Když se nemoci stanou odvětvím trhu
Politická ekonomie kapitalismu se zrodila před více než půldruhým stoletím s vydáním Kapitálu Karla Marxe. Marxisticko-leninská politická ekonomie se následně vyvíjela až do konce dvacátého století, ale i ona zanechala mezery. Ekonomika byla chápána jako souhrn průmyslu, zemědělství, dopravy, obchodu, bankovnictví a řady dalších odvětví; zatímco sociální oblast, zejména pak zdravotnictví, byla opomíjena. Dva francouzští lékaři, Jacques Lacazette a Louis de Brouwer, se pokusili tento nedostatek profesionálních politických ekonomů napravit.
Přesvědčivě ukázali, že kapitalismus se svou honbou za ziskem zničil tradiční medicínu a že dnešní medicína nepovažuje člověka za cíl, ale za prostředek. Moderní medicína nemá zájem na tom, aby lidé byli zdraví. Čím více je nemocných, tím větší jsou zisky těch, kteří poskytují lékařské služby a vyrábějí léky. V současné době se zdravotnická zařízení (kliniky, nemocnice, diagnostická centra atd.) a farmaceutické společnosti vyrábějící léky spojují za účelem dosažení zisku a vytvářejí jednotný zdravotnicko-farmaceutický komplex. Další součástí tohoto komplexu jsou pojišťovny.
V roce 1999 vyšla ve Francii kniha Louise Brouwera „La mafia pharmaceutique et agroalimentaire. Avec pour cosequences le discrédit de la médecine allopathique et le grave état sanitaire des populations du monde occidental“ (Farmaceutická a zemědělsko-potravinářská mafie. Důsledky její činnosti: diskreditace alopatické medicíny a vážné zdravotní problémy západní populace). V roce 2004 vyšla v ruštině v Kyjevě.
Dr. L. Brouwer se ve své knize odvolává na jiného francouzského lékaře, Jacquese Lacazetta. Lacazettovi bude koncem roku 2021 osmdesát let, ale proti očkování proti COVID-19 urputně bojuje. Přesvědčivě představuje moderní medicínu na Západě jako součást jednotného kapitalistického systému a ukazuje její nehumánní povahu. Zvláště chci zmínit publikaci Jacquese Lacazetta v Médecines nouvelles (č. 71, říjen 1993), která obsahuje některé zajímavé myšlenky, jež nenajdete v žádné učebnici politické ekonomie.
Kapitalismus, který Marx definoval jako způsob výroby, neproniká okamžitě do všech oblastí společnosti. Obvykle se objevuje v průmyslu. Poté se rozšíří do zemědělství, obchodu a dalších odvětví. Nakonec se rozšíří i do medicíny. Jacques Lacazette se domnívá, že medicína ve Francii začala nabývat rysů kapitalistického výrobního způsobu až ve dvacátém století. Do té doby byla medicína druhem malovýroby: „Až donedávna, mezi posledními dvěma válkami, se medicína a farmacie provozovaly výhradně řemeslně, tedy tak, jak fungovaly po několik staletí… S příchodem dvacátého století se i z nemocí stal svého druhu trh“.
Známky proměny medicíny ve velkokapitalistickou výrobu byly patrné v období mezi dvěma světovými válkami, kdy se rozběhla kampaň proti takovému zlu dvacátého století, jako je rakovina:
Po první světové válce se začala rozvíjet válka proti rakovině. Cílem této nové křížové výpravy bylo oživit tradiční nemocniční struktury. Model onkologických center vyvinutý před druhou světovou válkou (koncentrace finančních zdrojů, zobecnění vědeckého pokroku) posloužil jako základ pro vznik regionálních nemocničních center, jejichž první otevření se datuje do padesátých let.
A tak stejně jako v průmyslu v 19. století vznikaly velké a mimořádně velké podniky, začaly podobné giganty vznikat i ve zdravotnictví:
To byla vůbec první a největší součást kapitalistického způsobu výroby v oblasti zdravotnictví: začaly vznikat struktury podobné továrnám – koncentrace pacientů na jednom místě. Postupně se přešlo od útulků, které přijímaly potřebné, k moderním nemocnicím, v nichž se nemocní stávali předmětem lékařské praxe.
