Perličky z tisku za říjen 2015

*Porošenko ujistil, že Ukrajina nemůže nikdy prohrát, protože má na své straně pravdu a Hospodina.

*Kalousek: S odchodem Schwarzenberga však neodcházejí z TOP 09 jeho hodnoty. Knížete k ničemu nenutím. Kolikrát jsem se ho ptal, zda se ještě chce vracet do toho pražského bahna. A on mi na to s tím svým poloplachým úsměvem říká: Sloužit se musí, tatínek mi to vždycky nařizoval. Karel neslyší, ale to neznamená, že nemá co říci. Pravidla jsou podle něj svatá, a pokud může v rámci nich proti něčemu bojovat, tak to učiní.

*Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, která byla založena v Praze roku 1991: Velmocenské ambice Ruska jsou pro nás mnohem nebezpečnější než uprchlíci, řecká krize a problémy Volkswagenu dohromady.

*Referendum Halík označuje jako nebezpečný populistický nástroj. Je to sebevražedný skok demokracie do propasti barbarství. Referendum by se mělo využívat čistě na krajské či obecní úrovni, ale do vysoké politiky by se plést nemělo. Všichni, kteří volají po oné přímé demokracii, chtějí jen oslabovat naše vztahy s EU a zároveň jsou to příznivci Ruska, brojící proti USA.

*Magda Vašáryová řekla v rozhovoru, že politici mají jít kvůli správné věci i proti drtivé většině národa.

*Jan Jandourek: Co naděláme. Zeman je stejně ohavný jako jeho voliči.

*Odborník na Rusko z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK Jan Šír: Poslední vojenské dobrodružství Ruska v Sýrii jen uspíší rozložení jeho ekonomiky, pád režimu a rozpad státu.

*„Otázka byla, jestli má Putin na to, aby napochodoval do Prahy. A to nemá,“ stál si na svém Benjamin Kuras. „To víte, že má,“ nedal se Jefim Fištejn. „Já Putina nebráním, ale jsem rád, že se konečně někdo pustil do Islámského státu,“ vysvětlil Benjamin Kuras. „To je právě naopak. Ti dva bojují spolu, Putin s Islámským státem proti Západu,“ zakončil výměnu názorů i celou debatu Jefim Fištejn.

*Z dosavadních náletů mířily na Islámský stát jen dva, poznamenal někdejší generální konzul České republiky v Ruské federaci Votápek s tím, že můžeme jen spekulovat o tom, zda jde o záměr nebo jen omyl ruských vojenských sil. Američané sice na počátku nového tisíciletí zasahovali v Afghánistánu, ale fakticky je to tak, že tamní dění ohrožovalo spíš střední Asii, a tím i měkký podbřišek Ruska. V Afghánistánu Američané odváděli práci za Rusy a Rusové jim ještě sypali písek do soukolí. Podle Votápka mají Rusové v Sýrii slabší karty v ruce než Západ.

*Jiří Pehe: Dilema postkomunistů – vítězství Asada vyvolá uprchlické tsunami. Větší část z miliónů uprchlíků, kteří se tísní v uprchlických táborech nebo už namířili do Evropy, prchá před Asadem, který vybombardoval celá města. (Bloger: Kontrolní otázka: kolik lidí prchalo ze Sýrie před začátkem občanské války, tj. za výlučně Asadovy vlády? Lidé naopak prchali do Sýrie, k diktátorovi. Asi chtěli nasrat Peheho.)

*Jiří Pehe: Rusko je dle mého soudu v podstatě zločinecký syndikát hrající si na stát. To není v historii států příliš obvyklé. Viděli jsme státy, které byly zkorumpované, ale těžko bychom hledali nějaký stát, kde je samotná esence státnosti založená na korupci a zločinu. Téhle věrchušce se říká různě. Putinovo politbyro, kolektivní Putin… Funguje to velmi podobně jako mafie. Putin věří, že se dá všechno koupit. Korupce, kterou šíří Rusko, není nějaký kaz na demokracii, je to zásadní bezpečnostní hrozba. (Bloger: Tu máš, další denní příděl peheismu. Peheismus je nějaká okrajová ideologie, která se musí udržovat doláči a bombama, což je nesmírně nákladné, a tak dluhy rostou a nezbývají prostředky na pořádné věci. Kdyby z těch pravdaláskařů aspoň nekapalo tolik nenávisti, byli by mnohem snesitelnější.)

*Kasparov: Ukrajina byla pro Putina však příliš drahá, než aby se snažil pokračovat v jejím dobytí. Místo toho šel Putin ještě dále na jih, do Sýrie. Tam našel prostředek k tomu, jak ještě více shodit USA, jak vytvořit větší chaos i jak oslabit Evropu. Jedním z vedlejších účinků Putinových útoků v Sýrii a jeho podpory Bašára al-Asada, je vlna uprchlíků. Putin to celé dělá, jen aby ovlivnil ceny ropy, protože chce odstartovat velkou válku na Blízkém východě, aby tak vyhnal ceny ropy výš a zachránil tak vlastní ekonomiku. Úspěšným diktátorům, jako je Putin, jde vždy jen o přežití, plánují nejvíce dva kroky dopředu. Putinovi je chaos blízký, protože se v něm dobře orientuje a vyhovuje mu. Po Sýrii se Putin buď vrátí na Ukrajinu a pokusí se dokončit, co začal, nebo se podívá do libyjského Benghází, jelikož mu jde hlavně o ropu a prostor pro loďstvo.

*Ivan Gabal: Do návratu Chomejního do Íránu v roce 1979 byly prvky fundamentalismu v této oblasti marginální. V Íránu, v Iráku, ale i v Kuvajtu chodily ženy v minisukních a koupaly se v bikinách. Jak by se měl Irák vyvíjet? Vojenské řešení je snadnější část úkolu. Colin Powell měl napsanou novou ústavu, celý systém. Převážila ale vojenská stránka. Američané jsou unavení a nechce se jim už bojovat. Kurdové z každé sunnitské vesnice, kterou dobyjí, udělají Lidice. Nemilosrdně. Bašár Asad, kterého ovšem podporuje Rusko, má na svědomí tři sta tisíc mrtvých, na začátku nechal střílet do demonstrujících. Musíme ale přivést Rusy k tomu, aby se chovali konstruktivně, konstatoval Gabal. Islámský stát zabil za poslední rok 1.500 lidí, Asadův režim za stejné období popravil 12.000 lidí. Putin se snaží vyostřit konfrontaci se Západem v naději, že odvrátí svět od svých trestných činů na Ukrajině. Otevřeně podporoval represivní režim v Damašku pod rouškou boje proti terorismu a podkopává vedoucí americké postavení na Blízkém východě.

