válka, kterou vyhlásily Rusku USA. A v této válce je obětí Evropská unie. Proto si myslím, že země EU čeká velmi „veselý“ a bouřlivý podzim, řekl Nikolaj Dimlevič v éteru rádia Sputnik.

*Robert Kaplan: Právě proto jsou USA povinny vystoupit na ochranu svých spojenců v roli jejich vůdce a zachovat tím rovnováhu sil v Eurasii. Severoatlantická aliance však musí stále ještě bránit střední a východní Evropu před podvratnou činností a bezprostřední agresí Ruska. Řídit Evropu znamená řídit Británii a Německo. Pokud se tak stane, vše ostatní se dostane na své místo. Nejistota, způsobená Brexitem, teprve začala a bude Evropou otřásat po celá léta. USA jsou s to ochránit demokratické spojenecké země v Evropě, aby tak udržely rovnováhu moci v Eurasii.

*Z diskuze: Proboha, nechraňte nás už, starejte se raději o sebe, vykašlete se na nás. Co jsme komu udělali? Neserte se do nás. Vraťte se do pekla! Go back to hell (jestli jste nerozuměli). Vy, že jste zvítězili ve studené válce? Co je to za blábol? Nečtěte ty svoje noviny. Nebo jim aspoň nevěřte. Kdyby se s vámi Rusové nechtěli skamarádit, tak jste je nikdy nedostali. Investovali jste pak do nastolení Jelcina, a to se vám vyplatilo. Jak řekl Clinton, zisk byl 5700 %! Vraťte se do pekla! Včera bylo pozdě. Horší štěnici si nelze představit.

*Generálmajor v záloze Hynek Blaško: Vojenský výbor NATO vytváří obraz apokalypsy války s Ruskem. Vše je řízeno z Moskvy, která má všude své agenty. Odchod Velké Británie z EU, neboli Brexit, je jistě dílem promyšlené a sofistikované propagandy Moskvy. Juncker a Merkelová jsou agenty zcela nepochybně, protože svojí politickou činností uvrhli Evropu do chaosu, který Moskvě určitě vyhovuje. Summit jistě tuto činnost Moskvy odsoudí a ve svých závěrech bude zavazovat jednotlivé členské země, aby urychleně opravily rozpočty a vydaly dvě procenta HDP na vojenské výdaje a zahájily tak přípravu na možný válečný konflikt s Ruskem.

*Jindřich Koudelka: Jestli vaše pohrdání Ruskem dosáhlo takové míry, že jste vyprodukovali i otázku, zda patří (Rusko) do Evropy, jakou míru pohrdání jste v koloniích prokazovali „svým domorodcům“, že vás, bílé pány a tuany, tak velice nemilují? Měli jste kolonie, máte Commonwealth. Potom výkřik onoho Afričana směrem k Anglii: „Vezměte nás dovnitř, vždyť jsme byli vaší kolonií“, není vůbec od věci. Kdyby tedy celá Afrika i Asie zatoužily po trvalém pobytu v Evropě, Evropa jim apartmán s celodenní penzí poskytnout musí! Zavazuje ji prý k tomu humanismus a evropské právo. Že slovo humanismus je monstrum a zaklínací formule z kuchyně černých mágů, víme. Odvoláváním se na evropské právo a humanismus chtějí černokněžníci, kteří nevylézají na světlo, legalizovat řízený zánik Evropy. Hanebného konce Evropy bude dosaženo! Tohle jste chtěli? Jestli ano, tož spusťte Ódu na radost.

*Tony Blair, George Bush, Dick Cheney, Bill Clinton, Nicolas Sarkozy, Colin Powell a Hillary Clintonová odešli, a k odchodu od masových vražd a nevypověditelných hrůz, jež způsobili lidstvu, se chystají Cameron, Obama, Merkelová a Hollande. Bez hrozby, že za ně budou voláni k zodpovědnosti či dokonce souzeni. Sadám Husajn a Kaddáfí byli zavražděni bez soudu a jen na základě propagandistických tvrzení. Tohle se musí změnit a kriminálníci Západu musí být za své pobuřující zločiny volání k zodpovědnosti jako každý jiný.

*Eric Best: Humanitární bombardování Srbska ve svém důsledku umožnilo Saúdské Arábii založit její první evropskou kolonii. Až bude jednou tato kolonie přizvána ke členství v EU, bude česká vláda zase u toho.