Souběžně probíhala revoluce ve farmacii. Před první světovou válkou byla farmacie ve Francii i jinde založena téměř výhradně na přírodních materiálech rostlinného a živočišného původu („organické látky“). Farmaceutickou revoluci zahájili Němci (především koncern Farbenindustrie AG, nyní Bayer), kteří začali nahrazovat „organické látky“ chemií vyrobenou člověkem:
„V období mezi dvěma válkami se objevuje druhý rozhodující faktor: chemie, a to konkrétně německá chemie. Ten byl během okupace vyzkoušen i ve Francii… Tehdy to všechno začalo.“
Dříve se farmacie dala označit za umění, ruční, individuální výrobu. Vytvořené léky byly společným produktem lékaře, který napsal podrobný recept, a lékárníka, který lék vyrobil přesně podle receptu:
Před tímto obdobím bylo vytvoření konkrétního léku dílem praktického lékaře: v přítomnosti pacienta a při individuálním rozhovoru vytvořil strukturu budoucího léku a podle hloubky svých znalostí napsal recept. Lékárník připraví lék podle receptu.
A tak se již během druhé světové války a ještě více po ní farmacie měnila z uměleckého a malovýrobního odvětví v gigantický průmysl s výrazným chemickým zaměřením:
Postupně začal praktický lékař ztrácet svou individualitu. Farmaceutické výrobky se staly prioritou velkého průmyslu.
Další vývoj léčiv plně podléhá zákonům kapitalistického způsobu výroby:
Průmyslové laboratoře začaly vyrábět všechny léky podle zákona maximálního zisku, který se projevoval ve dvou hlavních formách: Pokud se ukázalo, že nový lék je účinnější, ale levnější, bylo rozhodnuto jeho výrobu pozastavit, zatímco na trhu se brzy objevil jiný, dražší lék.
Průmyslová léčiva nejenže tahala lidem peníze z kapes, ale začala je i mrzačit a dokonce zabíjet. Jak píše Jacques Lacazette, vývoj nových léků „bral v úvahu pouze okamžité výsledky a nebral v úvahu katastrofální důsledky vedlejších účinků jednotlivých léků uvedených na trh…“
Farmaceutické společnosti se mění ve velké laboratoře provádějící pokusy na lidech:
Velká laboratoř se stává pánem situace: Soudí a stíhá, organizuje pokusy na lidech a pokračuje v nich dál, přičemž obratně obchází nedávno přijaté zákony.
Farmaceutičtí giganti nejenže bez skrupulí uvádějí na trh své netestované, někdy velmi nebezpečné produkty. Ničí také nezávislé vývojáře léků jako potenciální konkurenty. Jejich zásadou je:
Nepřipustit žádné objevy mimo hlavní výrobní cyklus. Běda badateli, který by bez ohledu na své předchozí tituly a zásluhy učinil objev mimo stejný výrobní cyklus. Pokud se tak stane, bude výzkumný pracovník pronásledován mohutnou vědeckou administrativní a právní mašinérií. Například v roce 1988 zaplatil lékař z Nice Dr. Philippe La Gart za své nezávislé myšlení 45 dny vězení. K tomu je třeba připočíst kroky nejvyššího vedení během okupace, které dalo volnost chemickému výzkumu tím, že zakázalo veškerou fytoterapii (stejně jako další léčebné metody včetně elektroléčby) a vytvořilo dozorčí službu, hlídacího psa nového řádu, který v této oblasti existuje dodnes.
Již v 60. letech 20. století se medicína v širším slova smyslu (zdravotnická zařízení a farmaceutický průmysl podporovaný pojišťovnami) stala odvětvím s jednou z nejvyšších výnosností (ve Francii i jinde na Západě):
Velká nemocniční centra soustředěním pacientů, odborníků a obrovských finančních prostředků vytvořila podmínky pro rozvoj špičkových lékařských technologií v radiologii a chirurgii a otevřela tak pro investory nové vysoce výnosné centrum.