*Výběr titulků k článkům v Britských listech: „Rusové v Sýrii bombardují americké spojence, nikoliv islámský stát“ – „Jediný, komu ruské nálety v Sýrii reálně prospívají, je islámský stát“ – „Rusko vsadilo na zničení Evropské unie“ – „Ruské nálety v Sýrii: Nejlepší způsob, jak zajistit pokračování války“ – „Fašismus: ČT nechává v souvislosti s uprchlíky Hynka Kmoníčka hovořit o krvi“ – „Asad a Putin jednali v Moskvě o tom, jak efektivněji bombardovat civilisty“ – „Desetitisíce lidí prchají z Aleppa po nejnovějších leteckých úderech“ – „Ruský nálet na nemocnici zabil 13 lidí“ – „80 % ruských náletů v Sýrii se netýká islámského státu“ – „Ruské letecké údery v Sýrii vraždí civilisty“ – „Rusko ustupuje k autarkii. Hrozí mu chudoba“ – „Rusku docházejí peníze“ – „Rusko horečně zbrojí, Putinovým řešením je autarkie“ – „Rusko letecky přepravuje íránské zbraně Asadovi, porušuje embargo OSN“ – „Ruská intervence v Sýrii podporuje další expanzi islámského státu“…

*Karel Dolejší: Důsledkem bude ožebračení a úpadek, který skončí odchodem Ruska z globálního obchodního systému. Pokles životní úrovně bude kompenzovat všudypřítomnou propagandou. … Stručně řečeno, vládní ofenzíva se navzdory ruské intervenci vyvíjí katastrofálně. Libanonský Hizballáh utrpěl takové ztráty, že jeho cena jako spojence Bašára Asada rychle klesá a v útoku už je nepoužitelný. … Anarchie tedy znamená mezinárodní prostředí, v němž se běžně vyskytují hrozby silou. Pro názornost si ji můžete představit jako situaci, kdy Rusko ostentativně nacvičuje jaderný útok na Varšavu, hrozí jaderným útokem na dánské lodě či vyhrožuje vojenskými následky v podobě jaderného konfliktu v případě sbližování Švédska s NATO. … Syrský režim jen během srpna a jen v provincii Idlíb podnikl nálety na devět nemocnic na povstaleckém území. Za dva dny po nasazení ruské letouny v Sýrii bombardovaly již tři medicinské instalace. Český tisk nicméně řeší výhradně americký nálet na nemocnici v afghánském Kunduzu, současně je velmi zajímavé mlčení k jiným a mnohem četnějším útokům na nemocnice, které jsou např. v případě Asadova režimu vytrvalé a záměrné. … Pořad Reportéři ČT informoval podrobně o aktivitách proruského paramilitárního uskupení Českoslovenští vojáci v záloze, které cvičí s ostrými zbraněmi a otevřeně vyhrožuje ozbrojeným útokem na vládu a parlament České republiky. Ať už jsou úmysly a motivace jednotlivých členů jakékoliv, je zřejmé, že spolek působí ve smyslu klasicky pojaté sovětské/ruské propagandy (jednostranné zamlčování agresivních opatření Moskvy, amplifikace reakcí Západu) a je připraven použít ozbrojeného násilí vůči ústavním činitelům, čímž se nijak netají. … Pověsti šířené všelijakými Bašty a Kmoníčky, kteří rýsují hrozbu infiltrace uprchlické vlny radikálními džihádisty, jsou ovšem informační operací nepřátelské mocnosti věcně založenou na ničem. Naproti tomu existují důkazy o tom, že někteří „uprchlíci“ jsou ve skutečnosti agenty čečenských orgánů, a mají za úkol zabíjet v Evropě kritiky Ramzana Kadyrova. … V souladu s křesťanským personalismem, kantovským kriticismem či nietzscheovským gnoseologickým heroismem je to vždy výhradně jednotlivec, kdo dokáže usilovat o poctivou sebereflexi. (Bloger: Kája Dolejší překonává svými choromyslnými výplody nejen Jefima Fištejna, ale i Jaromíra Štětinu, ba i Gary Kasparova.)

*Andrew Stroehlein, mediální ředitel Human Rights Watch v Bruselu: Prezident ČR je nyní oficiálně Borat. Přemýšlím, jestli existují nějací lidé, které Zeman neurazil. Ne, je zjevné, že urazil všechny. … „Český prezident, který tvrdí, že muslimové nebudou respektovat české zákony, kouří ve vlaku…“ (Respekt uvádí další případ: Zeman kouřil v nekuřáckém hotelu v britském Bristolu, za jeho vyčištění zaplatili 60 tisíc korun.) … Tři roky za nakreslení uší na fotografii egyptského prezidenta Sisiho. (No a co? U nás dostal Roman Smetana za tykadla Langrovi rok!)

*Barack Hussein Obama, jeho výroky: Rusko je nevýznamná regionální mocnost. Putin připomíná znuděné dítě hrbící se v zadní lavici. Asad shazuje barelové bomby na nevinné děti. Velím největší a nejmocnější armádě v historii. (To je od Obamy zjevné vyhrožování, navíc vyslovené na půdě OSN.) Sýrie stáhne Rusko do bažiny. Ruský prezident Vladimir Putin nezískal mezinárodní podporu pro své akce v Sýrii, která je dlouholetým spojencem Ruska. Na Putinově straně jsou jen Írán a syrský prezident Asad, zatímco USA vedou mezinárodní koalici složenou ze 60 zemí v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

*Obama: Když přes 95% našich potenciálních klientů žije mimo naše hranice, nemůžeme dovolit takovým zemím, jako je třeba Čína, aby psaly pravidla globální politiky. Psát tato pravidla musíme my a my musíme nacházet nové trhy pro americké výrobky a určovat vysoké normy k ochraně zaměstnanců a zachování životního prostředí. Dohoda, která byla uzavřena v Atlantě, to zajistí. Dohoda bude chránit pracovní místa v USA a životní prostředí lépe, než jakákoli jiná dohoda v dějinách.

