Poprava šajcha Nimra jako projev saúdského strachu

Saúdští vladaři jsou posedlí strachem, že kdyby život ve své zemi liberalizovali byť jen o píď, království se jim okamžitě rozpadne. A tak budou uzdu spíš jen dál utahovat.

Evropský parlament už loni v říjnu rezolucí vyzval Saúdy, aby Alího omilostnili, o totéž žádali v západních médiích rodiče dalšího mladistvého demonstranta, ale žádný výsledek takové opatrné našlapování podle očekávání nepřineslo. Kdyby se něco podobného stalo například v Sýrii nebo Íránu, Západ by už uvaloval sankce, po popravě šajcha Nimra ale EU nyní vyjadřuje jen „seriózní obavy“, zatímco USA upozorňují, že smrt povede jen k vyostření „sektářských pnutí“ na Blízkém východě, a vágně vyzývají Rijád k „dodržování lidských práv“.

Postoj Západu je na jedné straně pokrytecký, ale při současném stavu politického establishmentu pochopitelný. Saúdové jsou posedlí strachem, že kdyby život v zemi liberalizovali byť jen o píď, království se jim okamžitě rozpadne, a tak budou uzdu spíš jen dál utahovat, shrnuje analýza Financial Times. A Západ na Saúdy nechce tlačit ze stejného důvodu. „Je si dobře vědom, že opozici proti monarchii vedou zatvrzelí islamisté a nikoli sympatičtí liberálové, a tak je největší noční můrou Západu rozpadlý ropný kolos sedící na pětině světových zásob ropy, v jehož ulicích řádí Al Kajda a Daeš.“

Tato představa může být pro západní politiky, kteří vesměs hájí zájmy korporací, možná hrůzná, na druhé straně ale ústí v jedno: „Černý Daeš, Bílý Daeš. Ten první podřezává krky, vraždí, kamenuje seká ruce, ničí kulturní památky lidstva a opovrhuje archeologií, ženami a nemuslimy. Ti druzí jsou lépe oblečeni a jsou umytější, ale dělají to samé,“ shrnul nedávno Kamál Daoud v komentáři, který v přece jen (vůči Saúdům) „svobodnějším období“ západního mainstreamu otiskl New York Times. „Islámský stát; Saúdská Arábie. Ve svém boji proti terorismu Západ bojuje s jedněmi , ale tiskne si ruce s druhými. To je prostý mechanismus popření a popření má svou cenu: uchovávání strategické aliance se Saúdskou Arábií s sebou nese riziko zapomnění, že ono království se rovněž spoléhá na alianci s duchovenstvem, které produkuje, legitimizuje, šíří, káže a brání wahhábismus, ultrapuritánskou formu islámu, která živí Daeš.“

Celý článek najdete v Literárních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
4. 1. 2016 13:21

Co že to říkal prezident Havel, když se ho nějaký novinář zeptal, co si myslí o nedodržování lidských práv /popravy a mučení/ v Saudské Arábii, kde byl na návštěvě? Už si to bohužel nepamatuji přesně, ale odpověď byla v tom smyslu, že je to jejich kulturní tradice, do které nemáme právo zasahovat.

Béda
4. 1. 2016 13:30

Bety napsal Co že to říkal prezident Havel, když se ho nějaký novinář zeptal, co si myslí o nedodržování lidských práv /popravy a mučení/ v Saudské Arábii, kde byl na návštěvě? Už si to bohužel nepamatuji přesně, ale odpověď byla v tom smyslu, že je to jejich kulturní tradice, do které nemáme právo zasahovat. Mohl klidně říct, že i Kuba má kulturní tradici zavírat nepohodlné kritiky. Přitom S.Arábie jde v tomto mnohem, mnohem dál. Ta je nejenom zavírá ale taky mučí a zabíjí za vcelku bagatelní kritiku, za kterou Kubánci rebela zavírali a po krátkém čase zase pustili na svobodu… Číst vice »