Medicína jako podnikání samozřejmě vděčí za mnohé vládním úředníkům, kteří se do tohoto byznysu zakousli a vytvářeli mu režim nejvyšší přízně. Jacques Lacazette upozorňuje na skutečnost, že postupně začíná slábnout role státu jako regulátora zdravotnictví. Vznikly nejrůznější nevládní svazy a sdružení, které převzaly funkci „samoregulace“ lékařských a zdravotnických oborů. Na počátku 80. let se objevily „nové významné organizace, jako například Lyonské ředitelství pro kontrolu pitné vody, které samy koupily soukromé kliniky, vybavily je moderní technikou a úspěšně konkurovaly příslušným veřejným službám. V některých oblastech (město Marseille) začíná veřejný sektor ztrácet svou moc“…
Stará instituce lékárníků, kteří se podíleli na „dílčí“ výrobě léků, je definitivně zničena. V prosinci 1989 byl ve Francii přijat zákon, který lékárníkům zakazuje vystavovat vlastní recepty. Zároveň definitivně zmizely porodní asistentky a v porodnicích a nemocnicích je nahradili porodníci. Změnilo se také postavení praktických lékařů. „Stále častěji hráli roli dispečerů, kteří kontrolovali přijímání nových pacientů“. Pacienti, kteří přicházeli do zorného pole lékaře, se začali „honit v kruzích“: „Specialisté se začali sdružovat ve velkých centrech a odkazovat pacienty na jiné kolegy.“
V tomto i dalších článcích se Jacques Lacazette vyjadřuje velmi kriticky k myšlence plošného očkování (bylo to dávno před současnou očkovací kampaní COVID-19). A své argumenty proti masovému očkování Jacques Lacazette formuloval nejen jako lékař, ale také jako jedinečný odborník na politickou ekonomii kapitalistické medicíny: takové očkování nepostradatelně obohacuje medicínsko-farmaceutický byznys.
Od doby, kdy Lacazette publikoval své úvahy o politické ekonomii kapitalismu ve vztahu ke zdravotnictví a medicíně, uplynuly téměř tři dekády. Za tu dobu se ještě více projevila dravá a bezohledná povaha medicínsko-farmaceutického byznysu.
Autor je profesor, doktor ekonomie, předseda Ruské ekonomické společnosti S. F. Šarapova
Zdroj: Fondsk.ru
Překlad: st.hroch 20210918
Výborný článek a dík za překlad! Nicméně, dovolím si jedno podstatné upřesnění: Moderní medicína v kapitalismu nemá zájem na tom, aby lidé byli zdraví. Proč to upřesnění? Protože v socialismu jeho řídící elita cítila zodpovědnost za prosperitu a soběstačnost státu a tím i za zdraví lidu. V kapitalismu je to naopak – společenská elita cítí jen svou touhu po moci a po co největších rentách a ziscích z jakékoliv cizí výroby a z jakéhokoliv vlastního kšeftování, které nazývá podnikáním.
Výborný článek a výborné tvoje přímo univerzální doplnění.
Protože přece jen v mnohých starších a starých dospělých pořád ještě přežívá ten socialistický pohled jako na mnoho jiného i na medicínu..
To jsem si uvědomila už před dlouhou dobou, ale zároveň i až za dlouhou dobu po „úspěšném nástupu k properitě, svobodě a demokracii“.
Zatímco dřív jsme chodili k lékaři LÉČIT nemoc, která nás postihla, dnes se převážně chodí na PREVENCI, aby se nějaká našla a „léčit“ se mohla. Jako by těch skutečných bylo málo. A něco se najde vždycky – minimálně je v záloze vysoký tlak a vysoký cholesterol.
Psal jsem: máme to přímo před očima.
https://aeronet.cz/news/video-klaus-schwab-zacal-na-webu-wef-propagovat-bonzovaci-respirator-vyvinuty-harvardskou-univerzitou-modul-pripevneny-na-respiratoru-nahlasi-nositele-v-pripade-pozitivniho-testu-ktery-je-zabudovan/
Také jsem psal, co s tSunami odpadového sajrajtu. Už před rokem.
https://www.weforum.org/videos/21559-mask-tech-uplink
Franta corona na tapetě:
https://www.youtube.com/watch?v=0YKmixd-Rq8
Článek jen uvádí věci, které jsou tržně naprosto logické, jen jim lidé vnitřně stále nechtějí uvěrit.
Připomnělo mi to 3. Díl nih o Zvonokosech. „ZVONOKOSY – LÁZNĚ“
Většina asi zna rozverný díl první o veřeiných záchodcích.
Druhý díl „ZVONOKOSY – BABYLÓN“ popisuje zmeěny společnosti po IWW.
No a ten třeti je hodně věnován mezivávečnému zdravotnictví a zdravotnictví obecně.
Hodnota všech tří techto knížeček neni pouze v humorném a nevázném podáni, ale především v hlubokém poznáni autora o tom, jak to na tom světěchodí.
Všem doporučuji. Já si často v různých životních situcích na odstcve těchto knih vzpomenu.
…
Vřele doporučuji / a to skoro všem/ najít si odkaz na výraz či pojem – Stanfordský experiment. Tehdejší pokus byl jen lokálním cvičením NATO, co provede správný psychologický dril s lidmi uvrženými do světa psychopatů, deprivantů, vyklouzů, smraďochů a sado-maso mozkových šejdířů s mocí v době ajtyyyýý emotikonů.