*Obama znovu využil Zákona o válečných pravomocích, který mu dává právo rozhodovat bez souhlasu Kongresu, a povolil invazi armády Spojených států do západoafrického státu Kamerun, který je bohatý na ropu a zemní plyn.

*Halpern: Obamovo vystoupení bylo mistrovský kouskem. Americký prezident šel přímo k jádru pudla. Zatímco Putinovo vystoupení bylo plné klišé. Obama na půdě OSN přednesl skvělý projev a Putin nikoli.

*Wolfowitzova doktrína praví, že historie si vybrala Spojené státy k tomu, aby vládly světu. Proto Washington nedovolí žádnému státu, aby v tomto bodě stál USA v cestě. Jde o úhelný kámen americké zahraniční politiky, sdělující světu, že stát, který by chtěl provádět svou vlastní nezávislou zahraniční politiku, se stává pro USA hrozbou.

*Šebestík: Spojené státy americké, které se počátkem devadesátých let dvacátého století samy nominovaly do pozice neodvolatelného, věčného, Bohem a lidskými právy povolaného, nikomu se nezodpovídajícího demokratického a nesmírně charakterního „správce planety“. V roli, kterou si USA přivlastnily, nemůže být žádné síly, která by je mohla k něčemu přinutit, nebo od něčeho odradit.

*Na celém vývoji syrského konfliktu vidím jen jeden pozitivní moment – již přesně víme, jak nám evropské a české sdělovací prostředky lhaly. Více než rok nás informovaly o přesunu desetitisíců ruských vojáků a stovkách tanků na Ukrajinu, ale nedoprovodily to jediným družicovým snímkem. Vrcholem informace byla videa z mobilních telefonů. V Sýrii jsme si mohli na kvalitních fotografiích prohlédnout každé ruské vojenské letadlo hned po přistání. Každá lež holt má krátké nohy.

*McCain prohlásil, že zatímco Putin je vrah a bandita, samotný Daeš bezpochyby založil Bašár Asad.

*Sílí kritika Saúdů za vysoký počet civilních obětí. Tvrdou ranou bylo zmasakrování více než 130 svatebčanů, což je o to nepříjemnější, že saúdské stíhačky na jejich cíle navádějí američtí operátoři.

*Daily Beast: Taktika ruských letců je brutální a bezohledná. Viděli jsme to ostatně třeba před sedmi lety při rusko-gruzínské válce. Nálety Rusů doprovázely poměrně velké ztráty mezi civilním obyvatelstvem. Ruská taktika je zkrátka jiná než západních zemí. Nezohledňuje tolik životy lidí. Rusové také nemají takové zkušenosti s vysoce přesnými pumami, třebaže je mají ve výzbroji. Schází jim navíc i potřebné zkušenosti a vybavení pro přesnou identifikaci cílů a jejich zaměření. Státy NATO se v tom začínají už dostávat na slušnou úroveň, pracují na tom ale tvrdě přes dvacet let. Z vojenského hlediska budeme sledovat ruské údery a jejich dopad na průběh války. Z diplomatického hlediska je nutné Rusku vyhradit místo u vyjednávacího stolu.

*Aktuálně.cz, Novák: Nasazení Rusů v Sýrii je extrémní a jejich taktika brutální. Bude hodně nevinných obětí.

*Paul Rogers: Americké letectvo shodilo 1800 bomb, když pomáhalo kurdským bojovníkům získat syrské město Kobane od Isis. Používalo dvěstěkilogramové bomby proti jednotlivým motocyklům. O tom, kolik civilistů bylo v této ohňové bouři usmrceno, nevíme téměř nic, avšak nikdo nad nimi netruchlí ani neuvažuje. Někdy tato údajná válka za civilizaci vypadá spíše jako střet dvou barbarství.

*Ron Paul: Obamova slova o ztrátě legitimity Asadova režimu stála život více než 200 000 lidí. Jak může prezident země vzdálené od Sýrie téměř deset tisíc kilometrů rozhodovat o tom, kdo bude vládnout v Damašku? Co když Ruhání v Íránu rozhodne, že Obama ztratil legitimitu za zabíjení amerických občanů pomocí dronů bez obvinění a soudu? Byli bychom něco takového ochotni akceptovat?

*Brzezinski: Přítomnost ruského námořnictva a letectva je zranitelná, je geograficky izolovaná od jejího domova. Mohou být odzbrojeni, pokud budou provokovat USA.

*Ministerstvo obrany Ruské federace reagovalo na vyhlášení CNN, podle kterého se rakety vypálené z ruské flotily v Kaspickém moři zřítily v Iránu: Mohu potvrdit, že všechny naše rakety vypuštěné z lodí našly své cíle. To je fakt. Jinak bychom museli konstatovat, že navzájem vzdálené objekty teroristických skupin ISIL v Sýrii včera explodovaly samy od sebe a téměř současně.

*Daniel Veselý: Bezpečnost Spojených států ohrožuje daleko víc tamní násilí páchané střelnými zbraněmi než islámský terorismus a v Sýrii jim jde o hegemonistické zájmy. Proč by jinak Obamova administrativa vynaložila pomalu miliardu dolarů na výcvik a vyzbrojení téměř 10 tisíc antiasadovských bojovníků, jak cudně zmiňuje třeba list Washington Post (nepočítaje v to zpackaný program na výcvik a vyzbrojení rebelů za půl miliardy dolarů, který vygeneroval jen čtyři nebo pět bojovníků proti Daeš)?

*Ředitel CIA David Petraeus přirovnává ruskou operaci v Sýrii k černobylské katastrofě.

*Americký generál NATO Mark Ferguson prohlásil, že „Rusko buduje síť základen na okrajích (své) země od Baltského do Černého moře a obkličuje NATO ocelovou duhou. Tento ocelový oblouk ohrožuje pozice Severoatlantické aliance.“ Z podobného neuchopitelného soudku zdá se být i prohlášení zvláštního amerického vyslance pro Sýrii Michaela Ratneyho, který má americkou politiku v Sýrii za úspěšnou, protože „Rusové by přece Asadovi nemuseli pomáhat, kdybychom ho my neoslabili.“ Barack Obama na to jde z druhé strany a tvrdí, že ruská vojenská intervence v Sýrii je vlastně projevem slabosti: „Musím říci, že pokud si myslíte, že zničení vlastní ekonomiky a nutnost vyslat vojska, aby podpořily svého jediného spojence, jsou znakem lídrovství, tak máme různé chápání, co je to být lídrem.“ Slova pro americké publikum možná dostačující, nicméně u evropské veřejnosti mohou přece jen vyvolávat dlouhé nevěřícné pohledy.