Béda
4. 1. 2016 13:37

O tom, jak probíhá ničení zájmových zemí nadnárodních korporací vypráví agent CIA: http://www.eurasia24.cz/nazory/338-agent-cia-priznal-vinu-na-rozdeleni-jugoslavie-nam-dali-miliony

peter.
4. 1. 2016 23:17

Niečo po 22:00hod.bola na čtv beseda na túto tému.Z tej besedy vzišiel záver,že tie popravy boli zo strany Saudov cielenou provokáciou proti Iránu.Cieľom tejto provokácie má byť diskreditácia Iránu a zastavenie uvoľňovania napätia vo vzťahoch medzi USA a Iránom.Saudi sa obávajú,že Irán by sa mohol po odstránení sankcií stať regionálnou veľmocou a cítia sa tým byť ohrození.Tieto provokácie trvajú už skoro rok.Boli spomenuté prípady iránskych pútnikov,ktorých sexuálne obťažovali saudskí policajti a tiež to,že z vyše 500 pútnikov ktorí v Mekke zahynuli,bola väčšina šiítov. Ja len dodám,že za tými provokáciami môže byť niekde v pozadí Izrael,ktorý v tom pravdepodobne bude mať… Číst vice »

hudryper
hudryper
5. 1. 2016 6:03

peter. napsal Ja len dodám,že za tými provokáciami môže byť niekde v pozadí Izrael,ktorý v tom pravdepodobne bude mať prsty,lebo tomu vadí silnejúci Irán ešte viac ako Saudskej Arábii. Správný závěr p.Peter, na tlak šíitských dobrovolníků v Sýrii,zejména po úspěšné ofenzívě na severu Golanských výšin ani nemohl izraelský režim reagovat jinak. Jeho letectvo v severní půlce Izraele je přišpendleno k zemi bezletovou zónou ruské S400 a jeho pozemní vojsko bez převahy ve vzduchu nemá ani proti Hizbaláhu velkou šanci. A tak byla uštědřena rána Iránu ztopořením SA a jeho vazalů popravou známého šíitského klerika. Což samozřejmě nemohlo být jestřábům v… Číst vice »

M.C.
5. 1. 2016 8:04

hudryper napsal Správný závěr p.Peter, na tlak šíitských dobrovolníků v Sýrii,zejména po úspěšné ofenzívě naseveru Golanských výšin ani nemohl izraelský režim reagovat jinak. Jeho letectvo v severní půlce Izraele je přišpendleno k zemi bezletovou zónou ruské S400 a jeho pozemní vojsko bez převahy ve vzduchu nemá ani proti Hizbaláhu velkou šanci. A tak byla uštědřena rána Iránu ztopořením SA a jeho vazalů popravou známého šíitského klerika. Což samozřejmě nemohlo být jestřábům v USA proti mysli,protože tam nemají vojenské síly,které by jim mohly zajistit kus „koláče“ po úspěšném ukončení války v Sýrii s pomocí ruské armády. Obávám se,že se kolem Perského… Číst vice »

Béda
6. 1. 2016 18:12

Kde zůstala WTO? Copak je možno ceny v liberálním tržním kapitalistickém systému používat účelově jako politický nástroj? Nemá být WTO něco jako antimonopolní úřad v mezinárodním měřítku? (omezení protekcionismu a tak podobně…) http://cz.sputniknews.com/byznys/20160106/2083681/saudska-arbie-ropa-ceny-evropa.html „Saúdská Arábie prudce snížila v úterý ceny surové ropy pro evropské odběratele, informoval list The Wall Street Journal. Státní ropná společnost Saúdské Arábie Saudi Aramco informovala o zvýšení slevy na lehkou ropu o 0,6 dolaru za barel pro severozápadní Evropu a o 0,2 dolaru za barel pro středomořské účastníky futures kontraktů. Saúdská Arábie zároveň zvýšila o 0,6 dolaru za barel ceny pro Asii a nezměnila ceny pro… Číst vice »

fajt
fajt
6. 1. 2016 18:21

vypadá to, že BV asi zahoří. ..)