*Stařičká průpověď Jean-Claude Junckera z roku 1999: Dohodneme se o něčem, pustíme to do (mediálního) prostoru a nějaký čas čekáme na odezvu. Pokud se nestrhne příliš velký pokřik a žádné povstání, protože většina vůbec netuší, o čem to rozhodnutí je, pokračujeme krok za krokem, až již neexistuje cesta zpět. (Doloženo v článku Bruselská republika a uvozeno větou: Jean-Claude Juncker je vykutálená hlava.)

*Shrňme fakta. Rusko vynakládá na vojenské výdaje něco mezi 50 – 60 miliardami $ ročně, USA přes 600 miliard $ a například samotná Velká Británie 65 miliard $. Středně velká velmoc, Velká Británie, tedy vynakládá v běžném roce na zbrojení více než Rusové.

*Stále ještě běhá starý vtip z amerického folkloru: Co dělají synové? První syn Tom je v Afghánistánu, druhý Bill v Iráku, třetí Harry v Libyi. A manžel? Ten cestuje po evropských univerzitách a konferencích a přednáší o ruském vojenském nebezpečí.

*Když už nás armáda Spojených států brání déle než sedmdesát let, tak proč by v tom nepokračovala? I když je trochu sporné, zda je to v našem zájmu, v zájmu USA je to určitě. A jak víme (snad už od školy obecné) USA nemají ani přátele, ani nepřátele. Jen své zájmy.

*Jugoslávie, Irák, Afghánistán, Libye, Sýrie… Mírumilovná, něžná, dojemná, laskavá a láskyplná nikoho neohrožující vojenská cvičení na ruských hranicích… Výčet dobrých skutků USA a NATO zdá se býti nevyčerpatelný. Takového ochránce míru a bezpečí tato planeta ještě nezažila. Však je dnes také svět ponořen v hluboký mír a ptactvo nebeské se může uzpívat k smrti samou chválou na naše dobrodince.

*Generál Shireff: Putin může přes noc vyhlásit válku alianci! Panu generálovi Shiroffovi hrabe, jinak by nemohl být generálem NATO.

*Tereza: Na Chilcotově zprávě je vlastně nejzajímavější jen to, že zatímco „soudy bílého muže“ v Haagu pošlou do vězení každého afrického nebo jugoslávského „nepřítele“, tak na ty naše nedosáhnou… A tím pádem je Chilcotova zpráva sice fajn, ale není to spravedlnost. Nicméně mám dojem, že „Irák“ přece jen něco dokázal – po podivnostech kolem vyšetřování 11. září nastavil tak vysokou míru lhaní, že dnes už západním politikům a jejich bohabojným tvrzením o tom, že někdo je fakt špatný a zasluhuje ztrestat, uvěří jen málokdo s rozumem (a bez kšeftu v Bruselu). Jinými slovy, jedna obří lež otevřela novou fázi vývoje společnosti – máme tu politiky, kteří lžou, máme tu noviny, které jejich lži ochotně opakují…. A pokud to nevadí politikům ani těm médiím, tak kde jsme?

*Omluvy politiků patří k zvlášť zrůdným projevům jejich chování. Komu se vlastně Tony Blair omlouvá? Těm mrtvým?

*Na jaře roku 1947 se egyptský hodinář, učitel a náboženský aktivista s početným čtenářstvem Hasan al-Banná obrátil na egyptského krále Farúka s kritikou egyptských institucí, nazvanou „Ke světlu“. Předložil zde islámskou alternativu vůči sekulárnímu národnímu státu. Západ, dlouho oslnivý díky dokonalosti svého vědeckého poznání, je nyní zruinovaný a v úpadku, jeho základy se drolí, jeho instituce a vůdčí zásady se rozpadají. Západní mocnosti ztratily kontrolu nad uspořádáním světa, které samy ustanovily: Jejich kongresy ztroskotávají, jejich dohody se porušují, z jejich smluv jsou cáry. Společnost národů, založená s cílem zachovávat mír, je pouhý přelud. Nastává příležitost ustavit nový světový řád, opřený o islám: cesta islámu byla vyzkoušena, a historie potvrdila, že je spolehlivá.

*Celkem 192 let krveprolití a ohně, kterým Evropa postihla Blízký východ, kdy křižáčtí rytíři masakrovali muslimy, zahájil papež Urban II. výpadem proti muslimům, kteří jsou, podle jeho slov „prokletou rasou, rasou, absolutně odcizenou od Boha. Je svatým činem vyhladit tuto hnusnou rasu z našeho (sic!) území,“ konstatoval Urban II. (Neměl by se dnešní papež muslimům omluvit?)