*Paul Craig Roberts: Stanovisko Washingtonu vychází z předpokladu, že jen on rozhoduje o tom, kolik chaosu vyšle do světa, samozřejmě v naději, že tento chaos doputuje nakonec i do Ruska. Mám za to, že Washington neposlouchal, když Putin ve svém projevu v OSN řekl: „Nemůžeme už dál tolerovat tento stav věcí ve světě.“

*ISIL je neregulární armáda USA.

*V roce 2012 šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius řekl, že syrský prezident si nezaslouží být na Zemi. Osobně se domnívám, že to byla výzva k Asadově vraždě a povzbuzení džihádistů, aby destabilizovali Sýrii.

*Ivo Šebestík: Islámský stát musí mít k válce zbraně. Sám je nevyrábí, musí je nakupovat a k tomu potřebuje obrovské částky peněz. Odkud je bere? Kudy tečou ony záhadné podzemní (ropné) řeky k financování takovýchto válek? Svět, který je už úplně v moci peněz a dosáhl maximální hladiny cynismu v krvi, je schopen jednou rukou vysílat bombardéry určené k bombardování a druhou odesílat protiletadlové systémy na jejich sestřelení. Oběma rukama pak shrabuje peníze plynoucí z obojího byznysu i pohřbívá nevinné oběti krveprolití. Hnus? Ó nikoliv! Jsou to neviditelné ruce trhu!

*Zejména Tusk je osoba na pravém místě a pokud může, rád si přidá. Jeho prohlášení o tom, že by EU a Turecko mělo vytvořit nárazníkové pásmo v Sýrii, je skutečně výplodem polského mozku a jen potvrzuje ono známé, že Polák není národnost, ale diagnóza.

*Kdosi se zeptal: Kdy se uskutečni nějaké cvičení NATO v USA? Trapná situace, nikdo neví. Asi nikdy. To by tak hrálo.

*Sergej Lavrov: Jak jste slyšeli, poprosili jsme všechny, kteří se domnívají, že lépe znají situaci „na zemi“, aby nás informovali o těch místech, kde mají základny teroristé. Naši kolegové z koalice na to zatím nejsou připraveni. Prosili jsme také o to, aby nám sdělili, kde pracuje neteroristická opozice, abychom to brali v úvahu při našich akcích. To naši partneři z koalice také nedělají, dodal.

*Sergej Lavrov: Vidíme velmi málo konkrétních věcí, které by vysvětlily, co konkrétně dělají Američané v Sýrii a proč jsou minimální výsledky od takového počtu bojových náletů. Myslím, že za 25 tisíc náletů tam bylo možné celou Sýrii rozbít na třísky, řekl ministr v interview televiznímu kanálu NTV. Američané i nadále kritizují pozici Moskvy, přitom na všechny prosby ruské strany o poskytnutí údajů o „správných cílech“ se USA vyhýbají. Tak potom jsme řekli: dobře, jestli si myslíte, že my oslabujeme ty, na koho vy sázíte jako na upevnění opozice, včetně boje proti ISIL, ukažte, kde je třeba provádět údery. Také žádná odpověď.

*cnemo: SSA jednají logicky: Sdělit cíle sdělit nemohou, protože by upevnily Asada. A sdělit, koho nebombardovat také ne, to by se totiž zjistilo, koho vlastně podporují.

*Ladislav Kašuka: Opravdovým Islámským státem je ve skutečnosti Saudská Arábie!

*Ta vlna uprchlíků je zatím relativní maličkost, čekají náš horší věci, prohlásil teolog s dovětkem, že opravdová zkouška přijde, až se dají na pochod uprchlíci trpící žízní. Halík je přesvědčen, že se Syřané budou chtít vrátit domů, až padne režim diktátora Asada, a z tohoto hlediska je poměrně nešťastné, že právě Rusko svými kroky drží Asada u moci. Tím podle Halíka světu rozhodně nepomáhá. (Halík, onen velmistr prázdného slova.)

*Italské námořnictvo zachraňuje člun se čtyřmi mouřeníny a jeden z námořníků se jich ptá, kam jedou a proč. „Okupovat Evropu,“ odpovídají. Italové se dají do smíchu: „Takhle ve čtyřech, jo?“ „No víte,“ odpovídají chlapci s vážnou tváří: „ti ostatní jsou už tam.“

*Jeden z našich čtenářů nám poslal jiný vtip na podobné téma. Kdesi v americké hospodě, ptá se Američan Čecha: „Hele, tam u vás teď máte prej problém s imigrantama, co k vám připlouvají po vodě.“ „Jó, to máme,“ odpoví Čech. Od vedlejšího stolu se ozve Indián: „Taky jsme to u nás kdysi podcenili.“

*Kdosi s nadsázkou poznamenal, že pokud by byly informace od všech uprchlíků pravdivé, tak z některých syrských měst uteklo už více lidí, než kolik jich tam kdy žilo. Ovšem také stojí za zmínku, že počet obyvatel Damašku se od začátku války zdvojnásobil. Existuje totiž i obrovská migrace uvnitř Sýrie…

*V podstatě lze konstatovat, že islámské režimy od indických hranic na západ a počínaje Pákistánem jsou buď rodinné podniky různých králů či šejků opírajících se o vojenský a politický teror, nebo vojenské diktatury. Ovšem to, co se v Saúdské Arábii blahosklonně přehlíží, je v Sýrii zločin. Bašár Asad nabídl opozici amnestii pro všechny bojovníky. Dále nabídl ukončení bojů a uspořádání svobodných voleb, evidentně pod mezinárodní kontrolou. Přitom uvedl, že nezvítězí-li ve volbách, pak odstoupí a přenechá vládu vítězům. To lze jednoznačně označit za demokratický návrh. Opozice na to nepřistoupila.

*Oskar Krejčí: Nemyslím si, že bychom našli lepší ilustraci, než projevy obou vůdců na Valném shromáždění OSN. Na jedné straně zazněly pokrytecké bláboly o „věrnosti mezinárodnímu pořádku“, „základních principech svobody volného obchodu“, „pomoci libyjskému lidu, která přinesla konec vlády tyrana „, či “ Vedl jsem nejsilnější armádu, jakou svět kdy poznal, a nikdy jsem neváhal v případě potřeby jednostranně a silou chránit svou zemi nebo naše spojence“. Takové řeči působí stejným dojmem, jako když školní tyran odsuzuje šikanování. Obama stále povídá jemu vyhovující pohádky: Putin šel do Sýrie díky své slabosti a dostal tak jen Sýrii a Írán, zatímco USA mají zbytek světa.

