Poděkování panu docentovi Jiřímu Bílému

Poděkování panu docentovi Jiřímu Bílému za to, že mne zbavil zášti vůči strážcům pravdivých informací. Stačil k tomu tento krátký odstavec z jeho knihy: „Z principu jistě nepokládáme za správné, když se duševně zdravým lidem brání číst to, co držitelé jakékoliv moci pokládají za nežádoucí. Známe to z dávných, ale i nedávných dob. Hovoříme o tom tehdy, když se určitá ideologie, určité náboženství prohlašovaly za státní a když se měřítkem hodnoty jedince stává jeho příslušnost k vládnoucí skupině (národu, rase, třídě, církvi apod.)“ (Jiří Bílý, Jezuita Antonín Koniáš – Osobnost a doba, Praha: Vyšehrad 1996, 11.)

Neměli bychom proto pokládat za nesprávné, když se duševně nezdravým lidem brání číst to, co držitelé jakékoliv moci pokládají za nežádoucí. Stejně jako tělesně nezdraví lidé potřebují usměrňovat, aby se nepohybovali tam, kde si mohou ublížit. Podobně i duševně nezdraví lidé potřebují od strážců pravdivých informací usměrňovat, aby se nedostali k informacím, které by jim mohly ublížit. Proto je dobře, že si z našich daní platíme neziskové organizace, které se takto pěkně starají o duševně nezdravé lidi.

Nezlobme se na strážce pravdivých informací za to, že označují články, které se podílí na šíření konspiračních teorií. Toto označení je určeno pouze pro duševně nezdravé lidi. Jinak bychom se museli zlobit i na ty, kteří vylepují upozornění „Pozor, schod“, aby se zabránilo tělesné újmě lidí.

Teď si již uvědomuji, že mne strážci pravdivých informací nepovažují za hlupáka; pouze jsem četl upozornění, která nebyla určena mně. Přitom by stačilo před zprávami v televizi upozornit na vysílání pro duševně nezdravé lidi anebo před článkem upozornit: „Duševně nezdraví lidé, tento článek se podílí na šíření konspiračních teorií“, aby nedocházelo k takovýmto nedorozuměním.

Děkuji pane docente.

 

5 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zart
zart
29. 11. 2021 15:04

Dobrý. Problém jen spočívá v tom, že jsme všichni duševně nezdraví, což o nás strážci našeho zdraví dobře vědí, neboť se o to zcela úmyslně zasloužili a zasluhují. Bez vytváření a šíření duševních nemocí by se náš trvale udržitelný růst zastavil. A na něm závisí náš blahobyt, bez kterého se neobejdeme. Čili na magorizaci, dementizaci, kdebylizaci, mentální retardaci a psychické patogení stylizaci obyvatelstva plně závisíme.Stojí na tom celá naše vyspělá západní civilizace, kultura, svoboda a demokracie. Komu se to nelíbí patří do blázince. Duševně zdravý člověk rozeznává mezi skutečnostní a fiktivní realitou, ovšem jen do té doby než se začne… Číst vice »