*Ivo Šebestík: Když už špatný směr, tedy vydejme se jím všichni! Svět vždy fungoval a ještě dlouho patrně bude fungovat jako prostor, ve kterém nepatrná menšina diktuje většině a počíná si přitom buďto přímočaře a neomaleně (většina politických systémů v dějinách lidstva) nebo vysoce sofistikovaně (zastupitelská demokracie). V zastupitelských demokraciích se ale brzy učíme chápat politickou realitu jako určitou formu hry či divadelního představení, takže víme, že herci si scénář zpravidla sami nepíší.

*Cesty Páně jsou nevyzpytatelné. V našem civilizačním okruhu Peníze už dávno obsadily boží trůn.

*Z hladu ročně umírá okolo šesti milionů dětí. Ve jménu jednoho boha se válčí proti druhému a kvůli migraci to v řadě koutů světa hrozí ekonomickým kolapsem. Je až s podivem, kolik vědců se za této situace v EU věnuje zjišťování inteligence goffinů z Tanimbaru, hovniválů z Afriky…

*Předseda eurokomise Juncker ve svém projevu na mimořádném jednání europarlamentu uvedl v kontextu brexitu: „Britské referendum odstřihlo jedno z našich křídel, ale stále letíme vstříc novým obzorům“.

*Ještě před referendem Jucker na adresu Britů vyslal výhrůžky, že pokud vystoupí, bude s nimi jednáno jako s dezertéry. A v Bruselu se Nigela Farrage dokonce Juncker zeptal: „Co tady vůbec děláte?“ Na což mu jedna z hlavních tváří kampaně za brexit odpověděla: „Já jsem byl lidmi zvolen, abych tu byl, co vy?“ Nejdříve nenápadně prohlásil, že opuštění Británie nahrává Rusku. Jak jinak, že. Pak zvětšil kalibr a řekl, že brexit pomůže i Islámskému státu. A nakonec, aby toho trapného vyhrožování nebylo dost, řekl, že „leave“ ohrozí mír na Západě.

*Před 10 lety řekl kyrgyzský prezident: Vážení Američané a Evropané, nediktujte nám, jak máme tančit v našem domě. Dejte nám pokoj.

*V roce 1898 podepsaly USA se Španělskem, které porazily ve válce, smlouvu o prodeji Filipín Spojeným státům. Za 20 milionů dolarů. Protože v té době již filipínští bojovníci za svobodu obsadili Manilu, začaly jednotky USA boj proti nim. Podle některých údajů zahynulo v této válce milion Filipínců.

*Sanders: Řekněme si to jasně – globální ekonomika nepracuje pro většinu lidí ani v naší zemi, ani ve světě. Je to ekonomický model vyvinutý ekonomickou elitou ve prospěch ekonomické elity.

*Přišlo redakční poštou: Československo po roce 1989 se doslova přes noc změnilo z průmyslově vyspělé země na rozvojovou s dostatkem banánů po celý rok.

*Bašár Asad – jeho poplašené reakce, že na území Sýrie nepovoleně operuje stále víc zahraničních jednotek, jsou takřka na denním pořádku.

*Martin Koller: Z některých základen v Afghánistánu, zásobovaných už jen letecky, mohli bojovníci US Army odtáhnout až poté, co zaplatili teroristům tučné výkupné, aby jim uvolnili cestu z obklíčení.

*Erdoganovi konečně dochází, že jeho milovaná země má především posloužit americkým zájmům ve válce proti Rusku. Nemám o Erdoganovi žádné iluze. Je to nepřítel Evropy a nepřítel křesťanství. Ale na rozdíl od ukrajinských oligarchů a mnohých evropských politiků, zrazujících a prodávajících vlastní země a národy, to není takový zkorumpovaný blb, aby nechal zničit Turecko v americké válce proti Rusku. Patrně mu rovněž dochází, že převážná většina Evropanů nechce v Evropě Turky ani islám. Erdogan se v poslední chvíli chytá záchranné brzdy a snaží se o reálnou politiku, výhodnou pro přežití Turecka. Je vidět, že mu především záleží na vlastní zemi, na rozdíl od eurokomisařů a jejich sluhů v Evropě.