*Kanadský právník Christopher Black: Mezinárodní právo je na papíře, ale v praxi nefunguje. Organizace spojených národů, která by měla být silovou mezinárodní institucí, je k smíchu. Od založení ji USA, kde vládne pouze jedna strana byznysu, využívají k manipulaci. Máme OSN, která by mohla něco podobného představovat, ale je k smíchu. Vždyť nerozhoduje skoro vůbec o ničem. Od té doby, co byla v roce 1945 založena, je USA zneužívána k manipulaci. USA sice s mezinárodním právem stále operují, ale také jej pořád porušují a ignorují. A není síla, která by jim v tom zabránila. Bushova intervence v Iráku byla obyčejným aktem agrese. To dělal i Hitler.

*Šilová: Amerika bojuje o to, aby byla nejvlivnější, nejbohatší ve světě. Aby byla tou vyšší rasou a jak řekl Obama: My jsme vyvoleni, jsme výjimeční a máme právo diktovat jiným národům svou vůli. O tom, co Spojené státy diktují jiným národům, se můžeme přesvědčit při pohledu na Blízký východ a taky na Ukrajinu. Z Ukrajiny se stala otravná moucha, která bzučí kolem uší Evropy a Ruska.

*Evropa je patrně jediná a poslední oblast planety, která se snaží Spojeným státům porozumět.

*President Putin však, jak uvádí zpráva, nepoužil diplomatickou řeč, kterou použil ministr Lavrov, a označil presidenta Obamu a jeho kolegy západní vůdce za jejich šílené válečné akce jako „hlavy z ovesné mouky“, a přednesl důkazy, že ve skutečnosti to byly Spojené státy a jejich spojenci, kdo stvořil tyto islámské teroristy, a nyní tvrdí, že proti nim bojují.

*Lavrov: Vlna migrantů v Evropě, i když je jich tam asi 700 tisíc, což je poměrně málo ve srovnání s počtem Ukrajinců, které přijalo Rusko, a kteří zůstávají dosud na našem území.

*Krejčí si postěžoval, že byl podroben kritice za svůj názor v souvislosti s uprchlickou krizí, kdy zmínil, že může dojít k násilí. Chtěl jsem sdělit, že ti, kdo situaci způsobili, vytvořili takový chaos na Středním východě a v Evropě, že tento chaos nemůžeme ustát lineárním politickým chováním. Někdo bude muset postavit zdi, natáhnout dráty a Bundeswehr bude muset vozit migranty zpátky a bude si je vybírat. Válku v Sýrii nelze ukončit jinak než vítězstvím jedné strany. Je mi vše strašně líto. Píši proti válce, jsem proti válce. Ale jak chcete z bídy vybřednout? Někdo to za nás musí vybojovat. Shodou okolností jsou to Rusové.

*Je pěkné, že Merkelová je na imigranty hodná, ale to měla vstoupit do kláštera, ne do politiky.

*Poněkud zarážející odpověď Merkelové na otázku v jednom rozhlasovém pořadu, kde se jí dotazovali, jak ji napadlo přijmout do země neomezený počet uprchlíků. „Mám stejný názor jako kardinál Reinhard Marx, který řekl, že je to vůle Páně,“ odpověděla.

*Vypráví se napohled drsný vtip: Merkelová plačtivě volá Obamovi: „Kvůli tobě teď je Evropa plná uprchlíků.“ Obama odpovídá: „Jestli mě nepřestaneš otravovat, tak je vyzbrojíme.“

*Vladimír Putin před několika lety prohlásil při jednání s Angelou Merkelovou: „Jenom abychom Berlín nemuseli osvobozovat podruhé.“

*Jeden bonmot krásně říká, že rozvojová pomoc jsou peníze, které se nejdřív seberou chudým lidem v bohatých zemích, a potom se darují bohatým lidem v chudých zemích. Jinými slovy, drtivá většina peněz směřujících do států třetího světa se prostě rozkrade.

*Celá polovina válečných kaplanů, dodaných ukrajinským klérem, slouží ve fašistických praporech Pravého sektoru. Svá kázání špikují modlitbami, plnými rasistické rétoriky, jež padá z oka té za Třetí říše. Hlavně o invazi asiatských hord z Východu, co prý Ukrajince vraždí na potkání. Kodex vojenského kaplana zavazuje k duchovní službě a útěše. Kutny, hecující zabíjet asiatské hordy, na něj kašlou zvysoka. Po zbrani sahají často i samy. Řada z nich – ač de iure v roli kněží – vykonává posty důstojníků, co chodí do boje se zbraní a pálí z ní. Kdo nestojí o nervák očistce – a nutká ho to rovnou do pekla – je to unikátní zkratka. Například Serhij Reuta padl už loni 24. listopadu v předměstí Doněcka. Za útoku praporu Donbas. Jiní se tetelí pod světly ramp. Tak třeba Gennadij Mohněnko – zakladatel kongregace, o nichž Ukrajina nemívala potuchy – zazářil i v kalifornské televizi Impact TV. Jednak vyznáním, že Putina je připraven oddělat osobně. A hned nato prohlášením, jak hrdý je na své kolegu z duchovní služby, dekorovaného medailí za zabití 500 separatistů.

*Jaceňuk obvinil Tymošenkovou ze sexuálního obtěžování. „Od února 2014 mi Julija Tymošenková opakovaně nabídla vstoupit do intimního vztahu, ale já jsem ženatý muž a já si to v žádném případě nemůžu dovolit. V poslední době jsem se ostatně snažil vyhnout přímému kontaktu s Tymošenkovou, protože každé setkání končí obscénními sexuálními návrhy z její strany,“ řekl ukrajinský premiér. Dodal, že s ostatními vůdci frakcí má normální pracovní vztahy.

*Někdejší velitel žoldnéřského praporu Donbas a nyní poslanec Semjon Semenčenko shrnuje: Na Ukrajině funguje jen americké ministerstvo zahraničí…

*Jak podotkl jeden ukrajinský novinář, místní volby znovu prokázaly, že se Ukrajina skládá z feudálních knížectví.