Zajímalo vás někdy, proč je léčba rakoviny tak extrémně drahá? Řeknou vám, že za to může výzkum a vývoj nových léků, který je finančně náročný a aby farmaceutické společnosti neprodělávaly – a měly na další výzkum – musí to někdo zaplatit.
A možná celá desetiletí vedou ten výzkum tak, aby tenhle finanční kolotoč pokračoval?
Když zisk je u nich na prvním, druhém, třetím…. místě?
Navíc jako na potvoru všechny ty léky ničí pacientům imunitu, takže je pak porazí kdeco.
Není to tak trochu podobné tomu, jak se vybarvuje ten vakcínový byznys?
Jistě – vývoj je drahý a výsledky nejisté. Stejně jako „alchymistická“ pokusná léčiva a stejně nejisté výsledky. Mnohdy i léčiva za statisíce, které nemoc rychle ukončující exitusem. Že to je celé výzkum praxí o tom není řeči. Na druhou stranu (třeba) Acylpyrin nebo Endiaron či Brufen se už desetiletí nevyvýjejí a jsou také drahé a čím dál dražší. Ono je to tak se vším …nejvíc se vydělává na nových věcech kterým lidé moc nerozumí. A potom mám takovou svoji poučku, proč jsou i třeba některé plastové blbiny vyloženě předražené: „Bez toho se neobejdeš (je to nefunkční) – a doma si… Číst vice »
Já tím myslela spíše to, že je vývoj možná zmanipulovaný – stále chemo a o maličko prý účinnější chemo – vědci jedou jedním směrem, mají to nalinkované a já neříkám, že se upřímně nesnaží, ale na něco se granty přidělují, na něco ne. A když přijde s něčím odlišným někdo, jako ten náš doktor, co měl tak dobré výsledky u prasat, tak mu po velkém nátlaku veřejnosti přidělí pár pacientů v beznadějném stavu s naprosto zničenou imunitou, takže u nich se svou metodou neměl šanci jakoukoli imunitu vybudit. A laciná metoda je odepsaná. A něco jako protirakovinový Ivermektin – pokud… Číst vice »
Rozumím … Ono jde jen a jen openíze. Z jiného oboru – bylo více zpěváků schopných jako Presley – všichni dostali „krásné výlučné smlouvy“ od nahrávacích studií – a pak si už nikdy nezazpívaly. Ohrožovaly by umělecky božského Elvise … a finančně jeho “ majitele“. Nebo, kdysi v 60. letech mi otec povídal, že už jsou „v trezorech“ televize, co se dají jako obraz na zeď. Jsem mu nevěřil. pozn – on se vúbec ten technický vývoj od konce 60. let jaksi zpomalil, srovnáme- li s dobou předcházející. Nebo ani sportovci nedělají hrdinské světové rekordy – třeba skokani do výšky… Číst vice »
Pokud je socialismus obdobím přechodu ke komunismu, pak je kapitalismus obdobím přechodu k fašismu. Georgi (Jiří) Dimitrov to definoval takto:
Fašismus je otevřená teroristická diktatura nejreakčnějších, nejšovinističtějších a nejimperialističtějších prvků finančního kapitálu.
Měl a má pravdu.
Po několik století existuje ve světě kapitalismus, za kterého vládne princip „Homo homini lupus est“ (Člověk člověku vlkem). Po mnoho generací se pěstovali a vyspívali vlci kapitalismu, požírající slabší.
A teď vlci prohlašují, že jsou od nynějška vegetariány?!
Nejenže vlci prohlašují, že jsou vegetariáni.
Oni prohlašují, že za sežrané ovce mohou ovce.
On ten „fašismus“ je vymyšlený pojem 20. stoleti, ale skutečnost takova byla už odedávna. Jen se tomu tak neříkalo. Viz to Římské přísloví.