*Není na vás dělat takové rozhodnutí. Kdo jste? Naučte se, kde je vaše místo, prohlásil Erdogan směrem k americkému generálovi, který komentoval zadržení desetitisíců Turků, údajně zapletených do puče. Místo toho, abyste poděkovali tomuto národu, že ve jménu demokracie potlačil převrat, tak se stavíte na stranu pučistů. Mimoto jsou organizátoři puče ve vaší zemi. Můj lid nikdy nepřesvědčíte o opaku.

*Ruský, ještě carský diplomat to řekl přesně: „Nepřátelství Anglosasů je strašné, horší je už pouze přátelství s nimi.“ Britskou štafetu dnes nesou USA.

*Není žádným tajemstvím, že otcové zakladatelé byli tvrdými rasisty, což samo o sobě vyplývá z existence otrokářského systému. Hlavní autor amerického prohlášení nezávislosti a třetí prezident Spojených států Thomas Jefferson byl majitelem stovek otroků.

*Kant: Lidstvo dosahuje své dokonalosti v bílé rase.

*Čínská ekonomika je sice poháněná státem, ale nevede si hůř – spíše naopak – než ta naše volnotržní v chronické krizi a v rukou několika superbohatých rodin.

*Peking asi o dva roky dopředu ujišťoval, že verdikt soudu akceptovat nebude – připadá mu divné, že by měl vyklidit moře u svých břehů pro americkou flotilu, která má ke svým domovským přístavům bůhvíkolik tisíc námořních mil. A nyní na oznámení verdiktu reagoval jednoznačně a pohrozil, že bude své zájmy hájit i silou.

*O. Krejčí: Spojené státy nabízejí dobré služby a volají po dodržování mezinárodního práva. Obhajují Úmluvu o mořském právu, což je vskutku paradoxní – USA totiž, na rozdíl od Číny, danou úmluvu odmítají podepsat.

*Prezident ČLR a generální tajemník ÚV KS Číny Si Ťin-pching: Svět stojí na pokraji radikálních změn. Vidíme, jak se postupně hroutí Evropská unie, jak ekonomika USA směřuje ke krachu – a to vše skončí novým uspořádáním světa. Nic nebude tak, jak dříve, za deset let nás čeká nové světové uspořádání, ve kterém bude klíčovou roli hrát spojenectví ČLR a Ruska. Sledujeme v současné době agresivní projevy ze strany USA jak ve vztahu k Rusku, tak i k Číně. Domnívám se, že Rusko a Čína mohou vytvořit blok, proti kterému bude NATO bezmocné, a který tak udělá konec imperialistickým choutkám Západu.

*Vladimir Žirinovskij: Není dobré se vměšovat do záležitostí jiných zemí, provokovat, říkat druhým, co mají dělat. To my, alespoň ve srovnání se Spojenými státy, neděláme. Amerika se vetře úplně všude, do každé sebemenší díry se vejde. Všude vidíme tu jejich vlajku, slyšíme stupidní anglický jazyk. V naší zemi bychom měli přestat vyučovat anglický jazyk. Bohatě nám stačí tři jazyky: ruština, němčina a francouzština. Jazyk agrese, jazyk, ve kterém mluví NATO, v žádném případě nepotřebujeme. Plivu na anglický jazyk. Němčina je jazyk „fašistický“, jazyk války, jehož výuku je také třeba zrušit. NATO je Severoatlantická aliance! Severoatlantická! K čemu tedy potřebují jižní Evropu? K čemu potřebují východní Evropu? Za nedlouho budou přijímat i země na Blízkém východě a v severní Africe. Stejně, jako tomu je s Evropskou unií, je to politická narkotizace.

*Velká Británie a USA zápalnými bombami zničily Drážďany a řadu dalších německých měst, přičemž podle některých historiků použily proti německému civilnímu obyvatelstvu větší ničivou sílu, než proti německým armádám.

*Tvrdí se, že ekonomiku řídí neviditelná ruka trhu. Ani náhodou. Ekonomiku řídí zatraceně viditelné ruce těch, kdo si z ní chtějí udělat Stolečku, prostři se a Oslíku, otřes se.

*Keller: V Londýně jsou stále více jen vrstvy dvě: nadprůměrně úspěšní a ti, kdo je obsluhují.