*Město Lvov bylo a vždy patřilo k Polsku, řekl profesor Jan Żaryn, nově zvolený senátor ze strany Práva a spravedlnosti.

*Chamenejí v projevu k Revolučním gardám řekl, že „dohoda o jaderném programu je pro Írán nevýhodná. Američané se v rozhovorech snažili Írán ovlivnit a naivní lidé v Íránu to nechápou. Jsme v kritické situaci, protože nepřátelé se snaží změnit názor našich představitelů i národa na revoluci a naše národní zájmy.“ Íránští konzervativci začali volat po odvolání ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který má lví podíl na dohodě o jaderném programu a který si při zasedání Valného shromáždění OSN nedávno potřásl rukou s americkým prezidentem Barackem Obamou. „Byla to náhoda, a to říkám oficiálně i neoficiálně. Doma za to už platím, ale já platím doma za všechno, co dělám, takže to není výjimka,“ řekl Zaríf v rozhovoru s časopisem New Yorker.

*Cameron, který ví, že o něm občané vědí, že je z nesmírně bohatého rodinného prostředí, zdůraznil, že si uvědomuje, že v Británii daleko častěji než ve všech ostatních zemích rozvinutého světa výše občanova platu závisí na tom, co dělal jeho otec. „Je mi líto, my konzervativci, strana, která chce všem umožnit úspěch, tohle nemůžeme přijmout.“

*Logika současného kapitalismu tvrdí, že nemáte právo žít, pokud někomu nevyděláváte peníze, podotýká Pennyová a dodává, že pokud je cena lidského života určena tím, kolik otrocké práce je schopen udělat, za chvíli takto budou roboti považováni za více než lidi.

*Miliony dělníků žijí v manufakturách organizovaných jako koncentrační tábory. Moderní otroctví podle Žižka již v Evropě existuje, a to v našem středu. My to ale nevidíme nebo předstíráme, že to nevidíme. Nakonec filosof Slavoj Žižek vše uzavírá větami: Když jsem byl mladý, zažil jsem organizovaný pokus o regulaci, kterému se říkalo komunismus. Možná bychom to měli znovu objevit. Je to možná v delším horizontu naše jediné řešení.

*Kiska je Porošenko na Slovensku. Kiska prezident působí jako ne příliš dobře utajený člen zločineckého syndikátu z Bílého domu. Jako člověk, pro kterého je vyvolání války prvořadým cílem. Spíš člen zločinecké party, která ovládla vedení jednotlivých států a samotné EU a dnes se jím říká sluníčkáři či dobrotrusové.

*Bernd Fabritius: Vyhnanci z vlasti byli utrpením této doby nejvíce zasaženi – ještě více než Židé, lidé pronásledovaní v Polsku a Rusku nebo váleční sirotci… „Svaz vyhnanců“ – souhlasí to ještě vůbec? Co byste řekl na „Svaz německých menšin“? Možná by byl lepší „Svaz Němců ze střední a jihovýchodní Evropy“.

*Veřejnoprávní ČTK dnes hezky pěkně začala to, co média po celém světě označují za „izraelské osady na okupovaném palestinském území“, nazývat „židovskými enklávami“. A ostatní média to od nich překvapivě doslova přebírají.

*Nigerie je až schematickou ukázkou sociálních příčin terorismu. Se svými více než 180 miliony obyvatel je nejlidnatějším státem Afriky. Je také zemí s jednou z největších porodností na světě. Zároveň je to stát, kde podle údajů Světové banky počet lidí žijících za méně než 1,25 dolaru na den převýšil 99 milionů, přičemž tam množství takto chudých lidí roste. Podle nejnovějších údajů OPEC byla v rámci této organizace Nigerie na šestém místě mezi exportéry ropy – vyváží více než Venezuela. Loni exportovala ropu za téměř 77 miliard dolarů. Jak se může takto bohatá země propadávat do chudoby a do zoufalství, což je živná půda pro terorismus? Své by o tom jistě mohla říci britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell. Ta je na ropném trhu Nigerie největším hráčem už od konce padesátých let 20. století. Na příkladu Nigerie a společnosti Shell Evropská unie názorně ukazuje, jak nedůsledně chápe zápas s terorismem. Boj proti terorismu by rozhodně neměl být zaměňován s ochranou zisků oligarchů.

*Každý proamerický politik, jehož IQ je vyšší než číslo jeho bot, chápe, že s ním mohou kdykoliv „zamést“, i kdyby měl kdovíjaké „zásluhy“.

*Bulharský předseda vlády Bojko Borisov vystoupil 12. října na konferenci Americké obchodní komory v Bulharsku. Prohlásil přitom: „Když se ukázaly problémy s ruskými projekty, jednali jsme okamžitě, a proto nás dnes kritizují za jadernou elektrárnu Belene a nejvíce budou kritizovat za Jižní proud a za Burgas – Alexandrupolis. Zastavili jsme ruská letadla (tranzit do Sýrie nebo odmítnutí ruských stíhaček), odmítli jsme i tři ruské projekty, a pokud ještě potom nejsme pro vás partneři, tak kdo tedy?“ Příští den si Sergej Lavrov „s ohromením přečetl výklady Borisova, který vyhlásil, že Bulharsko odmítlo energetické projekty s Ruskem, včetně Jižního proudu, v zájmu USA. Je neuvěřitelné, jak se lidé za taková prohlášení nestydí. Já bych se před svými voliči styděl, před svou zemí.“

*Karel SÝS, básník: Čas pro diskusi o nějakém národním zájmu dávno vypršel, respektive ani nikdy neexistoval. Jak jsem ostatně napsal v jedné své básni, záleží na tom, zda velmoci nařídí valčík, polku, foxtrot, kozáčka nebo parádemarš. Koneckonců v Evropě jsme byli vždy; i naši lovci mamutů, hrdinný Mamutík a sympatický Kopčem, se milovali a množili v pražské kotlině či v Moravském krasu. Největší náměstí v Písku se postupně jmenovalo Velké, Riegrovo, Masarykovo, Hitlerovo, Stalinovo, Leninovo a dnes opět Velké. Nejvýstižnější by byl název Přikrčené.