I Tiberiova otázka ke kritice vybírat peníze z veřených záchodků: „Čichni si – smrdí???“
Tedy slovo fašismus vlastně jen maskuje jiné procesy – jejichž významu by bylo všeobecně a nezpochdnitelně, lépe rozumět. Jak píšete …
http://www.nwoo.org/2021/09/20/virologie-se-rozpada-pod-tihou-vlastnich-lzi/
Chvalabohu sú aj ľudia,ktorí proti tej „vakcinačnej“genocíde bojujú aktívne a nie len na internete.
https://www.hlavnespravy.sk/martinskym-aktivistom-sa-podarilo-zablokovat-ockovanie-v-obci-podbiel-dalsi-protest-proti-ockovaniu-sa-organizuje-uz-vo-stvrtok-v-cadci-o-8-30-pred-kulturnym-domom/2685114
https://www.mojevideo.sk/video/35afd/dezolati_utocili_na_ockovacie_centra_(vakcinzuza).html
Tak tomuto sa mi nechce veriť,ale v článku je odkaz na zdroj,ktorý sa azda spochybniť nedá
Európska komisie plánuje pozastaviť alebo odobrať autorizáciu v súčasnosti používaným „vakcínam“
Súčasne povoľuje používanie liekov,ktoré sa osvedčili pri liečení Covid-19 ako napr. Ivermektín !
https://zemavek.sk/europsky-parlament-zverejnil-na-svojich-strankach-zavaznu-informaciu-o-vakcinach/
Ak je to pravda tak je na stole legitímna otázka ….kto nesie zodpovednosť za úmrtie 4,55 miliónov ľudí z väčša seniorov ?
https://www.hlavnydennik.sk/2021/09/21/lekari-vyzyvaju-vlady-nechajte-nas-pacientov-vcas-liecit-a-nenechavat-ich-bez-pomoci-dusit-sa-a-zomierat/
Tak som sa tešil predčasne ! Jedná sa len o otázku položenú Eurokomisii.Škoda !
Bylo by to super, ovšem … je to měsíc staré (téměř) a očkování zatím pozastaveno nebylo, spíš naopak.
Z internetu: Když se podíváte na zdroj té zprávy (na zemavek.sk), tak je tam odkaz na originální dokument na stránkách Evropského parlamentu (https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-003960_EN.html), z kterého je jasné, že nejde o žádné usnesení Evropského parlamentu, ale o velmi zřetelný a sugestivní dotaz italské europoslankyně na Evropskou komisi, zda s ohledem na provizorní povolení použití vakcíny a její rozsáhle zaznamenávané vedlejší účinky Evropská komise zruší to provizorní povolení (a zda povolí používání ivermektinu a jiných léků). Čili nic jiného než dotaz, na který Evropská komise za několik týdnů odpoví nějakým blábolem. Navíc si myslím, že to vůbec není v pravomoci Evropské komise,… Číst vice »
https://www.slovanskenoviny.sk/spolocne-podanie-slovakov-a-dalsich-krajin-na-medzinarodny-trestny-sud-v-haagu-vo-veci-zlocinov-proti-ludskosti-a-vojnovych-zlocinov-ohladne-testovania-a-aplikovania-experimentalnych-covid-19-vakcin-p/
Doc.JUDr. Ján Drgonec DrSc je ústavný právnik,emeritný sudca Ústavného súdu,bývalý člen Súdnej rady SR a advokát. Tak hádam vie o čom píše.
https://zemavek.sk/celonarodna-omerta/
Ja osobne tomu súdnemu konaniu veľké šance na úspech nedávam aj vzhľadom na povesť ktorá sprevádza Medzinárodný trestný tribunál v Haagu po udalostiach v Juhoslávii.
Len chcem veriť,že toto konanie rozvíri páchnuce stojaté vody okolo tzv.“pandémie“ a pseudovakcín a donúti ľudí k tomu aby sa spamätali a začali sa riadiť vlastným rozumom pri hodnotení rizík spojených s očkovaním proti vírusu Sars-CoV-2 .
https://www.ac24.cz/-/evropsky-parlament-zverejnil-na-svych-strankach-zavaznou-informaci-o-vakcinach/
Zpráva ČT – Česko předobjednalo 700000 dávek vakcíny proti Covidu pro děti ve věku
5 – 11 let. !!!!!
Já tedy nic neobjednával – to asi nějaký člověk ve vládě.
No, nakonec nejvyšší čas – volby se blíží.
Pro šváby se situace nevyvíjí příliš příznivě. Fízlo-felčaři už běžně dostávají po držce, zatímco jinde policajti přecházejí na stranu tzv. antivaxerů.
https://www.youtube.com/watch?v=8Nj6s5VVo78
https://www.youtube.com/watch?v=juvGq6M8ZYg
https://www.youtube.com/watch?v=GBuq1uzbT6Q
https://www.youtube.com/watch?v=4cAp0sxibLE
https://www.youtube.com/watch?v=z6JOTkjKhxo
https://www.youtube.com/watch?v=PKVj9xYwHqw
Bidete, poklekni!
https://www.youtube.com/watch?v=MDp33dZXSSE
Vítejte v Texasu.