*Vy jste tak neschopní, že si ani neumíte načerpat minerálku z vaší země, vy si dokonce neumíte ani nahnat pitnou vodu do vodovodních trubek. Ještě, že jsme tu my a za mírný bakšiš to pro vás uděláme sami.

*Václav Hubinger: Katolická církev připouští, že Jan Hus asi upálen být neměl a ústy Jana Pavla II. nad tím vyjádřila lítost. Ruský (tehdy) premiér Putin se omluvil Polsku za Katyň a KSČ se v prosinci 1989 ve stresu pod tlakem dění omluvila občanům Československa za zacházení s nimi během své neomezené vlády. Už chybí jen omluva kapitalistů za stará příkoří na dělnících a třeba se dočkáme i omluvy šlechty za feudalismus.

*Hus byl ovšem nejen slaven, ale i znovu popírán. Když se jeho jméno mělo objevit na jedné z desek zdobících novostavbu Národního muzea, označil ho na zasedání českého sněmu Karel Schwarzenberg za osobu odpovědnou za husitství. A husity vyhlásil za bandu lupičů a žhářů, za komunisty XV. století. Národní inteligence odpověděla výzvou k vystavění pomníku, který – přes obstrukce úřadů a církve – vyrostl na Staroměstském náměstí.

*František Kuba: Co dále s Bohuslavem Sobotkou? Mužem bez bázně, hany a rozumu (to poslední škrtám, mohlo by to být žalovatelné). Inu, starejme se o něj bez výhrad, ale i bez protekce. Tak, jak se ON staral dosud o nás… Že neuspěje?, ale vždyť měl na to tolik času a skoro všechny prostředky za peníze daňových poplatníků… Chceme snad dále investovat do mechanického kuřátka na klíček Angely Merkelové?

*Polský ministr obrany obvinil Rusko z Volyňského masakru. Na své facebookové stránce požaduje Zacharovová od Varšavy, aby upřesnila, jestli ministr vyjádřil oficiální postoj Polska, nebo to byl jeho osobní postoj, a jestli vůbec existují nějaké historické události nebo přírodní jevy, které by Rusko nezavinilo?

*Myslím si, že pan Babiš nemá pravdu. Všichni přece vidíme, jak nás Rusko neskutečně provokuje. Zinscenovalo manévry NATO na svých hranicích, zařídilo rozmístění amerických a dalších vojáků v Polsku a Pobaltí, dosáhlo toho, že Američané vyšlou své obří výzvědné drony nad naše území. Mám ještě ve výčtu ruských provokací pokračovat? Jak dlouho chce ještě Rusko zneužívat naší holubičí povahy? Naštěstí máme skutečné státníky typu paní Langšádlové, jejichž pouhá fotografie je schopna ruského agresora odradit. Plně souhlasím s názorem této moudré ženy, že jaderná válka s Ruskem by byl boj i za naši svobodu. Ta žena bude svítit i poté, co okolní popel už dávno vyhasne, uvedl europoslanec ČSSD Jan Keller.

*Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes oznámila, že k rozhodnutí o prodloužení sankcí Evropské unie proti Krymu do 23. června roku 2017 se připojila Ukrajina, Gruzie, Albánie, Lichtenštejnsko a Norsko.

*Tereza Spencerová: Mimochodem, zaznamenal jste, že francouzské letectvo při bombardování na severu Sýrie teď v úterý zabilo přes 120 civilistů? Potvrdila to i syrská opozice. Vypadá to skoro jako msta za Nice… Zvykejme si. Pořád si ještě žijeme tisíckrát líp než ve „zdemokratizovaném“ Iráku, o taktéž „zdemokratizované“ Libyi – to byl takový bohatý stát na severu Afriky, víte? Na otázku „co já a puč v Turecku“ rozhodně a jasně prohlašuji, že v něm fakt, ale fakt prsty nemám. Prosím do záznamu! A Erdogan včera konstatoval, že mír v regionu vytvoří společně s Ruskem a Íránem, čili našimi „nepřáteli“. Doufám, že si Američané stihnou z Turecka odvézt aspoň své jaderné rakety… Ne, dělám si legraci. Zatím není nic tak žhavého.

*Ale když jsme u Turecka, neodpustím si jednu poznámku. Nevíte, odkud se vzal ten pan Bělobrádek? To je ten, co navrhuje, aby naše univerzity přijaly vyhozené turecké akademiky, prý stejně jako když Masarykova univerzita přijala ruského profesora Zubova. Nad tím zůstává rozum stát. Jedinou Zubovou akademickou kvalifikací je nenávist k Putinovi a ochota sypat z rukávu cokoli, co chtějí naši jestřábi slyšet. Nevíte, kdo toho Bělobrádka platí? Sám by na to určitě nepřišel. Vždyť je to ministr české vlády!

