Piráti vyplouvají

Inspirován Davidem Antošem a s pocitem, že když už jsem je volil, tak bych se o ně měl také zajímat, rozhodl jsem se pár slovy okomentovat 10 podmínek pirátů pro Prahu:

1. Funkce v kontrolním nebo finančním výboru

Asi nejlogičtější požadavek. Když mám něco tolerovat, nebo dokonce podporovat, musím vědět co. Stejně jako považuji za správné, že se Piráti necpou do rady (snad si vzali ponaučení z Bursíkových Zelených), považuji za správné, že chtějí vidět radě pod prsty.

2. Příprava realizace přechodu na svobodný software

Toto je sice vlajková loď Pirátů, ale v daném kontextu zcela mimo. Problémy typu OpenCard to nevyřeší a ani nevím o tom, že by na pražském magistrátu byly se softwarem větší problémy. Náklady na provozování IS jsou mnohem víc, než cena licencí, a komplikace způsobené neochotou či neschopností úředníků se ke všem dalším povinnostem učit ještě ovládat nový softwarem za to myslím nestojí. Něco jiného by bylo trvání na důsledném používání otevřených datových standardů, aby magistrát nikoho nenutil používat konkrétní aplikaci, když s ním chce komunikovat. V takovém případě bych byl pro všemi deseti.

3. Změna způsobu obsazování dozorčích rad městských podniků

Tím se rozhodně nic nezkazí. Především by ale mělo jít o to, aby zástupci města nedělali ve vedení firem jen stafáž, ale skutečně v nich prosazovali veřejný zájem.

4. Veto na velké projekty, které řádově stojí miliardy

Ambiciózní, ale nikoliv neomalené. Zkušenosti s opencartami, blankami, trasami metra á, dopravními podniky etc. takové požadavek plně legitimují.

5. Smlouvy všech městských společností na internetu, funkční registr smluv a rozklikávací rozpočet

Samozřejmý požadavek. Ten, kdo těží rentu z veřejných peněz, nemá mír nárok na obchodní tajemství.

6. Nový výbor na prošetření zásadních kauz jako Opencard nebo tunel Blanka

Požadavek sice legitimní, ale při vzpomínce na všechny ty vyšetřovací komise Parlamentu, které nikdy nic nevyšetřili, poněkud naivní.

7. Přístup na radu opozici

Asi to není tak samozřejmé, jak to zní. Větší otevřeností a transparentností se ovšem nic nezkazí, naopak může pomoci k obnově důvěry mezi Prahou a Pražany.

8. Zrušení protialkoholové vyhlášky

Asi nejabsurdnější požadavek. Co na ní Pirátům vadí, to nepovažují alkoholismus za problém a alkoholiky za nebezpečné a obtěžující? Kdyby chtěli legalizaci marihuany, tak to pochopím, ale tohle? Leda by to byl požadavek jen do počtu, něco, čeho se při vyjednávání dokáží snadno vzdát.

9. Audit v dopravním podniku a analýza MHD zdarma

Vzhledem k poměru městských dotací k jízdnému jsou úvahy o MHD zdarma zcela na místě a DPP jako největší a nejdůležitější městská firma potřebuje pořádný audit jako prase drbání.

10. Zaměstnanecká díla pořizovaná na školách hlavním městem Prahou mají být volně šiřitelná

Spíše programová priorita, než zásadní přínos pro město, ale není to nic proti ničemu a rozhodně by to byla svým způsobem avantgarda.

Suma sumárum, až na nepochopitelnou 8 a zbytečně fundamentalistickou 2 jsou to požadavky rozumné a adekvátní a od Pirátů je to celkem nadějný začátek.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
brtník v brlohu
brtník v brlohu
15. 10. 2014 19:37

U mne získali na nedůvěryhodnosti tím že neodmítli kandidaturu knížete za to že byl pro ACTA – jde o kardinální věc která nesmí být zapomenuta – je to větší hřích než všechny zločinčiny připisované komunistům.

Točmistr
Točmistr
15. 10. 2014 21:16

A taky stanovisko v případě Ukrajiny, nebylo moc kosher…

fajt
fajt
16. 10. 2014 5:00

páč jsem je viděl chlastat, tak té jejich osmičce rozumím :) – ale jinak nic, co by stálo za to a nebo dokonce vytrhlo lid z marasmu. ..)

Admirál
Admirál
16. 10. 2014 7:45

Příklon ke Karlovi je pro mne neodpustitelný.

Piráti – způsob, jak zkanalizovat nespokojenost zejména mladších ročníků žádoucím směrem.

Zřejmě projekt svoloče.

