Politolog: Spojené státy podrazily Německo ve věci uznání genocidy Arménů

2. června 2016

Dnes přijali poslanci Bundestagu rezoluci, která uznává zločiny Osmanské říše proti Arménům v roce 2015 za genocidu. Rezoluci schválila většina poslanců.

Doslova za hodinu po zveřejnění výsledků odvolala Ankara svého velvyslance v Berlíně ke konzultacím a předseda turecké vlády oznámil, že jeho země rozhodnutí Bundestagu v otázce genocidy Arménů neuznává. Odvolal se na to, že téma je pro historiky sporné. Jaké budou důsledky hlasování pro další vztahy Německa a Turecka?

S webem Pravda.ru o tom pohovořil předseda Islámského výboru, politolog Hejdar Jemal. Podle něho byl tento krok ze strany Německa zcela nepromyšlený. Řekl: „Turecko má možnost udělat Němcům velké problémy, protože dnes už nezávisí do značné míry ekonomika Turecka na Německu. Nyní v mnohém závisí ekonomika Německa na Turecku.“

Zde je vhodné upozornit, že nejen ekonomika Německa v mnohém závisí na exportu do Turecka. Není od věci říci, že celá Evropa závisí na Tureckem kontrolovaném přílivu běženců.

Politolog uvedl: „Přijetí této rezoluce bylo učiněno pod tlakem Američanů. Přesto samy Spojené státy takové rozhodnutí nepřijaly, na to jsou příliš chytré. Vláda Spojených států ví, že zostření vztahů v takové úrovni může vést k tomu, že se Turecko sebere a odejde z NATO. Oni však přitom podněcují k takovému rozhodnutí svého vazala (Německo), který prakticky nemá reálnou suverenitu. Nic dobrého z toho pro Německo nekouká.“

Avšak Hejdar Jemal připustil i mírnější variantu vývoje událostí: „Německo není tou zemí, která může učinit nějaký dojem na Turky. Myslím, že Turecko si bez povšimnutí odplivne. Nakonec z toho Turecku není ani horko ani zima.“

Pozn. překl.: Hejdar Jemal je ruský islámský veřejný činitel. Předseda Islámského výboru Ruska, spolupředseda a člen porezídia Celoruského veřejného hnutí Ruské islámské dědictví, stálý člen Organizace Islámsko-arabská národní konference, jeden z iniciátorů vytvoření a člen koordinačního výboru Levé fronty v Rusku, poslanec Národního shromáždění RF. Účastnil se Pochodů nespokojených (ruská opozice – Kasjanov, Kasparov). Zdroj: Wikipedie

Převzato z Pravda.ru

Překlad: zajoch

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
3. 6. 2016 19:08

Možno som už z tých imigrantov precitlivený no mne sa nezdá,že by si v Bundestagu neuvedomili,že schválenie tejto rezolúcie môže mať za následok imigrantskú pohromu.A.Merkelová svoje názory v tomto smere nezmenila a stále trvá na tom,že konala a koná správne.Ak aj mala nejaké zmierňujúce vyhlásenia,tak ju k tomu dotlačila skôr vnútropolitická situácia v Nemecku ako priznanie si vlastnej chyby.Takže,možno prijatie tej rezolúcie má práve takýto ciel.

hudryper
hudryper
3. 6. 2016 20:25

Myslím si, že Bundestag využil příležitost vyjádřit postoj ke genocidě Arménů,když o její historické pravdivosti není pochyb proto,aby zastavil katastrofální politiku Merkelové vůči Turecku. Jinak by ji musel odvolat z funkce a to se v Německu zatím nedělá. Je jasné,že v očekávání výhry Trumpa má dnes Evropa stále větší šanci vymaňovat se postupně z nepříjemné pozice us.kanonenfutru . Svou příležitost cítí Francie a na Německu teď leží zodpovědnost za zlepšením vztahů k Rusku. Návštěvy Merkelové v Moskvě a Junckera v Petrohradě a současně zmírnění ruských předpisů pro dovoz některých potravinářských komodit signalizují,že zrušení sankci je už hotovou věcí,jen jde o… Číst vice »

mm
mm
3. 6. 2016 21:26

zdravím, hudrypere. Tak zatím je to 600 milionů eur, co EU zainvestuje v RF. Pokus jde o genocidu, rozkaz Enver paši a Taalat paši z roku 1915 byl jasný: vyvést všechny Armény a Arménky starší patnácti let z obcí, a postřílet, izolovat arménské vojáky, a postřílet, izolovat armén ské důstojnictvo- a postřílet. Faktem je, že tolik kulek Osmani neměli, ovšem jejich pušky měly bodáky. Co s nimi už věděli…..Pikantérií druhého řádu je, že pan Erdogan s háčkem nad gá, které ho zachraňuje, má foneticky arménské jméno, koncovka jest stejná jako u šachisty Petrosjana. Proto byly jeho dřívější životopisy plny toho,… Číst vice »

racek
racek
4. 6. 2016 21:44

Genocida? No, definice jsou různé, že, co je to vlastně ta genocida. V tomto případě bych spíš řekl, že to bylo nesmírně kruté opatření proti vzbouřenému etniku v době války, kdy statisíce Turků pokládaly současně život za svou i jejich vlast. Ono těch masakrů v té době, před válkou i brzy poté bylo spousty. Hlavně Angláni s tím mají bohaté zkušenosti ve svých koloniích a i ostatní velmoci si s nimi nezadaly. Samozřejmě, způsob provedení a hlavně rozsah této události vzbuzuje hrůzu i po 100 letech, že ano. A to víte, Turci válku prohráli.

Amenre
Amenre
4. 6. 2016 22:16

Docela by mě zajímalo, kde autor bere tu jistotu, že to byly USA, kdo zinscenovali toto hlasování a jeho výsledek.

hudryper
hudryper
4. 6. 2016 22:29

Amenre napsal
Amenre • 4. června 2016

Docela by mě zajímalo, kde autor bere tu jistotu, že to byly USA, kdo zinscenovali toto hlasování a jeho výsledek.

Možná že v existenci tzv. kancléřského protokolu a v totálním ovládnutí obou německých tajných
služeb a dalších silových složek země.