*Nyní, po puči, dává „sultán“ najevo, že Evropa je pro něj kus toaletního papíru. Nebo na něj budou platit hrozby USA o vyloučení z NATO? Naše „lídry“ – má jen pro legraci. To samé přitom platí i pro hrozby vyloučení z NATO – je to rozklížená organizace sloužící zájmům amerických zbrojovek, a při pohledu na uvadající sílu Západu, EU v existenciální krizi a při současném pohledu na integrující se Eurasii, do níž je Turecko Čínou a Ruskem srdečně zváno, volba Ankary nemusí být až tak složitá. Takže ve finále je velmi pravděpodobné, že budeme dolézat i k sultánovi – máme přece praxi v dolézání k saúdským středověkým tmářům. Nedivím se proto, že Juncker prý pije. To je ještě fajn, chápala bych, i kdyby byl na heroinu…

*Svět se bavil nad novou vládou Theresy May, zejména nad jmenováním Borise Johnsona ministrem zahraničí (z USA dokonce padlo, že si Britové možná jen, doslova, „dělají prdel“), ale úsměv už ztuhl. Boris Johnson obvinil dnešního amerického prezidenta Baracka Obamu, že je „posedlý svou částečně keňskou, po předcích zděděnou antipatií pro Britské impérium“. Charakterizoval možnou budoucí americkou prezidentku Hillary Clintonovou jako osobu „s nabarvenými blond vlasy a vystrčenými tlustými rty, která na vás ocelově modře civí jako sadistická zdravotní sestra v nemocnici pro duševně choré“. Také ji přirovnal k Lady Macbeth.

*Pokud se stane Trump hlavou státu, bude prý Amerika opět na prvním místě. Svět je prý mnohem méně stabilní kvůli tomu, že se Barack Obama rozhodl svěřit Hilary Clintonové americkou zahraniční politiku. Před jejím nástupem do funkce ministryně zahraničí podle něj „Libye spolupracovala, Egypt byl pokojný, Irák zažíval úbytek násilí, Írán škrtily sankce, Sýrie byla pod kontrolou“. Tvrdil proto, že odkazem působení Clintonové v čele diplomacie jsou „smrt, destrukce, terorismus a slabost“. Svou rivalku v boji o Bílý dům obvinil také ze zodpovědnosti za rozšíření organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku. Samozřejmě kandidát nemohl nevyužít omylů na hranici mezinárodních zločinů, které mají na svědomí manželé Clintonovi. Ale nikdo si ve Spojených státech nemyslí, že by měli být posláni do Haagu za Miloševičem nebo Karadžičem.

*Proč by USA měly platit za bezpečnost třeba Evropy a celého NATO, je vcelku logická. Spojené státy za poslední Obamův rok poskočily s dluhem o další bilion a kus, přiblížily se k už beztak matematicky nesplatitelným 20 bilionům dolarů dluhu, a kdyby prostá pravidla „má dáti, dal“ platily i pro USA, tak už je to stát v bankrotu někde na úrovni Ukrajiny. To, že by Trumpovy počty mohly znamenat konec NATO – pokud si ho členské státy nezačnou platit samy – je podle mého jen pragmatická úvaha.

*Na postupu její kampaně mi připadá nejlegračnější – a tím vlastně i nejzoufalejší – že bojuje proti Trumpovi snahou všemožně ho spojovat s Ruskem, a tak to ve finále skoro vypadá, že Hillary v Americe kandiduje proti Putinovi…

*To, co vznikne na místě dnešního Německa, nebude mít společný původ ani společný vzhled, ani sdílený jazyk či kulturu – bude to společenství různých, prohlásil loni německý prezident Gauck.

*Němec íránského původu.

*Francois Hollande: Islámský stát vyhlásil Francii válku. A my teď musíme vést válku proti IS s dodržováním všech platných zákonů. Pokud bychom bojovali s terorismem oslabením našich principů, šlo by o první porážku, po níž by následovaly další.

*Německá kriminálka tvrdí, že v Německu je 410 potenciálních teroristů. Jak na to přišli? Proč ne 409? Nebo 411? Nebo 734? Nebo 112? Zkrátka, tápeme.

