Pomsta Francouzů za pokutu ze strany USA

Šéf francouzské centrální banky Christian Noyer oznámil v rozhovoru pro magazín Investir, že Francie zvažuje, že ustoupí od dolaru jako hlavní rezervní měny. Zdůvodnil to asi takto(external link): „Vzhledem k prosazujícímu se celosvětovému trendu budou muset centrální banky přistoupit na diverzifikaci svých rezerv, poněvadž stávající systém transakcí v US dolarech s sebou nese značná právní rizika.

Ta rizika spočívají dle jeho slov v nárocích Američanů, kteří chtějí prosazovat své vlastní politické záměry prostřednictvím dolaru. Když něco podobného řekne guvernér centrální banky státu, jako je Francie, pak se jedná o přímý útok proti dolaru jako hlavní světové rezervní měně, komentuje Zero Hedge.

Co se skrývá za tímto najednou odvážným vystoupením francouzského centrálního bankéře? Pochopitelně víc než jeho osobní morální přesvědčení. Od toho tu centrální bankéři nejsou. Nedávno byla udělena americkým generálním státním nadvládním Ericem Holderem pokuta ve výši 9 miliard dolarů francouzské bance BNP Paribas, což otřáslo francouzskou veřejností. Kromě toho byla uvalena částečná blokace obchodních transakcí, prováděných v dolarech, na dobu jednoho roku. Jedná se o kontrakty, uzavírané v US dolarech. BNP Paribas údajně profinancovávala obchody s Iránem, Kubou a Súdánem a ministerstvo spravedlnosti USA prohlásilo BNP Paribas oficiálně za „zločineckou“.

Vladimír Putin to vidí jinak

Taková rekordní pokuta je dalekosáhlou strategií, která trestá dodávky zbraní do Ruska a zde je potrestaná Francie za již uzavřené kontrakty. List EU Observer cituje ruského prezidenta Putina: „Vidíme nátlak, který vyvíjí naši američtí partneři na Francii, aby nedodávala do Ruska žádné vrtulníkové výsadkové lodi Mistral. Víme i to, že Francii bylo dokonce naznačeno, že USA od pokuty odstoupí, když Francie stopne dodávky Mistralů do Ruska.

Nakonec by mohla Francie, sužována hlubokými ekonomickými problémy, přistoupit k nově budované protidolarové alianci. A příprava nového měnového systému je v plném proudu.

Zdroj: http://euobserver.com/foreign/124843(external link)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Amenre
Amenre
17. 7. 2014 4:49

Mohl by mi někdo vysvětlit, na jakém základě si dovolí občan jedné země vystavit pokutu společnosti jiné země jen proto, že obchoduje v jeho státní měně ?. Děkuji.

Vaska
Vaska
17. 7. 2014 8:25

Vladimírova spanilá jízda po Střední a Jižní Americe – http://svobodnenoviny.eu/putin-na-zadnim-dvorku-usa-bude-mit-zakladny-nejen-v-byvalem-sssr/ – a co na to černouškovi loutkovodiči – http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_17/USA-zavedly-nove-sankce-proti-Rusku-8572/ – už jsou s tím trapný

r.m.
r.m.
17. 7. 2014 20:52

Dne 8.7. 2014 Ukrajinská státní letecká služba uzavřela pro dopravní letadla vzdušný prostor v pásmu silové operace
http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_08/Statni-letecka-sluzba-uzavrela-vzdusny-prostor-nad-vychodem-Ukrajiny-9495/
Za účelem zajištění náležité bezpečnosti letů je vzdušný prostor nad územím, kde probíhá protiteroristická operace, uzavřen pro jakékoli lety dopravních letadel v zájmu státního letectva“, praví se ve zprávě státní letecké služby
http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_08/Statni-letecka-sluzba-uzavrela-vzdusny-prostor-nad-vychodem-Ukrajiny-9495/
Z čehož plyne: Kdo poslal do uzavřené oblasti Boeing 777?