Točmistr
Točmistr
16. 10. 2014 9:38

Admirál napsal

Příklon ke Karlovi je pro mne neodpustitelný.

Piráti – způsob, jak zkanalizovat nespokojenost zejména mladších ročníků žádoucím směrem.

Zřejmě projekt svoloče.

Že jsou skoro ve všech evropských zemích, to taky o něčem svědčí. Nejspíš o vzniku z centra. Ve Francii, Německu, Švédsku, Španělsku, Rakousku, Itálii a Francii, byly založeny v roce 2006 pirátské strany. To nevypadá že by to najednou založila parta idealistů. A odstoupení Bartoše ?

petr jihlava
petr jihlava
16. 10. 2014 10:09

Pro nás voliče z řad občanské levice,který u nás postrádají důslednou levicovou stranu představují progresivní strany a hnutí typu Pirátů určitou volbu.

Oldthinker
16. 10. 2014 10:23

Nepředstavují. Piráti jsou trefa úplně mimo. Není to žádné politické hnutí nebo strana, ale zájmový spolek, podobně jako svaz zahrádkářů. To že jim vadí něco, co vadí i jiným, mnoho neznamená. Prosím uvědomme si: Piráti jsou spolek výtečně placených „IT expertů“ protestujících proti všemu, co maří jejich business. Vadí jim problémy se šířením filmů a písniček přes internet, vadí jim TTIP, TAFTA, vadí jim tzv. „duševní vlastnictví“ Nám také, ale měli bychom vidět, co Pirátům nevadí. Mnohé bylo uvedeno výše. Měli bychom vidět, že Piráti jsou pravdaláska a že proti režimu, ze kterého vzešel jejich business, nehnou ani prstem. Kdyby… Číst vice »

zedd
zedd
16. 10. 2014 10:25

Pokud jsem měl možnost zjistit, tak zdejší Piráti v ekonomických a zahraničněpolitických otázkách kopírují CZ mainstream. Tedy ekonomický neoliberalismus a vocáskování USA. Možná že se pletu a celý problém spočívá v tom, že Piráti jako strana žádný názor v těchto věcech nemají, tedy že jde o stranu čistě komunální.

Tribun
Admin
16. 10. 2014 12:09

Piráti samozřejmě nejsou žádní spasitelé, ale jsou snad jedinou stranou, která si ráčila všimnout, že podmínky, tj. čas a společnost, se změnily a snaží se na to adaptovat. Ostatní zamrzli někde po válce. Já vím, že se to mnohým nebude líbit, ale komunisté už dávno nepředstavují avantgardu.

orinoko
orinoko
16. 10. 2014 14:32

Mně osobně stačí, že hudryper je označil za perspektivní stranu, která jediná je schopná vyvést tuto z zemi z lejna neoliberalismu , a že pro tyto béčkové modroptáčníky je zapovězená koalice se socany a komunisty.
Pirát by měl být z logiky věci nalevo ve spektru. Ale ten český je napravo. Stejně jako green liberálové, vysokoškolská telata, dělničtí kreténi v Plzni a Mladé Boleslavi a soudruh Pehe.

orinoko
orinoko
16. 10. 2014 14:44

https://www.youtube.com/watch?v=8Wv88E0JDGQ

https://www.youtube.com/watch?v=-bdFT3n53go

Česká ISIL.
https://www.youtube.com/watch?v=iOskedz7CBY

Čistý produkt post TOPalismu.

://www.youtube.com/watch?v=Rj6Hm7L_1xQ

orinoko
orinoko
16. 10. 2014 14:47
Gatta
Gatta
16. 10. 2014 15:10

orinoko napsal Mně osobně stačí, že hudryper je označil za perspektivní stranu, která jediná je schopná vyvést tuto z zemi z lejna neoliberalismu , a že pro tyto béčkové modroptáčníky je zapovězená koalice se socany a komunisty. Pirát by měl být z logiky věci nalevo ve spektru. Ale ten český je napravo. Stejně jako green liberálové, vysokoškolská telata, dělničtí kreténi v Plzni a Mladé Boleslavi a soudruh Pehe. „… by měli být …“ Proč? Piráti i Zelení jsou mladí, silní, mobilní, vzdělaní, sebevědomí, zatím ekonomicky nespoutaní díky, ti mladší rodiči zajištění, nebo potom (pro svoje stávající potřeby) slušně vydělávající …… Číst vice »