*Útočník z bavorského Ansbachu, sedmadvacetiletý Muhammad Dalíl: Islámský stát tuto válku nezačal, Západ může za útoky sám, protože bomby dopadající v Sýrii či Iráku nerozlišují, jestli usmrcují muže, ženy či děti.

*Valpuržina noc od Gustava Meyrinka. U čtenářů, na které mystično zapůsobí silně – může dojít k tomu, že nabudou dojmu, že Gustav Meyrink znal pana Sobotku osobně. Objevuje se dost možná v postavě herce a mága, který prochází dějem jako mlhovina, která se obratně i materializuje.

*Lumír Němec: V souvislosti s převratem v Turecku mě „baví“ prohlášení premiéra Sobotky: „potřebujeme silné a stabilní Turecko…“ Dalším krokem by mohlo být Sobotkovo prohlášení o tom, že potřebujeme silnou a stabilní Severní Koreu.

*Prostě – v minulosti to bylo „Národ sobě“, teď je to „Národ gaunerům a vybraným rodinám“ – prací se neuživí a přeci je nenecháme chcípnout hlady. Vždyť to bychom je nemohli v budoucnu soudit za zločiny proti národní cti.

*Ve 450miliónové Evropské unii vládne 28 členná Evropská komise. A ten, kdo má pod kontrolou těchto 28 lidí, vládne celé Evropě.

*Carl Jung, jeden ze zakladatelů psychoanalýzy, kdysi charakterizoval demokracii jako nekrvavou občanskou válku.

*Představitel neoliberální filosofie a etiky F. A. Hayek (1899-1992): Heslo sociální spravedlnosti nemá nic společného se společností svobodných lidí. Patří do kategorie nesmyslů, je to iluze, která pobláznila socialisty. Společnost nemůže nést odpovědnost za hmotné postavení svých členů a za to, že každý dostane, co mu patří. Víra v sociální spravedlnost je největší hrozbou pro většinu hodnot civilizace svobody, totiž soukromého vlastnictví, nerušeného sledování osobních cílů a tím i vytváření spontánního řádu tržního hospodářství.

*Práce je amorální, dnes se za ni lidí stydí. To je citát od Žižeka.

*Lao-C´: Byli mocní vládci a lidé téměř nevěděli, že jsou. Byli menší vládci a lidé je ctili a milovali. Ještě menších vládců se lidé báli, a ty docela maličké neměli rádi.

*Putin také poslal telegram Cameronovi, ve kterém mu poděkoval za spolupráci. „Doufám, že tvoje bohatá politická zkušenost bude i v budoucnu žádána jak ve Velké Británii, tak i v mezinárodním společenství,“ napsal Putin.

*Britští konzervativci chtěli mít chleba namazaný na obou stranách.

*Evropská unie se rodila z poznání, že bezuzdná konkurence vede k válkám.

*Bělohradského výrok: „Chceme-li být racionální, musíme se vzdát představy, že naše věty musí být založeny na pravdě.“ Příkladem hledání pravdy v tomto smyslu je i příběh dnes šestapadesátiletého mnicha Arsenie. Zde je jeho vyprávění o hledání pravdy: Zahulíš si hašiš, vezmeš kytaru a vyrazíš do svého světa, pryč odtud. Je to přitom jen kousek k sebevraždě. Nakonec všichni jeho přátelé umělci – malíři, hudebníci, básníci, herci – zemřeli na AIDS, hepatitidu nebo je našli předávkované drogou. Zbožňovali britskou kapelu The Slade a zpěváka, básníka, kytaristu Marca Bolanda z T.Rexu. Pro džíny se jezdilo do italského Terstu a řadu módních věcí šili místní bělehradští krejčí. Arsenij vyjmenovává své přátele hudebníky, kdo kde a na co zemřel – alkohol a drogy. Byla to elektronická liturgie a tělo, krev Páně byl alkohol, joint, lajna… Jestliže rock´n´roll je tak skvělý, proč jsou k tomu zapotřebí drogy, ptá se dnes již jako mnich Arsenij.