*Jan Keller: Kdybychom dějiny jen zlehčovali a dívali se na ně s potřebným nadhledem, nebylo by to ještě tak hrozné. Bohužel se dneska plive skoro na všechno, co má datum před rokem 89. Dějiny se překrucují takovým způsobem, až to začíná vypadat, že Češi si žádný stát ani nezaslouží.

*„Všechna moc patří lidu“, píše se zde. A v bavorské ústavě se dokonce uvádí, že „veškerá hospodářská činnost má sloužit obecnému prospěchu.“

*Čína varovala Spojené státy prohlášením: „Čína nebude tolerovat narůstající narušování vod přiléhajících k Číně a vzdušných prostorů nad přilehlými ostrovy Spojenými státy, a pokud USA zasáhnou do čínských vnitřních zájmů, čínská armáda povstane a použije sílu, aby je zastavila.“

*Čínský prezident Si Ťin-pching je na čtyřdenní státní návštěvě Velké Británie, kde se mu všichni téměř klaní k zemi, v ulicích ho vítaly tisíce lidí, s královnou se projel ve zlatém kočáře a místo v hotelu je ubytován přímo v Buckinghamském paláci. Návštěvu ČLR navíc plánují i Hollande a Merkelová.

*To, co ohromí každého, kdo se nikdy nezajímal o britsko-čínské vztahy, je jedna cifra. Ve Velké Británii studuje 150 tisíc čínských studentů a šest tisíc britských studentů studuje v Číně.

*Pro USA a zbytek světa je hodně překvapující zjištění, že čínští komunisté vybudovali nejlepší kapitalistický systém na světě. To je sice ironie, ale pravda.

*Mezi léty 1909 – 1914 produkovalo carské Rusko například více zrna než jeho konkurenti – USA, Kanada a Argentina, dohromady.

*Prof. Oskar Krejčí: O hodném a zlém mučení: Oficiálně se dodnes až příliš často nemluví o mučení, ale o „rozsáhlejších metodách výslechu“. Mučící program vybrané státní instituce byl posvěcen z nejvyšších míst za prezidenta George Bushe ml. Ten v roce 2010 v jednom z rozhovorů obhajoval mučení slovy: „Užívání těchto technik zachránilo životy. Můj džob bylo chránit Ameriku.“

*Poslední výrok izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o tom, že za masovou vraždou milionů Židů nestojí primárně nacistický diktátor Adolf Hitler, ale jeruzalémský muftí Muhammad Amín Husajní. Hitler chtěl podle Netanjahua Židy „pouze“ odsunout, ale muftí mu poradil, aby je fyzicky zlikvidoval – doslova aby je spálil. Kdyby tuto lež, jež jednoznačně bagatelizuje nacistická zvěrstva, pronesl izraelský premiér v Německu, mohl by být podle tamních zákonů zatčen, souzen a skončit ve vězení.

*Spisovatel Tomáš Zmeškal, znalec afrických poměrů, nedávno prohlásil, že průměrný konžský občan je informovanější o dění ve světě než průměrný Čech.

*Pozdní částečná lítost Blairova zřejmě neohromila europoslance ČSSD Jana Kellera. „Tony Blair je mimořádně bystrý politik. Trvalo mu jen dvanáct let, než přišel na to, co věděli lidé, kteří nemají k dispozici informace tajných služeb, už v roce 2003. Pokud se chce omluvit za drobné přehmaty, měl by se jít omluvit k masovým hrobům těch, které má s podobnými mírotvůrci na svědomí,“ reagoval Keller. „Myslím, že by si měl panáček sbalit kufry a hlásit se ve vězení v Haagu,“ vzkázal Blairovi poslanec ČSSD Stanislav Huml. „Úctyhodné přiznání; a nejen politicky, ale i lidsky obdivuhodná omluva,“ reagoval poslanec ANO Jiří Zlatuška

*Milan Zelený: To, co se děje dnes kolem nás, není o obraně nějaké své existence. Řinčení zbraněmi je jen propagandistická válka a způsob zahraniční politiky. Jejím jediným cílem je zničit ekonomiku protivníka – tedy toho druhého.

*Stalin. Zde je hodnocení z Britské encyklopedie: „Projevil neobyčejně silnou vůli, pevnost a chladnokrevnost, byl tvůrcem plánovaného hospodářství. Základem podivného kultu byly Stalinovy nepochybné úspěchy, byl otcem vítězství, jeho úspěchy byly zkresleny jeho despotismem a tvrdostí jeho povahy. Je to jedna z nejsložitějších, nejmocnějších a nejrozpornějších postav světových dějin.“ Churchil: „Převzal Rusko s dřevěným rádlem a odevzdal je s atomovou bombou.“ Dosud nelze pochopit, jak mohl tak anarchistický národ, který neměl žádný státní ideál, vytvořit tak velký stát. Stalinovi političtí pravnuci se nakonec vrhli vstříc demokracii, neudrželi moc a zničili SSSR. Seriózní rozbor Stalinovy éry a osobnosti dosud neexistuje. Když Rusko zavrhlo Stalina a jeho nemilosrdnou racionalitu, nepoznalo přitom smysl jeho dějinného příběhu a doplatilo na to.

*Putin: Víte co? Položme si otázku, nakolik se v takovém světě my všichni cítíme komfortně, bezpečně a příjemně, nakolik je takový svět spravedlivý a racionální. Možná že nemáme závažné důvody ke znepokojení, k hádkám, k pokládání nepohodlných otázek? Možná, že výlučnost Spojených států, a to, jak realizují své vůdcovství, opravdu přináší blaho všem, a jejich všudypřítomné zasahování do všech světových záležitostí přináší mír, blahobyt, progres, rozkvět, demokracii a je proto možné se zcela uvolnit a oddat se potěšení? Dovolím si tvrdit, že tomu tak není. Absolutně tomu tak není! V Sýrii, stejně jako v dřívější době, Spojené státy a jejich spojenci začali financovat a zbraněmi zásobovat bojovníky a také zajišťovat doplňování jejich řad žoldáky z různých zemí. Dovolte mi se zeptat, odkud mají tito bojovníci peníze, zbraně a vojenské odborníky? Odkud se to všechno bere? Jakpak se přihodilo, že se tento neblaze proslulý, takzvaný ISIL proměnil v mocné, fakticky armádní uskupení? Někdy se mi zdá, že naši kolegové a přátelé neustále bojují s výsledky své vlastní politiky, vrhají své síly na odstranění rizik, která sami vytvářejí a platí za to neustále narůstající a narůstající cenu. Je očividné, že se ti, kdo bez konce lepí pořád nové a nové barevné revoluce, považují za geniální tvůrce a nedokáží se zastavit.