Alena
Alena
16. 10. 2014 15:20

koukla jsem se na video, které doporučuje pan Orinoko. Mimochodem i debatu mezi Filipem a Bartošem někdy před volbami 2010. Co se týče daní jsou Piráti shodní s Ano. Až půjdou dnes mladí Piráti do důchodu, za třicet,čtyřicet let už žádný nebude. Možná jsou progresivní, ale progresivnost v rámci současného systému korporací nestačí. Pokud nenastane změna celého systému, nic se nepohne k lepšímu

Alena
Alena
16. 10. 2014 15:25

A položme si otázku, co je to progresivnost. Loajálnost k současnému systému, který zadlužuje neustále tuto zemi? Od mladých bych očekávala revoluční myšlení

zedd
zedd
16. 10. 2014 15:55

K té otázce, proč by měly pirátské strany tíhnout spíš k levici: Protože vycházejí z „komunistického“ přístupu k duševnímu vlastnictví. Ten přístup je spíš anarchistický, i když zvlášť v posledních letech vznikají i dost přísně hierarchizované projekty – v režimu open source totiž začly vyvíjet i některé korporace. CZ Piráti tenhle základ úspěšně vytěsnili do onoho pověstného „stahování“ a kategorického požadavku na plošné zavedení open source ve státní správě. To je sice dobrá myšlenka, ale zároveň běh na extra dlouhou trať, který nijak neřeší ty základní problémy. Žádná invence se neděje ve vzduchoprázdnu, jiskra musí mít co zapálit. Není náhoda,… Číst vice »

zedd
zedd
16. 10. 2014 16:19

Přístup zdejších Pirátů je skoro shodný s tím, který předvedl „márketinkový mág“ na blistech: http://blisty.cz/art/75077.html Cituji: „Příkladů neprofesionální, nevěrohodné či prázdné politické reklamy bylo v médiích již zmíněno mnoho. Rád bych se tedy zmínil spíše o příčinách tohoto stavu. Prvním pozoruhodným faktem je, jak málo tito klienti, tedy politické strany, využívají služeb špičkových reklamních agentur.“ Tedy největší problém zdejší politiky je její marketing, který je neprofesionální, nevěrohodný či prázdný. Autor si velmi dobře uvědomuje, že prodává vlažnou vodu. Po tisíci a jednom důvodu, proč se vyplatí nadnárodní agentura, přichází perlička pro plebs: „Pokud si říkáte, že jde jen o reklamu,… Číst vice »

Alena
Alena
16. 10. 2014 16:39

Drobná politická práce není vidět. Pokud by většinu v parlamentě měla KSČM, neprošly by církevní restituce, zavedlo by se progresivní zdanění, snad by se podařilo, aby aspoň jedna banka byla česká. Zdanily by se nadnárodní korporace, svého času komunisti usilovali o to, aby sazba DPH pro potraviny byla nulová. Na dnešní poměry velmi progresivní a revoluční. Proč jsou pokládáni za zapšklé starouchy ? Nemají image?

hudryper
hudryper
16. 10. 2014 16:55

orinoko napsal
Mně osobně stačí, že hudryper je označil za perspektivní stranu, která jediná je schopná vyvést tuto z zemi z lejna neoliberalismu , a že pro tyto béčkové modroptáčníky je zapovězená koalice se socany a komunisty.

Orinoko : Jsem potěšen faktem,že Ti pro Tvou orientaci stačí moje označení pirátské strany před dvěma roky za perspektivní. Tečka. Pokračování Tvého příspěvku dál, tedy počínaje slovy“která jediná…“ je Tvoje,dost hloupá fabulace.
Místo takových hloupostí bys nám možná mohl kvalifikovaně vysvětlit
důvody volební podpory Žáka ze strany ČSSD proti Láskovi na senátora
za Prahu 1.Jsi trvalým zastáncem politiky ČSSD,snad nám to objasníš.

Aleš
Aleš
17. 10. 2014 8:58

Tribun napsal Piráti samozřejmě nejsou žádní spasitelé, ale jsou snad jedinou stranou, která si ráčila všimnout, že podmínky, tj. čas a společnost, se změnily a snaží se na to adaptovat. Ostatní zamrzli někde po válce. Já vím, že se to mnohým nebude líbit, ale komunisté už dávno nepředstavují avantgardu. Co si představujete pod termínem avantgarda? Uvnitř duší lidí se něco změnilo. Dřív byli mladí silou pokroku, avantgardy. Dnes jsou z nich zatvrzelé konzervy. Čím ve vlastních měřítcích „úspěšnější“ či „nekonformnější“, tím v podstatě konzervativnější a podrobenější rytmu DRŽ HUBU A KROK A NEVYBOČUJ Z ŘADY. A Piráti, to je vlastně… Číst vice »