*Literárky: Václav Bláha (1949), člen skupiny 12/15 – pozdě, ale přece, je pluripotentní výtvarník s průnikem do malířství a konceptuálního umění, podle toho, která výtvarná forma mu dovoluje téma zpracovat lépe. Jeho obrazy mají expresivní dynamiku v odrazu okamžiku inspirace. Jan Pištěk (1961), člen Nového sdružení pražských umělců, je malíř s přetlakem emocí a pokory. Nikdo ho nemůže lépe popsat, než to udělal on sám v roce 2003: „Chtělo se mi zpomalit, přenést se daleko od reality, kde čas má jiný rozměr. Pootevřel jsem dvířka do světa, kde existuje jedenáct dimenzí, paralelní vesmíry, do prostoru, kde pravda je smělejší a neuvěřitelnější než fikce.“ Až chvíli postojíte před jeho obrazy a začnete se do nich vžívat, to vše prožijete.

*Carlo Ponti: Když se film líbí a chodí na něj lidé, tak je to byznys a když se nepovede, je to umění.

*Woody Allen: V životě nelituji ničeho, krom faktu, že nejsem někým úplně jiným.

*Ernst Hemingway sídlil v Madridu v hotelu Florida. Byl zde velice dobře zásobený šunkou, sýry, dokonce i kaviárem. Sedmička skotské byla bezedná. Po válce se Ernst Hemingway vracel do Španělska, a to velice rád. Opět zde objížděl svá oblíbená místa, zejména koridy a jak jinak, než že zde také hodně pil. O co více přilnul ke Španělsku, o to méně o něj Španělé stáli. Nemohli jej dokonce vystát. Španělé jej odmítali nikoliv proto, že získal slávu na popisu španělských býčích zápasů, ale proto, že se jako přívrženec republikánů baví s bohatými a vlivnými lidmi Frankova režimu.

*Gorbačov a spol. byl první vedoucí komunista, kterého obdivovali bankéři a jejich lokajové celého Západu! Dnes přivedl Gorbačov svět na pokraj III. světové války!

*Jako ve středověku – vyházet je z oken na vidle!“ Tzv. „vyoknění“. Vyoknit je! Sarkozyho nabodnout na nějakou rezavou vodovodní trubku a nosit ho jako vlajku po pařížských bulvárech. Myslím, že tím spravedlnosti bude učiněno zadost.

*Na prodej je všechno, mít dost v peněžence, tak koupím celé Slovensko. Je pryč doba, kdy se nekupovalo, ale okupovalo.

*Objevení spřádacích strojů v Manchesteru způsobilo úmrtí hladem miliónů indických tkalců, tak vypadá také pokrok.

*Staré české přísloví: Po bitvě je každý generálem. Nové turecké přísloví: Každý generál je po pitvě.

*Tomáš Czernin popisoval svou životní dráhu, která se odehrávala za dobu „hluboké totality“ natolik přirozeně a lidsky, že by mu člověk snad i projevil sympatie a pochopení, že jeho život byl skoro jako „jednoho z nás“.

*Jsme v područí změkčilých a impotentních politiků, kteří mají místo mozku jen měšec peněz.

*Hollandova popularita se dostala na úroveň podrážky na jeho botách.

*Peklo musí být prázdné, když všichni ďáblové jsou mezi námi.

*S tím, co si myslím, hluboce nesouhlasím.

*Kolik žije ve Lvově Židů? Odpověď – 50 %. A co zbytek? To jsou Židovky.

*Jde Alláh po poušti, potká Jahveho ve formě hořícího keře a říká mu: „Hoříme, hoříme…“

*I matematik, když se soustředí, je schopen spočítat něco, co má smysl. (Rokyta Mirko, z přednášky na MFF UK Praha)

*Uzavřená množina je jako vězení, nikdo se nedostane ven. Otevřená množina je jako uzavřená společnost, nikdo se nedostane dovnitř. (Zajíček Luděk, z přednášky vyučujícího na MFF UK Praha)

*Nezdá se vám, že poslanecká sněmovna nadělá nepoměrně víc škody než ono promile problémových lidí z populace?

*Jako téměř vždy za posledních 15 až 20 let si nemůžeme být jisti, co jsme vlastně viděli.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
30. 7. 2016 11:44

Je to horor i humor v jednom. Děkuji.

ducatista
ducatista
30. 7. 2016 20:29

Jako kluk jsem strasne brecel, když padouch Rollins zastrelil Vinnetoua. Dostal jsem se z toho. Myslím, ze i britská omladina se z toho dostane až pochopi, ze brexit opravdu není konec světa 😄 Jinak tyhle vycucy z tisku jsou perfektní