*Arabský Majdan v Saúdské Arábii bude první pokus „barevné revoluce“, ve které budou hlavní hybnou silou osoby modré krve. Bude zajímavé sledovat, jak to bude nazváno. Velbloudí revoluce? Ferrari Majdan? Ropné jaro?

*Tereza Spencerová: Radikálnější muslimy, než jsou už dekády ti u moci v Saúdské Arábii – nenajdete. Afghánistán, Irák, Sýrie, Libye, Jemen, Ukrajina… všude, kam přišel Západ se svou exportní demokracií, zůstávají jen trosky. Fakt by mně zajímalo, jak z toho všeho chce Západ vybruslit.

*Země Severoatlantické aliance diskutují o možném zvýšení počtu jednotek v členských zemích, které mají hranici s Ruskem, a o umístění těchto jednotek pod oficiální velení NATO. Je to součást nového úsilí odradit Moskvu od agrese. Aliance loni přijala akční plán, kterým zdůraznila svou připravenost chránit své členy. Cílem tohoto kroku bylo uklidnit své východní členy, které nové agresivní chování Ruska zvlášť rozrušilo.

*Lenka Procházková: Česká účast na vojenských akcích NATO bude jednou zhodnocena jako kolaborace s agresorem. A potrestána jako zločin proti míru. K těmto koncům však naši politici dohlédnout nedokážou. Ve své bohorovnosti jsou schopni nás bez skrupulí zavléct i do války proti vytipovanému nepříteli, kterým má být Rusko. Světoví hráči zažehují ohně pro budoucí globální požár!

*Slovenský spisovatel Gustáv Murín: Nad tím, co předvádí paní Merkelová a jí podobní, zůstává rozum stát. Pokud by chtěli Merkelová s Hollandem rozložit Evropskou unii a vrátit Evropu do středověku, nemohli by se chovat jinak. Myslím, že paní Merkelová už rozlila tolik mléka, že řešení jsou už jen zlá a horší.

*„S některými politiky je to jak s uhlím, samo se nevykope,“ parafrázoval ve svém diskuzním příspěvku jedno staré slezské přísloví bývalý ministr zdravotnictví a psychiatr Ivan David. Na dálku pak s ironií poděkoval uprchlíkům, že přišli do Evropy, a tím pomohli odhalit charakter a schopnosti některých politiků.

*Karl Jaspers: „Soud nad Němci a Německem musí Němci přijmout jako soud oprávněný a spravedlivý, pakliže budou jeho zásady do budoucnosti uplatňovány nad kýmkoli, kdo se proviní stejně.“ Jak na ni odpověděli po sedmdesáti letech vítězové? A konec konců i poražení?, ptá se Jiří Svoboda.

*V roce 1971, Zbigniew Brzezinski: „…národní stát jako základní element organizovaného života člověka přestal být principiální tvůrčí silou: mezinárodní banky a nadnárodní korporace jednají a plánují způsobem, jenž je mnohem pokročilejší než politické koncepty národního státu …“Ale co pak s demokracií? Budeme volit prezidenty mezinárodních bank a nadnárodních korporací? Nebo je ona vláda lidu, prostřednictvím lidu a ve prospěch lidu už prohlášena za hloupost, která se vykládá malým dětem místo pohádek?

*K realizaci volební kampaně potřeboval prezident Obama jednu miliardu dolarů. Kdo platí, ten rozhoduje, tak to funguje v médiích, v divadle, v natáčení filmů, v politice. My jen nevíme, jaký cíl to všechno sleduje, a protože většinou nechceme propadnout úzkosti z iracionality, tváříme se, že stále ještě platí ušlechtilé zásady Osvícenství…

*Mark Twain: Občas si nejsem jistý, jestli světu vládnou moudří lidé, kteří si z nás dělají legraci, nebo dementi, kteří to myslí vážně.

*Vonnegut: Režim je to, co se lidé, kteří mají všechny naše peníze – zdraví či šílení, opilí či střízliví – rozhodnou zrovna dneska udělat.

*Každá, i antická Athénská, republika byla vždy vlastně takové s.r.o. nebo a.s. – tedy společný podnik majetných občanů s jejich podílem na celkovém výsledku.

*Lenka Procházková: Proměna novinářů z hlídacích psů demokracie v ochranku gaunerů už dokonána jest.

*Podpora imigrantů je demagogie. Ještě ji chápu u charit a neziskovek. Ty z toho žijí. Čím víc imigrantů, tím víc peněz pro ně. Viděl jsem je pracovat v Iráku. Bylo jim kolem dvaceti, mezi nimi dost žen a poučovali místní o demokracii. To bylo opravdu zvláštní.

*Václav Klaus pro PL: Neziskové organizace jsou často charitou pro nezaměstnatelné intelektuály.

*Názor? No prosím, ale proč hned vlastní?

*Mluvit o české pravici již nemá smysl, tam pokračují fašistické vepřové hody.

*Havlopitekové jsou, jako všechno, co přinášejí amíčtí poskokové, úplně mimo…

*Poláci se ve volbách rozhodli odpočinout si od demokracie.

*Báječná léta jednoho procenta.

*Kreacionisté: Naším cílem je oddarwinizovat vědu a společnost odplevelit od zhoubných mýtů, lží a neexistujících materialistických bohů. Svět nestvořil žádný výbuch, atomy, shoda okolností, záření a milióny let, ale živý, milující a vysoce inteligentní Bůh, který nám nabízí osvobození od hříchu, bláznění i smrti vírou v jeho syna, Ježíše Krista. Ten nám nabízí osvobození z pavědecké propagandy myšlenkových fekálií, kterými sekta prolhaných darwinistických darebáků už 150 let terorizuje lidskou společnost.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
31. 10. 2015 17:52

To je jako román, všechno jsem nečetl. S těmi lidmi, co se tam o nich píše, slušný člověk nemluví, ruku jim nepodá a ani za odplivnutí mu nestojí. A že jich tam je!

Aleš
Aleš
31. 10. 2015 20:16

V rámci západních hodnot bychom měli po pádu letadla na Sinaji odsouhlasit bez vyšetřování humanitární bombardování N. Y. a Washingtonu. Soudruh Kalousek se hlásí do první linie bombardovací letky.